Strana 2 z 11 PrváPrvá 1234 ... PoslednáPosledná
Zobrazenie výsledkov 11 až 20 z 106

Téma: Čo sa oplatí? Diesel alebo benzín

Predvolené Re: Čo sa oplatí? Diesel alebo benzín

Na toto neexistuje všeob.odpoved. Je treba zohladniť veľa veci. Nové auto, staré auto, najazdené km, spôsob jazdy, kde jazdím, načo ho používam, ceny paliva, koľko zarábam, veľké auto, malé auto, ako dlho si ho ponechám, objem motora, výkon, spot, rozdiel spotr......atd. No a ked toto všetko zvážim tak mám z toho taký mix že ani neviem či vôbec auto chcem
    ale Jimny som bral benzín a citroena tiež a hodím ho asi do LPG. Prestavba je lacnejšia ako inv. do dieslu a prevádzka je ešte lacnejšia, takže nie je o čom.

Lokalita
    Trenčín
    Moje Suzuki
    Grand Vitara 1.6 VX (3-dverová, r.v. 2003)

U malých áut to ujde, ale prestavba na LPG u veľkoobjemových benzínových teréniakov - to asi nie. Myslím u tých, čo v teréne aj pracujú, nie u tých, čo sa občas s terénom idú len zoznámiť...
    Suzuki Grand Vitara 1.6 VX (3-dverová, r.v. 2003)

Citácia Pôvodne odoslal fotograf Zobraziť príspevok
    U malých áut to ujde, ale prestavba na LPG u veľkoobjemových benzínových teréniakov - to asi nie. Myslím u tých, čo v teréne aj pracujú, nie u tých, čo sa občas s terénom idú len zoznámiť...
    Viem aj o "frajerovi" čo jazdí na najväčšom Humrovi. No ale každá "frajerina" končí na benzínke a tak si tam dal LPG čo sa mne zdá ako úplne absurdné.
    poučenie? Nekupujte si Hummer ktorý neviete uživiť.

4. Predvolené Re: Čo sa oplatí? Diesel alebo benzín

Samson, ja som zástancom benzínu, hlavne pre jeho spoľahlivosť, ktorá je pre mňa prvoradá. Rozprával som sa s mnohými majiteľmi dízlu, názory sa rôznia, väčšina je s dízlom spokojná a nemenila by, ale tá istá väčšina už má za sebou nejaké problémy typu vstreky, čerpadlo, dymivosť, spotreba oleja, problémy na emisnej kontrole, a podobne ... Každý niečo iné. Benzín je konštrukčne jednoduchší, nemá sa na ňom čo pokaziť. Majitelia benzínu hrešia len na spotrebu, ale motor každému šlape jak hodinky. Toľko moja "štatistika" z rozprávania so známymi.
    Dízel sa Ti oplatí na dlhé jazdy, benzín na krátke. Veľa záleží aj na spôsobe jazdy. Ak budeš nakldaať dízlu, poslušne potiahne, ale prejaví sa to na ňom neskôr. Ak nakladáš benzínu, hrkoce a nič neťahá, automaticky dáš nohu z plynu dole, lebo vidíš že to s ním nemá význam dusiť ho. Dízel je teda "blbuvzdornejší", kým je nový. Poznám chlapa z nášho mesta, ktorý dovliekol mercedes dízel z nemecka. Kým prešiel tých 1400km až na Slovensko, motor bol vylágrovaný. Jeden môj profesor na vysokej škole mál oktáviu dízel, novú, po 4500km v servise s kompletne zaneseným turbom. Kolega 2x odpásol turbo na dízlovej astre. Lebo jazdí ako pako.
    Ja mám benzín a som spokojný, už roky bez akéhokoľvek problému. Budeš rovnako spokojný aj s dízlom, ak na ňom budeš normálne jazdiť.
    Som sa dajak rozkecal, pozerám. No čaves!

Lokalita
    Trenčín
    Moje Suzuki

Asi treba pohladat nejake suvislosti aj v historii...
    Naftove motory sa povodne davali do nakladnach aut. A malo to svoju logiku:
    - na korbu nalozis niekolko ton nakladu
    - nastartujes, rozbehnes a potom tehla na plynovy pedal
    - pomaly ides kopec-nekopec
    - ked to zdochne, tak dolejes sud nafty
    - ... a znovu dokola
    Potom sa vsak prislo na to, ze ked dobre sprevodovany dizel prilis nezatazis, tak ma celkom prijatelnu spotrebu aj pre mensie vozidla. Kym sa vsak udomacnil v osobnych autach, bolo treba (oproti benzinu) vyriesit zopar "detailov" ako napr.:
    - hluk
    - dym
    - vibracie
    - problem s nizkymi teplotami
    - tesnenia cerpadiel a rozvodov
    - zanasanie trysiek znecistenym palivom
    - kratka zivotnost zhavicov
    - poruchovost turba (v neskorsich obdobiach)
    - ... atd - atd ...

Takze tak nejako... nazor nech si spravi kazdy sam.

Lokalita
    Bratislava
    Moje Suzuki
    Suzuki Grand Vitara 1.9 DDiS

Ja som pre benzin v mensich vozidlach, pre SUV jedine diesel.

Lokalita
    Trenčín
    Moje Suzuki

... aj off-road!

8. Predvolené Re: Čo sa oplatí? Diesel alebo benzín

zdravim,
    mam zaujem kupit max. rocnu suzuki grand vitara. Viete mi niekto poradit ci vybrat diesel, alebo benzin?

Rocne najazdim zhruba 30.000km. Realny rozdiel v spotrebe (podla roznych testov a recenzii majitelov) medzi dieslom 1,9 a benzinom 2,4 pri zohladneni aj kratsich dochadzaciek do roboty je 2 litre (8,5 vs. 10,5). Auto planujem mat priblizne 4 roky. Rozdiel v nakladoch na palivo za 4 roky by mal byt zhruba 3000eur v neprospech benzinu. Servisne naklady za 4 roky by sa mali lisit o zhruba 500eur v neprospech diesla. Cize ak zoberiem len garancky a palivo tak zhruba 2500 eurovy rozdiel v neprospech benzinu sa z velkej casti vykompenzuje pri rozdiele nakupnej ceny noveho auta (co je zhruba 2000eur v prospech benzinu). 500 eur za 4 roky je uz zanedbatelna suma obzvlast ak hovorime o generacne prahistorickom dieslaciku verzus japonskom bezporuchovom 2,4i s daleko lepsimi dynamickymi vlastnostami (auto bude hlavne na asfalte, takze vyhody diesla su pre mna zanedbatelne).

Do tejto uvahy som vsak nezahrnul pozarucne opravy a predajnu cenu po 4 rokoch. A prave s tym by som si rad nechal poradit od ludi znalych problematiky. Viem, ze diesel nie je tak bezporuchovy, ale neviem v akom pomere. Ak sa totiz pokazi priemerne 1% benzinov a 2% dieslov tak su sice diesle o 100% kazovejsie ako benziny, ale asi to je celkovo jedno. Tak isto mam pocit, ze je vacsi dopyt po dieslovych jazdenkach, ale 2,4i nie je na svete tak dlho, aby som mohol nieco sudit a tak je to viac na predpovednom odhade, ktory budu mat odbornici urcite lepsi ako ja.

Inak rady o LPG v tomto pripade neberiem. Uz aj tak dost maly kufor sa stane absolutne nepouzitelnym.

Dakujem za rady

Moje Suzuki
    Grand Vitara 2.4, MY 2009

Nebudem ta lamat na kupu benzinu, ale mozem ti povedat ako som sa rozhodoval ja.
    Rocne najazdim 35-40tis km. Potrebujem auto, ktore bude v servise minimalne.
    Servisne intervaly 15tis. km su tak trochu prezitok, ale na druhu stranu: cim sa lepsie o to clovek stara, tym je vacsia pravdepodobnost, ze bude zit bez problemov dlhsiu dobu.

Diesel som nechcel kvoli dost nekultivovanemu chodu + servisne naklady (rozvody kazdych 75tis. km, potencialna zivotnost niektorych relativne drahych sucasti) + cena + dynamika. V prospech hovorila moznost lepsieho predaja ako jazdene a mierne lepsia spotreba oproti benzinu. Tento model mi predajcovia ponukali najviac.

3,2l - fajn motor, mimo rozsah cena + spotreba + vybava bez ktorej sa viem zaobist (kozeny interier).
    2l - motoricky na hranici pouzitelnosti pre toto auto
    2,4l - sviznejsie ako 2l, robustny motor, prevadzkovo identicke s 2l, prijatelna vybava (model predavany v DE - bez kozenych sedaciek), prijatelne ostatne prevadzkove naklady. Uspora v spotrebe cca 1,5l na 100km oproti dieselu mi nestoji za to co ja povazujem za negativa pri 1,9 nafte. Dobra cena.

O LPG som neuvazoval ani perspektivne - v kufri nie je miesta na rozdavanie. Navyse by to znamenalo bud zastavbu bez papierov alebo relativne casovo zlozitu individualnu zalezitost.
    Grand Vitara 2.4

10. Predvolené Re: Čo sa oplatí? Diesel alebo benzín

GV vysla v roku 2005. Nemyslite, ze by mala pomaly prist nejaka generacna obmena? Neoplatilo by sa radsej este rok pockat s jej kupou? Mozno ani nie, kedze len teraz prisiel facelift, takze asi zasadne zmeny neplanuju. Iba ak by planovana (zatial som to cital len v oblasti dohadov) spolupraca s VW priniesla nejaky poriadny dieselovy motor. Mozno by to znamenalo pre suzuki nieco podobne ako dieslovy boxer pre subaru. Musia si byt toho japonci vedomi a robit k tomu nejake kroky. Ved nie su blbi. Aj ked o ich tahoch vazne pochybujem. Hlavne potom co najnovsie splznili GV odmontovanim rezervy. Ak by to spojili s prerobenim piatych dveri na klasicke otvaranie dohora davalo by mi to zmysel. Takto to je ale pre mna svatokradez

Strana 2 z 11 PrváPrvá 1234 ... PoslednáPosledná

Pravidlá prispievania

• Nemôžeš pridávať nové témy
  • Nemôžeš pridávať odpovede
  • Nemôžeš pridávať prílohy
  • Nemôžeš upravovať svoje príspevky
  •