Zobrazenie výsledkov 1 až 7 z 7

Téma: Studený štart 1.9 DDiS

1. Post Studený štart 1.9 DDiS

Čaute borci,
    mám SX4 1.9 DDiS 2006. Mám problém so štartovaním v zimných mesiacoch, resp. pri teplote nižšej ako je 10 stupňov. Akonáhle teplota klesne pod túto hranicu, musí štartér dlhšie točiť. Včera, keď bolo -3 som štartoval až na 5-krát. Najazdené nemám veľa (100k), robí to už dlhšie, ale keď bolo auto garážované, tak som to tak neriešil. Batéria je nová a v poriadku. Pri žhavení je dosť hlasite počuť pravdepodobne čerpadlo paliva, ktoré vždy pumpuje 6 - 8 sekúnd, kým sa zastaví. Pokiaľ natankujem V-power, aspoň naštartujem, keby som dal "klasickú" naftu, nenaštartujem.

Čo sa týka štartovania po krátkej jazde, vypnem motor, následne naštartuje na prvý zub, bez problémov. Žhaviče menené nie sú, jeden je vraj počiernejší, ale technik vravel, že všetky sú v poriadku. Ďalšia vec, ktorá môže byť spojená s týmto problémom je, napriek dhšej jazde (BB-BA) a zahriatí motora, autu na neutráli (napr. čakanie na semafóroch) mierne kolíšu otáčky, motor má ako keby nepravidelný chod a mierne sa chveje. Žiadne iné problémy som s autom nezaznamenal.

Je možné, že dochádza dych palivovému čerpadlu alebo vstrekovaciemu čerpadlu?

Díky za odpovede ;)

Moje Suzuki
    GV 2010 2.4VVT

Predvolené Re: Studený štart 1.9 DDiS

Ako prvé ma napadlo: kedy si menil palivový filter alebo z neho aspoň vypustil nečistoty?
    Štart za studena: žhaviče chytené abo po smrti (pomerať každý osobitne aj keď to nieje 100% detekcia, relé zopínajúce obvod žhavičov (v prdeli či po smrti - aj tu sa dá čo to pomerať či skontrolovať), ukostrenia všetkých nulových potencíalov (hlavne od baterky, ale to by asi aj iné veci blbli), vysokotlaké čerpadlo sa lúči so životom (stále menší tlak v raily a to hlavne v nízkych otáčkach a pri štarte), zasratý palivový filter, EGR ventil zasvinený a netesný, vstrekovače v háji
    Nepravidelný chod na voľnobeh - snímač otáčok, vysokotlaké čerpadlo, EGRko zasvinené, palivový filter, vstreky v háji
    Môžeš si vybrať kde začneš.....

3. Predvolené Re: Studený štart 1.9 DDiS

Asi 4-5 rokov dozadu bol menený palivový filter, vstreky, žhaviče, vyčistená nádrž, pretože už vtedy bola v servise pre ťažké štartovanie v zime. Neprišli nato, čo je zle. Žhaviče kontrolované ešte aj 2 roky dozadu, EGR je ok. Jediné čo nekontrolovali je pravdepodobne čerpadlo. Otázka teda ešte je či ide o vysokotlaké (vstrekovacie) čerpadlo alebo to môže spôsobovať aj palivová prívodná jednotka z nádrže.

Aký výrobca a typ vstrekovacieho čerpadla je v SX4?

Díky za odpoveď.

Lokalita
    Pardubice
    Moje Suzuki
    GV XL7 2.0 HDi 16ti ventil RHW, nová Vitara 1,6 benzín, 2WD, Elegance

Plesk:
    mám Grand Vitaru s naftovým motorem HDi a podle příznaků, které popisuješ, mám stejný problém. Jakmile se ochladí, nemusí mrznout, prodlužuje se doba protáčení motorem při spouštění, než naskočí. Stačí plus deset stupňů Celsia a chování motoru při spouštění je jako dříve v mrazu mínus 25 stupňů.
    Měl jsem rozebraný startér a zjistil, že je utržené pletené lanko uhlíku od kostry. Navíc velmi opotřebované uhlíky. To lanko se mi podařilo ukostřit a chvíli jsem měl startování bezproblémové. Teď se ale projevují asi i ty opotřebované uhlíky a startér je opět bez síly. Motor se líně převaluje při protáčení startérem, že sotva vyrobí tlak nafty, aby ŘJ mohla otevřít vstřikovače.
    Tak si nech k tomu, co radí satanokky, navíc ještě zkontrolovat ten startér.

Moje Suzuki
    GV 2010 2.4VVT

Citácia Pôvodne odoslal Plesk Zobraziť príspevok
    Asi 4-5 rokov dozadu bol menený palivový filter, vstreky, žhaviče, vyčistená nádrž, pretože už vtedy bola v servise pre ťažké štartovanie v zime. Neprišli nato, čo je zle. Žhaviče kontrolované ešte aj 2 roky dozadu, EGR je ok. Jediné čo nekontrolovali je pravdepodobne čerpadlo. Otázka teda ešte je či ide o vysokotlaké (vstrekovacie) čerpadlo alebo to môže spôsobovať aj palivová prívodná jednotka z nádrže.
    Aký výrobca a typ vstrekovacieho čerpadla je v SX4?

Díky za odpoveď.
    Tak k tomu palivovému filtru "blahoželám". Ja ho mením každý rock na jar pre istotu a to mám turbo-dízel šunku s euro 3 normou a klasickou vysokotlakou pumpou s rozďeľovačom. Pri CommonRaily by som bol teda ešte opatrnejší.
    Ako vieš že EGR je ok? Jemu stačí netesné turbo a za mesiac aktívneho jazdenia je zase zasraný ako pred tím. Žhaviče u 4 a viac valca sa nemusia prejaviť hneď - odíde jeden, ale tie tri ostatné to nažhavia tak, že motor na tri valce brnkne a ten štvrtý brnkne po pár otočkách motora; potom odíde druhý žhavič a už je to ťažšie; potom tretí a si v zostupnej špirále. Pokiaľ viem tak "moderné" turbo-dízle aktivujú žhaviče až keď je teplota pod 10°C (abo menej podľa výrobcu).
    Koľko ťa stála ta ceremónia pred 4-5 rokmi stým čistením a výmenou takmer všetkého?
    Ešte ma napadla jedna vec - treba pomerať tlaky vo valcoch. Tie by mohli robiť šarapatu aj na voľnobehu.
    Môj postup by bol následovný: výmena palivového filtra, nabitie baterky do full, pomeranie dobíjania, pomeranie všetkých žhavičov SAMOSTATNE, kontrola relátka k žhavičom, kontrola ukostrení, kontrola štartéra, pomeranie tlakov vo valcoch, kontrola EGRka, kontrola tlaku vysokotlakej pumpy.
    Daj potom vedieť ako si dopadol.

6. Predvolené Re: Studený štart 1.9 DDiS

Okej, díky za postrehy. Budem to riešiť až cez dovolenku, ale potom dám vedieť. Veselé sviatky borci ;)

7. Predvolené Re: Studený štart 1.9 DDiS

Ahojte,
    takže servis mám za sebou, vymenený palivový filter, žhaviče aj relé žhavenia. Palivový filter bol hnusný, zasraný a spuchnutý, žhaviče opálené a pomaly end of life. Po výmene relé žhavenia auto štartovalo ešte lepšie a vôbec nedymilo. Otážky na voľnobehu sú o niečo lepšie.

Stále to nie je 100%, ale je to o dosť lepšie, pri -3 stupňoch chytilo asi na 3tí zub. Ďalším krokom by bolo otestovanie vstrekovačov, prípadne výmena ak sú vadné. To však teraz riešiť nejdem, počkám znovu na zimu ako sa to bude správať.

Ďakujem za tipy!

Tagy tejto témy

Pravidlá prispievania

• Nemôžeš pridávať nové témy
  • Nemôžeš pridávať odpovede
  • Nemôžeš pridávať prílohy
  • Nemôžeš upravovať svoje príspevky
  •