Strana 4 z 7 PrváPrvá ... 23456 ... PoslednáPosledná
Zobrazenie výsledkov 31 až 40 z 64

Téma: Olej do 1.6 benzín

Lokalita
    Praha CZ

Predvolené Re: Olej do 1.6 benzín

Jedině tento olej je ten správný, do každého počasí

Penrite Oil - A Better Class Of Oil
    Náhľady príloh Náhľady príloh Klikni pre väčší obrázok

Názov:	PREMIUM5.jpg‎ 
Zobrazení:	188 
Veľkosť:	13,6 KB 
ID:	7837  
    "horský sokol"

Lokalita
    Praha CZ

Citácia Pôvodne odoslal david00011 Zobraziť príspevok
    Ja neviem kde mam motor
    ...tak nehledej motor a raději si na tom internetu přečti ty olejářské mýty, jak bylo řečeno, je to jediný relevantní materiál o olejích.

Jenom taková věcná poznámka k té tebou vyslovené úvaze, jak dlouho po nastartování jde motor na sucho a za jak dlouho se olej dostane "k ventilom".

Někde jsem četl, že prý oleji 0W-20 to trvá 1 sekundu a oleji 5W-40 20 sekund.
    S tím mudrlantem co to řekl bych se rád setkal, abych ho kopl do hlavy.

Odezvu náběhu tlaku oleje můžeš sledovat tím, za jak dlouho ti po natočení motoru zhasne kontrolka tlaku oleje.
    Je to okamžitě. A proč je to okamžitě? Protože olejový filtr má zpětný ventil, který udržuje mazací kanály trvale naplněné olejem. Takže natlakování celé soustavy zubovým čerpadlem je téměř okamžité a na viskozitě je tento faktor závislý jen velmi málo. Naopak olej s vyšší viskozitou (hustší) je pro činnost zubového čerpadla spíše příznivější.
    To že by motor běžel nějakou chvíli nasucho je naprosto vyloučeno. Možná tak při prvním startu po výměně oleje, ale ani zde se nejedná o chod nasucho. Možná tak pouze po nesmyslném "proplachování" nějakým sajrajtem.

Trend používání "lehkoběžných" olejů, stejně jako trend přidávání biolihu do benzínu, používání ús****ých LED svítidel, downsizing motorů a pneumatik vede možná dobrý úmysl, ale dobrými úmysly je dlážděna cesta do pekla.
    Naposledy upravil Beaumont; 06-04-2013 o 05:23
    "horský sokol"

Lokalita
    Bardejov
    Moje Suzuki
    SX4 1,6 GS(88kw)

Citácia Pôvodne odoslal Beaumont Zobraziť príspevok
    Větší pitomost, než dělat proplach z tohoto důvodu jsem ještě nikdy neslyšel...
    Ty vieš lepšie, či ten preplach ma učinnosť, jak nejaky vyrobca čo to skuša, robi najprv pokusy a pod.... Zaujimave, ze nenavrhuješ agregaty pre suzuki, alebo radšej BMW. Ked si sa zase chytil vety, že kvoli tomu, že som prešiel z 40 na 30, tak ty tu tiež maš riadne preklepy.

Lokalita
    Nitra okolie
    Moje Suzuki
    Wagon R+, 2004, motor M13A

Citácia Pôvodne odoslal nino Zobraziť príspevok
    Mne pri poslednej 2hej kontrole pri cca 30tis. km dali nejaky novy Suzuki olej 0W-20. je lacnejsi ako bol povodny. odporuca ho vraj priamo Suzuki a priamo tento olej - aj mi to ukazoval v navode, tiez tabulku rozsahov zimnych a letnych startovacich teplot. Ok ta letna hodnota 20 sa mi nepozdavala, ale ma upokojili ze ho leju aj vo vyrobe, len pri prvej prehliadke ho este nemali. Teraz tam maju toho plne regale.
    Pravdepodobne to je olej ENEOS-Nippon oil, na SK ho ponúka Orakor Dol. Kubín + v KN tiež jedna firma a Szakál-metal v Brne. Tiež ho mám vo Wagóne, len 5W-40.
    Naposledy upravil palot; 06-04-2013 o 21:27

Moje Suzuki
    SX4 - 1.6 NaviPlus 2WD

Tie suzuki oleje som objavil aj minule na madarskom webe s nahr.dielmi, prva 0w20 co som videl..
    Motorolaj + olajszűrő Suzuki Geniue 0W20 4L, gyári

Netusim kto je vyrobca, ale bude to pre mna aktualna tema asi za mesiac, dva..
    Zatial som do swifta daval vzdy 5w40, vie niekto prezradit konkretne nevyhody 0w20 okrem znizenej spotreby? Hadam nema dovod zasierat motor..
    Naposledy upravil Maxell; 07-04-2013 o 21:31

Moje Suzuki
    SX4 1,6 GS 4WD NAVI 2012

Lightbulb Re: Olej do 1.6 benzín

Citácia Pôvodne odoslal Maxell Zobraziť príspevok
    ...vie niekto prezradit konkretne nevyhody 0w20 okrem znizenej spotreby? Hadam nema dovod zasierat motor..
    Vlastnosti motorových olejů - HTHS viskozita a lehkoběžné oleje

"Současným trendem je používání lehkoběžných motorových olejů. Tak se nazývají motorové oleje, díky jejichž použití se sníží spotřeba paliva v automobilu ve srovnání se standardním olejem. Pro určení úspory paliva existují motorové testy (v Evropě test M111 Fuel Economy), které zaručují za všech okolností stejné podmínky měření. Na úsporu paliva má vliv několik faktorů. Zásadní vliv má především HTHS viskozita oleje. Čím je HTHS viskozita oleje nižší, tím nižší je spotřeba paliva. Pro úsporu paliva je většinou důležitý i obsah mazivostních přísad v oleji."

ALE v článku vyššie:

"V případě příliš nízké HTHS viskozity může dojít k přetržení olejového filmu mezi dvěma třecími plochami, a ty pak nejsou dostatečně mazány."

Treba si ale prečítať celý článok, aby nevznikla panika

Ja ale tvrdím, že "ľahkobežné oleje" sú len dnešná móda, nič viac. Roky lejem do Suzuki 5W-30 a 5W-40 predpísanej výkonovej charakteristiky (ACEA) a bežali vždy ako hodinky (a tieto motory sa konštrukčne nezmenili, tak na čo potrebujú zrazu dnes 0W-20? ).

Ako píšu v článku: "Při výběru motorového oleje je proto velmi důležité dodržovat předepsanou výkonovou charakteristiku (ACEA, VW, MB, GM, Ford atd.), protože výkonová specifikace jakéhokoliv motorového oleje je vždy spjata s určitou minimální hodnotou HTHS viskozity, která pro daný motor zaručuje bezproblémový provoz."

"Důležitou hodnotou HTHS viskozity je 3,5 mPa.s. Olejům, které mají HTHS viskozitu vyšší, se říká oleje s normální HTHS viskozitou, oleje s hodnotou pod 3,5 mPa.s se nazývají oleje se sníženou HTHS viskozitou.
    Je možné se setkat se třemi typy motorových olejů, které se odlišují hodnotou HTHS viskozity. Pokud uvažujeme evropský trh, pak všechny oleje SAE xW-40 mají hodnotu HTHS viskozity nad 3,5 mPa.s, většinou v rozmezí 3,5 až 4,3 mPa.s. Mezi motorovými oleji SAE 0W-30 a SAE 5W-30 najdeme dva typy olejů. Oleje SAE xW-30 se specifikací ACEA A1/B1, A5/B5, C1 nebo C2 mají sníženou HTHS viskozitu, většinou těsně nad 2,9 mPa.s, oleje se specifikací ACEA A3/B3, A3/B4, C3 či oleje ACEA E mají normální HTHS viskozitu nad 3,5 mPa.s. Třetí, velmi malou skupinou olejů jsou SAE 0W-20, které mají HTHS viskozitu nízkou, nad 2,6 mPa.s.
    ....oleje se sníženou HTHS viskozitou lze použít pouze u motorů, kde to výrobce povoluje.
    "

"Nevýhodou snížené hodnoty HTHS viskozity je vyšší spotřeba motorového oleje, výhodou je naopak nižší spotřeba paliva."

Moje Suzuki
    SX4 1,6 GS 4WD NAVI 2012

To že by motor běžel nějakou chvíli nasucho je naprosto vyloučeno. Možná tak při prvním startu po výměně oleje, ale ani zde se nejedná o chod nasucho.
    Preto sa pri výmene oleja leje do filtra olej a až potom sa našróbuje. Aj keď by som rád videl, kde to takto v servise zvyknú robiť.
    Horšie to je u vložiek.

Lokalita
    Trenčín
    Moje Suzuki
    Grand Vitara 1.6 VX (3-dverová, r.v. 2003)

Jedině tento olej je ten správný, do každého počasí

Penrite Oil - A Better Class Of Oil
    Táto firma vyrába aj triedu 10W-70. To už musí byť husté ako med. Ale v tých austrálskych horúčavách je to zrejme OK.
    Suzuki Grand Vitara 1.6 VX (3-dverová, r.v. 2003)

Moje Suzuki
    SX4 - 1.6 NaviPlus 2WD

Citácia Pôvodne odoslal Suuzuukii
    1, Zásadní vliv má především HTHS viskozita oleje. Čím je HTHS viskozita oleje nižší, tím nižší je spotřeba paliva.
    2, V případě příliš nízké HTHS viskozity může dojít k přetržení olejového filmu mezi dvěma třecími plochami, a ty pak nejsou dostatečně mazány.
    3, Třetí, velmi malou skupinou olejů jsou SAE 0W-20, které mají HTHS viskozitu nízkou, nad 2,6 mPa.s.
    ....oleje se sníženou HTHS viskozitou lze použít pouze u motorů, kde to výrobce povoluje.
    "
    Nevýhodou snížené hodnoty HTHS viskozity je vyšší spotřeba motorového oleje, výhodou je naopak nižší spotřeba paliva.
    Cize ak to Suzuki odporuca, malo by to byt v poriadku, vyrobca si nemoze dovolit vydat poziadavku na nevhodny olej.
    Teoreticky by malo dojst k znizeniu spotreby - samozrejme nie dramaticky.
    Nazor, ze roky pouzivam 5w40 je pomerne zaostaly, nevravim ze je to zly olej, ale vyvoj ide dopredu (ano, v EU nie vzdy spravne), tak preco ostavat v dobe kamennej ak nove technologie mozu pomoct k hospodarnejsej prevadzke?

Ale ako vravim, o 2tis km ma caka rozhodnutie, nerad by som bol zaroven prvym testovacim kralikom 0w20tky, nalial to uz niekto?

dik,
    m

Moje Suzuki
    SX4 1,6 GS 4WD NAVI 2012

Cize ak to Suzuki odporuca, malo by to byt v poriadku, vyrobca si nemoze dovolit vydat poziadavku na nevhodny olej.
    Teoreticky by malo dojst k znizeniu spotreby - samozrejme nie dramaticky.
    Ako hovoríš

Nazor, ze roky pouzivam 5w40 je pomerne zaostaly, nevravim ze je to zly olej, ale vyvoj ide dopredu (ano, v EU nie vzdy spravne), tak preco ostavat v dobe kamennej ak nove technologie mozu pomoct k hospodarnejsej prevadzke?
    S tým nesúhlasím a nepovažujem môj názor za zaostalý ani za spiatočnícky. Olej 5W-30/5W-40 dnes a pred 10, 20, 30 rokmi sú nebe a dudy. Ja len nevidím zmysel v tom dať za olej o X-desiatok € viac na výmenný interval, keď okrem "nemerateľnej" úspory na palive mi to v tomto klimatickom pásme nič neprinesie.
    Považujem to všetko, ako som písal, len za módny trend podobne, ako boli (sú) "Long-life" intervaly, o ktorých už dnes seriózne odborné zdroje neospevujú také chválospevy ako pred par rokmi.... ale to by už bolo na inú debatu.

Takže záverom, ako som tiež vyššie písal, nech si leje každý čo uzná za vhodné, každý máme na svoju voľbu svoje dôvody.

Strana 4 z 7 PrváPrvá ... 23456 ... PoslednáPosledná

Pravidlá prispievania

• Nemôžeš pridávať nové témy
  • Nemôžeš pridávať odpovede
  • Nemôžeš pridávať prílohy
  • Nemôžeš upravovať svoje príspevky
  •