Zobrazenie výsledkov 1 až 9 z 9

Téma: Frézovanie alebo zbrúsenie brzdových kotúčov

Lokalita
    Trenčín
    Moje Suzuki
    Grand Vitara 1.6 VX (3-dverová, r.v. 2003)

Predvolené Frézovanie alebo zbrúsenie brzdových kotúčov

Mám otázku: má z vás niekto skúsenosti s úpravou predných brzdových kotúčov frézovaním alebo obrúsením?
    Kotúče majú ešte dostatočnú hrúbku, ale sú nepravidelne zbrúsené platničkami - sústredne ryhované. Okrem toho je okraj nezbrúsený (má pôvodnú hrúbku) a skorodovaný tak, že sa odlupujú šupinky hrdze. Všetko toto má za následok nepríjemné škrípanie bŕzd...
    Skúsil som to iba tak amtérsky "orýpať" TG dlátom - zatiaľ to pomohlo, ale obávam sa, že iba na krátku dobu.
    Suzuki Grand Vitara 1.6 VX (3-dverová, r.v. 2003)

Lokalita
    BA-Karlova Ves
    Moje Suzuki
    SX4 -1,6 DDiS

Predvolené Re: Frézovanie alebo zbrúsenie brzdových kotúčov

Kotúče sa nefrézuju ani nebrúsia. Môžu sa osústružiť, pokiaľ ich hrúbka nie je pod 19 mm. Je to však len dočasné riešenie. Potom sa aj tak nevyhneš výmene za nové.
    SUZUKI SX4 -1,6 DDiS,

Lokalita
    Trenčín
    Moje Suzuki

Sorry za nesprávny terminus-technicus, od strojariny mám trochu ďaleko...
    Je mi jasné, že to osústruženie pomôže len dočasne, ale jedny platničky ešte strávia, keď zďaleka nie sú pod prípustnou mierou, nie?

Lokalita
    Praha CZ

Přesoustružení brzdových kotoučů se v dnešní době nevyplatí. Na upnutí do soustruhu musí být přípravek, aby bylo možno uchytit kotouč do hlavy soustruhu za jeho dosedací plochu.
    Málokdo je schopen to udělat. Značek aut a tím i velikostí kotoučů je příliš mnoho. To není jako dříve, když se jednalo pouze o vozy Škoda, Vaz, nebo Dacia.
    Takže v dnešní době je tato operace aktuální leda tak při renovaci autoveteránů.

Rýhy v kotouči a "grot" vytvořený korozí na okraji kotouče jsou běžná věc a vytvoří se brzy i u nového. Desky se tvarem dosedací plochy přizpůsobí, na brzdný účinek to nemusí mít vliv a ani na válcových dynamometrech při STK by diference brzdného účinku neměla překročit povolenou hranici.

Obecně platí, že se kotouče mění při každé druhé výměně desek.
    "horský sokol"

5. Predvolené Re: Frézovanie alebo zbrúsenie brzdových kotúčov

Pokud se na to podívám čistě ekonomicky a možná i časově, kdy musím do servisu, kde mě "vytáhnou" kotouče, pak hledat soustružníka, který je stáhne a opět do servisu k montáži, tak to nemůže mít žádný pozitivní ohlas.
    Ono to nebude mít ani žádný ohlas pokud bych to dělal, krom soustružení, sám v garáži...
    Ta cena kotoučů není taková "garda", aby se to prostě vyplatilo.

Lokalita
    Praha CZ

Citácia Pôvodne odoslal Pepin Zobraziť príspevok
    ....Ta cena kotoučů není taková "garda", aby se to prostě vyplatilo.
    ....ta cena za nové kotouče již opravdu není taková "darda" ( = úder, silná rána), a také lidi jsou dnes paritou svých příjmů jiná garda než v časech minulých.
    "horský sokol"

Lokalita
    Zlín - cz
    Moje Suzuki
    Burgman/ 650 EX- K8/SX 4 - 2008

Já bych se toho nebál. Chce to dobrý servis ze soustružníkem,který ví jak vyklepat kotouč aby neházel a taky má pořádný plátkový straňák atd.
    Sundat kotouč není žádná věda. Myslím, že se tímto zásahem (v rámci povolené šířky kotouče) dá nějaká kačka uspořit.
    Naposledy upravil ROSI45; 05-04-2013 o 19:09
    Š105L,Peugeot 309XS,Suzuki Ignis-totálka,Suzuki Burgman AN125(prodáno),Kymco Downtown 300i ABS( prodáno), Suzuki Burgman 650 EX. K8- Zlobivec, SX 4 2008 Japan

Lokalita
    Trenčín
    Moje Suzuki

No neviem..., som z vašich reakcií trochu v rozpakoch.
    Keď budem teraz na jar meniť kolesá, tak si to poriadne prehliadnem s niekým, kto tomu rozumie - a potom sa rozhodnem, čo s tým dám urobiť.
    V každom prípade ďakujem za vaše názory, ale zrejme bude rozhodovať konkrétny stav kotúčov, zistený po demontáži...

Lokalita
    Trenčín
    Moje Suzuki

Takže po 1,5 roku pokračujem v tejto diskusii.
    Kotúče boli osústružené a fungujú doteraz. Po nedávnej kontrole ešte nemajú hrúbkovú "podmieru". Kontrolou bŕzd na STK prešlo auto v poriadku. Ukázalo sa, že problém robil "strapatý" skorodovaný okraj, ktorý bol odstránený.
    Ešte šťastie, že existujú fachmani, ktorí to vedia a neoberú vás o všetky prachy...

Tagy tejto témy

Pravidlá prispievania

• Nemôžeš pridávať nové témy
  • Nemôžeš pridávať odpovede
  • Nemôžeš pridávať prílohy
  • Nemôžeš upravovať svoje príspevky
  •