Strana 1 z 2 12 PoslednáPosledná
Zobrazenie výsledkov 1 až 10 z 15

Téma: Olej do motora, prevodovky a diferenciálov...

Lokalita
    Levice
    Moje Suzuki
    Grand Vitara FT, TD, RF-64kw MAZDA, 5dv., MT5

Predvolené Olej do motora, prevodovky a diferenciálov...

Nazdar,

Potrebujem poradiť s výberom oleja do GV s motorom RF 64 kw

Objem náplní viem, len potrebujem vedieť akú značku oleja tam výrobca odporúča nalievať Shell, Total, Castrol...??? Neviem.

Zistil som objemy : motor 5,5l, predný dif. 1l, zadný dif. 2,2l, medzi dif. 1,7l, prevodovka 2,7l, chladič píšu niekde 6,5 inde 6,8l (50%) pomer, brzdovka DOT 4 asi 1l a servo sa nedolieva zväčša ...no a náplň klimatizácie to neviem Do prevodoviek sa píše s viskozitou 75w90 prípadne 80w90...neviem aký vybrať, do motora píšu od 5w30 do 10w40...neviem aký vybrať. Interval píšu 15000 alebo 1 rok...A čo dať do chladiča G koľko ??? Riediť, neriediť 50% ? Aký blok má RF-ka ? Hliníkový ? Asi nie čo ?

Pre prípad že bude treba spraviť hneď aj výmenu náplní Ale veľmi by mi pomohol SVK alebo CZ návod na obsluhu, prípadne servisný manuál...Kde to viem zohnať ? Najlepšie fyzicky knižky ! Vie niekto kde majú dobré ceny na toto všetko, ale aj náhradné diely ak by bolo treba do budúcna ?

Ďakujem Vám za pomoc.

Lokalita
    Praha CZ

Predvolené Re: Olej do motora, prevodovky a diferenciálov...

Citácia Pôvodne odoslal Lacika Zobraziť príspevok
    Nazdar,

Potrebujem poradiť s výberom oleja do GV s motorom RF 64 kw

Objem náplní viem, len potrebujem vedieť akú značku oleja tam výrobca odporúča nalievať Shell, Total, Castrol...??? Neviem.

Zistil som objemy : motor 5,5l, predný dif. 1l, zadný dif. 2,2l, medzi dif. 1,7l, prevodovka 2,7l, chladič píšu niekde 6,5 inde 6,8l (50%) pomer, brzdovka DOT 4 asi 1l a servo sa nedolieva zväčša ...no a náplň klimatizácie to neviem Do prevodoviek sa píše s viskozitou 75w90 prípadne 80w90...neviem aký vybrať, do motora píšu od 5w30 do 10w40...neviem aký vybrať. Interval píšu 15000 alebo 1 rok...A čo dať do chladiča G koľko ??? Riediť, neriediť 50% ? Aký blok má RF-ka ? Hliníkový ? Asi nie čo ?

Pre prípad že bude treba spraviť hneď aj výmenu náplní Ale veľmi by mi pomohol SVK alebo CZ návod na obsluhu, prípadne servisný manuál...Kde to viem zohnať ? Najlepšie fyzicky knižky ! Vie niekto kde majú dobré ceny na toto všetko, ale aj náhradné diely ak by bolo treba do budúcna ?

Ďakujem Vám za pomoc.
    Na značce oleje do motoru a převodovky nezáleží, jsou všechny stejně kvalitní, ten Shell většinou vychází nejlevněji, dej tam vzhledem k najetým km tu polosyntetiku 10W-40
    Do převodovky dej 80W-90 GL-4, do rozvodovky a diferenciálu GL-5
    Náplň klimatizace si sám nevyměníš to musíš nejlépe ke specializované firmě
    Jestli tam máš servořízení s náplní červeného oleje tak by to měl být Dextron II
    Do chladiče patří buď naředěná směs, nebo koncentrát s označením G11(zelenomodrá) naředěný v poměru 1:1 s pitnou vodou (nikoliv destilovanou !!!)
    Jestli je blok hliníkový, nebo litinový poznáš, když se na něj podíváš
    "horský sokol"

Lokalita
    Levice
    Moje Suzuki

OK. tak do motora dáme 10w40, prevodovky 80w90 GL-4, diferák 1 a 2 a medzi dif. dostanú tiež 80w90 ale GL-5 75w90 by tam nestačilo náhodou ? Až taká zima tu nebýva že by potreboval 80w či ? Zato som sa pýtal na blok, lebo neviem že ktorá zmes nie je vhodná pre hliníkové bloky G-??? Tým, že tam dám neriedenú zmes dosiahnem len zvýšenú odolnosť voči zamrznutiu A Dextron II označuje typ oleja ? alebo druh ?

Vďaka za pomoc.

Lokalita
    Levice
    Moje Suzuki

Keď pozerám mazacie plány výrobcov olejov, tak tam predpisujú výrobcovia zhodne oleje rovnakého typu pre prevodovku aj rozdeľovaciu prevodovku (medzi-diferenciál) a tým pádom nie je možné dodržať GL-4 pre prevodovku a GL-5 pre rozdeľovaciu prevodovku (medzi-diferenciál) oni pre obe prevodovky udávajú GL-4, iba na diferáky (predný+zadný) píšu GL-5 je to OK ???

Vďaka za vysvetlenie. Chcem to vedieť presne, aby sa nestala porucha v niečom do budúcna kvôli oleju a jeho typu

Lokalita
    Praha CZ

OK. tak do motora dáme 10w40, prevodovky 80w90 GL-4, diferák 1 a 2 a medzi dif. dostanú tiež 80w90 ale GL-5 75w90 by tam nestačilo náhodou ? Až taká zima tu nebýva že by potreboval 80w či ? Zato som sa pýtal na blok, lebo neviem že ktorá zmes nie je vhodná pre hliníkové bloky G-??? Tým, že tam dám neriedenú zmes dosiahnem len zvýšenú odolnosť voči zamrznutiu A Dextron II označuje typ oleja ? alebo druh ?

Vďaka za pomoc.
    Do větší zimy je naopak ta klasifikace 75W (do cca -40 stupňů), ale není v tom tak velký rozdíl, ale do vyběhaných převodovek je lépe dát hustší olej.
    Pro hliníkové bloky je G11, G12 i G13, ale typ chladící směsi není určen jenom podle materiálu bloku. Do 14 let starého auta v závislosti na všech tehdy použitých konstrukčních materiálech patří kapalina typu G11, v případě koncentrátu naředěná na 50 %, což odpovídá mrazuvzdornosti na cca -38 stupňů. Při nižší koncentraci mrazuvzdornost klesá, ale při vyšší také. Nejvyšší je při cca 60% koncentraci, ale při ještě vyšší koncentraci začne zase klesat. Uplatňuje se tzv. glycolová anomálie. Kdybys tam dal koncentrovanou 100% kapalinu, byla by paradoxně mrazuvzdornost pouze cca -9 stupňu.
    Pozor ! Pokud koupíš již naředěnou směs, tak ta se tam leje rovnou.

Dextron II je označení pro hydraulický olej staršího typu (červený) a může být jakékoliv značky
    Pokud bys tam měl novější typ zelený, ten se označuje jinak, ale o tom pochybuji.

doplním: do té rozdělovací převodovky můžeš dát GL-4 stejně jako GL-5.
    olej specifikace GL4 je totiž určen pro převodovky, stejně jako pro středně zatěžované rozvodovky a diferenciály
    Naposledy upravil Beaumont; 01-09-2014 o 18:24
    "horský sokol"

Lokalita
    žilina
    Moje Suzuki
    suzuki SX4 1,5 GLX AC

Tým, že tam dám neriedenú zmes dosiahnem len zvýšenú odolnosť voči zamrznutiu .
    nemáš pravdu, lebo nemrznuca (koncentrat) ziskava svoje vlastnosti až po nariedeni. Koncentrat nariedený s vodou 1:1 je do -38, nariedená čo predavaju v obchode väčšinou len do -30.

Lokalita
    Levice
    Moje Suzuki

Ako plníte diferáky, prevodovky olejom ? Lejete presne určené množstvo ako je predpísané výrobcom, alebo nalievate pokiaľ nevyteká otvorom ? Budem meniť aj ja, objemy viem, len či mám liať presné množstvo, alebo koľko sa zmestí po vrchný/nalievací otvor ?

Vďaka.
    SUZUKI Grand Vitara FT, 2.0 TD 64 KW typ RF, MT-5 (5 dv., r.v. -00, model -01)

Lokalita
    Trenčín
    Moje Suzuki
    Grand Vitara 1.6 VX (3-dverová, r.v. 2003)

Predpísané množstvo..., max. o 10 % viac ako je predpísané.
    Suzuki Grand Vitara 1.6 VX (3-dverová, r.v. 2003)

Lokalita
    Levice
    Moje Suzuki

Čiže kľudne mám naliať predpísané množstvo cez nalievaciu zátku, nemusím plniť pokým nevyteká cezeň...

Lokalita
    Levice
    Moje Suzuki

Ešte taká otázka ohľadne motorového oleja...asi 4 roky čo ho máme tam dávame 10W40-ku, neviem čo tam dával majiteľ predtím...je to dovoz...ono keď ešte nie je olej na prevádzkovej teplote, alebo ako by som povedal nie je dostatočne zohriaty, tak trocha počuť ventily klepkať, keď je motor zohriaty tak to skoro nepočuť, bez problémov ide pekne, na vek motora super...keby sa tam začal dávať olej 5W40 čo by sa stalo ? či radšej už nechať tento, keď ho tam lejeme 4 roky ? Aditíva do oleja moc nechcem dávať, ani som nikdy nedával. Dávame tam olej od Valvoline MaxLife má cca 185 000km.

Dik.
    Naposledy upravil Lacika; 22-01-2019 o 21:50

Strana 1 z 2 12 PoslednáPosledná

Pravidlá prispievania

• Nemôžeš pridávať nové témy
  • Nemôžeš pridávať odpovede
  • Nemôžeš pridávať prílohy
  • Nemôžeš upravovať svoje príspevky
  •