Strana 2 z 2 PrváPrvá 12
Zobrazenie výsledkov 11 až 19 z 19

Téma: Výmena oleja v prevodovke

Lokalita
    Praha CZ

Predvolené Re: Výmena oleja v prevodovke

Citácia Pôvodne odoslal dylank Zobraziť príspevok
    caute neviem, čo mam na to povedat, lebo som počul tiež to iste, ale len sedliackym rozumom, čo poškodi nova naplň? podla mna sa meni hlavne kvoli tomu aby vyplavilo tie necistoty, ktore su tam od zabehu novych dielov, nic viac, ale tiez to netvrdim, len konstatujem
    U moderní, přesně vyrobené převodovky by se tolik nečistot sice vytvářet nemělo a případné kovové piliny by měla zachytit magnetická výpustní zátka, ale převodový olej se mění hlavně proto, že stárne a vyčerpávají se v něm obsažené inhibitory, následkem čehož pak olej neplní dobře svoji funkci (a to i v případě, že je deklarován jako "dlouhoživotní").
    To ale někteří mechanici buď nevědí, protože jsou idioti, nebo jsou naopak vychytralí, protože výměna převodovky je větší kšeft, než výměna převodového oleje (asi tak 100x).
    "horský sokol"

Moje Suzuki
    GV 2010 2.4VVT

Výmena náplní v aute - ošemetná to téma.
    Výrobca v užívateľskej príručke presne píše čo treba kontrolovať, vymeniť či nastaviť pri odpovedajúcom kilometrovom nábehu. To sa týka aj olejov do prevodoviek či diferenciálov. A takisto výrobca predpisuje špecifikácie pre tieto oleje. Takže je dobré sa týchto údajov držať a meniť čo je predpísané - výrobca vie (mal by vedieť) čo je pre jeho výrobok vhodné. Je jasné, že niektoré intervaly sa môžu zdať pritiahnuté za vlasy, ale aj výrobca sa potrebuje čiastočne chrániť.
    A tu prichádzajú k slovu servisy - značkové či neznačkové. A samozrejme ľudia nechcú platiť - tak najprv v rámci záruky ešte navštívia značkový servis, neskôr kvôli úspore peňazí neznačkový a nakoniec skončia u nejakého šuflikanta, ktorý povie múdru vetu "To netreba meniť ten olej to je doživotná náplň" a sú spokojní ako dobre vyriešili problém s výmenou oleja.
    Ja osobne mením náplne v autách podľa predpisu - snažím sa dodržiavať kilometrový nájazd do +- 500 kilometrov. Ale hlavne dodržiavam parametre náplní podľa predpisu výrobcu. Robím si tieto veci sám, resp. s kamarátom automechanikom.
    Oprava či výmena vo vlastnej réžii má niekoľko výhod - viem čo som tam dal a koľko som tam toho dal, viem, že si to neodfláknem keďže je to moje auto, spoznám lepšie svoje auto (dobre aj zlé stránky), navyše si môžem aj všimnúť prípadne iné chyby či problémy a nakoniec niečo aj ušetrím.

Takže suma-sumárum: náplne (a nielen tie) meniť podľa tabuliek, používať náplne predpísaných parametrov (na výrobcovi až tak nezáleží) a hlavne sa o auto starať tak ako chcete aby Vám fungovalo.

Moje Suzuki
    SX4 1,6 GS 4WD NAVI 2012

Citácia Pôvodne odoslal satanokky Zobraziť príspevok
    ...Výrobca v užívateľskej príručke presne píše čo treba kontrolovať, vymeniť či nastaviť pri odpovedajúcom kilometrovom nábehu. ...... A takisto výrobca predpisuje špecifikácie pre tieto oleje. Takže je dobré sa týchto údajov držať a meniť čo je predpísané - výrobca vie (mal by vedieť) čo je pre jeho výrobok vhodné. .......
    Rovnakí výrobcovia, čo ešte pred pár rokmi prisahali na "longlife" intervaly, dnes už radšej taktne obchádzajú priamu odpoveď na priamu otázku a pripúšťajú potichu, že to nie je tak úplne všetko pravda s longlife intervalmi a že 15, resp. 20 tisícový interval nie je až taký nezmysel a vyhadzovanie peňazí von oknom. A podobne s celoživotnými náplňami.
    Takže výrobcovia síce (asi) vedia, ale často odporúčajú niečo iné, ako to čo je najvhodnejšie pre zákazníka.

Moje Suzuki
    GV 2010 2.4VVT

Citácia Pôvodne odoslal Suuzuukii Zobraziť príspevok
    Rovnakí výrobcovia, čo ešte pred pár rokmi prisahali na "longlife" intervaly, dnes už radšej taktne obchádzajú priamu odpoveď na priamu otázku a pripúšťajú potichu, že to nie je tak úplne všetko pravda s longlife intervalmi a že 15, resp. 20 tisícový interval nie je až taký nezmysel a vyhadzovanie peňazí von oknom. A podobne s celoživotnými náplňami.
    Takže výrobcovia síce (asi) vedia, ale často odporúčajú niečo iné, ako to čo je najvhodnejšie pre zákazníka.
    Šak som to hneď napísal na začiatku - ošemetná téma
    Longlife (tak isto ako večná náplň prevodových ústrojenstiev) bol, je a bude cesta do automobilového pekla - ako auta, tak majiteľa ale hlavne toho debila čo s tým prišiel.
    Ale je to jednoduché prečo k tomu "longlifovaniu" došlo - zákazníci pyskovali, že "nové autá z takých kozmických materiálov a prvotriedne navrhnuté a skonštruované" (koniec vtipkovania) a oni musia meniť olej čo 15 0000 km. Tak prišli olejári a motorári a povedali - máme čarovné riešenie a vyhútali longlife. Samozrejme bez dostatočných testov (šak načo a hlavne kto by to cvakol) a teraz po istej dobe a rôznych skúsenostiach sa od toho pomaly upúšťa - samozrejme pod heslom "čím tichšie tým lepšie" a nieto jediného zodpovedného, ktorý by sa postavil a povedal: "Pojebabrali sme to - ospravedlňujeme sa". Radšej pod heslom "100-krát opakovaná lož sa zmení na pravdu" to ešte budú obhajovať.
    Ale niečo do toho auta treba naliať a tak si treba pozrieť čo navrhuje výrobca, trochu pobehať po nete a rozhodnúť sa.
    Aj do mojej benzínovej Grand Vitary r.v. 2010 odporúčajú olej o viskozite 0W-20 - lebo je drahý a riedky jak voda, t.z. mal by vďaka svojej nízkej viskozite mazať tak, aby mal menší odpor a tým pádom aby bola menšia spotreba. Ja dávam 5W-40 a mením čo 15 000km.

Lokalita
    Levice
    Moje Suzuki
    Grand Vitara FT, TD, RF-64kw MAZDA, 5dv., MT5

LongLife je somarina a oleje typu xyW30 sú tiež somarina, o W20 sa nemusíme ani baviť...totálny nezmysel

Lokalita
    Košice
    Moje Suzuki
    SX4 Urban Line 1,5 GS

Nazdar,

vymena oleja v manualnej prevodovke, viem to vykonat svojpomocne? Je nutne odmontovat casti motora, kryty? Je potrebny nejaky lievik pre liatie?

Vdaka za kazdu odpoved, cez vikend by som to rad zmakol.
    SX4 Urban Line 1,5 GS

Lokalita
    žilina
    Moje Suzuki
    suzuki SX4 1,5 GLX AC

Citácia Pôvodne odoslal BHG Zobraziť príspevok
    Nazdar,

vymena oleja v manualnej prevodovke, viem to vykonat svojpomocne? Je nutne odmontovat casti motora, kryty? Je potrebny nejaky lievik pre liatie?

Vdaka za kazdu odpoved, cez vikend by som to rad zmakol.
    Neviem aky si sikovny ale ja som to zvladol,neni to nic zlozite .Ja som zhadoval aj tie plastove kryty pod motorom,aby som mal lepsi pristup.Na sroby potrebujes specialny kluc,je to stvorhran.Na spodku je jeden na vypustanie a zpredu je kontrolny otvor ktorym sa nalieva kym z neho nevyteka olej..Co sa tyka nalievania,nektore oleje maju flasku uz s takou dlhou rurkou,s ktorou to tam nalievas,ten moj to nemal,tak som si kupil umelohmotnu flasku s takym sosacikom,na ktoru som pripevnil hadicku a nechal som to nech to pomaly tece do prevodovky

Lokalita
    Revuca
    Moje Suzuki
    Suzuki SX4, 1.6, 4x4, GS NAVI r.v. 2013

Ahojte, ja som použil do prevodovky olej shell spirax s6 gxme 75w-80, hádam to bude v poriadku. Viskozita aj GL4 sú dodržané, akurát, že je to plná syntetika.

Lokalita
    Revuca
    Moje Suzuki
    Suzuki SX4, 1.6, 4x4, GS NAVI r.v. 2013

Citácia Pôvodne odoslal rastislav Zobraziť príspevok
    Ahojte, ja som použil do prevodovky olej shell spirax s6 gxme 75w-80, hádam to bude v poriadku. Viskozita aj GL4 sú dodržané, akurát, že je to plná syntetika.

zabudol som doplniť model auta SX4, 1.6 benzín, 4x4, 2013

Strana 2 z 2 PrváPrvá 12

Pravidlá prispievania

• Nemôžeš pridávať nové témy
  • Nemôžeš pridávať odpovede
  • Nemôžeš pridávať prílohy
  • Nemôžeš upravovať svoje príspevky
  •