Strana 5 z 11 PrváPrvá ... 34567 ... PoslednáPosledná
Zobrazenie výsledkov 41 až 50 z 106

Téma: Čo sa oplatí? Diesel alebo benzín

Question Re: Čo sa oplatí? Diesel alebo benzín

Ahojte, som tu nový a uvažujem o kúpe novej 5dv GV, zaujala ma súčasná akcia. Posledné 3 hodiny som strávil čítaním tohoto fóra, ďakujem všetkým prispievateľom za skutočne cenné informácie ktoré som tu našiel

Bol som sa dnes u predajcu v MT previezť na verzii vo vyššej výbave s motorom 1.9DDiS, a aj keď ešte nie som pre Vitaru definitívne rozhodnutý, mojou hlavnou dilemou momentálne je či benzín alebo diesel.

Jazdím málo (7tis km ročne) takže rozdiel v cene medzi týmito modelmi (asi 1400 eur) by sa u mňa pri súčasných cenách paliva vykompenzoval asi po 6 rokoch. Ak bude autíčko spoľahlivé, rátam že si ho ponechám na minimálne 6-8 rokov. Dočítal som sa tu, že výmena rozvodov pri diesli je po 75000km, čo pri mojom jazdení do 10 r nedosiahnem, ale je tam aj podmienka veku? (napr. po 75 tis km alebo 6 rokoch).

Nie som na auto odkázaný dennodenne takže nejadzím krátke cesty po meste (čo dieslom neprospieva) skôr tak min. 20km mimo mesto - DK je malé mesto a do práce to mám 5 minút. Samozrejme občas sa pritrafia aj klasické krátke 2-3km jazdy po meste, ale to možno raz za týždeň, aj zriedkavejšie.

Skôr je to u mňa pocitové rozhodovanie. Som zvyknutý na benzín (150k V6) na sedane, ale diesle autám ako je GV vraj pristanú, možno by som si zvykol? Vozil som sa na kolegovom Renault Koleos (2.0 DCi / 150k) a ten točivý moment v nízkych otáčkach je cítiť. Asi 500km som tiež odjazdil v nemecku na požičanom Qashqai 1.6 diesel, a nebolo to zlé. Pri GV je možno trochu škoda absencie 6. stupňa pre jazdu na diaľnici.

Moje otázky by sa možno dali zhrnúť takto:
    - asi mám trochu obavu o dynamiku diesla pri predbiehaní - som zvyknutý na to, že benzín sa s otáčkami rozbieha a rozbieha
    - čítal som že benzín 2.4 je overený a spoľahlivý, a tiež tichší, no zároveň tu boli názory že má hlučnú prevodovku s ťažším radením, je to naozaj také zlé, ak to niekto viete porovnať?
    - prináša diesel (okrem spotreby) prípadne aj výhodu pri jazde v ľahkom teréne, alebo mu 2.4 benzín bezproblémov konkuruje? (moje jazdenie do hôr bude ale končiť max na lesných cestách, takže je to skôr teoretická otázka)

Dúfam že som trafil správnu tému, ospravedlňujem sa za dĺžku príspevku, a vopred ďakujem za názory a prípadné rady!
    Som Rado ale nedovolilo mi pri registrácii použiť taký nick

Lokalita
    Bratislava
    Moje Suzuki
    Suzuki Grand Vitara 1.9 DDiS

Predvolené Re: Čo sa oplatí? Diesel alebo benzín

Vitaj v klube. Ak nabehas len 7000 km rocne tak je lepsi benzin, aj kvoli kratsim vzdialenostiam. Pri DDiS ti vymena rozvodov hrozi az po najazdeni skutocnych 75 000 km, takze pri cca 8-rocnom vlastneni sa k tomu ani nedostanes. Dynamika diesla je vyborna - turbo je turbo a s dieslom nemusis preradovat, staci sliapnut na plyn. Radenie bude asi rovnake, lebo prevodovky vo Vitarach su inak konstruovane, urcite sa o tom niekde na tomto fore pise, alebo ti to nejaky technik vysvetli. Co sa tyka jazdy v terene na nejakych lesnych cestickach, tak tam je to jedno, ale v tazsom terene je diesel lepsi, je to nizkootackovy motor so silnym tahom. Problem dieslov pri kratkych vzdialenostiach si opisal sam, ja len dodam, ze tym trpi aj DPF filter, ktory sa nestaci cistit samovypalovanim a to potom hrozi ina "katastrofa". Kedze najazdim rocne cca viac ako 15000 km, tak som volila diesel, navyse spotreba diesla v meste je viac ako dobra. Urcite ti poradia aj ostatni, co maju GV ci uz diesel, alebo benzin.
    Naposledy upravil nadineh; 25-03-2011 o 22:57
    Suzuki Grand Vitara 1.9 DDiS

Pri rocnom najazde 7000 km ani neuvazuj o nicom inom ako benzine, a to bez ohladu na typ auta, ktory si nakoniec vyberies. Poviem ti tak, obcas pouzivam Hummer H3 cca 3500 cm benzin, a na obcasne kratke jazdenie to je uplne v pohode.
    Ignis (1 x 2WD + 2 x 4WD) = Ignis FANATIK

Lokalita
    Hlohovec
    Moje Suzuki
    Grand Vitara 2,4 5MT

Citácia Pôvodne odoslal Radio Zobraziť príspevok
    Moje otázky by sa možno dali zhrnúť takto:
    - asi mám trochu obavu o dynamiku diesla pri predbiehaní - som zvyknutý na to, že benzín sa s otáčkami rozbieha a rozbieha
    - čítal som že benzín 2.4 je overený a spoľahlivý, a tiež tichší, no zároveň tu boli názory že má hlučnú prevodovku s ťažším radením, je to naozaj také zlé, ak to niekto viete porovnať?
    - prináša diesel (okrem spotreby) prípadne aj výhodu pri jazde v ľahkom teréne, alebo mu 2.4 benzín bezproblémov konkuruje? (moje jazdenie do hôr bude ale končiť max na lesných cestách, takže je to skôr teoretická otázka)
    Na 1,9 DDIS som najazdil iba 15 km. Do nejakých 90 km/h som rozdiel v dynamike nepostrehol. Nad 90 km/h bolo podľa mňa rozdiel už cítiť.

Mne sa na 2,4 zaraduje ťažie 1 a 2. Za rok som si na to zvykol a už s tým nemám žiadne problémy. Na 1,9 DDIS sa mi rýchlosti hádzali ľahšie. Ja hluk od prevodovky nevnímam.

V ľahkom teréne 2,4 plne postačuje. Jediná nevýhoda nastane keď más striedanie prudkých kopcov s rovinkami. Vtedy musím pred kopcom zastaviť hodiť redukciu a na kopci znova zastaviť a vypnúť redukciu. Škoda že vitara nemá možnosť redukcie bez uzavretia medzinápravového diferenciálu. (2,4 má dlhú jednotku + pri nízkych otáčkach má málo krútiaceho momentu) Na snehu a na klzkom povrchu zaradím pri vstupe do terénu redukciu s uzavierkou a vtedy nemá 2,4 žiadne problémy v teréne.
    Aby som to zhrnul ak budeš navštevovať terén iba občas tak ako ja cca 2-3x mesačne tak ti bude 2,4 vyhovovať ale keby si mal byť v teréne každý deň určite zober DDIS.

Ja som bol na tom pred rokom ako ty. Rozhodoval som sa medzi 1,9 DDIS – 2,0 - 2,4. Pred rokom bol rozdiel v cene medzi 1,9 a 2,4 cca 4000 EUR (na 2,4 boli výhodné akcie) takže rozhodovanie bolo ľahké.

Čo sa týka spotreby ja som najazdil za rok 6000 km súkromne + 5000 km pre firemné účely (benzín+amortizáciu cvaká firma). Takže pri nájazde 6000 km je rozdiel v spotrebe zanedbateľný.

Este jedna vec ma napadla. Mozem porovnat H3 3,5L benzin a Pajero wagon 3,3 dizel - zhruba rovnako vyuzivane auta - H3 dlhodobo priemerne do 12 litrov / 100km, Pajero do 10 litrov / 100km. Cize pri 7000 rocne to mas 7000/100*2=140 litrov paliva naviac do H3, cize nejakych 200 jewro rocne. Na GV 1,9D a 2,4B ten rozdiel bude podla mna este mensi, ale tak rataj ze usporis cca 1,-sk / 1km. Kvoli tomu sa ti naozaj neoplati uvazovat nad dizlom. A keby si jazdil neskor viac, do benzinu vzdy mozes dat LPG a potom je dizel uz uplne nezaujimavy, co sa nakladov tyka.
    Ignis (1 x 2WD + 2 x 4WD) = Ignis FANATIK

6. Predvolené Re: Čo sa oplatí? Diesel alebo benzín

pri mojom najazde (zhruba 15.000) si tiez mozem dovolit obhajit spotrebu 2,4i. ale kedze neviem ako na tom budem neskor, ci sa mi spotreba vyrazne nezvysi, zaujala ma poznamka ohladom LPG. ma tu niekto Vitaru na LPG? ake su moznosti umiestnenia nadrze? len do kufra? nie je nejaka moznost, ktora neznici uz aj tak dost maly kufor?

Ďakujem všetkým za cenné rady a odpovede! Momentálne ide u mňa asi skôr o pocitové rozhodovanie o tom, či by mi diesel priniesol (nemysliac na úsporu) na bežné jazdenie niečo viac - napr. pri jazdách do vrchu cez horské priechody (ktoré absolvujem často) alebo občasné výlety do veľmi ľahkého terénu. Moje otázky boli zodpovedané, a asi sa nakoniec prikloním k benzínu.

Trochu ma asi vyľakali aj zmienky o ťažšom radení na benzínovom modeli, ale môže ísť samozrejme o kusovú záležitosť. Som zhýčkaný mojou súčasnou prevodovkou, ktorá radí presne, ale mäkko - tak na jeden prst. GV 1.9 DDiS na ktorej som absolvoval skúšobnú jazdu bola bezproblémová, t.j. preraďovanie som si ani neuvedomil.

Maňo: aj pre GV som to takto nejako rozpočítaval, bral som do úvahy 7t km ročne, rozdiel v spotrebe benzín/diesel 2l/100km, a súčasný rozdiel v cene benzín 1.45 / diesel 1.35 €, a dospel som k úspore cca 250 € ročne.
    Naposledy upravil Radio; 26-03-2011 o 10:37
    Som Rado ale nedovolilo mi pri registrácii použiť taký nick

Lokalita
    PB
    Moje Suzuki
    Grand Vitara 1,9 DDiS 2007

Na tvoje podmienky jednoznačne Benzín. Ja najazdím do 40 t km mám diesel, ale tiež som sa pohrával s myšlienkou 2,4 benzín. Benzín máš kultivovanejší, štarty v zime sú úplne bez problémov.
    To radenie je úplne v pohode aj na benzíne. Treba si len uvedomiť, že páka radenia je priamo na prevodovke a medzi pákou a vidličkami radenia nieje asi žiadné tiahlo a tlmiace silenbloky.

Súdnemu človeku bude všetko jasné o radení hlavne čo sa týka vibrácií ako aj tuhosti radenia.

Lokalita
    Morava
    Moje Suzuki
    Suzuki Grand Vitara 2.0 HDI

Thumbs up Re: Čo sa oplatí? Diesel alebo benzín

Je to věc názoru. Pokud budeš tahat vozík nebo karavan tak určitě je lepší diesel.
    Nechal jsem si motor načipovat, získal jsem tak zhruba 25 kw navíc, na spotřebě to nepoznám a kroutící moment je fakt poznat. /hlavně pří předjíždění/ A pokud máš dobré žhaviče tak mráz vůbec nevadí. Já bych neměnil, ale každý má svůj názor.

Lokalita
    Kysuce
    Moje Suzuki
    1,9 DDiS, 3.dver.model 2010, čierne,

otym9

Daj viac info o čipovaní, nemá to vedľajší účinok na STK, príp. kto robí, cena, /okolie Žiliny/, či aj na nové, výhody a pod.
    ďakujem vopred

Strana 5 z 11 PrváPrvá ... 34567 ... PoslednáPosledná

Pravidlá prispievania

• Nemôžeš pridávať nové témy
  • Nemôžeš pridávať odpovede
  • Nemôžeš pridávať prílohy
  • Nemôžeš upravovať svoje príspevky
  •