Strana 3 z 5 PrváPrvá 12345 PoslednáPosledná
Zobrazenie výsledkov 21 až 30 z 49

Téma: Väčšie disky na Swift

1. Predvolené Re: Väčšie disky na Swift

Shrek ide to to, pokial kupis original od vyrobcu, tak sa postaraju aj o certifikat pre zapis! Ja mam zapisane R17 205/40 a jazda na nich je bezproblemova, aj ked menej pohodlna, no auto sedi ovela lepsie drzi si stopu a dovolim si na nom viac ako na zimnych 185/60 R15
    www.el-diablo.sk <<< všetko pre vaše AUTOHIFI

Moje Suzuki
    SX4 1,6 GS 4WD NAVI 2012

Predvolené Re: Väčšie disky na Swift

Údajne v súlade s vestníkom Ministerstva dopravy, pôšt a telekomunikácii č.8 zo dňa 16.9.2008, ktorý obsahuje Metodický pokyn č. 19/2008, ktorým sa upravuje vykonávanie technických kontrol zvláštnych, v súvislosti so schválením jednotlivo dovezených diskových kolies sa dajú zapísať väčšie disky na auto nasledovne:

1. Kúpim disk s TUV certifikátom
    2. S novými diskami a certifikátom pojdem na STK a tam dostanem protokol, že technicky je všetko OK
    3. Potom na obvodný úrad dopravy, kde zas predložím TUV certifikát, STK protokol, vypísanú žiadosť a kolok 3€

Na základe toho by mali nové (väčšie) disky zapísať do TP.

Lokalita
    Trenčín
    Moje Suzuki
    Suzuki Ignis 1.3

Hmm. Takze to by sa mali dat zapisat aj tie moje 16" na Ignis. Akurat ako ziskat ten TUV certifikat??

Moje Suzuki
    SX4 1,6 GS 4WD NAVI 2012

Od predajcu diskov Mal by ho dať automaticky k diskom, ak k nim bol vydaný. Ak nie, tak....

Lokalita
    Trenčín
    Moje Suzuki
    Suzuki Ignis 1.3

Ja som to mal kupovane cez net a ziaden papier tam nebol...ale ja si myslim ze AEZ by mali mat nejaku certifikaciu....to uz nie su nejake smejdy disky, nie?

Lokalita
    Trenčín
    Moje Suzuki
    Suzuki Ignis 1.3

Tak uz som tomu pochopil...pozrel na nete atd. Tak k tym mojim diskom je TUV certifikat akurat ze ja som objednaval disky cez eshop, takze sa ho ani neobtazovali ho tam pribalit. (aspon ze ta cena bola fakt dobra) Ale neni problem si ho dat vypisat u ineho predajcu kolies, zatial sa v tomto osvedcila firma ETOP (Puchov), co som sa docital. A dokonca som nasiel na forach, ze stacil len ten TUV certifikat a potom isli priamo na DI a do 2 dni to mali zapisane, takze asi neni nutna ani ta STK. Ale tiez to nemusi platit vsade.

Prikladam aj odkaz na Opelclub Forum, kde toto riesia.
    Naposledy upravil scorpio13; 08-07-2009 o 13:34

Moje Suzuki
    SX4 1,6 GS 4WD NAVI 2012

Citácia Pôvodne odoslal Suuzuukii Zobraziť príspevok
    Údajne v súlade s vestníkom Ministerstva dopravy, pôšt a telekomunikácii č.8 zo dňa 16.9.2008, ktorý obsahuje Metodický pokyn č. 19/2008, ktorým sa upravuje vykonávanie technických kontrol zvláštnych, v súvislosti so schválením jednotlivo dovezených diskových kolies sa dajú zapísať väčšie disky na auto nasledovne:

1. Kúpim disk s TUV certifikátom
    2. S novými diskami a certifikátom pojdem na STK a tam dostanem protokol, že technicky je všetko OK
    3. Potom na obvodný úrad dopravy, kde zas predložím TUV certifikát, STK protokol, vypísanú žiadosť a kolok 3€

Na základe toho by mali nové (väčšie) disky zapísať do TP.
    Keďže žijeme v Banana Republic of Slovakia, čo platilo, ak vôbec niekedy platilo, už neplatí. Volal som dnes na "obvodný úrad dopravy" a arogantný pán, ktorý je platený z mojich daní, s absolutne anti-asertívnym prístupom mi nakoniec neochotne povedal, čo všetko potrebujem, keďže som sa nenechal odbiť:

1. Nestačí celoeurópsky uznávany TUV certifikát od výrobcu diskov (však čo sa čudujem, že?)
    2. Potrebujete po prvé súhlas od zástupcu výrobcu vozidla na zápis konkrétnych alternatívnych rozmerov pneu a diskov. Žiadosť o jeho vystavenie nájdete na stránke importéra v sekcii potvrdenia, druhé z vrchu - Potvrdenie k údajom o OEV. Cena za tento papier je 30.-€ a k žiadosti je potrebné pripojiť kópiu technického preukazu a opis homologizačného štítku (na čo ten opis štítku netuším, keď pošlem kópiu TP a importér snáď vie homologizačné údaje vozidiel, ktoré predáva. Ale nevadí.).
    3. Ak máte vozidlo na lízing, tak ďalej potrebujete poslať lízingovke Žiadosť o zabezpečenie notársky overeného súhlasu na zápis/zmenu v OEV. Poplatok za vystavenie lajstra od lízingovky je v prípade UniCredit 12.-€.
    4. S týmito lajstrami a 6.-€ kolkom potom ísť na "obvodný úrad dopravy" a tam vystavia nový techničák (predpokladám, že aj tam ešte bude treba vypísať nejaké šlahnuté lajstro - žiadosť a na počaknie to nebude, aj keby zrovna nemali čo robiť).
    5. Nakoniec ísť na dopravný inšpektorát a tam to zelení dokončia. Som len zvedavý aký tam ešte bude poplatok a akú ďalšiu žiadosť ešte tam bude treba vypísať.
    Prečo by sa to na Slovensku robilo jednoducho ako v Nemecku, kde stačí TUV-ko a na eSTeKáčke to dopíšu rovno do techničáku na počkanie?!

Moje Suzuki
    SX4 1,6 GS 4WD NAVI 2012

Angry Re: Väčšie disky na Swift

Citácia Pôvodne odoslal Suuzuukii Zobraziť príspevok
    ....2. Potrebujete po prvé súhlas od zástupcu výrobcu vozidla na zápis konkrétnych alternatívnych rozmerov pneu a diskov. Žiadosť o jeho vystavenie nájdete na stránke importéra v sekcii potvrdenia, druhé z vrchu - Potvrdenie k údajom o OEV. Cena za tento papier je 30.-€ a k žiadosti je potrebné pripojiť kópiu technického preukazu a opis homologizačného štítku (na čo ten opis štítku netuším, keď pošlem kópiu TP a importér snáď vie homologizačné údaje vozidiel, ktoré predáva. Ale nevadí, však Slovensko).....

Ja sa z toho asi po.... Už neplatí ani to čo som písal vyššie, čo sa týka bodu 2

Volali mi z importu, že oni vystavujú súhlas len na rozmery, ktoré na dané vozidlo testoval výrobca. Keďže rozmer 195/50 R16 na Splash výrobca netestoval, tak mi súhlas vystaviť nemôžu a úrad dopravy to má zapísať na základe európsky platného TUV certifikátu vystaveného ku konkrétnym diskom.

Lenže, včera mi súdruh inžinier na úrade dopravy skalopevne povedal, že jeho nejaký TUV certifikát nezaujíma, že ten na zápis nestačí a je potrebný súhlas zástupcu výrobcu vozidla.

Tak to som teraz zvedavý.

Jediné plus, že Suzuki mi svoje stanovisko napíše, tak to budem môcť tomu úradnikovi aspoň natlačiť do krku, keď ho budem mať chuť zadusiť.

A tuším si naštudujem poriadne vyššie zmienené smernice, aby som sa tam s nimi vedel aspoň pohádať. A potom budem aj tak jazdiť s nezapísanými kolesami, lebo toto nie je možné ani v Mongolsku.

Moje Suzuki
    SX4 1,6 GS 4WD NAVI 2012

Exclamation Re: Väčšie disky na Swift

No, ak by niekto chcel pekné čítanie, tu je zmienený metodický pokyn MDPaT. Nevadí, že sa v ňom hovorí niečo úplne iné, ako tvrdi úrad dopravy:

Metodický pokyn č. 19, ktorým sa upravuje vykonávanie technických kontrol zvláštnych, v súvislosti so schválením jednotlivo dovezených diskových kolies

Článok I
    Predmet

Ministerstvo dopravy, pôšt a telekomunikácií Slovenskej republiky (ďalej len „ministerstvo“) týmto upravuje postup staníc technickej kontroly (ďalej len „STK“) pri vykonávaní technických kontrol zvláštnych, podľa § 49 ods. 2 písm. c) zákona č. 725/2004 Z. z. o podmienkach prevádzky vozidiel v premávke na pozemných komunikáciách a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov (ďalej len „zákon č. 725/2004 Z. z.“) v súvislosti so schválením jednotlivo dovezených diskových kolies podľa § 15 zákona č. 725/2004 Z. z.

Článok II
    Postup kontroly

(1) Pri technickej kontrole zvláštnej vykonávanej v súvislosti so schválením jednotlivo dovezených diskových kolies sa postupuje podľa príslušných ustanovení osobitného predpisu upravujúceho vykonávanie technických kontrol zvláštnych, pokiaľ to nie je týmto metodickým pokynom ustanovené inak.

(2) Okrem dokladov, ktorých predloženie je požadované pri technickej kontrole zvláštnej podľa osobitného predpisu, prevádzkovateľ vozidla alebo vodič vozidla ďalej predkladá
    a) doklad o národnom typovom schválení diskového kolesa udelenom v Nemecku (vydaný úradom KBA – Kraftfahrt-Bundesamt) alebo posudok o možnosti montáže diskového kolesa na daný typ vozidla (vydaný TÜV Süd), vzor dokumentu je uvedený v prílohe,
    b) preklad dokladu podľa písm. a) do slovenského jazyka.

(3) Okrem kontrolných úkonov určených osobitným predpisom sa na vozidle vykoná
    a) kontrolný úkon č. 404 - Kolesá - pripevnenie, č. 405 - Disky (ráfiky), č. 406 - Pneumatiky - konštrukcia, typ dezénu, rozmer,
    b) posúdenie podmienok použitia podľa predloženého dokladu podľa ods. 2.

(4) Do rubriky „Ďalšie záznamy STK“ protokolu o technickej kontrole vozidla sa vyznačí text: „Kontrola kolies na účel § 15 zákona č. 725/2004 Z. z. Namontované diskové koleso (uvedú sa identifikačné údaje zistené pri technickej kontrole na kolese) s pneumatikou (uvedie sa rozmer pneumatiky zistený pri technickej kontrole) spĺňa podmienky posudku TÜV (prípadne schválenia KBA, podľa toho dokladu, ktorý bol predložený)“.

Článok III
    Účinnosť

Tento metodický pokyn nadobúda účinnosť 20. augusta 2008.
    Ing. Ivan Kúdela, v. r.
    generálny riaditeľ sekcie

Problém riešim, dokonca sa do toho iniciatívne (na moje obrovské prekvapenie) zapojil aj importér Suzuki Slovensko, tak som zvedavý ako to dopadne

Moje Suzuki
    SX4 1,6 GS 4WD NAVI 2012

No, tak sa veci zas pohli.... aj keď neviem, čo z toho ešte bude.... tento príspevok by bol skôr na blog, ale nevadí.

Dnes som dostal stanovisko Ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja, ktoré si môžete prečítať na tomto linku.
    V podstate je v ňom potvrdené to, o čom hovorí skôr publikovaný Metodický pokyn č.19 z roku 2008 generálneho riaditeľa sekcie cestnej dopravy a pozemných komunikácií MDPT SR.

Týmto ďakujem za ochotu a pomoc pani Hedlovej z importu Suzuki.

Nelenil som a hneď som volal na úrad dopravy. Najskôr jeden úradník, ktorý bol evidentne nervózny už len z toho, že mu niekto telefonuje, s ochotou na bode mrazu ma dal svojmu kolegovi, ktorý len opakoval to čo naposledy, že chce stanovisko zástupcu výrobcu, ale teraz už nie automobilky, ale výrobcu diskov!
    Keď som mu odcitoval ustanovenia platnej legislatívy, tak jeho stanovisko bolo, že prečo telefonujem, čo neprídem osobne, aby to on videl na papieri. Tak som prišiel.

Nebudem radšej do detailov opisovať aroganciu celej kancelárie. Na pozdrav Dobrý deň som sa nedočkal ani zabučania. Nevadí, asi ich rodičia nenaučili.
    Ale arogantný spôsob hraničiaci s drzosťou maximálneho stupňa, kedy sa so mnou dotyčný začal baviť ako keby som bol jeho 12 ročný syn, tak to už bol úplný vrchol.

Zas som si vypočul už starú pesničku v štýle ja/my TUV certifikát neuznávame a chcem(e) stanovisko výrobcu (diskov/auta).
    Tak som zas a znova citoval platný metodický pokyn a stanovisko ministerstva a ukázal mu TUV-ko. Evidentne o predmetnom metodickom pokyne na tomto úrade počuli po prvý krát v živote a dotyčný úradník mi začal "argumentovať", že ja ho chcem dotlačiť niekam, kam chcem ja a že on má zodpovednosť a že čo si tie disky nezapíšem do techničáku sám.
    To by bolo najjednoduchšie, bohužiaľ nemám chuť byť obvinený z falšovania úradnej listiny.

Nasledovali otázky typu, kde mám tie kolesá teraz. Keď som povedal, že doma v šatníku, tak komentár znel že mám asi veľký šatník. No proste No comment, každý si môže urobiť svoj obraz.

Po 10 minútach kedy som si vypočul ešte kecy typu, že idem na to cez Prahu a prečo si nevybavím papier od výrobcu (prečo by som si mal, keď po prvé mi ho nevystaví a po druhé, zákon nič také nevyžaduje) a že to nemá cenu sa so mnou ďalej baviť, zaznelo stanovisko, aby som si dal urobiť preklad TUV-ka a zvláštnu STK ako je napísane v metodickom pokyne a potom prišiel a "ja Vám to zapíšem".

Proste banánová republika, kedy úradník nie že nepozná právne normy, ale ešte aj vyžaduje doklady, ktoré zo zákona nemá právo vyžadovať.

TUV-ko preklad ma bude stáť 100-120 €, paráda. Poplatok na úrade dopravy by mal byť 6 €.

Zbehol som rovno aj na STK a tam po mne chcú COC certifikát, lebo vraj tam by mal byť daný rozmer diskov zapísaný. Lenže nie je, keby bol, tak logika hovorí, že by som ho mal už dávno aj v techničáku.
    Tak som zvedavý ako to dopadne. Na STK musím ísť už s diskami na aute, so zmieneným COC a TUV-kom.

Potom dám vedieť ako som dopadol.

Strana 3 z 5 PrváPrvá 12345 PoslednáPosledná

Tagy tejto témy

Pravidlá prispievania

• Nemôžeš pridávať nové témy
  • Nemôžeš pridávať odpovede
  • Nemôžeš pridávať prílohy
  • Nemôžeš upravovať svoje príspevky
  •