Zobrazenie výsledkov 1 až 9 z 9

Téma: Ochrana kupujúceho pri kúpe ojazdeného auta

Predvolené Ochrana kupujúceho pri kúpe ojazdeného auta

Sevas, aku ochranu ma kupujuci, ako su postavene zakony pri kupe jazdeneho auta od sukromnej osoby.
    Priklad, kupim auto a uz pri ceste domov, po 2 hodinach od kupy, sa rozpadne diferencial, kto ma uhradit opravu a vsetky naklady? Je po kupe nejaka vseobecna zaruka ktora chrani kupujuceho?
    Je moznost vratit auto?

Moje Suzuki
    SX4 1,6 GS 4WD NAVI 2012

Predvolené Re: Ochrana kupujúceho pri kúpe ojazdeného auta

Predávajúci ručí za vady o ktorých vedel, ale ich pri predaji zamlčal - tým pádom je to o dokazovaní či o tej ktorej veci vedel.

Ostatné netuším, aj keď sa mi zdá že je na ojazdené auto pol roka záruka, ale neviem si predstaviť jej uplatňovanie a čo všetko do nej spadá.

Lokalita
    BA-Karlova Ves
    Moje Suzuki
    SX4 -1,6 DDiS

Je treba spísať náležitú kúpno predajnú zmluvu (na zkl.obč.zák § 588 ). Ta rieši neskoršie spory, prípadne i súdnou cestou.
    SUZUKI SX4 -1,6 DDiS,

Moje Suzuki
    SX4 1,6 GS 4WD NAVI 2012

Ešte ma napadlo, do zmluvy uveď vyslovene "počet najazdených kilometrov", nie "stav tachometra", ináč ak neskôr zistíš, že bolo stočené, tak máš smolu pri prípadnom vymáhaní nejakých peňazí z tohto dôvodu späť.

Lokalita
    Zlín - cz
    Moje Suzuki
    Burgman/ 650 EX- K8/SX 4 - 2008

Je dobré se s prodávajícím domluvit na prohlídce v servise a zkušební jízdě. I to, jak se k tomu postaví může napovědět. A měla by tam být formulka, že stav automobilu odpovídá stáří a počtu najetých kilometrů. Mel bys tam také mít napsané opravy a výměny dílů - doložené nějakým dokladem.
    Š105L,Peugeot 309XS,Suzuki Ignis-totálka,Suzuki Burgman AN125(prodáno),Kymco Downtown 300i ABS( prodáno), Suzuki Burgman 650 EX. K8- Zlobivec, SX 4 2008 Japan

6. Predvolené Re: Ochrana kupujúceho pri kúpe ojazdeného auta

Aj na ojazdené auto je záruka

Z pohľadu legislatívy je ojazdený automobil rovnaký tovar ako každý iný. Preto sa na jeho predaj a kúpu vzťahujú všeobecne záväzné právne predpisy Občianskeho zákonníka.
    Predávajúci nesie zodpovednosť za chyby, ktoré mala predávaná vec v čase predaja. Zodpovedá tiež za všetky navonok deklarované údaje, napríklad o počte najazdených kilometrov, ak sú uvedené na ponukovom liste. Na žiadosť kupujúceho je bazár dokonca povinný poskytnúť záruku písomnou formou, teda vydať záručný list.
    Záruka sa však nevzťahuje na chyby vzniknuté v dôsledku primeraného opotrebovania automobilu s ohľadom na jeho vek a počet odjazdených kilometrov a ani na chyby, ktoré sú uvedené v kúpnej zmluve a s ktorými bol kupujúci oboznámený pred zakúpením vozidla. Keďže ide o použitú vec, nemožno tiež reklamovať chyby, ktoré vzniknú dodatočne.
    Kameňom úrazu je ťažká dokázateľnosť, že chyba, ktorú ste objavili dodatočne, bola na vozidle ešte pred uzavretím kúpnej zmluvy. Preto sa nespoliehajte na zákon, ale hlavne na prevenciu. Najdôležitejšia je technická obhliadka a skúšobná jazda. Nekupujte auto nikdy tam, kde vám čosi podobné neumožnia, alebo len za podmienok finančnej straty.

Zmluvu možno doplniť alebo napadnúť

Kúpne zmluvy v autobazároch sú väčšinou vopred predtlačené a obsahujú podmienky, ktoré sú často výhodné len pre predávajúceho. To však neznamená, že kupujúci nemôže trvať na zmene tejto zmluvy a presadiť si úpravu, vynechanie alebo doplnenie niektorých ustanovení.
    Zmluvu možno napadnúť aj v prípade, ak je v rozpore so všeobecne záväznými právnymi predpismi. Tieto jej ustanovenia sú jednoducho neplatné. Ako príklad uveďme, že bazárista môže teoreticky ponúknuť dlhšiu záručnú lehotu. Ak je zmluva veľmi povrchná, automaticky platia ustanovenia Občianskeho zákonníka.

Zmluva je nevyhnutnosťou

V každom prípade by ste mali s predávajúcim uzatvoriť písomnú zmluvu a opísať v nej aj deklarovaný stav vozidla. Vrátane vyhlásenia predávajúceho, že vozidlo nebolo havarované, nie je po ňom vyhlásené pátranie, že nie je zaťažené nesplateným lízingom a kupujúcemu neboli zatajené žiadne závažné kvalitatívne chyby. V záujme kupujúceho by zmluva mala obsahovať aj presné podmienky, za ktorých možno od kúpy odstúpiť.

Seriál pripravuje Pravda.sk v spolupráci s portálom Autovia.sk

Moje Suzuki
    SX4 1,6 GS 4WD NAVI 2012

Super

nieco z obc. zakonnika
    § 597
    (1) Ak dodatočne vyjde najavo vada, na ktorú predávajúci kupujúceho neupozornil, má kupujúci právo na primeranú zľavu z dojednanej ceny zodpovedajúcu povahe a rozsahu vady; ak ide o vadu, ktorá robí vec neupotrebiteľnou, má tiež právo od zmluvy odstúpiť.
    (2) Právo odstúpiť od zmluvy má kupujúci aj vtedy, ak ho predávajúci ubezpečil, že vec má určité vlastnosti, najmä vlastnosti vymienené kupujúcim, alebo že nemá žiadne vady, a toto ubezpečenie sa ukáže nepravdivým.

Lokalita
    Martin
    Moje Suzuki
    SUZUKI SX4 1,5i Freeze

Pravidlá prispievania

• Nemôžeš pridávať nové témy
  • Nemôžeš pridávať odpovede
  • Nemôžeš pridávať prílohy
  • Nemôžeš upravovať svoje príspevky
  •