Strana 1 z 2 12 PoslednáPosledná
Zobrazenie výsledkov 1 až 10 z 12

Téma: Nevybavená reklamácia do 30 dní

Moje Suzuki
    SX4 1,6 GS 4WD NAVI 2012

Question Nevybavená reklamácia do 30 dní

Bavili sme sa už o reklamáciach v zmysle záruky a záručných podmienok ako aj o konkrétnom prípade v súvislosti s preblikávaním kontroliek na prístrojovke Splasha.

Čo ma ale teraz zaujíma je, či má niekto skúsenosti, alebo seriózne vedomosti na čo presne má zákazník právo ak nastane situácia, že reklamácia, ktorú uplatnil nebola nijak vybavená do 30 dní?

Nijak vybavená rozumej, že ubehlo 30 dní a import k reklamácii nezaujal žiadne stanovisko, bez odpovede, nedošlo ani k uznaniu reklamácie a navrhnutiu riešenia, ani k zamietnutiu reklamácie.

Lokalita
    Košice
    Moje Suzuki
    Suzuki Ignis 2WD, M13A, 2006

Predvolené Re: Nevybavená reklamácia do 30 dní

... za normálnych okolností máš nárok na vrátenie kúpnej ceny, ale to len v tom prípade, že závada braní riadnemu užívaniu veci. Takže sme stále na tom istom
    Suzuki Ignis 1.3, 2WD, 2006
    LPG Stag

Moje Suzuki
    SX4 1,6 GS 4WD NAVI 2012

Exclamation Re: Nevybavená reklamácia do 30 dní

Už som to našiel:

Zákon č. 250/2007 o ochrane spotrebiteľa...v §18 okrem iného sú tieto odstavce :

(4) Predávajúci alebo ním poverený zamestnanec alebo iná povinná osoba určená na opravu je povinný vybaviť reklamáciu ihneď, v zložitých prípadoch do troch pracovných dní. Do tejto lehoty sa nezapočítava čas potrebný na odborné posúdenie vady. Vybavenie reklamácie však nesmie trvať dlhšie ako 30 dní. Po uplynutí tejto lehoty má spotrebiteľ rovnaké práva, akoby išlo o vadu, ktorú nemožno odstrániť. Predávajúci je povinný, ak reklamáciu neuzná do troch pracovných dní, výrobok zaslať na vlastné náklady na odborné posúdenie. Predávajúci je povinný na požiadanie orgánu dozoru zaslanie alebo výsledky odborného posúdenia preukázať.

(5) Predávajúci je povinný pri uplatnení reklamácie vydať spotrebiteľovi potvrdenie.

(6) Predávajúci je povinný o vybavení reklamácie vydať písomný doklad najneskôr do 30 dní od dátumu uplatnenia reklamácie.

(7) Predávajúci je povinný viesť evidenciu o reklamáciách a predložiť ju na požiadanie orgánu dozoru na nazretie. Evidencia o reklamácii musí obsahovať údaje o dátume uplatnenia reklamácie, dátume a spôsobe vybavenia reklamácie.

A ďalej občiansky zákonník:

§623
    (1) Ak ide o vadu, ktorú nemožno odstrániť a ktorá bráni tomu, aby sa vec mohla riadne užívať ako vec bez vady, má kupujúci právo na výmenu veci alebo má právo od zmluvy odstúpiť. Tie isté práva prislúchajú kupujúcemu, ak ide síce o odstrániteľné vady, ak však kupujúci nemôže pre opätovné vyskytnutie sa vady po oprave alebo pre väčší počet vád vec riadne užívať.

No vidím, že to bude na právnika. Nechcem to tu spamovať tým čo sa už riešilo v témách uvedených vyššie, ale ja tvrdím že pravidelne nepravidelne blikajúca kontrolka airbagu a teploty motora, bráni riadnemu užívaniu veci, nakoľko mi nikto nezaručí, či airbagy skutočne pracujú 100% správne a pri búračke vystrelia ako majú a či, ak sa motor prehreje, bude výstraha teploty fungovať 100% a nepraskne napr. hlava, alebo sa motor nezadrie.

Lokalita
    Košice
    Moje Suzuki

..platí to za predpokladu, že v kúpnej zmluve, alebo v záručných podmienkach si nepodpísal niečo iné, napr. v tom zmysle, že závada elektroniky sa nepovažuje za poruchu, ktorá bráni užívaniu veci ... a tak
    LPG Stag

Moje Suzuki
    SX4 1,6 GS 4WD NAVI 2012

Cez víkend má pršať, tak to môžem preštudovať

V súvislosti s tým som už tiež študoval kúpno predajnú zmluvu a mám tam zaujímavé odstavčeky..
    Ako že: neplatí § 436 a §437 ods. 6 a 7 OZ - zmluvné strany sa dohodli že vylučujú uplatnenie týchto paragrafov..
    Priznám sa nečítal som to v predajni ale pri kúpe druhého auta si už na to dám pozor.
    V princípe si myslím, že aká koľvek zmluva ktorá odporuje ústave je od začiatku neplatná..
    Nemôžem si ja predsa vyberať ktoré zákony platia a ktoré nie..zákon platí (mal by) vždy a všade.
    A dokonca ustanovenie že ak vrátim vec z dôvodu napr. neodstraniteľnej zävady - čo nie je moja vina, je predavajúci oprávnený znížiť odplatu o 1% z kúpnej ceny za každých 1000 km. Takže ak Ste nebodaj najazdili 100 000 KM máte smolu.. ak len 25000km aj tak je to riadna šupa po 2 rokoch.
    No je to na právnika ako kolega píše..
    Myslím že by sme mohli uhrať nejakú zľavu a pohroziť hromadnou žalobou.
    Čo tak zľava 2000€?
    Naposledy upravil Sances; 12-08-2010 o 12:07
    Suzuki Splash 1.2 GS

Lokalita
    Košice
    Moje Suzuki

... myslím, že pri kúpe sa s tebou nikto nebude baviť o zmene niejakých zmluvných podmienok, ktoré platia všeobecne pre všetkých zákazníkov. Buď berieš, alebo nie! A buď si istý, že niekto iný poviem beriem. Stačí veľký nápis AKCIA!
    ...osobne, keby som vedel čo všetko je v obchodných podmienkach, tak si nekúpim ani rožky v TESCU. Väčšinou všetko jednostranne napísané právnickou "rečou" proti spotrebiteľovi.
    Naposledy upravil Deezel; 12-08-2010 o 12:20
    LPG Stag

Moje Suzuki
    SX4 1,6 GS 4WD NAVI 2012

Citácia Pôvodne odoslal Sances Zobraziť príspevok
    V súvislosti s tým som už tiež študoval kúpno predajnú zmluvu a mám tam zaujímavé odstavčeky..
    Ako že: neplatí § 436 a §437 ods. 6 a 7 OZ - zmluvné strany sa dohodli že vylučujú uplatnenie týchto paragrafov..
    O čom pojednávajú tie odstavce a paragrafy?

V princípe si myslím, že aká koľvek zmluva ktorá odporuje ústave je od začiatku neplatná..
    V globále asi áno, ale kto vie čo by z toho narobil tím právnikov

A dokonca ustanovenie že ak vrátim vec z dôvodu napr. neodstraniteľnej zävady - čo nie je moja vina, je predavajúci oprávnený znížiť odplatu o 1% z kúpnej ceny za každých 1000 km. Takže ak Ste nebodaj najazdili 100 000 KM máte smolu.. ak len 25000km aj tak je to riadna šupa po 2 rokoch.
    O tomto viem, ale vzhľadom na to, že som auto kupoval v cenovej špičke za 402.000.- SKK čo je cca 13.300.-€ a najazdené mám tuším 31.000 km a niečo, tak mi to cca vychádza 8.970.-€, čo je len o 1000 menej ako dnešná cenníková cena

Čo tak zľava 2000€?
    Na zľavu im kašlem, čo z toho keď sa na aute nič nezmení. Nehovoriac o ďalšom aspekte, že raz to auto budem predávať a keď poviem kupujúcemu, že "vieš čo, všetko je ok, len to auto hrá na palubke niekedy ako vianočný stromček, ale nemá to žiadny vplyv", tak čo asi kupujúci urobi?

Buď chcem závadu odstrániť, alebo nové auto v rovnakej výbave a špecifikácii, alebo papier, kde sa zaručia, že ak elektronika vykape, tak opravu hradí v plnej výške Suzuki.

V mojom prípade končí 30 dňová lehota v nedeľu, tak som zvedavý, či príde zajtra nejaké stanovisko a keď nie, tak ako bude znieť návrh na ďalšie riešenie. Blbé je len to, že stav ktorý nastal, nie je vinou predajcu, ale importu a fabriky, ktorí majú na háku, ale bremeno ktoré súvisí s reklamáciou by musel, resp. musí znášať predajca.

Moje Suzuki
    SX4 1,6 GS 4WD NAVI 2012

Talking Re: Nevybavená reklamácia do 30 dní

Ma tak v tejto súvislosti ešte napadá, vie tu niekto po japonsky?

Lokalita
    Nitra
    Moje Suzuki
    Suzuki Ignis Sport

Google *****late? Napis po anglicky som zvedavy ci zareaguju alebo ako sa oni k tomu postavia.
    Suzuki Ignis Sport S1600 www.duchracing.sk

Strana 1 z 2 12 PoslednáPosledná

Pravidlá prispievania

• Nemôžeš pridávať nové témy
  • Nemôžeš pridávať odpovede
  • Nemôžeš pridávať prílohy
  • Nemôžeš upravovať svoje príspevky
  •