PDA

Zobraziť plnú verziu : Trasenie volantu Jimny

ceroki
15-01-2009, 13:06
Cau. Mam Jimny cabrio. Pri 80 km/h trasie volant. Geometria je OK. Kolesa vyvazene dofukane. rozmer pneu podla TP. Co to moze este byt? najazdene 30.000 km. Dik za odpoved.

Suuzuukii
15-01-2009, 17:49
A prečítal si si už Trasenie volantu Ignisu pri 120-tke (http://www.suzukiclub.sk/showthread.php?t=216)?? :?:

ceroki
16-01-2009, 16:40
dik za tip. Ale pravdupovediac po precitani viem len to ze urcite s tym nepojdem do servisu :-) . Minimalne do toho kde chodi mano. A tak sedim a rozmyslam kde zacat ?..brzdove kotuce?...po 30000km?.....poloos? naprava ?...zavesenie?.....

redbull919
17-01-2009, 11:04
Kamo niekde začat musiš :lol:

costelo
19-01-2009, 21:23
Začni ešte raz vyvážením a treba byť pri tom a prekontrolovať či nieje narazený disk. Alebo skús len tak prehodiť kolesá predné na zadné a tak. Ináč len vyváženie. Stalo sa mi, že sa mi dostala záhadným spôsobom do bezdušovky voda asi 2 deci a robilo to neskonalé problémy než som na to kápol. Alebo ,,môže byť len tak" niečo v pneumatike ale to sa musí ukázať pri vyvažovaní koleso sa nedá vyvážiť. Pri ubehnutých 30 000 bez havárie Ti to nemôže robiť nič iné. Len dobré vyváženie.

Maňo
20-01-2009, 13:26
Nazdar kolega!
Takze u mna to je podla vsetkeho sposobene volou v capoch, lebo dakedy je pri rozbiehani a preradovani (na I. a II. st.) pocut tupe buchnutie, a vtedy aj trasie volant. Inokedy zas, najma ked auto dlhsie stoji, nic nebucha ani sa nic netrasie. Pri poslednej navsteve "servisu" mi povedali, ze toto je choroba Jimnikov, nie Ignisov, ale uz ine vysvetlenie nemam. Dokonca som sa dnes na nejakej ceskej stranke kde bola recenzia na Jimny docital, ze ako najcastejsie poruchy su rozne problemy s prednou napravou. Chapal by som to, nie vsak po 30.000km. Ja mam na Ignise momentalne 26.000 a ked to bucha, tak ako Skodovka po 150.000.

ceroki
20-01-2009, 15:38
Caute pani, dakujem za tipy. ked som ho kupil, mal obute Generalky siroke jak prasa, na tom sa nedalo jazdit a tiez to triaslo. myslel som ze je to tymi gumami, tak som prezul Vredesteiny podla TP a jazdne vlastnosti sa zlepsili o 100%, ale traslak zostal. Disky su ocelove pochromovane Excentric navonok nevyzeraju poskodene. Dal som to prevazit 2 x v roznych servisoch. Keby to nebolo pri 80 tke, ale pri 120 tke tak ma to neserie. mam ho na volny cas. :-) , napravu pozerali na zdvihaku, tvrdili ze capy su OK. Je pravda ze ked nahodim stvorkolku tak je problem pri pomalom zatacani, tazko sa rozbieha a obcas poskoci. Nesuvisi to s tym?

veteran
20-01-2009, 17:39
Je pravda ze ked nahodim stvorkolku tak je problem pri pomalom zatacani, tazko sa rozbieha a obcas poskoci. Nesuvisi to s tym?
Podla mna nie, asi to bude tým že Jimny nema medzinapravovy diferak, píše o tom Hugo v niva kontra jimny (http://www.suzukiclub.sk/showthread.php?t=301), podobne sa nám správajú aj niektore stroje ktoré sú 4x4 bez medzinapravoveho diferaku.

ceroki
21-01-2009, 12:47
Asi mas pravdu, ja som uplny laik na auta, ale bavil som sa s kolegom a on mysli ze to budu klby. Dam ich vymenit.

veteran
21-01-2009, 16:45
Neviem čo píšu príručky v jimny, ale asi pohon 4x4 by si nemal použivať na bežnú jazdu po cestach

costelo
21-01-2009, 21:11
Ani na spevnených povrchoch. A čo tlmiče? Auto je z druhej alebo z tr......ruky? Kilometrov má najazdených 30 000? Určite? Sa mi nezdá. Že by ani v servise nedokázali povedať o čo ide? Alebo vidia, že Ty sa nevyznáš. Tak to bude drahá rada. :roll:
Do Suzuki.

ceroki
23-01-2009, 13:34
cau, nie ja som nebol v servise, tam by som nesiel.....preto som tu, lebo som chcel vediet nazory normalnych ludi...:-). Ale kolega co sa vyzna studoval montaznu prirucku a prisiel k zaveru ze to mozu byt len capy, alebo ako hovoris Ty , tlmice. Cize mi pozrie tie capy, a ked budu OK, tak vymenim tlmice. Neviete poradit nejake kvalitne na Jimika?...Dik

veteran
23-01-2009, 18:48
Podla mna to tlmiče nebudú, ked má tuhú nápravu vpredu v tomto pripade maju funkciu len tlmiča, nie zavesenie kola ako máme my, skôr to budú tie čapy alebo výkyvne klby v nabojoch kolies.

rgm
06-02-2009, 15:09
Pri Jimnym zvyknu odchadzat na prednej naprave loziska na otoci vrchny a spodny, prejavuje sa to aj unikom media z gulatej casti naboja, cena jedneho loziska je cca 50€ ale daju sa kupit aj nahrady cislo 33302 treba vymenit najlepsie originaly, tie nahrady su "mäkke".

raiaatea
10-02-2009, 10:50
Ahoj! Mám ten istý problém, s trasením volantu. Mechanik mi povedal že potrebujem nové púzdra/ložiská. Kde ich môžem kúpiť? okolie SNV?

ceroki
16-02-2009, 11:56
Caute pani, tak pre info, tlmice som vymenil (Sachs). Tie predne boli skoro zapecene, ....zadne celkom OK. Traslak pri 80 tke zostal........Takze pokracujem dalej v patrani.....hovorite ze naboje?....loziska?.......uvidime.....

ROSI45
17-02-2009, 16:20
Caute pani, tak pre info, tlmice som vymenil (Sachs). Tie predne boli skoro zapecene, ....zadne celkom OK. Traslak pri 80 tke zostal........Takze pokracujem dalej v patrani.....hovorite ze naboje?....loziska?.......uvidime.....
Třese se ti to v tahu nebo i když ubereš plyn ? Pokud v tahu, jsou špatné ložiska ve středovém kloubu, i když na zvedáku to nepoznáš. Prý až po rozdělání.

Hugo
23-03-2009, 12:02
no vitajmo...
ad 1.
skus sa hlavne pozriet ci ti stredova diera na diskoch sedi. niektore disky ju maju vacsiu a koleso je mierne "nevystredene" aj napriek tomu ze ho pekne v pneuservise vyvazia... u nas to zabralo, ale po poslednom prezuti to robi zas a nechce sa mi s tym teraz hrajkat. pockam na jar a potom to vystredim

ad 2.
skusil by som pacidlom silentbloky na prednych ramenach, co ti drzia napravu. aj pri sasoch, aj na naprave (tam je dvojica silentblokov)
aj tie robia presne takyto cirkus..

a az potom by som menil loziska na guliach :)

drzim ti palec !
:thumbright:

Suuzuukii
23-03-2009, 12:08
skus sa hlavne pozriet ci ti stredova diera na diskoch sedi. niektore disky ju maju vacsiu a koleso je mierne "nevystredene" aj napriek tomu ze ho pekne v pneuservise vyvazia...
K diskom zvyčajne aj bývajú plastové vystreďovacie krúžky na tento účel ;)

ceroki
26-03-2009, 17:44
tak caute, mam vysledok. Pravdu mali ti co hovorili o capoch a silentblokoch. Hoci na zdvihaku sa kolesa tvarili takmer bez vole, vymenil som dva capy a torznu tyc a traslak je fuc. Diky vsetkym za rady, ale ako vidim jednoznacny recept nikdy nie je. Samozrejme ze je to ine jazdenie ako na C8, ktoru pouzivam bezne, ale prave preto na Jimnym jazdim rad. To je "soferovanie". V C8 je to vyvalovanie sa, clovek si ani neuvedomuje ze soferuje....:-)

Hugo
29-03-2009, 17:05
menil si spojovacku, alebo tyc riadenia, alebo panhardku (to je ta sikma vzpera) ?
lebo vpredu su 3 tyce a ziadna z nich nie je torzna :) a plus tam je este tyc stabilizatora (ale ta na traslak nema ziaden vplyv)

drozdik
05-11-2009, 22:58
idem síce po funuse ale snáď to niekomu pomôže. Presne to som mal aj ja.
Jimny 1,3 a pri 80 triaslo. Vymenili čápy a bolo. Najprv to skúšali dotiahnúť, premazať. Prečo? No lebo to bolo 2 mesiace pred vypršaním záruky. Tak ja sviňa :joke: som sa vrátil do servisu 2 dni pred koncom záruky a skrátka to museli vymeniť. "boli veľmi radi" :joke:
a bolo to niekde pri 42000km.

drozdik
18-01-2010, 23:50
Ked sa darí...dnes mi začalo opäť triasť volantom pri 80-tke. Dúfam že to nebudú zase čapy. je možné že by odišli po 6000km? Dám prevážiť kolesá a otrepem tie fúriky blata z kolies, možno prestane.:roll:

Suuzuukii
19-01-2010, 00:09
Po 6.000km? To by si musel absolvovať Dakar :rolleyes:

lee
19-01-2010, 09:52
Skús sa pozrieť či nemáš na diskoch znútra nalepený sneh alebo ľad. Mne sa stalo že mi triaslo celé auto nad 80km/hod a na diskoch som mal zvnútra nalepený zľadovatelý sneh. Dal som ho metličkou preč a všetko bolo OK.

drozdik
19-01-2010, 23:19
Skús sa pozrieť či nemáš na diskoch znútra nalepený sneh alebo ľad. Mne sa stalo že mi triaslo celé auto nad 80km/hod a na diskoch som mal zvnútra nalepený zľadovatelý sneh. Dal som ho metličkou preč a všetko bolo OK.
:joke::joke::joke::joke::rolleyes::joke::joke: metličkou :joke::joke:
prepáč ale to ja by som potreboval metlu ako strom. nemal som na to čas ale mám pocit že to nebude ono.

drozdik
19-01-2010, 23:21
Po 6.000km? To by si musel absolvovať Dakar :rolleyes:
:rolleyes:no práve:rolleyes:

drozdik
30-01-2010, 21:54
už som písal v inej téme že prestalo pískanie skadesi samo od seba a aj to trasenie sa vytratilo. Ja sa asi poondím, to auto sa fakt opravuje samo.:rolleyes:

šuvko
12-05-2010, 08:42
Mne sa začínal triasť volant už pri 70, prestával pri 80. Kamarát v pneuservise mi povedal, že to môže byť mierne poškodená oceľová konštrukcia v pneumatike, vyvažovačka to vraj nezacíti. Tak sme prehodili navzájom predné a zadné kolesá, trasenie prestalo...

halooooo
28-02-2018, 20:57
Čaute chcem sa spýtať čo všetko treba na Jimnym mazať. A tiež na koľko máte nafúkané pneumatiky ? Jedná sa o rozmer 205/70 R15. Niekde som na nete čítal že predok na 1,6 a zadok na 1,8 to sa mi zdá málo. Díky.

Syfon
01-03-2018, 14:17
Ten tlak je v poriadku, kľudne skús aj 1.6 atm, na samíkovi som mal predpísaný tlak 1.4 atm. Ale ak nemáš podvozok v dobrom stave triasť to bude stále, možno menej, dačo o údržbe som písal aj tu http://www.suzukiclub.sk/showthread.php?t=830&p=35957#post35957

halooooo
01-03-2018, 20:04
Ten tlak je v poriadku, kľudne skús aj 1.6 atm, na samíkovi som mal predpísaný tlak 1.4 atm. Ale ak nemáš podvozok v dobrom stave triasť to bude stále, možno menej, dačo o údržbe som písal aj tu http://www.suzukiclub.sk/showthread.php?t=830&p=35957#post35957
Ďakujem za odpoveď.

halooooo
20-03-2018, 12:15
Caute chcem sa spytat co sa tyka mazania prednych guli. Tie sa maju mazat z vnutornej strany ? Alebo treba dat dole ten cierny klobuk co je na prednej strane kolesa a treba davat mazivo tam ? Tiez ma zaujima co je to panhardka ? To trasenie volantu sa prejavuje aj na mojom aute pri rychlosti cca 80 km/h a tiez som si posledne vsimol ze sem tam pri traseni volantu sa ozyva jemny buchor odspodku. Najskor som nevel co je to ale potom som zistil ze to ide od tej malej paky na prehadzovanie 4x4. Trasie sa zlava doprava. Neviem ci to je normalne alebo tam je nejaky problem. Este jedna otazka. :) Ked tocim volantom jemne zlava doprava pri vypnutom motore cize servo nie je funkcne tak tam citim ako keby taku malu volu a tiez to tam trochu bucha. Dakujem za vsetky odpovede.

Syfon
20-03-2018, 12:51
- mazanie gulí prebieha takto https://www.youtube.com/watch?v=gFVzlRQ3qI8 predpokladom je, že tesnenie na guliach je v dobrom stave a gule nie sú vyhrdzavené
- panhardka zabezpečuje vedenie tuhej nápravy, keď sa pozrieš z predu na prednú nápravu uvidíš tyč, ktorá je spojená na jednej strane s nápravou a na druhej strane s rámom auta, treba skontrolovať vôľu v púzdrach a dotiahnutie skrutiek, rovnako aj v zadu
- ak sa ti trasie páka radenia 4x4 ľahni pod auto a skontroluj silentbloky uloženia rozvodovky, občas sú vyžuvané alebo aj roztrhnuté
- pravdepodobne sa jedná o vôľu v prevodovke riadenia, daj volant na stred a sleduj akú vôľu v riadení máš, teda koľko musíš točiť volantom pokiaľ sa skutočne začnú točiť kolesá, tuším limit je 3cm, ale tým som si nie istý, môžem zistiť presne, ak máš veľkú vôľu v riadení dá sa vymedziť, z vrchu prevodovky je nastavovacia skrutka, treba povoliť kontru a jemne pritiahnuť nastavovaciu skrutku, ale v žiadnom prípade sa to nesmie prehnať inak sa rýchlo opotrebuje
- vôľu v riadení môže spôsobovať okrem iného aj vybitý guľový čap na niektorej z tyčí riadenia, takže v prvom rade skontrolovať komplet guľáky, ak počuješ búchanie bude to skôr guľový čap ako prevodovka riadenia, tiež kukni čapy na stabilizátore
- keď už budeš pod autom skontroluj silentbloky ramien, ak majú vôľu alebo sú odtrhnuté bude ti triasť volantom, rovnako treba skontrolovať aj dotiahnutie skrutiek na ramenách, aj uvoľnený spoj dokáže robiť problémy
- a aby toho nebolo málo, trasenie môže spôsobovať vôľa v ložiskách náboja alebo vôľa v ložiskách zvislých čapov, ktoré radi odchádzajú, kontrola jednoduchá predné koleso nesmie mať žiadnu vôľu

halooooo
20-03-2018, 13:07
Díky za odpoveď. No je toho dosť. Určite sa na to pozriem.

halooooo
01-04-2018, 21:48
Čaute. Chcem sa spýtať keď radíte na Jimnym zo 4x4 do 2wd a naopak tak počujete také jemné tuknutie alebo buchnutie z toho preradenia ? Ja na mojom aute ano. Myslím že to je asi normálne. Aj keď som kúpil auto a prvý krát som preraďovanie na 4x4 tak sa mi zdalo že som nepočul nič. Akurát raz keď som mal zaradené 4x4 a chcel som vyradiť len na zadný náhon tak som pozabudol na to že je dobré keď sa cuvne cca o 2-3 metre dozadu a až potom vyradiť aspoň tak som to počul od chlapíka od ktorého som kupoval auto. Čiže to vyradenie tou malou pákou išlo trochu ťažšie ale aj tak som to vyradil ale bez cúvnutia a vtedy som to buchnutie počul intenzívnejšie. Takze tiež kôli tomu som sa chcel spýtať či to jemné buchnutie je normálne. Díky.

Mite
01-04-2018, 22:31
Pokud se ti při tom přeřazení netřese volant, tak se ptej ve správné sekci - http://www.suzukiclub.sk/forumdisplay.php?f=147