PDA

Zobraziť plnú verziu : Citlivé ABS

ROSI45
24-11-2008, 20:05
S ABS je to cista katastrofa, chcelo by to nejake tlacidlo ze zapnut/vypnut ABS.
Rozjela se nám tady diskuse na téma ABS. Většinou všichni nadáváte, nebo máte výhrady k činnosti ABS. Mám první auto s ABS. Jezdil jsem samozřejmě i s auty které měly, ale nedostal jsem se do situace, kdy byl tento vynález třeba.
Proč je třeba u Ignisu nebo Splashe špatné a jak by mělo podle vašeho názoru správně fungovat ?

monty
24-11-2008, 21:05
Malo by nabiehať s nejakým oneskorením a nie hned po prudkom zošlaputí pedálu... Takto to iba predlžuje brzdnú dráhu. Mal som dve auta bez ABS (jednym som pobozkal lampu :( ) potom auto s ESP+ABS+BAS brzdilo výborne (nemal som ho možnosť vyskúšať na snehu a ľade ale na suchu z rýchlosťi 120km/h po zošliapnutí brzdy až na podlahu zastavilo na najkratšej možnej vzdialenosti bez použitia ABS, na štrku pri riziku šmyku sa zapínalo hneď) Splash by z takej rychlosti brzdil s ABS hneď od začiatku brzdenia...Malo by to nejak vyhodnocovať situáciu kedy je potrebné zapojit ABS a kedy nie...

Suuzuukii
25-11-2008, 09:22
Malo by nabiehať s nejakým oneskorením a nie hned po prudkom zošlaputí pedálu... Takto to iba predlžuje brzdnú dráhu....
O tom predlžovaní brzdnej dráhy s ABS sa už viedla nejaká polemika v téme ESP - áno alebo nie (http://www.suzukiclub.sk/showthread.php?t=104). O tom sa dá naozaj len polemizovať, pretože to závisi na povrchu na ktorom sa brzdí. A myslím, že pri väčšine prípadov to brzdnú dráhu skracuje. Určite kým ho zaviedli do praxe urobili výrobcovia stovky testov, ktoré vyhodnotili.

Osobne si myslím, že ABS je skvelá vec, pretože väčšina vodičov nie je natoľko skúsená, aby dokázala ovládať auto v šmyku, resp. dávkovať silu na brzdu tak, aby bol šmyk "prospešný" a v správnej chvíli ho "ukončiť", aby sa vedeli s autom prekážke vyhnúť. Takže určite ABS je pozitívum.

Druhá vec je, či je citlivé príliš, alebo nie. Mne na Splashi vyhovuje, tak ako to je. Určite na športovú jazdu to nie je, ale Splash a ani klasický Ignis sa nikdy k šporťákom nehlásili ;)

Maňo
25-11-2008, 09:30
Moj Ignis sa k sportakom hlasi :lol:
Ja nehovorim, ze ABS je vyslovene zle, len je mozno nastavene prilis citlivo, mozno ze by sa malo aktivovat az pri vacsom tlaku na brzdy, nie pri kazdom jemnom dotyku ... fakt by som uvital, keby na to bolo tlacidlo, ako pri H. Tucson, kde si clovek zapne/vypne 4WD. Tak preco by sa to nedalo spravit aj pri ABS?
Napr. Fiesta na suchej ceste ABS zapina ovela neskor ako Ignis, ale na snehu je to rovnake. Ale Thalia aj na snehu zapina neskor, nechava vacsiu volnost, a mne osobne sa to paci viac. Asi som z tych, ktori maju auto radi pod kontrolou, a nie opacne, ze ich ovlada auto :scratch:

ROSI45
25-11-2008, 10:01
Jak už jsem psal,testoval jsem jej na dosti kluzké vozovce a abych vyvolal to "hrčení",musel jsem na pedál šlápnout pořádně.V žádném případě mě pedál nekopal.
Může být rozdíl v citlivosti mezi jednotlivými auty téže značky-stejného typu ?
Já si vždycky myslel,že by to mělo fungovat u všech aut stejně.Mělo by to zapínat po nějakých ověřených výpočtech fyzikálních veličin , tak jako by měly vybuchovat airbagy u všech aut za stejných podmínek téměř stejně.

Suuzuukii
25-11-2008, 10:04
Určite môže. Ako všetko, aj ABS sa modifikuje počas výroby, kedy sa práve "zapracovávaju" poznatky z praxe.

ROSI45
25-11-2008, 12:01
Něco o fungování ABS jsem našel na Wikipedii.

Duch
25-11-2008, 12:07
Presne to je ten vyraz. Citlive ABS. Ono je prospesne, zvysuje bezpecnost ale zabera az moc skoro, mohlo by trochu neskor a ako bolo spomenute mohlo by byt inteligentnejsie aby vedelo kedy je ten spravny cas na aktivaciu ABS.

Rozdiely v ABS su urcite minimalne vo vyvoji. V Ignise Sport co mam teraz je zevraj nejaka 1. generacia ABS, s vytocenymi kolesami mi auto vobec nebrzdi ani na suchu, pedal kope, auto zataca ale nebrzdi. Vyrovnam volant okamzite mi padne pedal na podlahu a auto zacne brzdit. Auto je ovladatelne co je fajn ale keby som potreboval aj zabrzdit to by bol problem. V "madarskom" Ignise 5 dverovy, to bolo v pohode tam je uz 2. generacia ktora brzdi bez problemov aj s vytocenymi kolesami, zvlada naraz zatacat aj pekne brzdit.

Nad tlacitkom ABS uvazujem a urcite si to dam spravit, musi sa to dat aj ked este neviem ako.

Peco
25-11-2008, 17:40
hm. no je je pravda ze som laik uzivatel ale

co sa tyka abs skusal som "plnu brzdu" na suchu,lebo inak som mal pocit ze mi abs zabudli namontovat :D a nemal som pocit zeby abs naskakovalo nejak moc skoro a zbytocne.

na zamrznutom a nasnezenom som mal moznost to odskusat v sobotu v noci v bratislave ked zamrzlo to, co predtym napadalo :) novy most bol super skuska. abs sa zaplo pri trosku silnejsom pribrzdeni, pokial som len jemne dobrzdoval nic sa nedialo(z pohladu abs) je pravda ze plnu brzdu som nemal odvahu stlacit :)

monty
25-11-2008, 18:18
Takže určite ABS je pozitívum.

Ja netvrdím že to nieje dobrá vec, iba ma trošku prekvapilo že Splash spúšťa ABS pri každej plnej brzde... Stále si zvykám na nové veci.

ROSI45
25-11-2008, 20:08
Splash spúšťa ABS pri každej plnej brzde...
Vysvětli prosím výraz - plná brzda - Dík.

monty
25-11-2008, 21:40
Prudké zošliapnutie brzdy až na podlahu. Pri jemnom dobrzďovaní brzdí bez ABS.

ROSI45
25-11-2008, 22:06
Prudké zošliapnutie brzdy až na podlahu. Pri jemnom dobrzďovaní brzdí bez ABS.
No, já se ptal proto, že se mi nestalo, že bych musel jít tak silně po brzdách, tedy na to dupnout, aby zabralo ABS. Teď na ledovce jsem to zkoušel úmyslně, abych byl v obraze až budu v nějakém průšvihu, jak se to vlastně chová. Kdysi za dávných časů, které si mnozí nepamatujete, pořádaly automotokluby tzv.školy smyků. Absolovoval jsem několik ročníků. Bylo to skvělé. Škoda, že už to nikdo nedělá. :cry:

Suuzuukii
25-11-2008, 22:17
No, já se ptal proto, že se mi nestalo, že bych musel jít tak silně po brzdách, tedy na to dupnout, aby zabralo ABS.
Človeče, tak to ti závidim ;) Ja nemám u nás v meste pomaly deň kedy by sa nenaskytla situácia, keď musim doslova prekopnuť brzdový pedál cez podlahu. Premávka je čím ďalej tým horšia a kritických situácii stále viac.

Kdysi za dávných časů, které si mnozí nepamatujete, pořádaly automotokluby tzv.školy smyků. Absolovoval jsem několik ročníků. Bylo to skvělé. Škoda, že už to nikdo nedělá. :cry:
Ale dělá. Napr. v Púchove a stojí to nejakých 5-6 tisíc na deň, v čom je pol dňa teórie, pol dňa praktických jázd na polygóne.
Úprimne, aby som za niečo také bol ochotný dať toľko peňazí, tak to by som musel mať aspoň M5-ku, aby ma to lákalo :D

Peco
25-11-2008, 22:32
Človeče, tak to ti závidim ;) Ja nemám u nás v meste pomaly deň kedy by sa nenaskytla situácia, keď musim doslova prekopnuť brzdový pedál cez podlahu. Premávka je čím ďalej tým horšia a kritických situácii stále viac.
neviem ako u vas, ale tu v blave uz to musi ist bez plnej brzdy. hrozi totiz, ze ti niekto nastupi do kufra :banghead: ale je mozne ze uz som si zvykol a jazdim pomalsie :mrgreen: :mrgreen:

Kdysi za dávných časů, které si mnozí nepamatujete, pořádaly automotokluby tzv.školy smyků. Absolovoval jsem několik ročníků. Bylo to skvělé. Škoda, že už to nikdo nedělá. :cry:
robi to Maxcar (http://www.maxcars.sk/index.php) v piestanoch a v rakusku. dostal som to ako darcek k narodkam. bohuzial tyzden nato mi rozbili auto :cry: :cry: a s novym som si zatial nato netrufol, kedze si myslim ze auto treba mat v "ruke" aby si clovek takuto zabavku poriadne a naplno uzil.

ROSI45
25-11-2008, 22:56
Tak tady se ofiko jezdí padesát, všude samé kamery...No jasně že je to hovadina :joke: I tady je spousta závodníků, kteří si hojí svoje mindráky v tatínkovém BMW. Měl jsem zatím štěstí, že se mi úspěšně vyhýbají.
Ohledně smyků, to je právě to, že se nenajde, nebo snad ani není, organizace, která by to zorganizovala za symbolický poplatek, aby se mohlo účastnit co nejvíc řidičů bez toho, že by rodina hladověla.
Teorii přímo i s ukázkami dělal třeba ralyový jezdec "Baňa" Sivík (tenkrát R17 Gordini). Učilo se jak používat ručku, jak zvládat techniku smyku. Tenkrát jinak jak dnes, kdy o zadní náhon skoro nezakopneš. A stačilo málo. Pár ochotných lidí, sníh, hřiště nebo parkoviště a pár kuželů. No, je to pryč. Škoda. :wtdo:

Suuzuukii
25-11-2008, 23:10
neviem ako u vas, ale tu v blave uz to musi ist bez plnej brzdy. hrozi totiz, ze ti niekto nastupi do kufra :banghead: ale je mozne ze uz som si zvykol a jazdim pomalsie :mrgreen: :mrgreen:
Tak to sa v BA za posledne 2 mesiace čo som tam nebol, museli veľké zmeny udiať :lol: Lebo vždy keď k vám zavítam, tak mám pocit, že všetci jazdia nejaké tajné rýchlostné preteky :joke:

monty
25-11-2008, 23:23
No, já se ptal proto, že se mi nestalo, že bych musel jít tak silně po brzdách, tedy na to dupnout, aby zabralo ABS.

Ja som to písal len preto že keď na to dupneš aj na suchej ceste tak sa hned zapne... U predošlého auta bol zrejme nejaký snímač odporu vozovky voči kolesám a ABS spúšťal až ked sa to kĺzalo, ale to malo brzdový asistent.

Ale dělá. Napr. v Púchove a stojí to nejakých 5-6 tisíc na deň, v čom je pol dňa teórie, pol dňa praktických jázd na polygóne.
Úprimne, aby som za niečo také bol ochotný dať toľko peňazí, tak to by som musel mať aspoň M5-ku, aby ma to lákalo :D

Namiesto platenej školy šmyku hodlám trochu potrénovať na letisku pre čmeliaky v prilahlej obci, síce bez teórie ale nestojí to ani korunu, a snáď sa s týmto autíčkom zžijem aj na klzkej vozovke :)

Maroavip
25-11-2008, 23:56
Nepovažujem sa za odborníka na ABS, ale myslím si že tvrdenia : " po zošliapnutí brzdy až na podlahu auto zastavilo na najkratšej možnej vzdialenosti bez použitia ABS, na štrku pri riziku šmyku sa zapínalo hneď" sú trochu mätúce.
Ak sa ABS neaktivujeto znamená to , že kolesá nemajú tendenciu k blokovaniu (stále sa točia) a preto snímače otáčania kolesa nesignalizujú riadiacej jednotke že je potrebné znížiť tlak brzdovej kvapaliny v danom kolese/brzde. Z toho vyplýva, že v systéme nebol dostatočný tlak brzdovej kvapaliny, čo znamená, že vodič nevyvinul dostatočný tlak na brzdový pedál. Preto je zavádzajúce aj pokračovanie že: zastavilo na najkratšej možnej vzdialenosti. Akej. Bez hodnoty je to subjektívne.
Nie je rozdiel na akom povrchu koleso je (z pohľadu ABS). Systém sníma otáčanie kolesa. Ak sa koleso zablokuje, systém zníži tlak kým sa opäť neroztočí a toto opakuje mnohokrát za sekundu (cca 20-40).
Toto vychádza z poznatku, že pneumatika na hranici preklzu má najlepší súčiniteť trenia. Prvoradým cielom ABS a iných systémov nie je skrátiť brzdnú dráhu, ale umožniť volantom korigovať smer pri maximálnom spomalení.
Ďalej je aj rozdiel či brzdíte s vytočenými kolesami alebo rovno postavenými. Vytočené kolesá musia prenášať aj bočné sily a preto nemôžu "preniesť"rovnakú brzdnú silu ako kolesá v rovnom smere (kruhový diagram, alebo tak nejako sa to volá o silách ktoré môže preniesť pneu).
Dúfam že som sa nikoho nedotkol. Ak áno, nebolo to zámerne a osravedlňujem sa.

Suuzuukii
26-11-2008, 08:38
Moj Ignis sa k sportakom hlasi :lol:
Tak potom by si rozumel s týmto: :joke:

Suzi SX4
26-11-2008, 09:21
Mne sa podobný prípad stal pred včerom na križovatke, a potom ked som isiel parkovat, stupil som na brzdu (razantnejšie) a ABS zareagovalo dosť prekvapivo rýchlo. V iných ako zimných podmienkach sa mi to nestáva a preto si myslím, že v tomto ročnom období (zľadovatelé cesty), každý jednotlivec vyhodnocuje situáciu keď musí brzdiť ako kritickú a preto možno podvedome silnejšie stláča brzdový pedál, čo je podnet pre ABS, že situáciu by malo zobrať do vlastných rúk :P .

ROSI45
26-11-2008, 09:24
Prvoradým cielom ABS a iných systémov nie je skrátiť brzdnú dráhu, ale umožniť volantom korigovať smer pri maximálnom spomalení.

Ano,tak to ukazuje i video ve Wikipedii.
Teď je na nás, jestli to zvládneme ukočírovat volantem. Většina lidí ztuhne.

monty
26-11-2008, 18:05
Nepovažujem sa za odborníka na ABS, ale myslím si že tvrdenia : " po zošliapnutí brzdy až na podlahu auto zastavilo na najkratšej možnej vzdialenosti bez použitia ABS, na štrku pri riziku šmyku sa zapínalo hneď" sú trochu mätúce.
Ak sa ABS neaktivujeto znamená to , že kolesá nemajú tendenciu k blokovaniu (stále sa točia) a preto snímače otáčania kolesa nesignalizujú riadiacej jednotke že je potrebné znížiť tlak brzdovej kvapaliny v danom kolese/brzde. Z toho vyplýva, že v systéme nebol dostatočný tlak brzdovej kvapaliny, čo znamená, že vodič nevyvinul dostatočný tlak na brzdový pedál. Preto je zavádzajúce aj pokračovanie že: zastavilo na najkratšej možnej vzdialenosti. Akej. Bez hodnoty je to subjektívne.

Pedál som mal až na podlahe a to že sa kolesá nezablokovali zrejme spôsobil brzdový asistent BAS... Brzdnú dráhu som nemeral, ono ani nebolo akú lebo na ceste nezostala žiadna stopa...

passion
26-11-2008, 20:43
Užívateľ príspevok zmazal.

ABS (z nem. Antiblockiersystem - doslova antiblokovací systém) je pod****ý subsystém v automobile, kontrolujúci činnosť brzdovej sústavy s cieľom zabrániť zablokovaniu kolies v prípade brzdenia na klzkom povrchu (čo spôsobí šmyk a neovládateľnosť vozidla).

ABS systém sleduje počas brzdenia pohyb kolies a v prípade, že zistí, že niektoré z kolies sa na vozovke začína šmýkať, zmenší alebo úplne preň vypne brzdnú silu. Tým sa snaží medzi vozovkou a pneumatikou udržať valivé trenie a zabrániť klznému treniu, čo dáva predpoklad lepšej ovládateľnosti vozidla.

Nevýhodou ABS asistencie je v niektorých prípadoch dlhšia brzdná dráha (čo vyplýva zo samotného princípu ABS). Problém s ABS nastáva i na tzv. roletách na ceste, kedy kolesá nadskakujú na nerovnostiach vozovky a tým predávajú senzorom informáciu o nepomere rýchlosti otáčania, ktorú ABS (v tomto prípade nesprávne) vyhodnotí ako nebezpečie šmyku.

Viac info o ABS aj s videami nájdete TU (http://www.drivingfast.net/technology/ABS.htm).

Ďalej je podstatný BAS - brzdový asistent:

Z praxe je známe, že v kritických situáciách väčšinou vodič síce pomerne rýchlo stúpi na brzdový pedál, ale nestlačí ho dosť silno. Následkom toho sa zbytočne predĺži brzdná dráha. Preto konštruktéri v poslednom čase vyvinuli brzdového asistenta (BAS), ktorý v kritických situáciách pomáha vodičovi silnejšie zabrzdiť. Pri bežnej jazde, keď vodič pomaly stláč brzdový pedál, brzdy so systémém BAS pracujú normálne, ako keby tam ani nebol brzdový asistent.
Vo chvíli, keď vodič rýchlo stúpi na brzdový pedál, brzdový asistent to zaregistruje a dotlačí silnejšie brzdový pedál tak, aby sa dosiahla čo najkratšia možná brzdná dráha. Aby pritom vozidlo nedostalo šmyk, zvyčajne sa systém BAS kombinuje so systémom ABS.
Brzdový asistent pracuje vlastne tak, ako keby automobil mal ešte ďalší posiľňovač bŕzd. Účinok brzdového asistenta je taký silný, že napríklad z rýchlosti 100 km/h na suchom asfalte je schopný zataviť automobil na dráhe 40 m, zatiaľčo vozidlo bez systému BAS na to potrebuje 70 m.
Keď vodič zmierni tlak na brzdový pedál, brzdový asistent prestane núdzovo brzdiť a brzdy opäť pracujú normálnym spôsobom. (Zdroj: http://auto.server.sk)

Suuzuukii

Maroavip
26-11-2008, 22:03
Vďaka passion za objasnenie BAS. Tento systém, jednoducho povedané, donúti systém ABS fungovať. Jednoduchým snímaním rýchlosti stlačenia brzdového pedála (fyzický pohyb) alebo možno aj rýchlosťou nárastu tlaku v brzdovom systéme vyhodnotí že ten element :P medzi sedadlom a volantom chce intenzívne brzdiť, ale nestlačil dosť silno pedál (nevyvinul dostatočný tlak v brzdovom systéme). Preto sám systém vyvinie maximálny tlak v brzdovej sústave a vie, že ABS sa postará o to, že sa kolesá nezablokujú a auto bude ovládateľné a pritom bude maximálne (za daných podmienok) brzdiť.

Chcel by som upozorniť že rovnaké systémy v autách, môžu mať a majú rôzne značenie. Napr. ESP pre SX4 od Bosh (doplatok aspoň u mňa) je registrovaná značka. V podstate by to mala byť iba skratka pre elektronický stabilizačný program (pribrzďovanie jedného kolesa pre elimináciu začínajúceho šmyku) ale pri čítaní návodu (čo robím málokedy, pretože to je posledný zúfalý pokus ako sa niečo dozvedieť) som zistil, že tento systém v sebe zahŕňa elektronickú uzávierku diferenciálu (skratku neviem) a kontrolu preklzu (Traction Control) čo som bol dosť prekvapkaný za ten peniaz.

Maňo
27-11-2008, 09:58
Asi sme sa nepochopili s tym zap-vyp ABS.
Pod vypnutim ABS som to myslel tak, ze by sa deaktivoval cely system, tzn. auto by sa spravalo, ako keby ABS nemalo!
Uz je to clear and clean? :swear"

Brco
27-11-2008, 16:13
Treba si uvedomiť, že ABS je nevyhnutné najmä pre ovládanie vozidla počas brzdenia. V nejakom motoristickom časopise som čítal, že pri jazde v meste, t.j. cca do 50km/h by bolo najvhodnejšie ABS vypnúť. S týmto plne súhlasím, lebo pri malej rýchlosti ABS predlžuje brzdnú dráhu a vozidlo je pri takej malej rýchlosti aj tak neovládateľné. Mal som limuzínu so zadným náhonom bez ABS. Nehladiac na zadný náhon, toto auto brzdilo relatívne dobre pri mestských rýchlostiach na šmykľavej ceste. Presadol som do F-Bravo, pri každom normálnom brzdení na mierne šmykľavom povrchu reagovalo ABS a podľa mňa to bola skôr nevýhoda. Keby som mohol ho hneď vypnem. ABS má význam pri väčších rýchlostiach, kedy treba brzdiť a zároveň sa vyhnúť prekážke a tak zabrániť veľkej nehode. Pri malých rýchlostiach komplikuje a predlžuje brzdenie.

Niektoré automobilky montujú vypínateľné ABS: napr. pri Swifte (http://stopmagazin.sk/Obsah/Stop_2007/10/Suzuki%20Swift%20Sport.htm)

monty
27-11-2008, 18:38
Už tomu celému rozumiem. Myslel som že BAS má inú funkciu. Takže je možné že sa mi ABS nezaplo pri prudkom brzdení zo 120km/h pre suchý povrch a dostatočne široké pneu 205/55 R16..

ROSI45
27-11-2008, 19:38
Už tomu celému rozumiem. Myslel som že BAS má inú funkciu. Takže je možné že sa mi ABS nezaplo pri prudkom brzdení zo 120km/h pre suchý povrch a dostatočne široké pneu 205/55 R16..
Tý jó ! To máš gumy na "splašánkovi" ???

monty
27-11-2008, 20:32
Tý jó ! To máš gumy na "splašánkovi" ???

Nie nie, to som mal na predošlom tátošovi :D

Maroavip
27-11-2008, 21:10
Pre Montyho
Ohľadne BAS (brzdového asistenta) platí to isté ako pri ABS. Systém vyhodnotí či nastalo "panické" brzdenie,tzn. že pohyb pedála bol rýchly (rychlejší ako pri "normálnom" brzdení) ale tlak v systéme je malý lebo vodič stlačil pedál síce rýchlo ale slabo. Ak teda systém vyhodnotí že sa jedná o panické brzdenie, tak zvýši tlak v systéme na maximum a ABS sa postará o riaditeľnosť auta. Samozrejme ak sa povolí tlak na pedál jednotka to vyhodnotí.

Mal som v ruke taký snímač, je to pár rokov dozadu, a bol to potenciometer prepojený s pedálom brzdy a pravdepodobne sa vyhodnocovala rýchlosť zmeny odporu (to už len dedukujem). Dnes to bude asi inak snímané.

To, aké sú pneumatiky, naloženie auta... BAS, ABS, ESP... "nezujíma". Systémy "zaujímajú": rychlosť pohybu pedála a tlak -BAS, či sa koleso točí alebo nie -ABS, či priečne zrychlenie zodpovedá natočeniu volanta -ESP, či rýchlosť vozidla zodpovedá otáčkam kolesa -TC (kontrola trakcie), či je rozdiel medzi otáčkami pravého a ľavého kolesa pri akcelerácii (elektronická uzávierka diferenciálu. Preto majú ťažké ofroady snímače teploty bŕzd pretože, aby sa preniesol výkon na koleso s lepšou priľnavosťou musí sa prešmykujúce koleso pribrzdiť) ....

monty
27-11-2008, 21:42
Pre Montyho...

Tak už fakt netuším prečo som to auto nedostal do brzdenia šmykom na suchej ceste... Ale pokúšal som sa o to viackrát :wtdo: (U Splashíka sa mi to darí často a ABS nastupuje hneď).. ESP som na minulom otestoval iba raz nedobrovolne keď som prehnal rýchlosť v zákrute a dostal som šmyk (pomohlo a nevyletel som), na splashiku som ešte zatial ESP nepotreboval.. Či má Splash kontrolu trakcie to netuším, ale u predošlého auta to bolo tuším nazvané ASR alebo tak nejak...
Ďakujem za doplnenie mojich nedostatkov v tejto oblasti :thumbright:

Chamo
28-11-2008, 01:26
To, aké sú pneumatiky, naloženie auta... BAS, ABS, ESP... "nezujíma". Systémy "zaujímajú": rychlosť pohybu pedála a tlak -BAS, či sa koleso točí alebo nie -ABS, či priečne zrychlenie zodpovedá natočeniu volanta -ESP, či rýchlosť vozidla zodpovedá otáčkam kolesa -TC (kontrola trakcie), či je rozdiel medzi otáčkami pravého a ľavého kolesa pri akcelerácii (elektronická uzávierka diferenciálu. Preto majú ťažké ofroady snímače teploty bŕzd pretože, aby sa preniesol výkon na koleso s lepšou priľnavosťou musí sa prešmykujúce koleso pribrzdiť) ....

Tým tažké ofroady je myslené čo?

Maňo
28-11-2008, 18:48
Offtopic:
Tazke offroady maju uzavierku, elektronicke pribrzdovanie kolesa bez trakcie maju vacsinou SUVka. Pre objektivnost musim dodat, ze kolega to ma na Freelanderovi a je s tym velmi spokojny, ze do blata a snehu to je paradna vec.

Chamo
29-11-2008, 02:03
Offtopic:
Tazke offroady maju uzavierku, elektronicke pribrzdovanie kolesa bez trakcie maju vacsinou SUVka. Pre objektivnost musim dodat, ze kolega to ma na Freelanderovi a je s tym velmi spokojny, ze do blata a snehu to je paradna vec.
Prepáč, ale nechápem tomu, popíš mi to čím myslíš

elektronicke pribrzdovanie kolesa bez trakcie
Dik

Maroavip
29-11-2008, 19:55
Ťažkými ofroadmi som mal na mysli autá s väčším výkonom, keď brzdy musia "ubrzdiť" väčší výkon na kolese. Čítal som že ten najväčší Merc. to má. Skutočné ofroady (myslené autá na prácu v teréne) ako už bolo spomenuté, majú mechanické uzávierky.
Niekto tu spomínal že na Swifte sa dá vypnúť ABS. Rád by som vedel ako? Inak je to podľa mňa nebezpečné, ak to je pravda.
Bez trakcie asi bolo myslené koleso, ktoré má zlú priľnavosť - pretáča sa.
ASR ASC a neviem ešte aké názvy, ako som už napísal, sa používajú preto, že ESP je registrovaný názov. (To mi bolo povedané keď som sa vypytoval). Ak teda niekto nepoužíva výrobok firmy ktorá má ESP registrované, musí použiť iný názov.
Ak má Splash ESP také isté ako na SX4 (myslím od toho výrobcu), tak tam bude aj kontrola trakcie. Ako som už písal, návod je posledný zúfalý pokus dozvedieť sa niečo :study: ;) Ak je tam spomenuté, že sa rozbehnete bez problémov aj na šmyklavej ceste alebo pri rozbiehaní do kopca je jedno koleso/á na klzkom a druhé na pevnom, a elektronika to zariadi, tak tam ESP je, aj s týmito funkciami.

Suuzuukii
30-11-2008, 17:13
Príspevky pojednávajúce o tom či je, alebo nie je ASR vždy súčasťou ESP som presunul do témy ASR súčasťou ESP (http://www.suzukiclub.sk/showthread.php?t=330) lebo to tu začal byť slušný :offtopic:

Tu prosím diskutujme ďalej len o ABS ako takom ;)

costelo
17-12-2008, 00:03
Mám Sx4 4x4 s ABS prvý krát a za 10 000km mi to zaplo jediný krát, až som sa zľakol. Mám služobné auto terénny pickup, kde je zadný pohon a to chytá pri brzdení v každej aj miernej zákrute a pri najmenších nerovnostiach na ceste prípadne na šutoline. Teda zdá sa mi citlivé. Primerane. Zatiaľ sa mi to pozdáva. Okrem toho sa mi zdá, že Suzuki SX4 nemá brzdy, ale kotvy. Vôbec nemám pocit, že by potreboval na zadnej náprave kotúčové brzdy. To majú len prevedenia 2,0L pre ameriku.

marekks
12-03-2009, 16:49
info pre športovcov čo chcú na ignise vypnúť ABS:
v motorovom priestore je box s poistkami ak vyberiete č.29 kontrolný modul ABS bude out
ak vyberiete č.4 odstavíte solenoidový ventil s čerpadlom
Ja by som to neskúšal som s ABS maximálne spokojný, keď som čítal príspevky o fungovaní na ignise, tak
o mojom to rozhodne neplatí, mne nastupuje ABS ozaj len keď treba na suchu sa mi to stalo len raz keď som sa už skoro postavil na pedál a na snehu len pri prudkom brzdení.
samozrejme na snehu musíte mať dobré zimne gumy inak je ABS naprd.

Duch
12-03-2009, 21:23
marekks: Aj si skusal vytiahnut tu poistku? U vela aut je to tak ze ked vytiahnes poistku ABS tak ti prestane fungovat aj EBD (rozdelenie brzdnej sily). Auto bude brzdit stale rovnako a pri nezatazenom aute bude zadok dost pretacat (ako keby s rucnou). V tomto pripade je to dost nebezpecne. Chcelo by to iny sposob vypinania ak vobec nejaky samozrejme, najlepsie je to nechat tak ako to je.
P.S. Vypinanim ABS som sa zaoberal len pre zavodne ucely nie na mestske jazdenie :)

marekks
13-03-2009, 19:53
marekks: Aj si skusal vytiahnut tu poistku? U vela aut je to tak ze ked vytiahnes poistku ABS tak ti prestane fungovat aj EBD (rozdelenie brzdnej sily).

Nechystám sa vypínať ABS, ale ak to potrebuješ zo športových účelov ja v tom nevidím problém, len treba trochu experimentovať napr. keď vyberieš len poistku č.4 tak kontrolný modul zostane ready. Ak nie potom zostáva ešte 100 ďalších možností.
(nie som si istý či aj na ignise šport je to poistka č.4)
Ešte som zvedavý aký šport máš konkrétne na mysli nejaké amatérske preteky alebo šprinty na zrazoch ?

Duch
13-03-2009, 22:05
mareks: Co sa tyka poistiek je Ignis a Ignis Sport rozdielny, takze to tazko takto porovnat. Na radu viacerych ludi som poistku este nevyberal lebo sa stane co som opisoval. Treba odpojit snimac ABS na kolese potom sa odpoji len ABS a EBD ostane v poriadku. Neskusal som to na vlastnom aute tak neviem. Venujem sa Autoslalomu (http://www.autoslalom.sk) - amaterske preteky.

ROSI45
13-03-2009, 22:14
Věřme tomu, že firmy ví, co dělají. Určitě existují technické parametry, které je nutno dodržet. Jinak se bude chovat u auta 900 kilo a jinak u 1.5 tunového vozíku.
Náš subjektivní pocit, jako u hodnocení čehokoliv, může a určitě je - velmi rozdílný. Můj názor.

marekks
13-03-2009, 22:27
priznám sa že som nemal potuchy o existencii takej amatérskej súťaže...
to asi viac používaš ručnu brzdu nie?
pozrel som si štatistiku tak ti držím palec Duško :thumbright:

Duch
14-03-2009, 01:09
marekks: Dakujem ;) Aj tu na fore je tema venovana AutoSlalomu (http://www.suzukiclub.sk/showthread.php?t=372). Najblizsi bude uz o tyzden, ako som tam uz napisal. Taktiez je tam kalendar na cely rok. Nechcem tu byt moc OT.

P.S. Rucnu nepouzivam moc casto. Malo kedy sa to oplati. Vacsinou ju taham uz ked je zle, idem predkom von zo zakruty tak rucnou ho vratim spat. Je to pekne pre divaka ale nie pre dobry cas, predsa len divaci su druhorady :D

Maňo
24-03-2009, 18:08
NEZNASAM ABS!

Dnes som sa bol zas trosku blaznit off-road, vyuzit posledny sniezik a s nim spojene blato :thumbright: a pri jednom prudkom zjazde ma skoro :omgod:
ABS spravilo na blate asi to, ze som pomaly pedal pretlacil az na zem a auto si islo ako keby som ani nebrzdil .. nakoniec som skoncil na rucnej, ale ten pocit, ze brzdi len zadok, ktory kedze to bolo v riadnom kopcisku nemal skoro ziadny pritlak .... NEZNASAM ABS!

Duch
24-03-2009, 20:14
Presne, nie kazdemu vyhovuje a uz vobec nie v kazdych podmienkach. Ale vela urcite zalezi aj od konkretneho modelu a znacky. Na modrom Ignise som bol s ABS spokojny ale na striebornom na terajsom Sporte nie som. Ved som to tu aj niekde pisal. Ja som svoje ABS uz vypol na dobro. Potvrdilo sa to co spominal. Staci odpojit ktorykolvek snimac rychlosti kolesa a ABS sa vypne pritom EBD zostane zapnute a auto brzdi ako kazde ine auto bez ABS. Takze som ho odpojil prichytil o tlmic aby sa neplietol kolesu do cesty, dieru po nom dobre zaizoloval aby sa tam nedostavala voda a spina. Auto brzdi perfektne. Uz som sa zamyslal aj nad tym ze moje ABS musi byt chybne, ako keby prepustalo brzdny tlak alebo co. Ked je zapnute tak mam makky pedal, za studena to brzdi priam hrozne ak sa brzdy zohreju je to trocha lepsie ale ziadna slava a zacne mi zapinat ABS. Bez ABS to aj za studena brzdi ovela lepsie ako keby vacsim tlakom a ked sa brzdy zahreju tak to nemusim sem ani pisat :P jedna radost. Odskusane na slalome, teraz sa brzdy spravaju tak ako potrebujem. Ale to sme zase pri slalome a nie pri beznej premavke :P

Maňo
25-03-2009, 14:15
Duch:
Presne, pedal bol totalne makky, mal som ho stlaceny asi az na podlahu, neviem to presnejsie opisat ako ze to bol taky isty pocit, ako ked na Skodovke tiekol bud hlavny brzdovy alebo spojkovy valec a pri tlaku na pedal tadial prepustalo brzdovku a pedal isiel pekne az na podlahu len s minimalnym odporom. A ked odpojim ten snimac, ako sa to dotkne napriklad zaruky na brzdy? Alebo nech si vyberu cele ABS a vratia mi daco z ceny :joke: Nechcem to tam mat! :swear"

Duch
25-03-2009, 16:00
Heh skus im to navrhnut co ti na to povedia :lol:

O zaruku by som si starosti nerobil. Skor ked sa stane nehoda a pri obhliadke ti zistia ze mas vypnute abs tvojim pricinenim tak ti asi nepreplatia skodu alebo vyvodia ine dosledky. Je to na kazdom ako sa rozhodne, kazdy mame vlastny rozum a vieme si domysliet ake su nasledky a dosledky. Je este moznost spravit abs na vypinac teda myslim si zeby sa to nejak dalo. Ked uzviem ako vypnut abs tak nieco do toho obvodu zapojit alebo co neviem, do elektriky sa nerozumiem.

Sances
27-03-2009, 16:30
Edit : to Maňo :)
Myslím že Ti to ABS naozaj nefunguje ako má.
Čo na to vravia na STK ? (ak si už bol)

Maňo
27-03-2009, 19:05
Komu?

Duch
27-03-2009, 23:01
Ja som s tym bol na STK pred rokom ked som to doniesol z DE a preslo bez problemov a oficialne. Len si uz nepamatam odkedy mi to vlastne robi.