Strana 3 z 8 PrváPrvá 12345 ... PoslednáPosledná
Zobrazenie výsledkov 21 až 30 z 71

Téma: Viskospojka na 4x4

Lokalita
    Praha CZ

Predvolené Re: Viskospojka na 4x4

Citácia Pôvodne odoslal V12 Zobraziť príspevok
    Seloone :
    Praveze casom je toho hodne vela a vsetky diskusie koncia varovanim, ze sa ta spojka nesmie velmi zatazovat. (Naco tam potom je? Aby bolo na zadnych dverach logo 4x4 ? Iste, Ignis nie je off-road, no jeden vyjazd z hlbokeho snehu to predsa nemoze odpisat). Viem dokonca aj o jednom pripade vysypaneho tzv. *****fer prevodu z predneho diferencialu k viskospojke. Bolo to riesene ako 3. reklamacia vadnej viskospojky, ku ktorej sa pridala aj tato miniprevodovka. Oprava by stala cca 2000 EUR (z toho viskospojka 530), no podarilo sa to vyreklamovat.
    Ta "minipřevodovka", neboli rozdělovací převodovka má samostatnou náplň cca 0,6 l hypoidního oleje, který má samostatný plnící otvor. Takže, když se při výměně převodoveho oleje zapomene na tuto náplň, tak jde ten převod do kopru. Dovedu si představit, jak na to v servisu při výměně nějaký blb zapomene. Jinak ta diferenciálová spojka něco vydrží, ale musí se vědět jak ji zatěžovat. Má to určité své zákonitosti.
    "horský sokol"

Lokalita
    Praha CZ

Citácia Pôvodne odoslal Maňo Zobraziť príspevok
    Costelo to bolo mne? Ak hej, tak mi to prosim ta skus vysvetlit este nejako inak, lebo vyraz torzne tyce mi fakt nic nehovori A Ignis nema ram, je to obycajna samonosna karoseria.
    Torzní tyč je druh pružícího elementu u kterě jsou oba její konce upevněny přes pevný siletblok do odpružené a neodpružené části podvozku. Odpružení je pak vytvářeno krutem této torzní tyče. Tento druh pérování může být u zadní nápravy vozidla jak se samonosnou, tak i rámovou karoserii. Silentbloky na koncích této tyče mohou být poškozené a pak je funkce odpružení narušena
    "horský sokol"

Vdaka ze vysvetlenie, Beau. Cize ten akoby vrzgavy zvuk je sposobeny volou medzi tymi tycami a silentblokmi? Nemoze to byt napr. kardanom? A este podotazka k tomu kardanu: ak som spravne pochopil cinnost 4x4 v Ignise, tak pri vyradenej rychlosti by sa ani ten kardan nemal tocit. Je to tak?
    Ignis (1 x 2WD + 2 x 4WD) = Ignis FANATIK

Lokalita
    Praha CZ

Vdaka ze vysvetlenie, Beau. Cize ten akoby vrzgavy zvuk je sposobeny volou medzi tymi tycami a silentblokmi? Nemoze to byt napr. kardanom? A este podotazka k tomu kardanu: ak som spravne pochopil cinnost 4x4 v Ignise, tak pri vyradenej rychlosti by sa ani ten kardan nemal tocit. Je to tak?
    Pohon kardanu je odvozen od předního diferenciálu, takže se točí, když se točí přední kola, tedy i při vyřazené rychlosti. Leda kdybys auto postavil na špalky a pak vyřadil rychlost.
    Identifikovat, co způsobuje vrzavý zvuk, to takhle na dálku seriózně nejde, často to je něco, co by člověk vůbec nepředpokládal, to chce vidět na vlastní oči a vlézt pod auto.
    Naposledy upravil Beaumont; 07-12-2010 o 16:16
    "horský sokol"

Moje Suzuki
    SX4 GS 4x4

Presnejšie sa to volá skrutný stabilizátor. Má za úlohu hlavne zamedziť nakláňaniu auta v zákrute. Neviem či to Ignis má, ale mal to aj starý swišť a určite to má aj SX4. Je to uchytené cez silentbloky, alebo u nových áut guľové čapy k ramenám nápravy a ku karosérii cez také gumové púzdra. Prácou stabilizátora sa tie púzdra otlačia a potom sa uvoľnia natoľko, že sa stabilizátor začne v nich aj otáčať a za chvíľu je vôľa na svete. Pri jazde sa to chveje od pohybov kolies a búcha to v tých gumových púzdrach, prichytených ku karosérii. Nemusí to byť ono, ale niečo podobné som mal a jednoducho sa to dá odstrániť. Teraz mi ide auto ako šumienka.
    Wartburg 353 -1000, 66-75/ Wartburg353W, 75-79/ Wartburg 353W Combi, 79-98/ Wartburg 353W 98-00/ Fiat 126,00-01/ Škoda Rapid 1,3 01-03/ Suzuki Swift 1,3GLX 85k 03-08/ Suzuki SX4 GS 4x4 + GAZ69 80-,+JEEP Grand Cherokee 2,5TD

Cize vyskusam to tak, ze dam auto na zdvihak a rozbehnem predne kolesa? Staci ich otocit rukou, ci normalne cez motor?

Moje Suzuki
    SX4 GS 4x4

Nie, najlepšie aby kolesá stáli na zemi a najlepšie na jame a zospodku chytiť rukou stabilizátor v mieste uchytenia o karosériu a silou zahýbať s ním tak aby sa ukázala vôľa v uchytení. Ak vôľa nieje treba hľadať inde.
    Do Suzuki.
    Wartburg 353 -1000, 66-75/ Wartburg353W, 75-79/ Wartburg 353W Combi, 79-98/ Wartburg 353W 98-00/ Fiat 126,00-01/ Škoda Rapid 1,3 01-03/ Suzuki Swift 1,3GLX 85k 03-08/ Suzuki SX4 GS 4x4 + GAZ69 80-,+JEEP Grand Cherokee 2,5TD

K Viscospojke :
    Aj ked sa auto zdvihne vsetkymi kolesami do vzduchu a budes otacat obe predne kolesa rovnakym smerom (aby sa tocil tanier diferaku), kardan dozadu sa bude tocit minimalne po tu spojku.
    Svojho casu som sa zviezol s Ignisom 1.5 4x4. A ked mam napisat pravdu, bol som sklamany - od toho pohonu 4x4 som cakal ovela, ovela viac. Rozbiehal som sa s tym na blate, predok dost hrabal, az vtedy sa chytil zadok a auto vytlacil z blatistej jamy. Po tejto offroadovej skuske nic nesmrdelo. Ignac siel o tyzden na servisku, kde na zaklade tejto skusenosti preverovali aj visko, vraj bola v super stave. Toto ma silne odradza od nakupu vozu s viskospojkou, pretoze ked pocas rozbehu musia jedny kolesa preklzovat, nie je to 4x4, ale iba 4x2 a pol To aj ten potentovany koncernovy haldex je na tom lepsie - zapne sa po pol otacky preklzu predku a potom drzi, staci mu minimalny rozdiel otacok. No nie je nad SX4 - zapnes, vypnes podla vlastnej lubovole.

Ked sa pohynas tak, ze nehrabes ako besny, ale len trosku, tak sa zadok chyti hned. Odskusane v zasnezenom kopci s blatisto-travnatym podkladom. Najvacsie obmedzenie vidim v pneu.

Este k mojmu problemu s hucanim - auto bolo znova na prehliadke v Suzuki BB, kde zistili, ze hluk ide zo zadneho loziska kardanu, ktory sa pripaja na zadny diferak. Ak som spravne pochopil ako to je skonstruovane, tak od prevodovky ide jedna cast kardanu, potom je ta viskospojka, potom je druha cast kardanu a zadny diferak. Je to tak?

Ked sa pohynas tak, ze nehrabes ako besny, ale len trosku, tak sa zadok chyti hned. Odskusane v zasnezenom kopci s blatisto-travnatym podkladom. Najvacsie obmedzenie vidim v pneu.
    Toto tvrdenie sa mi nejako nezda. Si si isty, ze sa Ti chytil zadok? Princip cinnosti viskospojky je v rozdiele otacok - cim vacsi rozdiel, tym vacsi prenasany krutiaci moment, pretoze ten sa prenasa dynamicky, nie staticky ako u Haldexu (po prvom preklze o viac ako 3 - 5% zopne a drzi. Vypina po poklese zataze na vystupnom hriadeli. No ked mam viskospojku, pri 5% rozdiele otacok prenesie mozno 1 - 2 % krutiaku zo vstupneho hriadela. Kdesi som videl graf testu viskospojky stareho Hyu SantaFe, az pri 70% rozdiele otacok vstup/vystup slo na zadnu napravu tolko krutiaku, aby to autu vyrazne pomohlo. Preto som premyslal, ako tu viskospojku nahradit mechanickou zubovou, no nakoniec sa kupa Ignisu nekonala, takze tato myslienka zapadla prachom. Bola tam este jedna podstatna vec - nikto mi nevedel povedat, ci su otacky na vstupe do spojky rovnake s otackami na vystupe, ked auto ide priamym smerom bez preklzu niektoreho z kolies (toto ale popiera tvrdenie, ze na zadnu napravu Ignisu sa stale prenasa minimalne 5% krutiaceho momentu). Iba tak by sa dala pouzit zubova spojka.

Ak som spravne pochopil ako to je skonstruovane, tak od prevodovky ide jedna cast kardanu, potom je ta viskospojka, potom je druha cast kardanu a zadny diferak. Je to tak?
    Ano, mas pravdu, je to tak.

Strana 3 z 8 PrváPrvá 12345 ... PoslednáPosledná

Pravidlá prispievania

• Nemôžeš pridávať nové témy
  • Nemôžeš pridávať odpovede
  • Nemôžeš pridávať prílohy
  • Nemôžeš upravovať svoje príspevky
  •