PDA

Zobraziť plnú verziu : Spotreba oleja Grand Vitara V6 r.v.2000

milan.m
20-03-2009, 06:56
Zdravím. Plánujem kúpu Grand Vitara V6 r.v. 2000. Auto je v pomerne slušnom stave, ale predávajúci ma upozornil, že spotreba oleja je tak cca. 2 lit. na 10 000 km. Jazdím na Toyote, kde tento problém nie je. Predávajúci tvrdí, že na motoroch V6 je to normálny jav. Nevie mi niekto poradiť, či je to vážna chyba motora, alebo je to na tento typ motora štandard? Auto má najazdené 156 000 km.

Suuzuukii
20-03-2009, 07:23
2 litre na 10.000km :shock: Tak to teda normálne nie je aj keby to bol V10 motor. :nono:
Však na tom aute nemusíš ani olej meniť, lebo od výmeny do výmeny ho zožere všetok a ma stále čerstvý :omgod:

swišťo
20-03-2009, 19:07
Ked motor papa tolko oleja urcite to nie je normalne a zakonite urcite nema najazdene 156 000 km, mozno raz tolko.

costelo
20-03-2009, 21:49
Chalani, prepáčte, ak ste niekto už nie chalan, ale do 50 ste len chalani. Čítam návod k obsluhe SX4 :study: a na strane 5-3 sa píše, že maximálna spotreba oleja je 1liter na jeden tisíc kilometrov. A je tam aj viac zaujímavých vecí. Ak návod vozíte so sebou tak ho raz aj vyberte z auta a prečítajte. Ak tomu nerozumiete dajte si to vysvetliť alebo navštívte jednu zaujímavú stránku, kde sa všetko dozviete. Už tu bola uvedená niektorým z Vás http://www.oleje.cz
Okrem iného sa to tu už viackrát rozoberalo treba pozrieť aj do histórie. Ja tvrdím, je to auto v poriadku. Možno má najazdené viac, ako je uvedené, ale má pred sebou ešte skvelú budúcnosť. Pravdepodobne jazdí dlhé trasy, kedy sa mu do oleja nestihne dostať palivo. A tento motor má v návode určite napísanú vyššiu spotrebu oleja, ako hovorí kniha o SX4.
Tú stránku Vám naozaj doporučujem prečítať a hlavne názory odborníkov. Prestanete tu trepať o kvalite olejov, :lol: lebo kupujete len nálepky za drahé peniaze.
Do Suzuki.

Suuzuukii
21-03-2009, 01:06
Costelo, tak tento krát s tebou vôbec nesúhlasím :nono:
Kašlem na to čo je napísane v návode. V tom návode je napísane aj, že s každou blbosťou, hádam aj na výmenu žiaroviek, máš navštíviť servis :omgod:
A keď už nič iné tak je to blbosť do neba volajúca 1 liter na 1000km :bang: To by od garančky do garančky zožral 15 litrov oleja :joke:

Suzuki nie je Trabant, aby žralo toľko oleja. To, že to napíšu do návodu je jedna vec. Druhá vec je taká, že žiadne "zdravé" auto toľko oleja nežere (okrem talianskych a ani tie nezožerú 3 litre oleja od výmeny do výmeny kým nie sú pred kolapsom).

GV r.v. 2000 nie je žiadny črep. To je už auto na slušnej technickej úrovni a ak toľko zhltne, má už niekde problém (krúžky, ventily,.... kto vie).

O spotrebe oleja je zaujímavo a súčasne stručne a zrozumiteľne popísané napr. na stránke http://www.ceba.sk v sekcii "Pomoc opravárom" :study: kde napr. píšu:

"Celková spotřeba oleje motoru se skládá ze ztráty oleje, z vypařovacích ztrát a skutečné spotřeby oleje kolem pístů dohromady. Naposledy jmenované má zde být posouzeno v souvislosti se závadami pístů.

V podstatě existují dvě základní příčiny pro abnormální spotřebu oleje u pístů. Těmito jsou:

1.Opotřebení u pístních kroužků, zejména u ostrých, olej stírajících hran a u válce. Opotřebení u pístních kroužků a u válců je změřitelné a většinou také na obrazu chodu rozpoznatelné.

2.Deformace vrtání válců. Vrtání válců, zejména při mokrých nebo suchých vložkách válců, mohou být deformována již po montáži na ještě otevřeném motoru. Přitom se většinou jedná o nepatrné hodnoty. Mnohem horší je, když se vrtání v provozu za působení pnutí šroubů hlavy válců a teploty deformuje. Tyto deformace mohou dosahovat značných hodnot. Dráhy chodu válců pak ukazují skvrnitý, nestejnoměrný nosný obraz. Spalovací plyny proudí ve zvýšené míře kolem pístů do klikové skříně a vytvářejí tam přetlak. Jako jeho následek vystupuje pak u motoru na všech možných utěsněných místech v provozu olej. Navíc ještě je olej tlačen přes vedení sacích ventilů do sacích kanálů a potom nasáván motorem."

Pravdepodobne jazdí dlhé trasy, kedy sa mu do oleja nestihne dostať palivo.
Toto konštatovanie nemá v tomto prípade podľa mňa žiadnu logiku.
Btw. ako si sa isto dočítal, palivo sa dostáva do oleja v každom motore ;)

costelo
21-03-2009, 21:38
Tak palivo sa dostáva do olejovej náplne v každom motore, to je pravda, ale keď sa motor dostatočne prehreje, palivo sa čiastočne odparí. Keď sa auto používa na cukanie po meste sa neodparí, teda oleja neubúda. Je rozdiel auto litrové a auto 3,2litrové, kde sa jedná, ak si postrehol o 2 litre na 10 000km to je 2deci na tisíc km. To je podľa mňa úplne normálna spotreba oleja na tie kilometre.
Aby som ti pravdu povedal v mojej SX4 mám 14000km a mám hladinu oleja asi 2mm nad spodnou ryskou. Nieje to náhodou vysoká spotreba oleja? Od rysky po rysku býva spravidla 1 liter. To znamená, že sa mi stratilo asi 0,8litra oleja. U auta s objemom 1,6litra ktoré je vlastne nové? Ja z toho nemám strach, lebo viem, že je to normálne. Nenormálne je keď je spotreba oleja minimálna alebo žiadna. Ale na to prídeš neskôr, alebo si prečítaš niečo o tom.
Castrol (http://www.castrol.com/castrol/sectiongenericarticle.do?categoryId=16004541&contentId=7041120)
Total (http://www.total.sk/lub/lubslovakia.nsf/VS_SWIFAQ/C1256FDC00638967C1256F6A00627DE0?OpenDocument&UNI=DAC46F3CF8BC0883C12570B5004A235C&CAT=67A76DC658357F46C1256EA20039DAFA&L=2&#6EB76)

A tak ďalej. Do Suzuki.

Suuzuukii
21-03-2009, 22:41
Je rozdiel auto litrové a auto 3,2litrové, kde sa jedná, ak si postrehol o 2 litre na 10 000km to je 2deci na tisíc km. To je podľa mňa úplne normálna spotreba oleja na tie kilometre.
Len s tým detailom, že GV V6 r.v.2000 je 2-liter ak sa nemýlim a 3 litre od výmeny do výmeny je na ten motor moc.

Aby som ti pravdu povedal v mojej SX4 mám 14000km a mám hladinu oleja asi 2mm nad spodnou ryskou. Nieje to náhodou vysoká spotreba oleja? Od rysky po rysku býva spravidla 1 liter. To znamená, že sa mi stratilo asi 0,8litra oleja. U auta s objemom 1,6litra ktoré je vlastne nové?
U auta v zábehu je "istá" spotreba oleja bežná, ktorá klesne keď motor zabehneš. Odhady že od rysky po rysku je asi 1 liter je "presný výpočet s nepresnými čislami" či ako sa to zvykne hovoriť.

Nenormálne je keď je spotreba oleja minimálna alebo žiadna. Ale na to prídeš neskôr, alebo si prečítaš niečo o tom.
Prosím ťa, ja nehovorím o nulovej spotrebe oleja. Ale 3 litre na 15.000km nie je ani omylom normálne.
Ja mám na svojej 1.2-ke teraz 10.500km a oleja ubudlo tak možno 1-2 milimetre od vrchnej rysky.

Btw. dnes som zhodou okolností kontroloval olej green-ignis-ovi. Má na Ignise 1,3-ke 82 tisíc a nejaké drobné a od poslednej výmeny (75.000km) som mu dolieval teraz prvý krát a stačili 3 deci, čo by teda vychádzalo cca 0,65 litra na 15.000km. To je normálna spotreba, ale nie 3 litre ako na tej Grandke bez ohlľadu na to, že je ten motor o tretinu väčší.

swišťo
22-03-2009, 08:22
Poznamka k tomu navodu. Mal som 3 auta a v kazdom navode bolo napisane, ze si moze zobrat az 1liter na 1000km. Proste poistka vyrobcu a tym, ze je to v navode tak vam bude tvrdit, ze je to v poriadku. Keby to malo zrat liter oleja na 1000km tak musis mat vylagrovany motor jak blazon. A masnotu este aj na zadnych sedackach :D

Maňo
22-03-2009, 11:52
Skodovka mi pred GO motora zozrala 7 deci na 100km, ale len 6 litrov benzinu :-)

Suuzuukii
22-03-2009, 14:19
Skodovka mi pred GO motora zozrala 7 deci na 100km, ale len 6 litrov benzinu :-)
:joke: :thumbright:

costelo
22-03-2009, 14:55
Prepáčte mi ja som ešte mladý neskúsený a nevedel som že SUZUKI Grand Vitara V6 má dvojlitrový motor. Ale človek sa celý život učí. Do Suzuki.

Suuzuukii
22-03-2009, 15:06
Prepáčte mi ja som ešte mladý neskúsený a nevedel som že SUZUKI Grand Vitara V6 má dvojlitrový motor. Ale človek sa celý život učí. Do Suzuki.
GV r.v. 2000 sa robila 2 liter diesel (4-valec) a 2,5 liter benzín (6-valec). Takže opravujem ta V6 nie je 2-liter ale 2,5 liter.
A do GV XL7 sa dával 2,7 liter V6.

3,2 prišiel na trh až teraz.

Aby sme k niečomu dospeli, založil som túto tému: Koľko vám to žere oleja (http://www.suzukiclub.sk/showthread.php?t=475).

profiter
02-07-2009, 09:38
Chalani, prepáčte, ak ste niekto už nie chalan, ale do 50 ste len chalani. Čítam návod k obsluhe SX4 :study: a na strane 5-3 sa píše, že maximálna spotreba oleja je 1liter na jeden tisíc kilometrov.
takze ako to je, mam pravo reklamovat auto v zaruke, ked by zralo povedzme 0,5l/1000km, vzhladom nato co sa pise v navode? po mojich skusenostiach s reklamaciou prevodovky, si viem predstavit ako by ma v servise poriesili, ale po tom co som videl vcera v telke, ako sa niekto pokusa reklamovat peugeot s takou spotrebou oleja by som fakt rad vedel, kde je ta hranica ? Dotycny mal ten problem od nova tak sa mu necudujem ze ho to sere a ze s tym isiel aj do telky.
..inak este si pamatam ako si predajca v suzuki robil srandu z oplov, ze zeru olej, no opel ma v tom navode limit 0,6l/1000km, suzuki pre istou 1l/1000km.

lee
02-07-2009, 09:47
každý výrobca sa tým len chráni. nedá sa vyrobiť každý motor bez toho aby nežral vôbec olej. sem tam sa podarí že niektorý bohužial ten olej žerie. mne Ignis nežerie vôbec nič. myslím že pokiaľ nie je nejaký velký úbytok a motor nie je od oleja zašpinený tak to príliš nezreklamuješ u žiadneho výrobcu auta.

Suuzuukii
02-07-2009, 09:51
myslím že pokiaľ nie je nejaký velký úbytok a motor nie je od oleja zašpinený tak to príliš nezreklamuješ u žiadneho výrobcu auta.
A pokiaľ sedia emisie, čo by som rád videl, keď by to žralo len 0,5 litra na 1000km či by sedeli :scratch:

lee
02-07-2009, 11:04
A pokiaľ sedia emisie, čo by som rád videl, keď by to žralo len 0,5 litra na 1000km či by sedeli :scratch:
Tak to neviem

profiter
03-07-2009, 11:00
no moj zigulak mal taku spotrebu oleja a cez emisnu som vzdy presiel :)

Suuzuukii
03-07-2009, 13:44
Len žigulák nemusel splniť limity EURO 2, 3, 4 alebo 5 :joke: