Strana 1 z 2 12 PoslednáPosledná
Zobrazenie výsledkov 1 až 10 z 12

Téma: Hustenie pneu na autoslalom

Moje Suzuki
    SX4 1,6 GS 4WD NAVI 2012

Question Hustenie pneu na autoslalom

Slalomári, počujte, už sme sa niekoľko krát bavili o tom na koľko fúkať gumy na preteky. Ja som doteraz svoje 185/60 R15 fúkal štandardne na 2,3 predok a 2,1 zadok.

Ale opakovane zisťujem, že mi vždy po pretekoch chýba kopa vzduchu hlavne v predných Po minulom Púchove asi tak 0,15 vpredu v oboch.
    Teraz po Piešťanoch mala PP 2,2 a ĽP len 2,05 (ani sa jej nečudujem vzhľadom na tú "autobusovú zastávku" a garáže na trati ). Zadok mal 2,05 atmosféry.

Podotýkam, že meriam vždy svojim privátnym analógovým manometrom, nie vždy na inej pumpe, takže odchýlka nehrozí.

Takže premýšlam, že skúsim na budúce predok dať na 2,5 a uvidím ako sa to bude správať na trati a koľko ujde vzduchu. Čo vy na to?

Je jasne, že potrebujem pneu s nižším profilom

Lokalita
    Košice
    Moje Suzuki
    Suzuki Ignis 2WD, M13A, 2006

Predvolené Re: Hustenie pneu na autoslalom

Podľa mojich výskumov, tlak ktorý nameráš je podstatne závislý od teploty pneu. Stačí ak posvieti slniečko na pneu a hneď je o 0,2 viac ako na druhej strane v tieni. Ináč mne sa vidí na 185/60/R15 2,3 veľa. Ja mám niečo okolo 2,0 v predu aj v zadu. Slalomy s tým nejazdím, ale keď niekto pozná Jahodnú pri KE, tak je to porovnateľné
    Suzuki Ignis 1.3, 2WD, 2006
    LPG Stag

Moje Suzuki
    SX4 1,6 GS 4WD NAVI 2012

2,3 je minimálny odporúčaný tlak pre predné pneu priamo od Suzuki - mám nalepenú tabuľku na Béčkovom stĺpiku. Max môžem fúkať tuším predok až 2,8 a zadok 2,5 pri plnej záťaži.

Tlak som meral deň pred pretekmi a teraz deň po pretekoch za +/- 2 °C rovnakého počasia po prejdení cca 2km z garáže ku kompresoru, zamračené, slnko nesvietilo tak ako dnes.... teda svietilo, ale bolo zamračené ...takže odchýlka vplyvom slnečného žiarenia je tiež vylúčená

Lokalita
    Košice
    Moje Suzuki

...na tej nálepke by mali byť aj rozmery pneu a k ním tlaky. Určite tam máš tých 2,3 pri rozmere 185/60/R15? Ja mám na tej nálepke tlaky len pre 175/75/R14 a 165/70/R14.
    ...tým vplyvom teploty som skôr myslel to, že nie je až také dôležité aký tlak je v pneu v garáži, ale dôležitejšie je aký je prevádzkový tlak - pri záťaži, resp. na trati. Neviem aké gumy tam máš, ale na mojich Avonoch je uvedený max. tlak 3,5. Keď myslia prevádzkový po zohriatí tak to môže byť limitujúce.
    Skôr by som na tvojom mieste pouvažoval nad fúkaním s niečím iným než vzduchom.
    Naposledy upravil Deezel; 17-09-2010 o 14:09
    LPG Stag

Moje Suzuki
    SX4 1,6 GS 4WD NAVI 2012

Áno sú to tlaky pre 185/60 R15, viď foto:

Klikni pre väčší obrázok

Názov:	17092010689.jpg 
Zobrazení:	238 
Veľkosť:	91,4 KB 
ID:	5265

Obuté mám Continental.

Fúkanie niečím iným nie je teraz riešenie, lebo neriešim zmenu tlaku počas jazdy, ale únik tlaku pri extrémnom zaťažení! Predpokladám, že dochádza k úniku pri extrémnom bočnom zaťažení gumy, kedy sa guma na bočnici láme, viď foto:

Moje Suzuki
    SX4 1,6 GS 4WD NAVI 2012

Citácia Pôvodne odoslal Deezel Zobraziť príspevok
    Neviem aké gumy tam máš, ale na mojich Avonoch je uvedený max. tlak 3,5. Keď myslia prevádzkový po zohriatí tak to môže byť limitujúce.
    Ešte, tie slalomové trate, žiadna nemá viac ako 2 km na dĺžku a medzi jednotlivými jazdami je vždy pauza minimálne pol hodina, takže ono nedochádza k takému zohriatiu gumy, aby prekročila maximálny tlak pneu... aspoň myslím teda

Už nejaký ten deň to vidím na zmenu rozmeru na 195/50, alebo 185/50 R16, uvidí sa podľa šírky disku... investičný plán pre ďalšiu sezónu spolu s OZ Ultraleggera zrejme

Lokalita
    Košice
    Moje Suzuki

..keď som mal na Ignise origo 175/75/R14 Continental EcoContact nafúkané na 2,4 tak po pol hodinovej jazde na diaľnici v lete (130 - 140km/h) doosť zúfalo smrdeli (spálená guma). Tak som ich pre istotu spustil na 2,1 a bol kľud. Počul som historky z čias Favoritov a Felícií, z úst tých čo vyšli na diaľnicu raz za rok a po pár km prásk. Koľko je na tom pravdy neviem, ale mám kôli tomu rešpekt.
    LPG Stag

Lokalita
    Zlín - cz
    Moje Suzuki
    Burgman/ 650 EX- K8/SX 4 - 2008

Citácia Pôvodne odoslal Deezel Zobraziť príspevok
    nafúkané na 2,4 tak po pol hodinovej jazde na diaľnici v lete (130 - 140km/h) doosť zúfalo smrdeli (spálená guma). Tak som ich pre istotu spustil na 2,1 a bol kľud.
    http://pneu.ill.cz/husteni.php
    Š105L,Peugeot 309XS,Suzuki Ignis-totálka,Suzuki Burgman AN125(prodáno),Kymco Downtown 300i ABS( prodáno), Suzuki Burgman 650 EX. K8- Zlobivec, SX 4 2008 Japan

Lokalita
    Nitra
    Moje Suzuki
    Suzuki Ignis Sport

Pri seriovych gumach nie je moc co riesit. Staci nafukat na vyrobcom odporucany tlak a hotovo. Pripadne vpredu nafukat viac ako vzadu. 2,3/2,1 ale to myslim, ze je tak aj v tabulkach od pneu na aute. To ze unika vzduch, lamu sa cez vysoku bocnicu s tym sa neda nic robit. Vsetky pneu s vysokym profilom nie su stavane na ostre zakruty to bude zrejme ich konstrukciou

V pneumatikach sa moze dost rychlo menit tlak vzduchu aj ked v seriovej o nieco menej ako v slickoch. Slicky sa ovela viac zahrievaju. Vacsia stycna plocha, ich bezna pracovna teplota je okolo 100°C kde seriova guma uz hori. Spravne hustit slicky to je hotova veda. Podla trate, pocasia, povrchu... Ja som svoje fukal na 2,0/1,7 a teraz jazdievam bez problemov na tlakoch 1,6/1,4. Tvrda konstrukcia slicku to umoznuje navyse oni sa zahreju a tlak stupne. Rozdiel v husteni poznat hned, teraz sa pneu ovela menej smykaju a lepsie drzia ako predtym a este stale ich nederem zboku len potial ako sa maju.
    Suzuki Ignis Sport S1600 www.duchracing.sk

Moje Suzuki
    SX4 1,6 GS 4WD NAVI 2012

Horšie je, keď výrobca odporúča interval 2,3 až 2,8 Nič, skúsim na budúce tých 2,5 čo to povie.

Strana 1 z 2 12 PoslednáPosledná

Pravidlá prispievania

• Nemôžeš pridávať nové témy
  • Nemôžeš pridávať odpovede
  • Nemôžeš pridávať prílohy
  • Nemôžeš upravovať svoje príspevky
  •