Strana 6 z 7 PrváPrvá ... 4567 PoslednáPosledná
Zobrazenie výsledkov 51 až 60 z 64

Téma: Pohon 4x4 u SX4

Lokalita
    BB
    Moje Suzuki
    SX4 Outdoor Line 1,6 GS 4x4 AAC SE

Predvolené Re: Pohon 4x4 u SX4

Celkom s tebou nesúhlasím. Najmä teraz v zime, v hlbokom snehu, keď ti auto ľahne na brucho je úplne zbytočne krútiť kolesami do blba... ESP ti aspoň nedovolí točiť motor do vysokých otáčok. Prosto, musíš buď potlačiť alebo založiť reťaze. V lete tvoje tvrdenie samozrejme platí. No tiež len na prašnej ceste a v strmom kopci. V blate by som ESP nechal zapnuté.

2. Predvolené Re: Pohon 4x4 u SX4

Já bych ESP, zda má být zapnuté nebo ne až tak neřešil. Z vlastní zkušenosti vím, že pokud mám 4x4, tak vjedu do takového terénu, kam bych s dvoukolkou nejel ani náhodou. A s jídlem roste chuť. Přichází těžší a těžší terén a jednou musí dojít k situaci, kdy se zahrabete do bláta až po nápravy a jdete do vesnice hledat traktor.

3. Predvolené Re: Pohon 4x4 u SX4

To čo obaja píšete je pravda a ja s vami súhlasím. Ale okrem Suzuki mám aj Opel Vectra, kde je vypínatelný Track Control (dvojkolka) a viem že ak som stúpal po šmyklavom teréne ako napr. ujazdený sneh a ľad, tak začali prešmykovať klesá a auto si začalo sťahovať otáčky motora. Keď som TC vypol, išlo hore kopcom takmer bez zaváhania. (Samozrejme, až do určitého bodu). No a o tom hovorím.

Lokalita
    BB
    Moje Suzuki

Niečo podobné som zažil aj ja v lete. Stúpal som pomaly hore pomerne strmým kopcom prašnou cestou. Jednotka, otáčky motora okolo 1500. Zrazu na ceste odvodňovací rigol! Ubral som plyn prehupol som sa cez a opäť som pridal plyn. No a auto nič! Otačky mi klesli na skoro 1000, plyn na podlahe a auto nič! v asi 30% stúpaní. Bál som sa o spojku a tak som radšej zastal. S ESP som sa v tejto strmine a na prašnej ceste nepohol! Až keď som ho vypol, kolesa začali hrabať a auto sa rozbehlo.

Moje Suzuki
    SX4 GS 4x4

Pred týždňom som sa vybral na jednu usadlosť do hôr mimo asfaltové cesty. Cesta bola rozbitá od lesných traktorov. O poriadne stúpáky nebolo núdza. Predo mnou išlo Subaru Impreza v civilnej verzii. Čerstvého snehu bolo asi 20cm. Keď sa tam pustil on išiel som aj ja. Predpokladal som teda, že ak chytí spodkom on tak sa vrátim. Dal som 4x4LOCK a ESP OFF. Ja som musel na niektorých úsekoch zastaviť a rýchlo cúvať na bezpečnejšie miesto, lebo Subaru by sa mi bolo zastavilo na kapote. Nechal som si teda odstup a po chvíli som ho nasledoval, úplne bez problémov. Šmýkalo, ale stále som napredoval, povedal by som úplne v pohode. Subaru malo veľké problémy. Majiteľ sa vyhováral na pneumatiky. Ale nakoniec som zistil, že vpredu má úplne nové a vzadu asi také, ako ja na celom aute, teda tesne pred použitím na zimné účely. Mám asi 1mm nad zimnú hranicu. Asi to Subaru nemá až tak moc vymakaný ten pohon 4x4 na pohyb v teréne. Škoda, že som nazobral kameru, ale aj tak už bolo pološero. Do Suzuki.
    Wartburg 353 -1000, 66-75/ Wartburg353W, 75-79/ Wartburg 353W Combi, 79-98/ Wartburg 353W 98-00/ Fiat 126,00-01/ Škoda Rapid 1,3 01-03/ Suzuki Swift 1,3GLX 85k 03-08/ Suzuki SX4 GS 4x4 + GAZ69 80-,+JEEP Grand Cherokee 2,5TD

Lokalita
    PB
    Moje Suzuki
    Grand Vitara 1,9 DDiS 2007

To bol teda, ale riadne nezodpovedný subarista. Pneu by mali byť na celom aute rovnaké a cca rovnako opotrebované.

Taký to človek asi celkom slušne načne medzinápravový diferák ktorý by mal byť LSD .

7. Predvolené Re: Pohon 4x4 u SX4

... a ešte sme kedysi používali jeden trik na zvýšenie prechodnosti terénom. Kedysi som robil na horskej chate a tú sme zásobovali ruským GAZom. Ten má normálne pohon na zadok a pripájatelný predok a ešte redukciu. Ale žiadne uzávierky. A tak keď už bolo najhoršie, tak sme čiastočne zatiahli ručnú brzdu a tým sme oklamali diferencial a začalo sa točiť aj zaťažené koleso. Používal som tento trik neskôr aj na škodovke a žiguláku. Tie mali pohon na zadok.

Lokalita
    Praha CZ

Citácia Pôvodne odoslal BoroT Zobraziť príspevok
    ... a ešte sme kedysi používali jeden trik na zvýšenie prechodnosti terénom. Kedysi som robil na horskej chate a tú sme zásobovali ruským GAZom. Ten má normálne pohon na zadok a pripájatelný predok a ešte redukciu. Ale žiadne uzávierky. A tak keď už bolo najhoršie, tak sme čiastočne zatiahli ručnú brzdu a tým sme oklamali diferencial a začalo sa točiť aj zaťažené koleso. Používal som tento trik neskôr aj na škodovke a žiguláku. Tie mali pohon na zadok.
    Tento trik není nic nového, kdysi se učil v autoškole.
    "horský sokol"

Moje Suzuki
    Suzuki Grand Vitara 2.0, r.v. 2006 | Suzuki SX4 1.6 AWD NAVI, r.v. 2010

Citácia Pôvodne odoslal BoroT Zobraziť príspevok
    Myslím, že pred jazdou v ťažkom teréne je dobré aj odstaviť ESP.
    S týmto rozhodne súhlasím, a nielen v ťažkom teréne, ale v snehu a blate. Najmä pred stúpaním po zasneženej ceste. Ak nevypnete ESP, tak to ESP bude brzdiť kolesá a zastaví vás zrovna v nejakom strmom úseku, kde sa už nerozbehnete. Mám to mnohokrát overené v praxi (bývam v lese).
    Suzuki Grand Vitara 2.0, r.v. 2006 | Suzuki SX4 1.6 AWD, r.v. 2007 | Suzuki SX4 1.6 AWD NAVI, r.v. 2011

Lokalita
    BB
    Moje Suzuki

Prečítal som si celé toto vlákno, no nenašiel som odpoveď na jednu pre mňa dôležitú zásadnú otázku.
    Z prevodovky vychádza kardan k zadnej náprave. Ten sa stále otáča. Elektromagnetická spojka spája a rozpája podľa binárnych impulzov a prenáša točivý moment na zadnú náprav. Zadný diferenciál diferuje otáčky na ľavú a pravú stranu.
    Otázka: sú otáčky kardanu, vychádzajúceho z prevodovky diferované?
    1. Ak áno, tak prečo nemožno použiť lock na pevnom podklade? Potom je systém pohonu podobný, ako na GV, ktoré je so stálym pohonom 4x4 a tromi diferenciálmi.
    2. Ak nie, tak elektromagnetická spojka nahrádza uzávierku medzinápravového diferenciálu. Pri spojení spojky sú uzavreté otáčky prednej a zadnej nápravy pevne (1:1), čo má následné dôsledky v zákrutách. No točí sa minimálne jedno predné a jedno zadné koleso.
    Mojím dojmom je, že otáčky sú diferované už v prevodovke, pretože, keď som zapadol v snehu (lock), točilo sa mi len jedno (zadné) koleso. Neviem to však potvrdiť 100% lebo som sedel v aute. Teda točilo sa len to koleso (jedno zo štyroch), ktoré malo najslabší záber.
    Alebo iná otázka: je možné, aby sa na SX4-ke (sneh – blato – koleso vo vzduchu) točilo len jedno koleso zo štyroch? Aký má potom režim lock vzťah k tomu všetkému?

Pripájam video:

Naposledy upravil kastan331; 02-02-2012 o 16:54

Strana 6 z 7 PrváPrvá ... 4567 PoslednáPosledná

Pravidlá prispievania

• Nemôžeš pridávať nové témy
  • Nemôžeš pridávať odpovede
  • Nemôžeš pridávať prílohy
  • Nemôžeš upravovať svoje príspevky
  •