Strana 4 z 6 PrváPrvá ... 23456 PoslednáPosledná
Zobrazenie výsledkov 31 až 40 z 55

Téma: Klimatizácia - točí, netočí

Predvolené Re: Klimatizácia - točí, netočí

Citácia Pôvodne odoslal scorpio13 Zobraziť príspevok
    Ja sice klimatizaciu nemam, ale je to tak ako hovori Suuzuukii...proste to bud ide alebo nejde a potom sa tu uz len domiesava so vzduchom z vonku.
    prave to domiesavanie tepleho vzduchu sa mi zda chore, ja nieco chladim a potom vlastne ohrejem, cize v konecnom dosledku je to strata energie, ako keby som kuril v dome o sto sest a ked by mi bolo horuco, tak otvorim okno a domiesam vzduch z vonku.

Citácia Pôvodne odoslal Suuzuukii Zobraziť príspevok
    No, čiže aby sme k niečomu došli

CHLADNIČKA: funguje tak, že kompresor buď ide, alebo nejde - parameter ktorý o tom rozhoduje či točí alebo netočí je "zjednodušene povedané nastavená teplota na termostate".

AUTOKLÍMA: funguje tak, že kompresor rovnako buď ide, alebo nejde - ale parameter, ktorý o tom rozhoduje je TLAK v systéme, nie TEPLOTA. Požadovaná teplota sa dosahuje práve tým zmiešavaním teplého a studeného vzduchu.

Súhlasiš?
    jasne ze suhlasim, v chladnicke je spinanie kompresora zavisle od teploty, cize to je regulacia, regulator ma analogovy vstup a digitalny vystup. ...klima v aute chladi na medzny tlak, ktory je tiez v konecnom dosledku nejaka teplota na vymenniku a regulacia teploty v kabine sa deje az ohrevom chladneho vzduchu, to je prave to co sa mi zda chore, preto som si myslel ze v pripade digitalnej klimy to uz tak nie je ako v pripade mechanickej.

Moje Suzuki
    SX4 1,6 GS 4WD NAVI 2012

Citácia Pôvodne odoslal profiter Zobraziť príspevok
    ...regulacia teploty v kabine sa deje az ohrevom chladneho vzduchu, to je prave to co sa mi zda chore, preto som si myslel ze v pripade digitalnej klimy to uz tak nie je ako v pripade mechanickej.
    len neviem si predstaviť, ako by sa to dalo ináč technicky vyriešiť.... ešte pri 1-zónovej klíme snáď hej, ale pri viaczónových asi ťažko

no ved takto som si rovno odpovedal v tom prvom komentari, kde som sa zamyslal nad tym preco to nie je ako v chladnicke, ono tych dovodov bude asi viac, ak som to spravne pochopil z tejto diskusie, tak kompresor klimy nie je elektromotor, ale je to mechanicka zalezitost, cize aj snimac tlaku, ktory ho toci/netoci bude mechanicky cize uz aj z dovodu bezpecnosti to je nezavisly system a zrejme tie straty su zanedbatelne s inymi stratami energie, ktore v aute vznikaju. Inak tie casy, ktore tu niekto uvadzal sa mi zdaju dost kratke, jednotky sekund, kedy kompresor ide/nejde....uz to radsej neriesim, ina otazka do plena, je mozne ze zapnuta klima zvysuje spotrebu dieseloveho motora menej vyrazne ako benzinoveho, mne to zatial vychadza max. 0,5l/100km, tu som niekde cital, ze klima robi aj liter spotreby navyse. Vedel by som si to oddovodnit, tym ze motor ma vacsiu silu a to ze taha nejaky kompresor navyse ho az tak nezatazuje.

Moje Suzuki
    SX4 1,6 GS 4WD NAVI 2012

ak som to spravne pochopil z tejto diskusie, tak kompresor klimy nie je elektromotor, ale je to mechanicka zalezitost, cize aj snimac tlaku, ktory ho toci/netoci bude mechanicky....
    Tak tak, je hnaný remeňom od motora a spínaný cez elektromagnetickú spojku.

Lokalita
    Veľké Rovné.okr.Bytča
    Moje Suzuki
    Splash 1,2 GLX

no ved takto som si rovno odpovedal v tom prvom komentari, kde som sa zamyslal nad tym preco to nie je ako v chladnicke, ono tych dovodov bude asi viac, ak som to spravne pochopil z tejto diskusie, tak kompresor klimy nie je elektromotor, ale je to mechanicka zalezitost, cize aj snimac tlaku, ktory ho toci/netoci bude mechanicky cize uz aj z dovodu bezpecnosti to je nezavisly system a zrejme tie straty su zanedbatelne s inymi stratami energie, ktore v aute vznikaju. Inak tie casy, ktore tu niekto uvadzal sa mi zdaju dost kratke, jednotky sekund, kedy kompresor ide/nejde....uz to radsej neriesim, ina otazka do plena, je mozne ze zapnuta klima zvysuje spotrebu dieseloveho motora menej vyrazne ako benzinoveho, mne to zatial vychadza max. 0,5l/100km, tu som niekde cital, ze klima robi aj liter spotreby navyse. Vedel by som si to oddovodnit, tym ze motor ma vacsiu silu a to ze taha nejaky kompresor navyse ho az tak nezatazuje.
    je to mozné, lebo...
    Splash 1,2 GLX Bright Red (2008)

Luxusnejšie autá (takže Suzuki nie) začínajú používať klimatizáciu ďaľšej generácie, kde kompresor nie je zopínaný elmag spojkou, ale je trvalo poháňaný od motora. Chladiaci výkon je v tomto prípade plynulo regulovaný, stláča sa len taký objem chladiacej látky, ktorý je potrebný na dosiahnutie požadovanej teploty. Jedná sa o klimatizáciu s kompresorom s variabilným výkonom. Ak ťa to bližšie zaujíma, tak viac technických informácii určite nájdeš niekde na webe. Už sa to nejaký ten čas používa. (Opel, Audi..)

Moje Suzuki
    SX4 1,6 GS 4WD NAVI 2012

Citácia Pôvodne odoslal sklamany_zo_suzuki Zobraziť príspevok
    Luxusnejšie autá (takže Suzuki nie)...
    Sklamanie zo Suzuki sa tuším mení na fóbiu/diagnózu

To nie je fóbia, to sú fakty. Len ich treba priznať.

Lokalita
    Žilina
    Moje Suzuki
    SX4 1,5

Preco sklamanie - klima fuka - chladi a je mi srdecne jedno co kde zopne a co sa kde toci alebo netoci.
    Po presedlani zo Skody 105 mam aj tak pocit ze je to Mercedes /SX4/
    Ked som isiel SX4 kupovat samozrejme som si co to precital - teoreticky som vedel do coho idem - pomer cena - vykom - neni co dodat.
    Ak si niekto kupi auto na zaklade reklamneho letaku tak to uz je potom tazko riesit .....

EDITED by Suuzuukii: Ďalšiu diskusiu k sklamaniu zo Suzuki som presunul do samostatnej témy Sklamanie zo Suzuki v subfóre Iné, nech tu beží diskusia ďalej len ku klimatizácii.

Strana 4 z 6 PrváPrvá ... 23456 PoslednáPosledná

Pravidlá prispievania

• Nemôžeš pridávať nové témy
  • Nemôžeš pridávať odpovede
  • Nemôžeš pridávať prílohy
  • Nemôžeš upravovať svoje príspevky
  •