Zobrazenie výsledkov 1 až 7 z 7

Téma: rele odblokovania paky automatickej prevodovky

1. Predvolené rele odblokovania paky automatickej prevodovky

Dobrý deň. Suzuki SX4 sedan automat...pri otočení kľúča v spínacej skrinke sa neodblokuje poistka/západka pri páke automatickej prevodovky. Nedá sa tak preradiť z polohy P do polohy R,N,D... Poistku/západku môžem odblokovať iba ručne, po vytiahnutí záslepky a stlačení nejakým predmetom vloženým do otvoru vedľa páky. Premeral som všetky poistky a odskúšal som všetky relátka, ktoré som objavil v priestore motora a naľavo pod volantom...všetko OK. Našiel som relátko, ktoré sa nachádza v samostatnej krabičke pri baterke, kde keď pri zapnutom kľúči v zapaľovaní, som nameral 12V na jednom spínacom kontakte...keď som spínacie kontakty prepojil drôtikom, elektromagnet pri páke prevodovky pritiahol západku a páku odblokoval a mohol som zaradiť R,N,D...keď som pri zapnutí a vypnutí kľúčom v spínacej skrinke meral v pätici uvedeného relátka napätie 12V pre cievku relátka, nenameral som nič...bolo tam 0V...Vie mi niekto poradiť, kde môže byť chyba, poprípade, či nieje niečím podmienené zopnutie relátka, ktoré napája cievku elektromagnetu poistky/západky páky radenia u automatu? Alebo pomôže iba návšteva servisu? Pomohla by aj schéma zapojenia elektroinštalácie Suzuki SX4 sedan automat...nemá niekto?
    Ďakujem za odpovede a rady.

Více na: https://www.suzukiclub.cz/forum-tema...vodovky-126254

Lokalita
    SA
    Moje Suzuki
    Baleno 1,2vvt

Predvolené Re: rele odblokovania paky automatickej prevodovky

Neviem mozno blbost nemoze to mat nieco spolocne s imobilizerom?
    Vies nastartovat?
    Pripadne vyskusat druhy kluc?

Lokalita
    Trenčín
    Moje Suzuki
    Grand Vitara 1.6 VX (3-dverová, r.v. 2003)

Sorry za OT..., ale viac elektroniky = viac porúch (a to najmä takých, ktorým ťažko zistiť príčinu).
    Suzuki Grand Vitara 1.6 VX (3-dverová, r.v. 2003)

4. Predvolené Re: rele odblokovania paky automatickej prevodovky

Iný kľúč som neskúšal...auto naštartuje bez problémov, občas sa mi podarí pohnúť rýchlostnou pákou...na 20 naštartovaní tak raz...ak použijem núdzové stlačenie tlačítka pri páke nejakým predmetom, tak páku odblokujem...píšu to aj v manuáli...porucha sa vyvíjala už dlhšiu dobu...ale nejak som tomu nevenoval pozornosť, kedže sa to vyskytlo iba občas, pripisoval som to tomu, že časom mazivo na mechanizmoch schne a že treba niečo premazať...ale keď som to včera rozobral, tak som objavil západku a elektromagnet, západka blokovala páku a privedením 12V na elektromagnet sa posunula dozadu a uvoľnila páku. A potom som našiel samostatné relé, ktoré je pri batérii, na jednom kontakte v pätici som nameral 12V a keď som ho spojil z druhým kontaktom, tak na cievke elektromagnetu páky prevodovky bolo 12V a západka odpadla...ale na cievke elektromagnetu relé nemám 12V a tam niekde bude problém...a neviem zistiť odkiaľ je toto relé napájané, či z nejakého elektronického bloku, či zo spínacej skrinky...nemám schému a káblov je pod palubkou množstvo a sú zaizolované, takže ani podľa farby...kábel je zelený z červeným prúžkom...uvažujem, či problém nieje v spínacej skrinke, je to mechanicky namáhaná časť...a občas sa podarí pákou pohnúť...uvidíme ako to dopadne...dík za typy...
    Dušan

5. Predvolené Re: rele odblokovania paky automatickej prevodovky

...asi som na to prišiel...nesvietia mi brzdové svetlá kompletne, včera cez deň som brzdové svetlá nekontroloval a dnes večer som si všimol, že zadné sklo nemám červené od tretieho svetla, a už to šlo...nesvietili...u automatu stupím na brzdu, naštartujem, prepnem páku z P na R,N,D...pri stlačení pedálu brzdy zasvietia brzdové svetlá...sú na 12V a predpokladám, že 12V zo svetiel sa dostane aj na cievku relé, ktoré zopne elektromagnet pri páke automatickej prevodovky a uvoľní ju...zajtra za vidna preskúšam spínač na brzde...logiku by to malo mať, ide len o zopnutie elektromagnetu a uvoľnenie páky...predpokladám, že na cievke elektromagnetu páky by nemalo byť napätie počas jazdy...bol by to nezmysel, spotreba, ohrev, možné prepálenie cievky...
    Dušan

Lokalita
    SA
    Moje Suzuki
    Baleno 1,2vvt

V podstate to nemusi byt az taky nezmysel. Vela veci je viazanych na spinac brzdovych svetiel. Moze byt ze pri stlaceni brzdy dostane cievka napatie a zopne rele ktore nasledne zostane zopnute po dobu pokial ide motor.

7. Predvolené Re: rele odblokovania paky automatickej prevodovky

Ahoj...
    tak porucha je odstránená...bol to spínač brzdového svetla, kúpil som nový a po výmene ide všetko OK. Funguje to tak, že pri stlačení brzdy sa napätie 12V dostane na cievku relé, relé zopne, 12V sa dostane potom na cievku elektromagnetu, ktorý pritiahne a odblokuje páku...cievka elektromagnetu nemá trvalé napätie, iba pri stlačení brzdového pedálu...
    Inak automat funguje tak, že keď chcem naštartovať a zaradiť nejaký režim jazdy, musím mať stlačený brzdový pedál...to je všetko...
    Inak zaujímalo by ma, koľko by ma takáto oprava stála v servise...brzdový spínač ma stál 12eur (neznačkový)
    Dušan
    Naposledy upravil Citron; 18-03-2022 o 21:11

Pravidlá prispievania

• Nemôžeš pridávať nové témy
  • Nemôžeš pridávať odpovede
  • Nemôžeš pridávať prílohy
  • Nemôžeš upravovať svoje príspevky
  •