Zobrazenie výsledkov 1 až 7 z 7

Téma: Kolísanie voľnobežných otáčok pri zapnutej klíme

Moje Suzuki
    Suzuki Splash 1.0 SE (2009; Galactic grey)

Predvolené Kolísanie voľnobežných otáčok pri zapnutej klíme

Slak ma ide trafit. Hrdzu z podbehov som odstranil, tak prisiel novy problem. Po cca 88830km, priznam sa, ze po dlhsom nepouzivani klimy (ale v tom asi tazko bude problem, ze?), mi po zapnuti klimy zacnu kolisat volnobezne otacky. V rozmedzi cca 1100 az 500min-1, pricom pri 500 uz riadne autom zatrasie (citelne a viditelne). Suzuki Splash 1.0 SE. Viete niekto poradit ako to odstranit, ci cim to aspon moze byt? Dakujem

Lokalita
    Praha CZ

Predvolené Re: Kolísanie voľnobežných otáčok pri zapnutej klíme

To delší nepoužívání klimy (nevím co znamená "delší") opravdu může tvůj problém způsobovat.
    Nech si klimu zkontrolovat. Otáčky volnoběhu jsou závislé na tom, zda je klima zapnutá a nebo vypnutá. Při zapnuté klimatizaci poveluje řídící jednotka určité zvýšení volnoběžných otáček, takže pokles tlaku v systému vlivem úniku média, nebo vadného tlakového snímače by mohl tento problém způsobovat.
    Z tohoto důvodu je určitě lepší mít klimatizaci zapnutou často a v případě automatické raději neustále.
    "horský sokol"

Moje Suzuki

No, klimu pouzivam malo, ale doteraz pomerne pravidelne. Az ked sa vyskytol teraz tento problem, uvedomil som si, ze som nou posledne odparoval namrazu v zime asi - februar. Cize 4 mesiace nebezala a ak, tak vzdy len na par sekund, ked som ju zapol omylom a vzapati vypol, len co som si to vsimol (pri jazde sa to nemuselo ale prejavit).

Moje Suzuki
    SX4 1,6 GS 4WD NAVI 2012

Tiež by som začal kontrolou klímy a ak si za tých 88kkm (3-4roky?) na nej nerobil ani raz servis (odsatie, tlakovú skúšku a nová náplň), tak určite je najvyšší čas, ak už nie neskoro.

Moje Suzuki

Citácia Pôvodne odoslal Suuzuukii Zobraziť príspevok
    Tiež by som začal kontrolou klímy a ak si za tých 88kkm (3-4roky?) na nej nerobil ani raz servis (odsatie, tlakovú skúšku a nová náplň), tak určite je najvyšší čas, ak už nie neskoro.
    Servis som vykonaval pravidelne, podla predpisanych kontrol. Do 60000km to bolo vzdy v autorizovanom servise (MI - Stavena), pri 75000km som uz (uz malo auto viac ako 3 roky) si servis spravil sam, avsak vtedy sa menil len olej. Predpokladam, ze klimu uz kontrolovali skor, v ramci niektorej z predoslych. Avsak, chcel som sa spytat, co mas na mysli tym "neskoro". Co sa moze stat?

Lokalita
    BA
    Moje Suzuki
    Grand Vitara 2.4

Klimatizaciu treba zapnut aspon raz za mesiac aj ked ju nepotrebujes (je to aj v navode). Dovodom je mazanie kompresora. Ten sa moze v najkrajnejsom pripade teoreticky aj zadret, pokial sa klima zapne po velmi dlhom case. To ale nebude tvoj problem (po 4 mesiacoch), to by si ju musel zapnut asi po 5-6 rokoch. U teba mohlo napr. zaschnut mazivo alebo ina malickost. Treba v servise pozriet kompresor, zistit co s nim presne je a bude to ok.

Moje Suzuki
    SX4 1,6 GS 4WD NAVI 2012

Citácia Pôvodne odoslal lorenzlubos Zobraziť príspevok
    Servis som vykonaval pravidelne, podla predpisanych kontrol. Do 60000km to bolo vzdy v autorizovanom servise (MI - Stavena), pri 75000km som uz (uz malo auto viac ako 3 roky) si servis spravil sam, avsak vtedy sa menil len olej. Predpokladam, ze klimu uz kontrolovali skor, v ramci niektorej z predoslych. Avsak, chcel som sa spytat, co mas na mysli tym "neskoro". Co sa moze stat?
    To že si vykonával servis - garančné prehliadky pravidelne je OK, ale ver tomu, že ani počas jedinej sa v servise klímy ani nechytili (ak nepočítam výmenu peľového filtra).
    Nie som si ani istý, či kontrola klímy vôbec je v rozpise predpísaných prác. A ak aj je, neverím, že bola klíma pripojená na mašinu a urobené odsatie, tlaková skúška a znovu naplnenie (to by si si určite všimol na faktúre Býva to položka od 30,-€ hore, ja som naposledy platil tuším 50, závisí to aj od množstva média ktoré ti chýba a je nutné ho doplniť. Pôvodné sa odsaje a recykluje).

Tým "neskoro" myslím to, že okrem toho čo píše Shrek (mazanie kompresora) je ešte iná vec, ku ktorej dôjde skôr ako k zadretiu kompresora. Jednotlivé hadice a trubky klímy sú tesnené O-krúžkami, ktoré pri nepoužívaní klímy strácajú tesnosť a dochádza k úniku média. Ak sa klíma nepoužíva dlhodobo, môže nastať stav, kedy je nutné O-krúžky vymeniť. Ak klesne objem média pod kritickú hranicu, klíma sa už ani nezapne, istenie kompresora proti poškodeniu.

Pravidlá prispievania

• Nemôžeš pridávať nové témy
  • Nemôžeš pridávať odpovede
  • Nemôžeš pridávať prílohy
  • Nemôžeš upravovať svoje príspevky
  •