Strana 1 z 10 123 ... PoslednáPosledná
Zobrazenie výsledkov 1 až 10 z 95

Téma: Zábeh motora

Lokalita
    Trenčín
    Moje Suzuki
    SX4 Urban Line 1,6 GS AAC/AT

Predvolené Zábeh motora

Citácia Pôvodne odoslal Chamo
    Krátkodobo ho, môžeš potiahnuť, nech sa učí, aby nebol lenivý! Km je veru ešte málo, ale už aj po 4000 - 5000 km už budeš cítiť rozdiel!
    Celkom by ma zaujímalo, ako može lenivosť motora ovplyvniť štýl jazdy v zábehu?
    Už predsa nemáme škodovky 100, kde po prvých 1500km bola vaňa plná pilín a po 100.000 bola nutná generálka.

Skôr si myslím, že to je už len prežitá povera, motor je viac menej vyzretý už pri odchode z fabriky, pretože presnosť výroby je už taká, že nehrozí nejaké "samodosústruženie za jazdy".
    Aj keď je jasné, že ak ho niekto bude od nova točiť stále na maximum, tak zákonite vydrží menej ako ten, čo sa s ním jazdí normálne.
    Suzuki Swift 1,3 GLX (1998-2003), Suzuki Ignis 1.3 GS AC (2004-2009), Honda Jazz 1,4 Comfort (2009-2013), Suzuki SX4 1,6 GS AAC/AT (2013-...)

Moje Suzuki
    SX4 1,6 GS 4WD NAVI 2012

Predvolené Re: Zábeh motora

Citácia Pôvodne odoslal green-ignis
    Celkom by ma zaujímalo, ako može lenivosť motora ovplyvniť štýl jazdy v zábehu?
    Tiež tomu neverím.
    Motor sa točí podľa toho koľko paliva a vzduchu dostane a nie podľa toho či je alebo nie je zvyknutý.
    Piesty, čapy, ojnice, vačky, kľuky nemajú schopnosť tréningom podať lepší výkon
    Beriem že za nejakých pár tisíc km si ešte motor može "sadnúť" a spotreba sa ustáli, prípadne zlepší, ale to aký dynamický a spoľahlivý bude je mu už dané z výroby. A rozdiely sú skôr len placebo efekt - pocitové. Pochybujem, že niekto z užívateľov dokáže exaktne zmerať parametre motora v prevádzke.

Lokalita
    Rajecké Teplice

Ale záleži na štýle jazdy a to v tom, že pokial budeš stále jazdiť do 2500 ot/min tak motor zlenivie, ale nie v tom, že budu ojnice, piesty a ... "tučne" lebo nešportujú , ale preto, že nebudú naučené na vysoké otáčky "zárezy" , dalej sem tam nejaká tá usadenina (karbón) ktorú by inak odplavilo.
    Výkon motora v prevádzke asi nezmerá nik, ale rozdiel v tom ako je motor ochotný, sa určite dá rozoznať.
    Suzuki Splash 1,2 GS AC SUNLIGHT COPPER

Moje Suzuki
    SX4 1,6 GS 4WD NAVI 2012

....ale preto, že nebudú naučené na vysoké otáčky "zárezy" ....
    Tomu nerozumiem. Môžeš bližšie vysvetliť?

Lokalita
    Rajecké Teplice

Citácia Pôvodne odoslal Suuzuukii
    ....ale preto, že nebudú naučené na vysoké otáčky "zárezy" ....
    Tomu nerozumiem. Môžeš bližšie vysvetliť?
    Keď motoru nerobí problém točiť 6000 ot/min tak pokial ho točíš iba do polovičky, tak sa zabehne, vybehá, a opotrebenie(zárezy) budú iba v prvej polovičke a potom, keď pôjdeš do vyšších otáčok, tak motor pôjde ťažšie.
    Samozrejme, sa to neprejaví keď tak pojdeš hodinu, ale keď tak budeš jazdiť stále.

Moje Suzuki
    SX4 1,6 GS 4WD NAVI 2012

Keď motoru nerobí problém točiť 6000 ot/min tak pokial ho točíš iba do polovičky, tak sa zabehne, vybehá, a opotrebenie(zárezy) budú iba v prvej polovičke a potom, keď pôjdeš do vyšších otáčok, tak motor pôjde ťažšie.
    Samozrejme, sa to neprejaví keď tak pojdeš hodinu, ale keď tak budeš jazdiť stále.
    To sranduješ nie?
    Opotrebenie motora po zábehu je mikroskopické a aj to je príliš silné slovo na to, čo sa vo vnutri udeje. Keby sa motor zabehal tak, že si vyreže "zárezy", tak po 100.000km by musel ist na generálku ako chodili škodule.

Plus bez ohľadu na otáčky, motor vykonáva stále tie iste dráhy, tak aký rozdiel "vo vyrezávani zárezov" by bol????

Lokalita
    Rajecké Teplice

To sranduješ nie?
    Opotrebenie motora po zábehu je mikroskopické a aj to je príliš silné slovo na to, čo sa vo vnutri udeje. Keby sa motor zabehal tak, že si vyreže "zárezy", tak po 100.000km by musel ist na generálku ako chodili škodule.
    Veď áno, je mikroskopické, ale je a keď tak jazdíš stále 50.000km a viac, tak sa to určite prejaví!
    Tie zárezy som nemyslel doslovne, ale obrazne.
    Vyroba motorov je v dnešnej dobe neskutočne presná, ale prevádzka je tiež doležitá a samozrejme nezáleží aj na použitých náplnách.

Moje Suzuki
    SX4 1,6 GS 4WD NAVI 2012

Ale aj tak nerozumiem ako sa motor zabehne ináč keď bude točiť napr. len do 4000 otáčok a keď bude točiť občas na maximum.
    Koná stále tie isté dráhy, ten istý pohyb.

Neberiem ale extrem, že budem stále radiť pri 1500, je mi jasné, že vtedy hrozí poškodenie, alebo že pojdem zakaždým až do červeného pola.

Lokalita
    Rajecké Teplice

Koná stále tie isté dráhy, ten istý pohyb.
    No dráhy a pohyb aj áno, ale otáčky sú iné.

Ak sa rozprávame o zábehu motora, tak je jasné, že do 1500km treba nižšie otáčky a potom už kľudne sem tam aj do maxima, ale keď rozprávame o štýle jazdy tak jednoznačne treba motoru ukazovať, že aj vysoké otáčky potrebuje a nie iba 2000ot/min aby sa nám stále nedusil.

Moje Suzuki
    SX4 1,6 GS 4WD NAVI 2012

Tak či onak, ja osobne som zabiehal motor tak, že prvých 2000km som točil maximálne 3500 otáčok.
    Ďalšiu 1000-ku som mu potom už sem-tam stúpil na krk, ale nie viac ako 4500 otáčok.
    Teraz mám niečo cez 3300km a jazdím dynamickejšie ako prvé kilometre, t.j. rýchlejšie akcelerujem a občas mu už naložím aj cez 5000 otáčok. Samozrejme jedine až keď je motor zohriaty.

Strana 1 z 10 123 ... PoslednáPosledná

Pravidlá prispievania

• Nemôžeš pridávať nové témy
  • Nemôžeš pridávať odpovede
  • Nemôžeš pridávať prílohy
  • Nemôžeš upravovať svoje príspevky
  •