Strana 2 z 2 PrváPrvá 12
Zobrazenie výsledkov 11 až 20 z 20

Téma: Termostat

Predvolené Re: Termostat

1. Adekvátne na k 52C klesne aj ručička na prístrojovke
    2. Jasné, odvzdušňovací otvorček je na správnom mieste.
    3. Spína 100, vypína 97.
    4. Úplne normálnom.

Prepáč, ale tieto otázky (okrem poslednej) sa ma vzhľadom na to, čo som tu v minulosti popísal, trochu dotkli. Nie som blbec amatér. Nerozumiem súvislosť otázky 1 a 3 s problémom. Čidlo je jednoduché, nie dvojité. Je to isté pre diag (RJ motora), spínanie ventilátora (spína RJ) aj pre prístrojovku.
    BTW prečo cituješ posledný príspevok? Však je jasné, že ak necituješ, tak odpovedáš na ten posledný, takto to tu len zneprehľadňuje. Je to pravidlo snáď na každom fóre.
    Škoda Octavia 1.9 TDi AGR 1/1998, Škoda Octavia 1.9 TDi PD BKC 1/2006

Lokalita
    Praha CZ

Nějak jsem podvědomě cítil, že mně zase zjebeš.
    Možná jsem to tu zneprehľadňil, nebo v tom rovnou nadělal ukrutný mrdník, ale pro úplnost jsem se prostě musel zeptat.
    Zřejmě se ale budeš muset smířit s tím, že to prostě opravit nejde.
    Nikdo s větším fištronem než ty se tady asi nenajde, a žádný větší koumák asi nebude ani v tom značkovém servisu.

Co se týče mně, tak bych akorát porovnal skutečnou teplotu hlavy motoru, případně teplotu v okruhu topení změřením nezávislým bezkontaktním teploměrem a porovnáním hodnot s hodnotami čidla teploty motoru v daném okamžiku kdy diagnostika vykazuje těch 52 stupňů.
    V případě rozdílných hodnot bych usuzoval na softwairovou chybu.

Hodně štěstí (možná to raději prodej)
    "horský sokol"

Som rád, že som nesklamal tvoju intuíciu.
    Predať to nemienim, kupoval som to nové z obchodu, to sa mi neoplatí. Napriek nicku a všetkému čo som s ním zažil a tu popísal, je to náš rodinný miláčik. Píšem sem aj preto, že či náhodou niekto nemal podobný problém, alebo či to nie je nejaká choroba M16. Pohrávam sa myšlienkou s uvoľnenou vrtuľkou na vodnom čerpadle, že nie je napevno, len sa unáša. Dávalo by to logiku okrem tej veci, že to celkom dobre kúri - teda radiator nevychladne ani na 4ke na ventilátore, tak by to malo mať dobrý obeh. Alebo hydraulické stavy v chladiacom systéme by spôsobili, že cez kúrenie to tlačí dobre a cez chladič sa to dostatočne rozprúdi až pri vyšších otáčkach? Termostatu potom trvá kým sa spamätá, a preto tých 52. Len zase ono to drží 52-55 pri 130km/h aj 3 minúty, za tú dobu by to mal termostat dávno zavrieť a tempo motora spôsobiť takmer okamžité zohriate na 90. Skutočne mi to celé správanie nedáva logiku. Ešte pripchatý chladič a pridretý/prilepený termostat vplyvom nehomogénnej chladiacej zmesi? Ak sa tam nedolialo to čo sa doliať malo? Ak sa dobre pamätám, robí mi to približne od prvej garančky, kde niečo dolievali, lebo som mal nejaké 3dcl na faktúre. Len vtedy som ešte nemal diagnostiku a keďže teplomer ukazuje tak ako ukazuje (82, či 105 je preňho stále tá istá pozícia) a 130 chodím ozaj zriedka, tak som na to neprišiel. Pred garančkou to určite nerobilo. Bol som v Taliansku, letel som po diaľnici 130-140 takmer nonstop, teplota na budíku bola v strede, nepadala. Prípadne aj ja som tam raz dolieval, ale bola to predpísaná kvapalina od shellu, tá čo je v príručke. No zase keď som menil termostat, zmes som mal vypustenú a vyzerala byť úplne bežná ako iné chladiace zmesi.
    Skúsim ešte nahovoriť kolegu na výmenu čidla teploty, čomu nedávam veľkú šancu, že sa to zmení k lepšiemu. Má 1,5. Malo by to byť to isté, nie? Čidlo je rovno vo vode, alebo v nejakom púzdre? Nechce sa mi to hľadať v SM.

p.s.: ako veľa máte chladiacej zmesi? V akej vzdialenosti medzi ryskami? Za studena, či za tepla, to je jedno, len napíšte v akom stave.

Lokalita
    BA-Karlova Ves
    Moje Suzuki
    SX4 -1,6 DDiS

Píšeš, že už máš diagnostiku. Potom skús meranie s diagnostikou za jazdy a porovnaj teplotu s merákom auta. Tiež uvádzaš že sa párkrát dolievala chl.zmes, čo môže byť príznak poruchy tesnenia pod hlavou a tým i zmenu teploty chl.média. Presne taký istý prípad som mal s C5 (citroen). Porucha postupne narastala, pričom okrem nestálej teploty, po čase začalo blbnúť i kúrenie. Tu pomohla výmena tesnenia pod hlavou.
    SUZUKI SX4 -1,6 DDiS,

Popisované údaje sú merania z jazdy. Píšem 5. prevodový stupeň a rýchlosti/otáčky. Údaje z diag sedia s prístrojovkou (v rámci popisovanej presnosti prístrojovky).

Zmes sa dolievala 2x. Prvý krát na garančke, pretože v nádržke bolo od výroby zmesi málinko nad ryskou MIN a keďže si v servise mohli naúčtovať 3dcl za 10€ tak si naúčtovali a doliali. Potom sa vyskytol problém s prehrievaním, tak som ako jedno možné riešenie dolial zmes tak, aby po ohriatí bola na ryske MAX. Za pomaly 6 rokov som nezaznamenal žiadny úbytok chladiacej zmesi.

Ďalšie nápady?

6. Predvolené Re: Termostat

Já mám po 60000km hladinu chladící kapaliny v nádržce cca. 2 cm od spodní rysky za studena.
    Nikdy jsem nic nedoléval ani neměnil.

Ovšem tady je každá rada drahá, když již vše proběhlo...
    Pokud by bylo fouklé těsnění pod hlavou, tak by se sice voda nemusela ztrácet, ale špatně by to topilo a tlakovalo do chladící nádobky.
    To nedělá...
    A pokud by vrtulka vodního čerpadla měla "nějakou" závadu, tak by to postupem času bylo horší a horší...
    To nedělá...

Možná blbost, ale zkusil bych těsnost toho plechového uzavíracího víčka na chladiči.
    Nejlépe vypůjčit z jiného stroje...
    Naposledy upravil Pepin; 07-01-2014 o 18:08

Tlakoval som systém podľa servisnej príručky, je to OK aj s viečkom.

Veď práve, je to ako píšeš, čím ďalej, tým horšie. Najprv sa prehrievanie pri nižších otáčkach prejavovalo len v lete, teraz to robí už aj v chladnejšom počasí, čo predtým nerobilo. Viete niekto, ako je čerpadlo na SX4 vyriešené? Je to vôbec prakticky možné na M16 s tou uvoľnenou "vrtuľkou"?

Moje Suzuki
    SX4 1,6 GS 4WD NAVI 2012

Question Re: Termostat

Asi blbosť, ale topiaci sa aj slamky chytá. Nie je niektorá hadica zdeformovaná (čo sa týka prierezu)?

9. Predvolené Re: Termostat

Ještě bych vyzkoušel použít diagnostiku na druhém Suzuki, abych přesně věděl jak se to chová a co to ukazuje. Pokud to bude ukazovat + - normální tepelné hodnoty je opravdu někde chyba...

A začal bych u toho vodního čerpadla...
    Klínový řemen předpokládám je dobře napnutý...

Lokalita
    Praha CZ

Citácia Pôvodne odoslal Pepin Zobraziť príspevok

A začal bych u toho vodního čerpadla...
    Klínový řemen předpokládám je dobře napnutý...
    U vodní pumpy toho moc nevymyslíš, protože to je jeden nerozebíratelný kus u kterého může odejít pouze ložisko, nebo ucpávka a dá se vyměnit pouze jako celek. V případě poruchy to rachotí nebo teče.

Klinový řemen tam není pouze drážkový, který pohání zároveň pumpu a alternátor. Kdyby nebyl dostatečně napnutý, tak bys to poznal hodně rychle, ale na alternátoru, který by přestal dobíjet. Ten má totiž oproti vodnímu čerpadlu nesrovnatelně těžší chod do zátěže. Vodní pumpa je proti němu jenom takové šudlátko.
    "horský sokol"

Strana 2 z 2 PrváPrvá 12

Pravidlá prispievania

• Nemôžeš pridávať nové témy
  • Nemôžeš pridávať odpovede
  • Nemôžeš pridávať prílohy
  • Nemôžeš upravovať svoje príspevky
  •