PDA

Zobraziť plnú verziu : Grand Vitara r.v.2004 - blikanie kontrolky 4WD

GUS
09-04-2009, 11:20
Zdravím všetkých priaznivcov značky SUZUKI. Od marca tohto roku som aj ja majiteľom Grand Vitary r.v.2004 a snažím sa "prísť na chuť" tejto značke, resp. tomuto autu. Zatiaľ som s ním spokojný, som však perfekcionalista a mám jeden problém, s ktorým si nevedeli zatiaľ poradiť 2 mladí mechanici v SUZUKI. Problém : už pri zapnutí /do príslušnej polohy/ kľúča, pred naštartovaním mi "bliká" kontrolka 4WD /samozrejme , keď je páka v príslušnej polohe 4H, alebo 4L / a bliká stále aj po naštartovaní a aj počas jazdy . Mechanicky, zdá sa , že všetko funguje, t.zn., že auto sa správa ako "štvorkolka" . Vie mi niekto poradiť, kde by mohla byť "zrada" :-) ? Som z toho nervózny a zvedavý, či na to niekto príde :-). Ďakujem

fotograf
15-04-2009, 23:02
Ako si prišiel na to, že po mechanickej stránke je to OK? Bolo auto na zdviháku a bola prekontrolovaná funkčnosť redukčnej prevodovky a diferákov? To blikanie môže spôsobiť práve porucha redukčnej prevodovky, alebo - v lepšom prípade nedostatok oleja v prevodovke. Určite to netreba brať na ľahkú váhu, aby si nespôsobil ešte väčšiu poruchu. Skôr ako dvaja mladí mechanici zo servisu ti možno poradia skúsení off-rouďáci, skús pohľadať trochu na nete... 8-)

dodo1
08-12-2009, 16:23
Neviem či nereagujem neskoro ale blikať po zapnutí predného náhonu by to malo stále. Mám GV XL-7 2004 a tam mi to tak funguje.

katamaran 1
12-12-2009, 18:13
Nie som mechanik, ale jazdil som viac druhov 4WD (asi 7) rôznych značiek, vždy keď sa náhon priradil, kontrolka ostala svietiť, blikala len počas priradenia, alebo vypnutia, dvakrát pri poruche (prasknutá membrána podtlakového spínania), takže si myslím, že to blikanie normálne nie je, musím ale podotknúť, že režimy auto (spínanie pri prešmyku) som nikdy nevyužíval, vždy som spínal napevno, takže tento režim neviem posúdiť, ako reaguje kontrolka.

dodo1
14-12-2009, 16:17
Zisťoval som v suzuki servise a mala by svietit a nie blikat, idem do servisu a uvidím,:confused: ale predný náhon mi funguje takže neviem čo tomu bude.

fotograf
15-12-2009, 12:36
Ako vieš, že predný náhon funguje? Otázne je - ako funguje... A keby aj fungoval, nemusí prísť k pevnému uzamknutiu diferáku, čiže kontrolka indikuje neštandardný stav.

mirko
19-01-2010, 14:34
blikajúca kontrolka je detská choroba väčšiny Grand Vitar do roku 2005 a komu ešte nebliká časom začne. Predný náhon sa pripája v prednom diferenciale tlakom vzduchu, ktorý vyrába malý kompresor pod predným nárazníkom vpravo. Ak kontrolka bliká (bliká samozrejme aj mne) znamená to len jedno, a síce že kompresor znova a znova spína, pretože dochádza k úniku tlaku vzduchu a to už buď na ceste k diferencialu (poškodená tlaková hadička, ktorá do diferáka vstupuje) alebo už priamo v dieferenciale. Mne to jeden krát už pretesnili ale za rok to začalo znova. 4WD samozrejme funguje, ved práve preto to blika aby to stale fungovalo, ale otazka je dokedy, kedze ten kompresor asi nie je stavany na neustale dotlacanie tlaku. Samotny pohon je velmi jednoduchy, takže netreba špekulovať nad nejakym neuplnym priradenim a podobne...v tomto aute su len dve možnosti, bud je predok priradeny alebo nie a ked je, tak uz je napevno.

fotograf
19-01-2010, 17:01
... Mne to jeden krát už pretesnili ale za rok to začalo znova...
:confused:
A čo Ti vlastne pretesnili? Tlakové hadice pod sponami alebo aj diferák? Ale to asi nie, lebo to by už bolo zúfalé rešeto... :eek::(;-)

mirko
21-01-2010, 10:40
novú hadičku do diferáka, rešeto to určite nie je skôr naopak. Hadičku môžeš narušiť hocikedy ked občas zájdeš aj do terénu, je dosť na rane.

fotograf
22-01-2010, 09:16
Áno, máš pravdu, to sa stáva, že hadičku šklbneš v teréne. Takáto chyba sa ale dá ľahko zistiť a opraviť.
Blikanie kontrolky 4WD však môže paradoxne spôsobiť aj opačný stav - "príliš tesná" hadička, čiže upchatá, napr. zanesená nečistotami... Vtedy kompresor tiež nepracuje správne, lebo sa nedá dosiahnuť potrebný a stály tlak v systéme. Pozor: v tomto prípade sa môže preťažiť a poškodiť (aj zhorieť) elektromotor alebo to aspoň prepáli poistku, čo je lepší prípad. Blikanie kontrolky v tomto prípade má iné intervaly ako v predošlom (pri netesnosti).

mirko
22-01-2010, 09:27
vtedy ked bola hadička netesná sa v podstate upchala, čo malo za následok že som musel navštíviť súrne servis kde ju vtedy aj vymenili. Paradoxne kontrolka prestala blikať, svietila trvalo tak ako má ale 4WD nefungovalo. A čo sa stalo? Tým že bola narušená sa tam dostala voda, ktorá v noci zamrzla a to ju vlastne upchalo. Kompresor natlačil tlak, vzduch sa však ani do diferaku nedostal, no "system" to pochopil ako zopnutie bez uniku vzduchu. Takže upchanie hadičky môže mať za následok aj úplny výpadok pohonu predných kolies.

fotograf
22-01-2010, 10:06
Vidíííš, to ma nanapadlo, že aj voda (keď zmrzne na ľad) môže upchať hadičku...