PDA

Zobraziť plnú verziu : Kontrolky teploty chladiacej kvapaliny

lorenzlubos
28-07-2009, 23:10
Na tejto adrese (http://news.auto.cz/?sekce=foto&ga_uid=GI_4821549c5620d&ga_id=GH_4821549c4a6b5) som si vsimol zeleno-modru kontrolku chlad. kvapaliny. Nesedim teraz v aute, ani pred manualom, ale myslim, ze tuto nemam. A dost mi chyba cokolvek, co by mi signalizovalo, kedy je motor uz zohriaty, resp. este nie. Nie je to prave tato kontrolka? Cervenu mam (prehriatie motora). A co Vy? Mate tu zeleno-modru? Diky.

Suuzuukii
29-07-2009, 07:03
Neviem, či ju tam fyzicky mám (myslím aspoň ten piktogram), pozriem poobede, ale rozhodne nesvieti a ani mi nechýba :rolleyes:

lee
29-07-2009, 07:34
A načo tam máš budík teploty chladiacej kvapaliny? Ako dekoráciu? :D

Suuzuukii
29-07-2009, 07:49
Myslel som kontrolku, ktorá signalizuje, že je ešte nezohriata, studená, modrú kontrolku.
Tú červenú, čo kričí je mi teplo :D tam samozrejme mám a viem o nej :joke:

P.S: Či ty Lee myslíš budík ako ručičkový ukazovateľ??? Taký v Splashi nie je :)

lee
29-07-2009, 08:36
Myslel som kontrolku, ktorá signalizuje, že je ešte nezohriata, studená, modrú kontrolku.
Tú červenú, čo kričí je mi teplo :D tam samozrejme mám a viem o nej :joke:

P.S: Či ty Lee myslíš budík ako ručičkový ukazovateľ??? Taký v Splashi nie je :)

To vážne. Tak mne by chýbal.
Tak sa ospravedlňujem a nič som nenapísal.:)

lorenzlubos
29-07-2009, 08:38
Aj mne chyba, o to skor som zalozil toto forum. Lebo som sa zlakol, ze sa ten Special Edition lisi od GS viac, ako mi povedali. Ale ktovie, mozno sa len pri seriovke vykaslali na par podstatnych malickosti. Netreba mi teplomer, ale aspon kontrolka by rozhodne bodla. :-(

Suuzuukii
29-07-2009, 10:34
...a to som nasiel este aj fotku Oplu Agila, kde v madle dveri u vodica je len 1 tlacidlo pre el. ovl. okna... Tak ako vravis, je to nejaka predseriovka, ale niektore veci (vid kontrolka studeneho motora) mi z tej predseriovky chybaju.
Vieš čo ti poviem?
Na novej Honda Jazz kontrolka studenej chladiacej je, ale neverím tomu, že keď zhasne, tak je motor už dostatočne zohriaty na to, aby som mu mohol poriadne prikladať pod kotol, pretože po naštartovaní teraz v lete zhasne už asi po 3-4 minútach keď auto beží na voľnobehu. Takže je to len taký nejaký skôr psychologický efekt, že tam na teba niečo svieti.

ROSI45
29-07-2009, 11:11
Natáhnout dráty od čidla teploty by pro někoho - kdo se vyzná - neměl být problém a když seženeš pěknej budík, bude vylepšený interiér.

Duch
29-07-2009, 11:11
Kontrolku studeneho motora nepotrebujes pokial mas teplomer motora (budik teploty motora), co ako citam Splash nema co je skoda. Mozno to tam je len dokreslene, alebo tak nejak. Ignis Sport (japonsky model) nema budik teploty motora ale praveze ma presne take dve kontrolky cervenu a modru. Motor studeny (modra) a motor prehriaty (cervena). Vyzera to tak ze usetrili na budiku teploty a dokonca aj kontrolke. Mate smolu :D

veteran
29-07-2009, 22:20
Natáhnout dráty od čidla teploty by pro někoho - kdo se vyzná - neměl být problém a když seženeš pěknej budík, bude vylepšený interiér.
To by sa muselo vymeniť aj asi čidlo, lebo tam býva teplotný spínač a na budík treba teplotný snímač

Maňo
30-07-2009, 13:11
Ja ked som mal Splash dva tyzdne ako nahradne auto, tak mi chvilu trvalo kym som akceptoval ze tam ten budik proste nie je. Ked som prvykrat sadol do toho Splasha tak som si par minut pripadal ako puk, ze ani len budik na teplotu motora neviem najst. Fakt mohli obetovat este 5 USD a ten budik tam dat!

Duch
30-07-2009, 13:19
Nuz je to divne. ESP, airbagy, klima su tam ale jeden obycajny budik na teplotu motora nie.

lorenzlubos
30-07-2009, 13:23
Ono je v tom aute vsetko v takej jednoduchsej verzii.

El. ovl. okien, vyhr. zrkadiel a okna, vyhr. sedadiel, zamykanie....

Na par veci sa zvyknut da, par tam rozhodne chyba. Napr. aspon ta kontrolka... :-(

Byan
31-07-2009, 09:07
... Ignis Sport (japonsky model) nema budik teploty motora ale praveze ma presne take dve kontrolky cervenu a modru. Motor studeny (modra) a motor prehriaty (cervena). Vyzera to tak ze usetrili na budiku teploty a dokonca aj kontrolke. Mate smolu :D
Vieš orientačne povedať za aký čas zhasne modra kontrolka teploty (studený motor) v lete, zime, treskúce mrazy ...
Jeden známy takto to ma na Yarise a spomínal že ked v zime jazdil na nizkych otačkach tak sa mu sem-tam rosvietila modra kontrolka.

Byan
31-07-2009, 09:13
Už som to pozeral a nie je to take lehke, trebalo by tam iny typ čidla ktorý by musel aj spolupracovať s ECU. A to je zatial problém.

Duch
31-07-2009, 11:11
Vieš orientačne povedať za aký čas zhasne modra kontrolka teploty (studený motor) v lete, zime, treskúce mrazy ...
Jeden známy takto to ma na Yarise a spomínal že ked v zime jazdil na nizkych otačkach tak sa mu sem-tam rosvietila modra kontrolka.

Nikdy som to nestopoval a taktiez som sa este nedopatral pri akej teplote ta kontrolka zhasne. Ze vraj je to pri 60°C ale nie je to iste. Ale mozno nieco na tom bude. Ak idem druhym autom tak rucicka pride na 90°C neskor. Cez leto ked su tieto horucavy mi zhasne tak do 5 minut. Rano nastartujem auto, minutku volnobeh a potom odchadzam. V zime je to o poznanie dlhsie mozno aj 10 minut jazdy. To sa mi este nikdy nestalo zeby sa mi znova rozsvietila.

Suuzuukii
31-07-2009, 11:54
....Ze vraj je to pri 60°C ale nie je to iste. Ale mozno nieco na tom bude. Ak idem druhym autom tak rucicka pride na 90°C neskor....
Preto vravím, že "modrá kontrolka" je len psycho-efekt. Snáď predsa nikto neverí že za 5 minút sa celý motor prehreje tak, aby si mu mohol stúpať na krk toľko, kam ťa až podlaha pod pedálom pustí :D

Duch
31-07-2009, 11:58
Skoda ze to nie je na 90°C bolo by to super a vedel by som kedy mu uz mozem stupit co to da.

Byan
02-08-2009, 20:54
Dík :wink:

Beaumont
04-09-2010, 07:02
Přátelé, rad bych se s vámi podělil o jednu dost pozoruhodnou zkušenost.
U mé 2 a půl roku staré SX4 odešel termostat. Což je samo o sobě divné, ale POZOR!!! Tento stav palubní teploměr nezaznamená!! Ručka měřidla ukazuje přibližně stejnou střední hodnotu teploty, stejně jako když termostat pracuje normálně. Za normálního stavu, kdy venkovní teplota je nízká a auto se příliž nehoní na vyšší výkon, tak se motor jakž takž uchladí malým okruhem přes výměník topení. Chladič je studený, neb vadný termostat blokuje velký okruh, čímž nemůže sepnout ani ventilátor chladiče. Já jsem na tuto poruchu přišel jen náhodou, neb jsem se svým autem naprosto sžitý a když vše nefunguje jak má, tak to vnímám podobně jako nastávající chřipku. Teprve pomocí scaneru jsem změřil skutečnou teplotu, která v tomto stavu, při minimálním zatěžování motoru kolísá mezi 92 - 97 stupňů. To je ale špatně, neboť termostat má otvírat při 82 stupních a potom teplotu držet na cca 88 stupních. Jak jsem již řekl, teploměr v přístrojovce toto neukáže!!! V případě masivního zatížení motoru ale teplota vyletí na 110 stupnů. Motor začne chvílemi vařit, začne ubývat kapalina. Pokud by si toho řidič nevšiml, nebo to ignoroval, může velice snadno dojít k deformaci hlavy.
Závěrem mohu zkonstatovat, že lze jezdit s vadným termostatem, aniž by si toho člověk všiml, a to se všemi závažnými důsledky. Takže pokud by se někomu stalo, že jeden den přijede a druhý den nemůže nastartovat, přesněji řečeno musí mohutně protáčet startér, přestože to jindy chytá na první brnknutí, může být chyba v tom termostatu. Vlivem předchozího nevědomého přehřátí se odpaří palivo ze vstřiků a pak obtížně nastartuje.

Suuzuukii
04-09-2010, 08:49
.... Jak jsem již řekl, teploměr v přístrojovce toto neukáže!!!...

A ručička teplomera ukazuje čo v tomto prípade? Že je motor studený (je padnutá vľavo), alebo ukazuje normálnu teplotu ako keby fungovalo všetko ako má?

Beaumont
04-09-2010, 11:37
Ručička teploměru po nastartování plynule nabíhá, přesně tak jako za normálního stavu. Od nuly do střední hodnoty, tak jak se zahřívá motor. Zastaví se na té střední hodnotě (přibližně), přičemž do červeného pole, které značí přehřátí má ještě stejně daleko jako za stavu, kdy byl termostat v pořádku. Dělá to na mně dojem, že její průběh není lineární. Ona totiž není napojena na čidlo přímo, ale zprostředkovaně přes řídící jednotku. Člověk by normálně předpokládal, že je vše v pořádku, ale spodní hadice chladiče je trvale studená, jak necirkuluje velký okruh. A v prudkých kopcích, kde normálně spíná větrák chladiče se nic neděje, akorát skutečná teplota motoru narůstá. Já jelikož jsem to včas zjistil scanerem, tak jsem přizpůsobil režim jízdy tak aby teplota nepřesáhla těch 97 stupňů. Ale za cenu, že jsem se vlekl jako šnek i když s průměrnou spotřebou na 150 km trase 4,9 l na sto. Již jsem objednal nový termostat za 78O,- Kč.

Pepin
04-09-2010, 20:13
Mě nejde do hlavy, že pokud je spodní hadice k chladiči studená, to znamená, že se motor chladí jen přes topení, tak že se motor vůbec uchladí.:eek: Musel by přece vařit už na volnoběh. A jestli tomu dobře rozumím, tak pokud se motor, špatným chlazením, nerozpálí a řídící jednotka nezjistí přehřátí, tak je budík vlastně dekorace.:joke: Zkus ten porouchaný termostat hodit do vody a na teploměr, jak se to dříve dělalo u Š120 co bude nebo nebude dělat.

Beaumont
04-09-2010, 21:27
To samozřejmě udělám, už mám připravený zavařovací teploměr. Problém je v tom, že si musím koupit ten nový termostat pro jistotu, neboť ta demontáž je dost komplikovaná. Musí se odstrojit komplet vzduchového filtru, skříň škrtící klapky s příslušenstvím i sací potrubí. Správně by se mělo nově použít sedm kusů o-kroužků a těsnění, jejichž cena v Suzuki je dost příšerná (např o-kroužek o průměru 40 mm stojí 135,- Kč).
Co se týče toho přehřátí, tak řídící jednotka samozřejmě vypíše poruchovou hlášku, ale zřejmě až při vyšší teplotě než těch 97 co jsem diagnostikoval já scanerem. Problém je v tom že pokud chladič nevaří a to je v přetlakovém chladiči asi do 110 stupňů, tak teplota hlavy je také jen do těch 110 stupňů. To ještě není o tolik více pro nepřesně ukazující ručičku. Ale jakmile to začne vařit, vytvoří se bubliny a hlava může mít rázem třeba dvěstě stupňů. Jsem na to zvědav, ale nevím čím jiným by to mohlo být. Je tam jenom termostat a pumpa a že by po dvou a půl letech pumpa ztratila vrtuli, jako se to stávalo u stoletých škodovek, se mi nezdá.

sklamany_zo_suzuki
05-09-2010, 00:21
92-97C podľa môjho názoru na uzavretý tlakový chladiaci systém nie je ešte vada. Natlakovaná chladiaca zmes má totiž vyšší bod varu, ako 100C (efekt tlakového hrnca). Takýto systém sa začína variť pri cca 110 až 115C.

Ináč podobnú skúsenosť som zistil vlani v kolóne cestou na dovolenku. V zápche v lete som sa podával pár metrov za pár minút a ručička teploty sa nikdy nepohla zo svojej obvyklej polohy aj napriek tomu, že po určitom čase už zopínali aj vetráky a teda teplota musela byť zákonite vyššia, ako pri bežnej plynulej jazde. No ručička bola vždy ako z kameňa. Vtedy som tomu nepripisoval nejakú vážnosť, ale ako píše Beaumont, bude v tom nejaká zrada, tipujem to na chybu v každej SX4. Chybu dosť nebezpečnú.

BHG
05-09-2010, 00:35
ja pozorujem na aute, ze aj po nevyraznej namahe a kratkej drahe zopne niekedy ventilator, to ze ho zapne je OK (horsie by bolo keby to tak nebolo), ale obcas nechapem z akej priciny, kedze nedostal ani zdaleka zabrat, navyse nebol v kolone a siel 50-80km/h proti vzduchu a nie za nejakou prekazkou, plus niekedy si ho zapne po tej istej trase aj ked je dost chladno

sklamany_zo_suzuki
05-09-2010, 08:52
Nemal si pri tom zapnutú klímu? Aj to spôsobuje zapínanie vetrákov nezávisle od potreby chladenia chladiacej kvapaliny.

Beaumont
05-09-2010, 08:52
92-97C podľa môjho názoru na uzavretý tlakový chladiaci systém nie je ešte vada. Natlakovaná chladiaca zmes má totiž vyšší bod varu, ako 100C (efekt tlakového hrnca). Takýto systém sa začína variť pri cca 110 až 115C.

Ináč podobnú skúsenosť som zistil vlani v kolóne cestou na dovolenku. V zápche v lete som sa podával pár metrov za pár minút a ručička teploty sa nikdy nepohla zo svojej obvyklej polohy aj napriek tomu, že po určitom čase už zopínali aj vetráky a teda teplota musela byť zákonite vyššia, ako pri bežnej plynulej jazde. No ručička bola vždy ako z kameňa. Vtedy som tomu nepripisoval nejakú vážnosť, ale ako píše Beaumont, bude v tom nejaká zrada, tipujem to na chybu v každej SX4. Chybu dosť nebezpečnú.

Teplota chladiče 97 stupňů samozřejmě není vada, ani teplota 110 stupňů není vada v případě horkého počasí a extrémního zatížení. Ale termostat musí být při těchto teplotách bezpodmínečně otevřený. Podle technických specifikací musí voskový termostat začít otevírat při teplotě 80-84 stupňích.

BHG
05-09-2010, 12:09
Nemal si pri tom zapnutú klímu? Aj to spôsobuje zapínanie vetrákov nezávisle od potreby chladenia chladiacej kvapaliny.

urcite som to pozoroval aj pri nezapnutej klimatizacii

Pepin
05-09-2010, 18:18
Když jsem měl VW *****porter a pak Škodu Octavia, mohlo být venku sebevětší teplo, větráky "řvaly" a rafika na budíku se neposunula ani o milimetr. Na tom *****porteru dokonce, když se větrák sepnul, např. na křižovatce, tak poklesly otáčky motoru, tím jsem přesně věděl, kdy je již motoru teplo. Zlatý budík ve Š120, jak šla rafika nahoru, zmáčknul jsem tlačítko a sledoval, jak se drží nebo chládne.:razz: