Strana 7 z 24 PrváPrvá ... 5678917 ... PoslednáPosledná
Zobrazenie výsledkov 61 až 70 z 234

Téma: Grand Vitara - terénne schopnosti

Lokalita
    Matuškovo
    Moje Suzuki
    Vitara 1.6DDIS 2016 Elelgance +

Predvolené Re: Grand Vitara - terénne schopnosti

Citácia Pôvodne odoslal V12 Zobraziť príspevok
    Je to jasne - citil si brzdy. Pred jazdou v terene treba vypnut ESP/ASR, len neviem, ako potom funguje elektronicka uzavierka. Treba si uvedomit, ze elektronika v ziadnom pripade nenahradi uzavierku mechanicku. Potom to konci smradom brzd a ich predcasnym opotrebovanim.
    Osobne by som s autom vybavenym elektronickou uzavierkou do tazsieho terenu ako strkova prijazdova cesta k chalupe rozhodne nesiel.
    Videl si už niekedy manuálnu uzávierku diferenciálu? Lebo ja nie. Všetky offroady majú uzávierku ovládanú gombíkom, možno si to mýliš s manuálnou redukovanou prevodovkou pri ktorej sa jednou pákou radia rýchlosti a druhou spôsob náhonu 2H-jedna náprava 4H-4x4 a 4HL-4x4 s redukciou (zvýšenie krútiaceho momentu) pri týchto autách býva väčšinou uzávierka na zadnej náprave, pri vitare je to uzávierka medzinápravového diferáku...

Lokalita
    PB
    Moje Suzuki
    Grand Vitara 1,9 DDiS 2007

Citácia Pôvodne odoslal godo Zobraziť príspevok
    Videl si už niekedy manuálnu uzávierku diferenciálu? Lebo ja nie. Všetky offroady majú uzávierku ovládanú gombíkom, možno si to mýliš s manuálnou redukovanou prevodovkou pri ktorej sa jednou pákou radia rýchlosti a druhou spôsob náhonu 2H-jedna náprava 4H-4x4 a 4HL-4x4 s redukciou (zvýšenie krútiaceho momentu) pri týchto autách býva väčšinou uzávierka na zadnej náprave, pri vitare je to uzávierka medzinápravového diferáku...
    Trochu máš v tom zmätok - učime sa celý život aj tak umrieme hlúpy.
    Naše Vitary majú medzinápravový dif, preto potrebujú uzavierku medzinápravového dif. Pokiaľ by ju nemali, tak pri jednom kolese na lade by si sa nemusel pohnúť, lebo by ti cez to koleso ušiel všetok výkon. S uzavierkou medzidifu môžeš mať napr. predok na lade a rozbehneš sa lebo uzavierka medzidif. prenesie výkon aj dozadu. Autá s tou pákou (staršia Vitara) majú pevne priraditeľný predok t.j. pol výkonu ide vždy dopredu a pol dozadu po zaradení 4HL (4L lock). Pre tento pohon potrebuješ podklad, ktorý umožní preklz, nikdy nie na suchom asfalte.

Tá uzavierka zadneho difu je mechanické spojenie diferencialneho súkolesia zadnej nápravy (zadná náprava sa správa ako pevná os a obe kolesá majú rovnaké otáčky bez ohľadu na podklad) ovládaná môže byť tlakovým vzduchom, podtlakom a myslím že aj elektricky.
    Poriadná uzavierka je vždy mechanická a jej ovládanie je už druhá vec a principialne môže byť aj mechanické (staršie traktory - traktorista vtedy šoféruje postojačky aby vyvinul na prevod dostatočnú silu) ale to je iná kategória.

Predná uzavierka sa vyskytuje len zriedkavo, lebo s autom sa vtedy nedá zatočiť.

Typicky priklad mechanickeho ovladania medzinapravoveho diferencialu - Lada Niva.
    Ignis (1 x 2WD + 2 x 4WD) = Ignis FANATIK

Pozor, nemylme si uzaver medzinapravaku s elektronickou uzavierkou napravovych diferencialov. Okrem toho, nikde nepisem o MANUALNEJ uzavierke diferencialu, ale o MECHANICKEJ. To znamena, ze v napravovom diferenciali je zubova spojka, ktora spoji hriadel s kosom diferencialu. Elektronicka uzavierka vyhodnocuje otacky kolies a to, ktore sa toci rychlejsie, pribrzdi - preto smrdia brzdy. Tento elektronicky system pomaha, no mechanicke zavretie diferakov NIKDY nenahradi, pretoze zacina fungovat az pri preklze kolies. Mechanicka uzamkne pohon "napevno", takze aj rozbeh je so vsetkymi kolesami v zabere. To, co plati pre napravovy diferencial, funguje aj pri medzinapravovom. Opat ziadna vec riadena elektronikou nikdy nenahradi mechaniku, pokial to neviem manualne zapnut (napr. BorgWagner v SX4). A prave preto je viskospojka ci haldex na lade na 2 veci - vzdy musia niektore kolesa preklznut, aby sa spojka zapla - v pripade haldexu staci naozaj iba polovica otacky kolesa, viskospojka je ale mrcha - cim vacsi rozdiel otacok na vstupe a vystupe, tym vacsi prenasany krutiaci moment. Cim je povrch klzkejsi, tym je mensi potrebny rozdiel otacok kolies prednej / zadnej napravy.

Podciarknute a zratane - ked offroad, tak s mechanickymi uzavierkami, ziadna elektronika.

Lokalita
    Matuškovo
    Moje Suzuki
    Vitara 1.6DDIS 2016 Elelgance +

re: durel
    nebavil som sa o traktoroch nie som traktorista takže ešte raz ukáž mi jeden off ktorý má mechanicky ovládanú uzávierku dif. viem o čom som napísal nebola to síce vitara ale ok

PS: Predná uzavierka sa vyskytuje len zriedkavo, lebo s autom sa vtedy nedá zatočiť.
    Hlúposť
    Má ju napr. Jeep Wrangler Limited auto z pásu a dnes ti uzávierky domontujú skoro kamkoľvek napr. patrol, defender atď...

máš svoj názor nič proti nemu nemám...

Uzávierky diferenciálov
    Jeep Wrangler

Lokalita
    PB
    Moje Suzuki

Sorry nepresná terminologia - dá sa zatočiť.

No ovládatelnosť auta so zapnutými oboma uzávierkami je veľmi obmedzená a jazda smerom iným ako blízkym priamemu je náročná.
    Keď pôjdeš terénom konštantnou rýchlosťou až po podbehy v nejakej sračke a nesmieš spomaliť, lebo sa zahrabeš až na brucho, tak zrovna vtedy zbadáš pred sebou prekážku ktorá ti najskôr utrhne diferák a ty sa jej nedokážeš vyhnúť, lebo ovládatelnosť je minimálna.

Citujem - Videl si už niekedy manuálnu uzávierku diferenciálu? - asi tiež len nepresná terminologia - odpoveď - videl a videl som aj automatickú bez akéhokoľvek ovládania.

Citujem - PS: Predná uzavierka sa vyskytuje len zriedkavo, lebo s autom sa vtedy nedá zatočiť.- doplním "keď je aktivovaná"

Ale je to super - lebo ak by sme sa všetci vyjadrovali jedno - jednoznačne asi by sme za chvíľu nemali o čom diskutovať - "Vsio jásno"

Lokalita
    Trenčín
    Moje Suzuki
    Grand Vitara 1.6 VX (3-dverová, r.v. 2003)

No, chvíľu sem človek nezablúdi - a aká debata sa tu rozprúdila!
    Objektívne skutočnosti o konštrukcii pohonu 4WD sú jedna vec a skúsenosti užívateľov áut zas druhá. O niektorých veciach by sa lepšie diskutovalo, keby ste si to skúsili priamo v teréne. Ono sa totiž každé auto môže správať trochu inak.
    Ešte taká poznámka k ovládateľnosti auta s uzávierkou - akákoľvek uzávierka obmedzuje manévrovateľnosť vozidla: najmenej zadná (ale na ľade hrozia "hodiny"), stredne medzinápravová (ťažko sa zatáča) a najviac predná (auto má tendenciu ísť priamo aj pri vytočení kolies). Samozrejme, dôležitý je podklad a pneumatiky (adhézia).
    Tieto naše (Suzuki GV) problémy však nemajú napr. vozy Subaru, ktoré majú iný systém štvorkolky (AWD).
    Ale je fakt, že tú spojku by ste asi nemali cítiť...
    Suzuki Grand Vitara 1.6 VX (3-dverová, r.v. 2003)

Lokalita
    PB
    Moje Suzuki

No Godo - a už sme na teba dvaja

S tými uzavierkami je to tak, nejdem prehrabávať veškeré materiály ale to auto by sa nejake našlo, čo má mechanicky ovládanú uzavierku .

Fotograf čo to je so subaru - to ma celkom zaujma.

Spojka je cítiť - keď ju nechám prešmykovat - to je problem 1.9 v nízkych otáčkach má pre terén malý Mk

Lokalita
    Bratislava
    Moje Suzuki
    Suzuki Grand Vitara 1.9 DDiS

Trochu odbocim od temy, ale durell mas pravdu s tymi nizkymi otackami u 1.9. Ja citim spojku skoro pri kazdom cuvani - staci na to maly kopcek, pytala som sa na to v servise, vraj je to v pohode.
    Suzuki Grand Vitara 1.9 DDiS

Lokalita
    Trenčín
    Moje Suzuki
    Grand Vitara 1.6 VX (3-dverová, r.v. 2003)

Citácia Pôvodne odoslal durell Zobraziť príspevok
    Fotograf čo to je so subaru - to ma celkom zaujma.
    Pohon 4x4 Subaru AWD je kapitola sama o sebe. Je to špecifický mechanizmus symetrického roznosu trakcie na všetky štyri kolesá. Odborných popisov a výkladov funkcie tohto pohonu sa dá nájsť na nete dosť, preto nemá význam sa opakovať.

Naše vozítka však majú iný systém pohonu 4x4. Trochu podrobnejšie som o tom popísal už dávnejšie v tomto vlákne - zopár strán naspäť, stačí pohľadať a prečítať.

Mne sa len nepáči, že keby som cítil spojku, tak by to vraj (podľa servisu) malo byť OK. Je pravda, že niekedy treba trochu motoru pomôcť, ale vždy je to lepšie pomocou redukcie a nie preklzom spojky. K tým brzdám sa neviem vyjadriť, nakoľko moja stará GV je mechanická - ešte bez elektroniky (ABS, ESP a pod.). Ale riadne ma máta predstava, že by mi auto samo od seba pribrzďovalo niektoré koleso - bŕŕŕ.
    Suzuki Grand Vitara 1.6 VX (3-dverová, r.v. 2003)

Strana 7 z 24 PrváPrvá ... 5678917 ... PoslednáPosledná

Tagy tejto témy

Pravidlá prispievania

• Nemôžeš pridávať nové témy
  • Nemôžeš pridávať odpovede
  • Nemôžeš pridávať prílohy
  • Nemôžeš upravovať svoje príspevky
  •