Strana 2 z 2 PrváPrvá 12
Zobrazenie výsledkov 11 až 20 z 20

Téma: Celodenné svietenie

1. Predvolené Re: Celodenné svietenie

Bolo tu už skoro všetko povedané, čo by som chcel k celodennému celoročnému svieteniu povedať aj ja. Patrím aj ja k jeho odporcom. Fakt je, že si za to môžu z časti vodiči sami. Sú nedisciplinovaní pri používaní svetiel. Nesvietia, keď treba, svietia, keď netreba. Takto to bude povinné zo zákona a basta. Pravda je, že svetlá odpútavajú pozornosť vodičov od neosvetlených prekážok na ceste, tiež od chodcov a bicyklistov. To hlavne. To je jeho hlavný negatívny prínos. Sám som sa stal obeťou, keď som na hlavnej ceste na bicykli dostal šupu od auta z vedľajšej cesty. Bol deň, všetci svietili, a ten šofér ma jednoducho pomedzi všetky reflektory prehliadol. Svietil som aj ja, ale v dennom svetle mi to bolo prd platné.
    Téma svietenia je v poslednom čase veľmi často opakovaná a spomínaná, a napriek tomu sa nestačím zavčasu ráno cestou do práce diviť, koľko stretám neosvetlených bicyklistov.

Predvolené Re: Celodenné svietenie

1.
    No dnes som preklínal svietenie aj keď bola tma.. Polovica vodičov mala žiarovky jak reflektory na osvetľovanie nepriateľských lietadiel..to už vidno na reflektore že tam nemajú tú "linku" ale len svetelnú guľu.. š. Felícia a pod - bez čírej optiky..
    A stretol som aj jedného cyklistu, leje tma jak v rohu.. a on si to šinie po ceste pre motorové vozidlá proti vetru.. som ho lutoval.. aj keď na tejto ceste nemá čo robiť, obísť bicyklom sa táto cesta nedá..
    Len si niekto vo vláde dal čiarku že postavil kúsok rýchlostnej cesty..
    2.
    No mohol Ťa cez reflektory prehliadnuť, z boku, za zníženej viditeľnosti, sa to dá veľmi ľahko aj keby tam tie oslňujúce reflektory neboli. Tebe sa to stalo cez deň..
    fakt - jediné čo sa s tým dá robiť je jazdiť opatrne, ohľaduplne a predvídavo.. ale niekedy, aj pri najlepšej vôli sa to stane, aj keď sa to stať nemá..
    Suzuki Splash 1.2 GS

Moje Suzuki
    SX4 GS 4x4

Celodenné svietenie má aj jeden taký divný dôvod a síce som to vyskúšal sám na sebe. Keď oproti mne išlo auto bez osvetlenia, tak som nemal žiadne zábrany pri predbiehaní. Keď ide oproti auto, ktoré svieti nemám odvahu, musím si to viac zvážiť. Alebo stárnem? A ja svetim už asi 5 rokov.
    Wartburg 353 -1000, 66-75/ Wartburg353W, 75-79/ Wartburg 353W Combi, 79-98/ Wartburg 353W 98-00/ Fiat 126,00-01/ Škoda Rapid 1,3 01-03/ Suzuki Swift 1,3GLX 85k 03-08/ Suzuki SX4 GS 4x4 + GAZ69 80-,+JEEP Grand Cherokee 2,5TD

Lokalita
    Šaštín - Stráže
    Moje Suzuki
    Suzuki Ignis 1,3VVT

Som za to aby sa svietilo celý rok. Aj keď je cez leto silné slnko tak skorej zbadáš auto ktoré je osvetlené ako ktoré nie je. Som za. Svietim už roky počas celého roka a beriem to ako samozrejmosť.
    JAPAN POWER ------ Gallery ------ YouTube video

Ja som tiez za, svietil som aj v lete ked este netrebalo
    Je to bezpecnejsie. teraz si hadam kazdy zvykne ze treba svietit stale ako ked sa na jar nemuselo a opacne atd.

Lokalita
    Košice-okolie,K.Olšany
    Moje Suzuki
    Suzuki Swist 1,3 16V G13BB

ja osobne suhlasim s celodennym svietenim, ale nesuhlasim s cenou svetiel za celodenne svietenie pokial maju tu znacku E1 a pod plus D na skle ze su schvalene na celodenne svietenie stoja 2000sk a viac a presne take iste bez "schvalenia" kupi clovek za 500sk!!!! ono biznis je biznis, aale keby boli po 500sk tak si ich kupi kazdy vodic a to by bol biznis!!!
    ved tie svetla su vysokosvietive diodky plus nejaky ten obal a nejaka "elektronika" teda rele a pod. co stoji zopar korun!!!!
    Lada 1200, Nissan sunny 1,6 i sport coupe,Lancia prisma 1,5 ie, Suzuki swift 1,3 16V r.v. 2001

Lokalita
    žilina
    Moje Suzuki
    suzuki SX4 1,5 GLX AC

Lokalita
    Praha CZ

V Rakúsku prevážili negatíva denného svietenia

Susedné Rakúsko povinnosť celodenného svietenia zrušilo vo februári 2008. Podľa štúdii neprinieslo zavedenie celodenného svietenia želané výsledky v bezpečnosti na cestách a čoraz viac sa hovorilo o negatívnych aspektoch celodenného svietenia. Proti povinnosti sa postavil i rakúsky automobilový klub ÖAMTC.
    Podľa klubu prispieva celodenné svietenie k nižšej viditeľnosti motocyklistov, cyklistov a chodcov. Veľké množstvo svetla znižuje pozornosť vodičov a núti ich zameriavať sa najmä na zdroje svetelných lúčov a ignorovať ostatné prvky cestnej premávky.

Viditeľnosť osvetlených áut je výrazne vyššia po celý deň
    Ďalším dôvodom na zrušenie povinnosti je súvisiace zvýšenie spotreby a produkcie skleníkových plynov, ktoré má na svedomí vyššie zaťaženie alternátora. Odhady rakúskych ekológov hovoria o zvýšení spotreby paliva pri jednom automobile o dvadsaťpäť litrov ročne. Len v Rakúsku to znamená zvýšenie emisií o asi 330-tisíc ton oxidu uhličitého počas jedného roka.

Tieto argumenty boli použité i pri snahe Európskej únie nariadiť celoplošnú povinnosť svietiť počas celého dňa. Únia narazila na odpor niektorých členských štátov, výrobcov automobilov i niektorých asociácií motoristov. Iniciatíva na povinné celoeurópske svietenie preto ostala zablokovaná.

Když si tohle člověk přečte, tak se nejdříve podiví, posléze zasměje a pak nabyde přesvědčení, že je třeba někomu nasadit svěrací kazajku. To že se vyplýtvá zbytečně těch 25 litrů ročně vlivem svícení snad nikdo nemůže myslet vážně v situaci kdy všichni jezdí zbytečně sem a tam ve vozidlech obsazených jednou osobou, překračují rychlost a neustále předjíždějí. Tady každý ročně vycamrá stovky litrů a nikomu to nevadí. Ale co může člověk čekat od těch Rakušáků, neustálých kverulantů a odpůrců čehokoliv.
    "horský sokol"

Lokalita
    Matuškovo
    Moje Suzuki
    Vitara 1.6DDIS 2016 Elelgance +

Treba si občas niečo pozrieť a prečítať, zistil by si že "tí" rakúšaci robili hlavne testy v reálnej premávke kde týpkovi dali nejaké špéci okuliare ktoré sledovali kam sa ten človiečik díva a zistilo sa že sleduje viac svetlá ani nie auto ale zapnuté svetlá a nie premávku okolo čo má negatívny vplyv na sústredenosť... To minuté palivo bol len druhoradý problém a navyše po testovaní (neviem ako dlho) sa úmrtnosť neznížila...

Lokalita
    Praha CZ

Citácia Pôvodne odoslal godo Zobraziť príspevok
    Treba si občas niečo pozrieť a prečítať, zistil by si že "tí" rakúšaci robili hlavne testy v reálnej premávke kde týpkovi dali nejaké špéci okuliare ktoré sledovali kam sa ten človiečik díva a zistilo sa že sleduje viac svetlá ani nie auto ale zapnuté svetlá a nie premávku okolo čo má negatívny vplyv na sústredenosť... To minuté palivo bol len druhoradý problém a navyše po testovaní (neviem ako dlho) sa úmrtnosť neznížila...
    Všechno co kdy tvrdili Rakušáci byla vždycky jedna velká blbost. Když se v Praze kdysi zkušebně testoval provoz tramvají s rozsvícenými světly ve dne, zjistilo se, že klesl počet kolizí o 90 %, a to je statistická jistota. Pozerám a čitám kolem sebe stale, ale nenechám si nic nakecat a hlavně ne od rakouských ekologů.
    "horský sokol"

Strana 2 z 2 PrváPrvá 12

Pravidlá prispievania

• Nemôžeš pridávať nové témy
  • Nemôžeš pridávať odpovede
  • Nemôžeš pridávať prílohy
  • Nemôžeš upravovať svoje príspevky
  •