Strana 1 z 8 123 ... PoslednáPosledná
Zobrazenie výsledkov 1 až 10 z 71

Téma: Viskospojka na 4x4

Predvolené Viskospojka na 4x4

Trocha som zagooglil a hladal nadavky na tento kusok Ignisa. Nasiel som iba minimum staznosti na tuto temu. Tak ako to vlastne s tou spojkou je? Ako casto odchadza? Ako som uz pisal, chcem kupit stvorkolku, uz mohla byt doma, no z rodinnych dovodov som musel nakup odlozit. To mi ale nezabranilo studovat vsetky dostupne materialy, vysledkom toho je navrh mechanickej zubovej spojky ovladanej lankom z kabiny, keby ta visco odisla (cena novej je 536€, tato mechanicka maximalne 100€). Urobil som aj pevnostne vypocty vychadzajuce z predpokladu celkoveho prevodu 1:10 a maximalneho krutiaceho momentu motora 200 Nm, vsetko sa mi to zmestilo do pribliznych rozmerov visco, bolo by to z ocele 11700, nie je problem pouzit aj nieco fajnovejsie (12, alebo 14). Mam k tomu ale dve zasadne otazky:
    1. Pri jazde po ceste priamym smerom sa vstupny a vystupny hriadel spojky otaca rovnakymi otackami? Ak nie, moj navrh je k nicomu.
    2. Nehrozi pri pevnom pripojeni zadneho nahonu poskodenie tzv. *****fer prevodovky pri motore? Moje riesenie momentalne nepocita so ziadnou poistkou proti pretazeniu.

PS
    Vykresy mam zatial iba v hlave, ak by som to nahodou realizoval a osvedcilo by sa to, urcite ich zverejnim.

Moje Suzuki
    SX4 1,6 GS 4WD NAVI 2012

Predvolené Re: Viskospojka na 4x4

Niečo o princípe prenosu hnacej sily na zadok cez spojku sa už pisalo v téme Pohon 4x4 u SX4 Sklamany zo suzuki tam vysvetlil aj princíp fungovania.

Suuzuukii :
    Praveze cinnosti elektro a viskospojky poznam velmi dobre. Vo Vami spominanom prispevku sa hovori o elektrospojke pracujucej "pulznym" sposobom, nie viskospojke. Viskospojka pracuje - prenasa vykon iba vtedy, ked je v sklze. To znamena, ze otacky na vstupe su vyssie, nez na vystupe. Cim je rozdiel otacok vyssi, tym je krutiaci moment na vystupe vacsi. A kedze som sa kdesi docital, ze na Ignise ide za beznych okolnosti dozadu 5 % krutiaceho momentu, viskospojka musi mat rozdielne otacky. A prave pre rozdielne otacky by som nemohol pouzit zubovu spojku - ma iba 2 stavy - uplne rozopnute a uplne zopnute. Vzhladom na rozdiel otacok by sa predne kolesa tocili pomalsie, nez zadne, takze zadok by bol stale v smyku, co by na zasnezenej ceste bolo sice velmi efektne, no krajne neprijemne, kazda zakruta by skoncila hodinami...
    Naposledy upravil V12; 23-10-2009 o 08:57

ak som to spravne pochopil, tak viskospojka a elm. spojka nie je to iste, cize Ignis a SX4 maju odlisny sposob prenosu hnacej silu na zadnu napravu ?

Profiter :
    Ano, su to 2 konstrukcne neporovnatelne veci.

6. Predvolené Re: Viskospojka na 4x4

Pre V12. Ak si nasiel nejake za****e ohlasy na viskospojku u Ignis 4X4, tak pravdepodobne to pisala jedna osoba, ktora nebola s tym spokojna. Ja s tym nemam ziadny problem, ani spotreby, ani pohonu 4x4.

Lokalita
    Zlín - cz
    Moje Suzuki
    Burgman/ 650 EX- K8/SX 4 - 2008

údajně má visko-spojka na Ignise životnost 5tis.km v záběru. spočítejte si, jak dlouho vám vydrží.
    Š105L,Peugeot 309XS,Suzuki Ignis-totálka,Suzuki Burgman AN125(prodáno),Kymco Downtown 300i ABS( prodáno), Suzuki Burgman 650 EX. K8- Zlobivec, SX 4 2008 Japan

Lokalita
    Praha CZ

Pánové, jste si jisti, že u toho Ignise 4x4 je viskozní mezinápravová spojka? To by musel být systém Haldex ovládaný tlakovým olejem což je dost drahá koncepce na auto typu Ignise.
    U SX4 4x4 je elektrodynamická spojka ovládaná elektonicky. Nezdá se mi, že by u podobných aut byly tak odlišné systémy.

Áno, Ignis má visco spojku.
    Klikni pre väčší obrázok

Názov:	ignis..jpg 
Zobrazení:	984 
Veľkosť:	94,1 KB 
ID:	2541
    Škoda Octavia 1.9 TDi AGR 1/1998, Škoda Octavia 1.9 TDi PD BKC 1/2006

10. Predvolené Re: Viskospojka na 4x4

je mozne na ignise 4x4 v letnom obdobi odpojit nahon na zadnu napravu zlozenim kardanu a tym znizit spotrebu paliva

Strana 1 z 8 123 ... PoslednáPosledná

Pravidlá prispievania

• Nemôžeš pridávať nové témy
  • Nemôžeš pridávať odpovede
  • Nemôžeš pridávať prílohy
  • Nemôžeš upravovať svoje príspevky
  •