Zobrazenie výsledkov ankety: Máte vo svojom vozidle ESP?

Hlasujúcich
100. V tejto ankete nemôžeš hlasovať
  • Áno

44 44,00%
  • Nie - nebol v ponuke

29 29,00%
  • Nie - bol príliš drahý

10 10,00%
  • Nie - nepovažujem ho za potrebný

12 12,00%
  • Nie - iný dôvod (napíšte aký)

5 5,00%
Strana 3 z 8 PrváPrvá 12345 ... PoslednáPosledná
Zobrazenie výsledkov 21 až 30 z 80

Téma: ESP - áno alebo nie?

Moje Suzuki
    SX4 1,6 GS 4WD NAVI 2012

Predvolené Re: ESP - áno alebo nie?

Citácia Pôvodne odoslal passion
    Auto s ESP - neviem, neskúšal som, no z teórie predpokladám, že by to malo dosiahnuť ešte lepší výsledok, ako ABS a držať jazdu "v stope".
    Z vlastnej skusenosti - môže sa stať, že sa pootočí z priameho smeru jazdy, ale okamžite ho ESP skoriguje. Mňa tak vrátilo už zo skoro 90° "vytočenia" (na snehu). Ale jasné, že to funguje, len kým neprekročíš isté fyzikálne medze.

No ja pisem z vlastnej skusenosti. Ten experiment som vyskusal na Ignise s ABS bez ESP a tiez na Fieste s ABS a bez ESP, a samozrejme aj na Skode 105 bez ABS aj bez ESP

Samozrejme ze nie vo velkej rychlosti, nejakych 30kmh. A fakt skodovka zastala skor. Je ale mozne, ze vo vyssich rychlostiach by ju na fleku otocilo, len som nemal chut to skusat, pretoze na posledny takyto experiment doplatili tri okolostojace auticka
    Ignis (1 x 2WD + 2 x 4WD) = Ignis FANATIK

Lokalita
    Rajecké Teplice

Citácia Pôvodne odoslal Maňo
    No ja pisem z vlastnej skusenosti. Ten experiment som vyskusal na Ignise s ABS bez ESP a tiez na Fieste s ABS a bez ESP, a samozrejme aj na Skode 105 bez ABS aj bez ESP

Samozrejme ze nie vo velkej rychlosti, nejakych 30kmh. A fakt skodovka zastala skor. Je ale mozne, ze vo vyssich rychlostiach by ju na fleku otocilo, len som nemal chut to skusat, pretoze na posledny takyto experiment doplatili tri okolostojace auticka
    Akonáhle začne chladnejšie počasie, tak to vyskúšam na autách v praci a dám ti vedieť.

A hlavne, dosť záleží aj na tom, či máš spolu s ABS aj BA
    BA- brzdový asistent

No ale k veci. Zial, moj Ignis ma ABS, ktore je podla mna velmi nestastne, pretoze sa aktivuje uz aj pri najmensom naznaku razantneho brzdenia.
    ABS sa aktivuje, akonáhle sa otáčky kolesa znížia na toľko že zastavujú a nie od intenzity brzdenia!

Žial auto s ABS na suchom asfalte ma síce trošku dlhšiu brzdnú dráhu, ale zase sa prekážke môžeš vyhnúť!
    (a ešte vieš ako vyzerajú pneumatiky po 40m fleknutí?)

Ale ak by si nechcel ABS aj keď ho máš namontované, tak sa to dá vyriešiť!
    Suzuki Splash 1,2 GS AC SUNLIGHT COPPER

4. Predvolené Re: ESP - áno alebo nie?

Užívateľ príspevok zmazal.

Nesúhlasím, práve naopak, na pevnom podklade (je jedno či mokrý/suchý) má ABS kratšiu brzdnú dráhu z dôvodu už spomínanej vyššej adhézii odvaľovaných kolies ako kolies zablokovaných a teda vzniká väčšia brzdná sila.

No na mäkšom povrchu sa môže predĺžiť brzdná dráha u ABS. Pri aute bez ABS vzniká pri brzdení šmykom efekt "orania" (v hlbokom snehu, štrku...) kedy zablokované kolesá pred sebou tlačia kusy snehu/štrku a vzniká dosť veľký odpor voči pohybu, čo spôsobí kratšiu brzdnú dráhu ako pri aute s ABS, kedy však nedôjde k zablokovaniu kolies a auto je manévrovateľné. No bavili sme sa o brzdnej vzdialenosti....

Suuzuukii

Lokalita
    Rajecké Teplice

Citácia Pôvodne odoslal Chamo
    Žial auto s ABS na suchom asfalte ma síce trošku dlhšiu brzdnú dráhu
    Nesúhlasím, práve naopak, na pevnom podklade (je jedno či mokrý/suchý) má ABS kratšiu brzdnú dráhu z dôvodu už spomínanej vyššej adhézii odvaľovaných kolies ako kolies zablokovaných a teda vzniká väčšia brzdná sila.

No na mäkšom povrchu sa môže predĺžiť brzdná dráha u ABS. Pri aute bez ABS vzniká pri brzdení šmykom efekt "orania" (v hlbokom snehu, štrku...) kedy zablokované kolesá pred sebou tlačia kusy snehu/štrku a vzniká dosť veľký odpor voči pohybu, čo spôsobí kratšiu brzdnú dráhu ako pri aute s ABS, kedy však nedôjde k zablokovaniu kolies a auto je manévrovateľné. No bavili sme sa o brzdnej vzdialenosti....
    " Na suchu se brzdná dráha s ABS prodlužuje díky tomuto "povolení kol", jelikož brždění "smykem" má větší odpor a tím lepší brzdný účinek. Brzdná dráha je delší cca o 4%, což je jak se shodují oborníci zanedbatelné při porovnání s výhodou ABS a ovladadatelností vozidla při mokru. Toto mám potvrzeno od odborníků ve Vysokém Mýtě, kde jsem byl v úterý jako profesionální řidič na škole smyku. "

Viac o ABS v článku Autolexicon.net.

" Brzdná dráha na mokré vozovce.
    Na suché vozovce má vozidlo bez ABS kratší brzdnou dráhu. Na vlhké vozovce se už rozdíly vyrovnávají a zledovatělém povrchu má vozidlo s ABS brzdnou dráhu kratší.

neboj, nemám to s vlastnej hlavy!

Lokalita
    Rajecké Teplice

ABS (Anti Block System)
    Česky antiblokovací, nebo protiblokovací systém. Je již delší dobu používaný systém, dříve především na dražších vozech vyšších tříd, v dnešní době již dostupný u nižších tříd. Hlavní funkcí ABS je udržet vozidlo ovladatelné i při maximálním brždění. Technicky je systém řešen tak, že na každém kole je snímač otáčení a v případě, že kolo se náhle zastaví, nebo má blízko k zastavení, elektronická jednotka vydá přikaz mechanické jednotce a ta na chvíli uvolní tlak v brzdě tohoto kola. Jakmile se kolo začne odvalovat znovu jednotka tlak v soustavě zvýší. Toto se děje mnohokrát za sekundu.Tento proces se obvykle projevuje "pulzováním" brzdového pedálu. Přední kola jsou regulována každé zvlášť, zadní obvykle dohromady. Hlavní nevýhodou systému ABS je prodloužení brzdné dráhy za ideálních podmínek (suchá asfaltová, nebo betonová vozovka). ABS ve vozech Škoda není vypínatelné. Důležité je znát vlastnosti Vašeho vozu a myslet na to že i při intenzivním brždění je možné vozidlo řídit a překážce se vyhnout.
    Viac v článku o ABS zo Škoda techweb.

7. Predvolené Re: ESP - áno alebo nie?

Vodič s nadprirodzenými schopnosťami?

Suuzuukii

Lokalita
    Rajecké Teplice

Doteraz som nepísal o schopnostiach vodiča, ale auta. Ak je vodič natoľko schopný a šikovný tak ABS nepotrebuje! Ani za mokra!
    Ak však rozprávame o 99% populácie, ktorá "vie" jazdiť, tak v tom prípade nieje o čom, ABS je veľmi dobrá vec, skracuje brzdnú dráhu a zabezpečuje dobrú ovládateľnosť vozidla!

Elektronika v moderných ABS vie ísť takmer po krivke medzi adhézie, čo človek nikdy neurobí. Vyskúšaj si to.
    Skúšam, každý deň v práci!

9. Predvolené Re: ESP - áno alebo nie?

Chamo:
    Ospravedľňujem sa ti, nakoľko si veľkodušne obhajoval autá bez ABS (aspoň mne to tak mylne z tvojich príspevkov vyznelo), tak som predpokladal, že si jeden z tých herkulesov, čo "má ABS v topánke". Ešte raz, prepáč.

Suuzuukii

Myslím že passion uviedol dostačujúce argumenty.
    Podľa mňa keby to ABS a všetka ta elektronika nebola užitočná tak by ju tam nedávali.
    2003-2007 Citroen C2 VTR; 2007 - SX4 4x4 GS benzin

Strana 3 z 8 PrváPrvá 12345 ... PoslednáPosledná

Pravidlá prispievania

• Nemôžeš pridávať nové témy
  • Nemôžeš pridávať odpovede
  • Nemôžeš pridávať prílohy
  • Nemôžeš upravovať svoje príspevky
  •