PDA

Zobraziť plnú verziu : Nemrznúca zmes

marcelko
17-11-2008, 22:03
Chcem sa opýtat dava sa do konkretne / SX4 / nieco take ako u niektorych aut ze /nemrznuca zmes do chladica/ teraz v zimnom obdobi?
Cital som ze do niektorych sa to nedava, ze ju ma org.v chladici pri kupe auta /noveho/, okrem do odstrekovacov nemrznuca to je jasne

Peco
17-11-2008, 22:06
no ja som sa na to pri kupe pytal. a povedal ze by mala byt do -30. tak dufam, ze sme sa pochopili spravne :)

konkretne povedal, ze vsetko by malo byt pripravene, staci jazdit :)

marcelko
17-11-2008, 22:11
no ja som sa na to pri kupe pytal. a povedal ze by mala byt do -30. tak dufam, ze sme sa pochopili spravne :)

konkretne povedal, ze vsetko by malo byt pripravene, staci jazdit :)

No dufam ze je to pravda :D akurat u mna mrzne.
Alebo radsej ze by som zajtra zavolal do suzuki... Pri predaji len...tuto olej tuto ostrekovac tuto... :lol:
ale chladic nespominali tak hadam..Ani nikto zo znamych co maju nove auta nedava tak hadam je to tak..

monty
18-11-2008, 18:31
Tuším sa už opakujem ale nevadí... Mne pri predaji povedali že mám dolievať len vodu do ostrekovačov, že všetko ostatné potrebné tam už je... Tak myslím že aj nemrznúca kvapalina...

marcelko
18-11-2008, 18:38
Tuším sa už opakujem ale nevadí... Mne pri predaji povedali že mám dolievať len vodu do ostrekovačov, že všetko ostatné potrebné tam už je... Tak myslím že aj nemrznúca kvapalina...
Ved vies monty nieje suzuki predajca ako suzuki predajca. Dnes som to overoval, dali to tam, aj hyundai to dava standardne overene :thumbright:
Otazka, kolko vydrzi ta nemrznuca. Alebo ako casto sa dolieva a tak

marcelko
18-11-2008, 18:43
Este som akurat pred chvilou nastriekal na okna nejaky chemicky vzorec :D vraj nemali by zamrznut. Som zvedavý co je natom pravda
Inac dnes rano vsetci naokolo biele skla a ja len trochu a to bez chemie. Uvidime co to spravi teraz :roll:

ROSI45
18-11-2008, 18:46
Pokud ti nikde neteče voda, tak by ti nemělo chybět. Na expanzní nádobě jsou rysky MIN - MAX , tak na to mrkni a na nemrzku se dá koupit za pár šupů hustoměr, na některých benzinkách to měří a v servisech za desetikačku na počkání, popřípadě dolejí "fridex".

monty
18-11-2008, 20:02
Ved vies monty nieje suzuki predajca ako suzuki predajca. Dnes som to overoval, dali to tam, aj hyundai to dava standardne overene :thumbright:
Otazka, kolko vydrzi ta nemrznuca. Alebo ako casto sa dolieva a tak

Myslím že čo sa týka prípravy auta na odovzdanie majiteľovi u predajcov (náplne) tak by mali byť predajcovia jednotní... Rozdiely môžu byť v doplnkoch (koberčeky, povinná výbava, zimné gumy gratis a pod..) ale to už je individuálny marketingový ťah predajcu.

Suuzuukii
18-11-2008, 20:05
Čo má nemrznúca zmes v chladiči spoločné s predajcami :?
Auto ide so všetkými náplňami z fabriky. Predajca len skontroluje, či je všetko ako má byť.

monty
18-11-2008, 20:06
Este som akurat pred chvilou nastriekal na okna nejaky chemicky vzorec :D vraj nemali by zamrznut. Som zvedavý co je natom pravda
Inac dnes rano vsetci naokolo biele skla a ja len trochu a to bez chemie. Uvidime co to spravi teraz :roll:

Aký nemrznúci chemický vzorec?? Ja som mal dnes total zmrznuté biele čelné sklo, a bez škrabky... Z domu som šiel neskôr ako obvykle a skoro som nestihol do práce :D 5 minút som roztápal to sklo klímou pustenou na horúco 4tý stupeň... Aj keď neviem či tomu tá klíma pomohla alebo som už mal zohriaty motor..

marcelko
19-11-2008, 08:11
Čo má nemrznúca zmes v chladiči spoločné s predajcami :?
Auto ide so všetkými náplňami z fabriky. Predajca len skontroluje, či je všetko ako má byť.
JAJ TAAAAAK :P ja len preto ze do niektorych octavii to nedavaju vraj, teda cital som na nete forum skoda tak preto obavy.

Duch
19-11-2008, 09:40
Sa cudujes? Ved je to Skoda :lol:

TRUDO
24-01-2009, 08:14
No mne akuratne zmrzla chladiaca zmes v expanznej nádobke lebo som tam dolial destilovanej vody mal som malo kvapaliny bolo pod riskou a ked som to meral tak ukazovalo do -40°C, no a krátke jazdenie na aute tak sa mi to nepremiešalo

ROSI45
24-01-2009, 16:33
Když už jsem do některýho auta, které jsem vlastnil, doléval chladíci kapalinu, vždycky jsem doléval namíchanou destilku s nemrzkou - od doby kdy jsem zamrznul. Hodně :lol:

marcelko
29-01-2009, 08:58
Ja si myslim ze Shell ked aj olej je shell. Najblizsie zistim v Suzuki kde som kupoval

berdo
30-01-2009, 15:23
Dnes som zistil, ze ani kvalitna nemrznuca zmes nie je vsetko. Mam do -30 a rano ani kvapka. Tak kukam co sa deje a boli zamrznute tie dierky v ostrekovacoch, taky lad na nich bol. Ani 20 min cesty do prace to neodstranilo.

Peco
31-01-2009, 14:36
Dnes som zistil, ze ani kvalitna nemrznuca zmes nie je vsetko. Mam do -30 a rano ani kvapka. Tak kukam co sa deje a boli zamrznute tie dierky v ostrekovacoch, taky lad na nich bol. Ani 20 min cesty do prace to neodstranilo.

to je normalne :) to staci aj ked je -5 a streknes to na okno a stierace ti to iba rozmazu po okne, tak to hned zamrza :) ono to je nemrznuca zmes do -30 iba ked je jej viac (v nadobke, v bandaske :) )

inak ako rozoznat kvalitnu nemrznucu od nekvalitnej? podla mna je to totiz jedno :D

Suuzuukii
31-01-2009, 14:55
Berdo, Peco - len my sme tu preberali nemrznúcu zmes v chladiči, nie v ostrekovačoch :lol: ale nevadí, v poho. Len nelejte to isté čo do ostrekovačov aj do chladiča a opačne :joke:

Peco
31-01-2009, 15:07
Berdo, Peco - len my sme tu preberali nemrznúcu zmes v chladiči, nie v ostrekovačoch :lol: ale nevadí, v poho. Len nelejte to isté čo do ostrekovačov aj do chladiča a opačne :joke:
:omgod:

zon_dess
30-11-2010, 15:17
Mam Ignis 1.3 2004 benzin. Chcem sa spytat aky konkretny typ nemrznucej zmesi tam ide a ci ju staci len doliat alebo ju musim vymenit celu.

Suuzuukii
30-11-2010, 16:55
Mam Ignis 1.3 2004 benzin. Chcem sa spytat aky konkretny typ nemrznucej zmesi tam ide a ci ju staci len doliat alebo ju musim vymenit celu.

Ak dobre pamätám, v Ignise je zeleno-modrá nemrzka, G11.

A potom takto ako už vyššie písal ROSI45:

Pokud ti nikde neteče voda, tak by ti nemělo chybět. Na expanzní nádobě jsou rysky MIN - MAX , tak na to mrkni a na nemrzku se dá koupit za pár šupů hustoměr, na některých benzinkách to měří a v servisech za desetikačku na počkání, popřípadě dolejí "fridex".

Alebo ju vymeň celú :arrow: Výmena chladiacej kvapaliny pri 45.000 km (http://www.suzukiclub.sk/showthread.php?t=1365) :study: Kto vie či ju niekto niekedy už vôbec vymenil.

profiter
17-12-2010, 10:01
dnes som prisiel nato ze mi v nadrzke plavaju kusy ladu, cize mi tak trochu zamrza chladiaca kvapalina. Chcem sa spytat mudrejsich, mohlo sa v aute nieco poskodit, pumpa, tesnenia a pod... ?

nejedna sa sice o suzuki, ale o moju corsu, v ktorej som dal pred letom vymenit rozvody a povodnu chladiacu mi tak nariedili (kedze ju museli vypustit), ze teraz zamrza, mna to vtedy napadlo, ale ma ubezpecili, ze ju zmerali a ze je to ok

Beaumont
17-12-2010, 11:42
Natvrdo to nezamrzne. Když je ta kapalina méně koncentrovaná, tak začne vytvářet takovou ledovou tříšť až rosol, ale neudělá to ledový monolit, takže nic roztrhnout nemůže. Tedy pokud tam není téměř jen voda. Přilej tam trochu koncentrátu a až bude jaro, tak to vyměň.

autospravca
17-12-2010, 11:55
Tiež skús postláčať hornú spoj.hadicu medzi motorom a chladičom. Pokiaĺ sa dá stlačiť bez odporu, tak nieje problém. Hlavne si ihneď zmeraj hustomerom (kúpiš na pumpe - 7€) mrazuvzdornosť chl.zmesy. Predpokladám, že to máš nariedené do -8*C.

profiter
17-12-2010, 12:28
2 x sa mi stalo, ze som to auto nevedel zahriat, cize z fukarov isiel studeny vzduch a rucicka sa ani nezvdihla a pritom sa uz pustal ventilator na chladici. Vlastne tak som nato aj prisiel ze s tym nieco je a preto som aj rano kukol do nadrzky.
Aj tak velmi tomu nerozumiem, na zaklade coho sa zapina ventilator na chladici (nie je na nom ziadny snimac).

autospravca
17-12-2010, 12:54
Pravdepod. si mal zamrznutý termostat a chladenie išlo na malý okruh. Tiež snímač teploty (na termostate) nedáva správne hodnoty riad.jednotke a potom sa to odrazí na merani teploty, príp. zap. ventilátora.

profiter
17-12-2010, 14:28
v servise, kde mi to aj povodne zriedili, teraz pred vymenou namerali -20. Asi im to dobre mera, ked mi to zamrza pri -12.
Este sa chcem spytat jednu vec, ktora s tym suvisi - v navode od auta sa pise ze koncentrat sa ma riedit vodou z vodovodu, pripadne destilovanou, doslovne to je tak, ze "ak nemate k dispozici vodu z vodovodu, tak moze byt aj destilovana". To ma aky zmysel?

Suuzuukii
17-12-2010, 14:42
...v navode od auta sa pise ze koncentrat sa ma riedit vodou z vodovodu, pripadne destilovanou, doslovne to je tak, ze "ak nemate k dispozici vodu z vodovodu, tak moze byt aj destilovana". To ma aky zmysel?

Laicky, už ani neviem kto mi to vysvetľoval, je to tak (dúfam, že ma neklamali :) ), že destilovaná voda je chemicky "čistá" a pri naliati do chladiaceho okruhu, v ktorom sa časom čo to usadí, táto destilka má snahu na seba chemicky naviazať tieto usadeniny, ktoré svojim spôsobom aj tesnili spoje a podobne. Ich uvoľnenie môže spôsobiť vznik netesností v okruhu.

profiter
17-12-2010, 14:46
no v servise na mna pozerali jak na debila, ked som im to hovoril, tak sme sa nakoniec dohodli na destilke
este aj na tom koncentrate je piktogram vodovodny kohutik

autospravca
17-12-2010, 15:14
Tiež to tak si pamatám, že destilovaná voda je menej vhodna, ako voda z vodovodu

profiter
17-12-2010, 15:55
takze ked mi teraz bude voda niekde pustat, tak budem aspon vediet preco. Lebo doteraz som destilku do Corsy nikdy nedolieval, kedze neubudala. Normalne ze dozivotna napln som sa docital v navode, ale aj tak som rad ze sa po necelych piatich rokoch vymenila, mal som to uz vtedy poriesit s tymi rozvodmi a pumpou.

Suuzuukii
17-12-2010, 16:07
Na utesnenie sa dá kúpiť taká "sranda", nepamätám ako sa to volá, je to v nádobke cca pol deci to môže mať objem, vyzerá to ako nastrúhané šupiny cínu, nasype sa to do chladiča a utesní to. Dal som to onoho času do Fiata, lebo tam stále niektorá spojka presakovala. Potom bol kľud.

Beaumont
17-12-2010, 16:58
Na utesnenie sa dá kúpiť taká "sranda", nepamätám ako sa to volá, je to v nádobke cca pol deci to môže mať objem, vyzerá to ako nastrúhané šupiny cínu, nasype sa to do chladiča a utesní to. Dal som to onoho času do Fiata, lebo tam stále niektorá spojka presakovala. Potom bol kľud.

S tím utěsňovacím prostředkem opatrně!!! Funguje to sice velice dobře, vytvoří to v místě úniku tzv. pevnou plombu. Jenomže při nesprávné aplikaci a pokud se přežene množství, nebo se aplikuje opakovaně může způsobit ucpání chladiče, nebo radiátoru topení.

Co se týká nevhodnosti destilky na ředění, tak o tom jsem psal já. Mám to ověřené z více odborných zdrojů a to že v servisu tomuto tvrzení nevěří, tak to vůbec nic neznamená.

Co se týče čidla spínání ventilátoru chladiče SX4, žádné čidlo nemá. Povel k sepnutí je od řídící jednotky EMC v závislosti na čidle teploty motoru. K sepnutí dochází když teplota motoru je 100 stupňů a k rozepnutí dojde když teplota motoru je 97 stupňů, nezávisle na teplotě chladící kapaliny. Tato teplota chladící kapaliny se za provozu pohybuje v rozmezí 84 - 110 stupňů. Nedávno jsem měnil termostat a prováděl průzkum v tomto směru.

profiter
17-12-2010, 18:44
S.
Co se týká nevhodnosti destilky na ředění, tak o tom jsem psal já. Mám to ověřené z více odborných zdrojů a to že v servisu tomuto tvrzení nevěří, tak to vůbec nic neznamená.

ja ako uzivatel som som sa nad tym aspon zamyslel na zaklade navodu od auta a piktogramu na flasi koncentratu chladiacej zmesi a v servise o tom netusia, trochu smutne :(

Co se týče čidla spínání ventilátoru chladiče SX4, žádné čidlo nemá. Povel k sepnutí je od řídící jednotky EMC v závislosti na čidle teploty motoru. K sepnutí dochází když teplota motoru je 100 stupňů a k rozepnutí dojde když teplota motoru je 97 stupňů, nezávisle na teplotě chladící kapaliny. Tato teplota chladící kapaliny se za provozu pohybuje v rozmezí 84 - 110 stupňů. Nedávno jsem měnil termostat a prováděl průzkum v tomto směru.
len upresnim, ze v tomto pripade sa jednalo o moju Corsu a nie SX4-ku, ale princip bude asi podobny ... co ma vsat trochu trapi, vlastne vtedy ked sa ten ventilator zapol, mohlo doist k poskodeniu motora, lebo skutocna teplota motora davala povel na chod ventilatora, avsak chladic horuci nebol a mozno ani termostat nebol otvoreny, kedze primrznuta chladiaca zmes asi velmi necirkulovala.

Beaumont
17-12-2010, 19:18
V podstatě máš pravdu, ale já jsem zjistil zajímavou věc, tedy konkrétně s SX4. Systém chlazení v porovnání např. se Škodou 120 funguje jinak. U Š120 když teplota dostoupila 85 stupňů, tak otevřel termostat a potom teplota držela pořád kolem těch 85. Pouze při větší zátěži pak při nárůstu teploty cca na 95 stupňů zapnul větrák. Ale teplota chladící kapaliny se v podstatě držela furt na těch 85.
U Suzuki je vše jinak. I když systém funguje správně, žije si svým vlastním životem. Termostat je posazen poměrně nízko a i když teplota hlavy válců je již na cca 90 stupních, termostat je stále zavřený, i když má otevírat při 82 stupních. Suma sumárum, motor je na provozní teplotě a přesto je zapnut stále malý okruh. Takže pokud je někdy i po určité době provozu velký okruh stále studený, jedná se o normální stav.
Závěrem bych konstatoval, že ve srovnání Š120-Suzuki, měla škodovka preciznější chlazení.

durell
17-12-2010, 20:48
Laicky, už ani neviem kto mi to vysvetľoval, je to tak (dúfam, že ma neklamali :) ), že destilovaná voda je chemicky "čistá" a pri naliati do chladiaceho okruhu, v ktorom sa časom čo to usadí, táto destilka má snahu na seba chemicky naviazať tieto usadeniny, ktoré svojim spôsobom aj tesnili spoje a podobne. Ich uvoľnenie môže spôsobiť vznik netesností v okruhu.
Mne to jeden známy vysvetlil asi takto. Destilovaná voda je zbavené všetkých minerálnych látok a stopových prvkov, čo ju dostane do neprirodzeného - nestabilného stavu. Akonáhle sa dostane do kontaktu s materiálmi ktoré obsahujú potrebné prvky začne ich v sebe viazať a získavať rovnovážny stav. Preto sa destilka nesmie piť, lebo okamžite začne z tela sťahovať vápnik, stopové prvky , minerály .... a to môže spôsobiť až smrť. Ale tá voda z vodovodu by mohla byť aspoň mäkká a bez chloru.

tolko asi moja biedna chémia.

ale do baterky len destilku.

Beaumont
17-12-2010, 21:00
Je to přesně tak. Stejně jako při vypití způsobí destilka prudké odsolení organismu a kolaps, při nalití do staršího chladícího systému působí podobně. Navíc působí do určité míry destruktivně i na chemickou stabilitu inhibitorů v chladící směsi.
Problém je že mechanici v servisech nejsou chemici.
Nejlepší na ředění je dešťová voda z okapu ze střechy.

jofinko
13-02-2012, 19:57
G11 a G48 je to iste? G11 nemozem najst a G48 je vo vacsine obchodov (hypermarketov)....

durell
13-02-2012, 21:15
Na riedenie - demineralizovaná voda - je zbavená vápnika a ďalších prvkov, má vhodnejšie vlastnosti ako destilka.

Tá demi je "ako" tá dažďová - ak máš čistú strechu a sud - už len jemne prefiltrovať - len nesmie byť dlho odstáta ;).

mawy
25-04-2012, 10:08
... mohol by mi niekto poradit, aku nemrznucu zmes mam kupit do SX4???? v servisnom man. som sa docital ako sa to ma nariedit, kolko tam toho ma ist .... ale nie aky typ ... (asi som zle hadal) ... mohol by som tam naliat napr tuto TOTAL (http://olejcentrum.sk/total-glacelf-auto-supra-1l)??? citam tam ze je cervena ale ktosi mi vravel ze tie modre ci zelene (neveim presne) su lepsie :-O ... je nejaky rozdiel ked je v aute LPG??? hlavne myslim kvoli komponentom? dakujem za odpoved ....

Beaumont
25-04-2012, 11:07
... mohol by mi niekto poradit, aku nemrznucu zmes mam kupit do SX4???? v servisnom man. som sa docital ako sa to ma nariedit, kolko tam toho ma ist .... ale nie aky typ ... (asi som zle hadal) ... mohol by som tam naliat napr tuto TOTAL (http://olejcentrum.sk/total-glacelf-auto-supra-1l)??? citam tam ze je cervena ale ktosi mi vravel ze tie modre ci zelene (neveim presne) su lepsie :-O ... je nejaky rozdiel ked je v aute LPG??? hlavne myslim kvoli komponentom? dakujem za odpoved ....

Ten Total tam sice dát můžeš, je to již naředěný roztok (http://www.suzukiclub.sk/showthread.php?t=1007). Ale vzhledem ke způsobu, jakým se kapalina v chladiči mění je lépe použít koncentrát a pak ho doplnit vodou. Použij raději CASTROL Antifreeze NF (koncentrát)

Při výměně postupuj takto (http://www.suzukiclub.sk/showthread.php?t=1007):

1) vypustit starou zahřátou náplň (zátka vespodu chladiče)
2) napustit chladič teplou čistou vodou, zahřát motor na provozní teplotu, sledovat hladinu kapaliny v nádržce
3) opětovně vypustit a znovu napustit teplou vodou a tento postup zopakovat
4) vypustit a zkontrolovat, zda vypuštěná voda je již čistá (pokud ne, zopakovat)

5) nalít do chladiče 3.35 litru koncentrátu CASTROL Antifreeze NF, a dolít obyčejnou měkkou vodou z vodovodu, nebo dešťovou na hranici mezi ryskami u vyrovnávací nádobky (Pozor - nikoliv destilovanou vodu !!!!)

6) Zahřát motor na teplotu 100 stupňů, to jest až sepne ventilátor chladiče. Pritom neustále sledovat hladinu ve vyrovnávací nádržce. Pozor - víčko otevírat teprve po vypnutí motoru a částečném zchlazení a poklesu tlaku, jinak hrozí opaření.

Konečné doplnění hladiny má být mezi ryskou min a max (nikoliv na max !!!)

Koncentrát CASTROL Antifreeze NF má barvu buď modrou, nebo čirou, bezbarvou, podle toho jaká fabrika v jakém roce a v jaké zemi jí zrovna vaří.

Destilovaná voda se nesmí použít z důvodu své agresivity a nestability pro vytváření roztoku!!! Její použití může způsobit budoucí netěsnost chladící soustavy. (hodně lidí to neví!!!)

Značka nemrznoucí směsi v chladiči nemá žádný vliv na druh pohonné hmoty.

Použití koncentrátu při výměně a následné dolití vodou má na rozdíl od použití již naředěné kapaliny ten důvod, že po výplachu vodou, který je předepsán, vždy v soustavě zůstane nevypustitelný zbytek vody (až 2 litry). Tento znemožní dosáhnout předepsané koncentrace na - 35 stupňů použitím již naředěného koncentrátu (málokdo si to uvědomuje).

Celkový obsah chladiče 7,7 l, použito 3.35 l koncentrátu, celková koncentrace 1:1 odpovídá odolnosti proti zamrzání do - 35 stupňů.

mawy
25-04-2012, 11:21
... hmmm ... dakujem za vycerpavajucu odpoved .... to o tom postupe vymeny ze to treba preplachnut som vedel .... ale o tej destilovanej vode som nevedel :shock: ... teraz si len lamem hlavu kde zozeniem makku vodu ... doma vo vodovode?? neviem neviem .. byvam v rodinnom dome na dedine ale tak vodny kamen je dost citelny .... tak neviem teraz .... neda sa taka voda kupit??? .... alebo co mam teraz dazdovu vodu chytat do suda??:D

Beaumont
25-04-2012, 11:21
OPRAVA: Toho koncentrátu je tam třeba nalít 3,85 litru (nikoliv 3,35), to byl jen malý překlep.

Dej tam klidně vodu z vodovodu, nic se nestane, vodovody na dědinách mají vodu poměrně měkkou. Navíc chladič není bojler kde se usazuje kámen z neustále přitékající vody.

mawy
25-04-2012, 15:17
OPRAVA: Toho koncentrátu je tam třeba nalít 3,85 litru (nikoliv 3,35), to byl jen malý překlep.

Dej tam klidně vodu z vodovodu, nic se nestane, vodovody na dědinách mají vodu poměrně měkkou. Navíc chladič není bojler kde se usazuje kámen z neustále přitékající vody.

Beaumont .... ale ked som si celu tuto diskusiu precital, tak som pochopil, ze bud dazdovu, z vodovodu, alebo co mne sa najviac pozdava demineralizovanu vodu .... pozeram ze je to bezne dostupne ...

Beaumont
25-04-2012, 16:39
Beaumont .... ale ked som si celu tuto diskusiu precital, tak som pochopil, ze bud dazdovu, z vodovodu, alebo co mne sa najviac pozdava demineralizovanu vodu .... pozeram ze je to bezne dostupne ...

Nekomplikuj to pojmy jako "demineralizovaná voda", a dej tam prostě vodu stejnou jakou si napouštíš do vany.

stanleyhp
25-04-2012, 17:31

podľa servis.manuálu je odporúčana modra a zelená, takže G11 alebo G48

Beaumont
26-04-2012, 08:03
podľa servis.manuálu je odporúčana modra a zelená, takže G11 alebo G48

Barva směsi je daná pouze přidanými barvivy, aby se rozlišil výrobce, jinak jsou všechny moderní směsi bezsilikátové a v podstatě stejné na bázi ethylenglykolu.

Suuzuukii
10-10-2012, 14:15
Dnes som si nechal našim technikom v práci zmerať nemrzku a ukázalo to niečo málo cez -40°C, takže vo fabrike nešetrili :)

ROSI45
10-10-2012, 19:58
Nemělo to tvoje auto být expedováno původně do svazu?:mrgreen: Takováhle kosa by nás zabila.

Suuzuukii
10-10-2012, 20:01
Myslíš do Svazu europskych socialistickych republik - EU? :rolleyes:

durell
11-10-2012, 08:19
bolo to správne do Bananas republik Slovakistan. :-(

Shrek
11-10-2012, 12:41
-40 je tak akurat. Ked som bol posledny januarovy tyzden v Tatrach, v Poprade (nie hore v kopcoch) klesala teplota rano k -30 (nameral som rano 6:00). Keby som v tomto case siel po dialnici 120 km/h, teplota vzduchu dopadajuceho na chladic by v tejto rychlosti polahky preskocila -40. V tych dnoch som bezne jazdil 100-110 km/h ked mi teplomer ukazoval -22, takze na chladic mohol za jazdy dopadat vzduch kludne s teplotou cca -30 az -35.

Viem, ze to bol extrem aj pre Poprad, ale aj moj Swift Sport s blavackou znackou (teda z teplych slovenskych oblasti kde sa to nepredpoklada) sa do takej situacie dostal a bol som vtedy rad, ze niektore veci mam v aute predimenzovane (napr. aj nemrznucu v ostrekovaci).

Shrek
11-10-2012, 12:44
Mimochodom, po 4 rokoch som v Sporte vymenil zmes za G12plus - t.j. taka svietiva ruzova. Vyrobcom je Gulf.
Jej vyhodou je, ze si antikorozne ucinky zachovava min. 5 rokov a vymenny interval sa tym meni z 2 na 5 rokov (s Garanciou). Takze novy majitel s tym ma este 4 roky pokoj. :)

durell
11-10-2012, 16:21
-40 je tak akurat. Ked som bol posledny januarovy tyzden v Tatrach, v Poprade (nie hore v kopcoch) klesala teplota rano k -30 (nameral som rano 6:00). Keby som v tomto case siel po dialnici 120 km/h, teplota vzduchu dopadajuceho na chladic by v tejto rychlosti polahky preskocila -40. V tych dnoch som bezne jazdil 100-110 km/h ked mi teplomer ukazoval -22, takze na chladic mohol za jazdy dopadat vzduch kludne s teplotou cca -30 az -35.

Viem, ze to bol extrem aj pre Poprad, ale aj moj Swift Sport s blavackou znackou (teda z teplych slovenskych oblasti kde sa to nepredpoklada) sa do takej situacie dostal a bol som vtedy rad, ze niektore veci mam v aute predimenzovane (napr. aj nemrznucu v ostrekovaci).

Tak to je trochu zmätočne napísané. Na chladiči bude vždy -30 keď je vonku -30 akurát s rýchlosťou auta stúpa rýchlosť prúdenia vzduchu na chladiči a dochádza k intenzivnejšiemu odvodu tepla a motor má väčší problém sa zohriať.

;)

Beaumont
12-10-2012, 20:25
Dnes som si nechal našim technikom v práci zmerať nemrzku a ukázalo to niečo málo cez -40°C, takže vo fabrike nešetrili :)

Jakou metodikou to zjistil. Nemrznoucí směs do chladiče se v mrazu nechová jako voda s přesně vysledovatelným stupněm, kdy mění skupenství kapalné v pevné. Je otázka, jak tato zjištěná kapalina bude vypadat při -30 a jak při -40.
Moc se mi těch -40 z fabriky nezdá.

Beaumont
12-10-2012, 20:35
Tak to je trochu zmätočne napísané. Na chladiči bude vždy -30 keď je vonku -30 akurát s rýchlosťou auta stúpa rýchlosť prúdenia vzduchu na chladiči a dochádza k intenzivnejšiemu odvodu tepla a motor má väčší problém sa zohriať.

;)

Je to přesně tak. Naměřených -30 bude vždy -30.
Shrek měl spíše na mysli skutečnou teplotu a tzv. pocitovou teplotu, ta se projeví nejlépe při jízdě na motocyklu kdy stejná teplota např. -5 stupňů, normálně snesitelná, v devadesátikilometrové rychlosti způsobí omrzliny, ale pořád to bude teplota -5 stupňů.

Suuzuukii
13-10-2012, 12:34
Jakou metodikou to zjistil.
Nemám šajnu ako sa ten merák volá (hanbím sa), ale kvapku zmesi dal na plochu, prikryl krycím sklom a cez optiku na stupnici odčítal (pri vonkajšej teplote 20°C).

Beaumont
13-10-2012, 12:50
Nemám šajnu ako sa ten merák volá (hanbím sa), ale kvapku zmesi dal na plochu, prikryl krycím sklom a cez optiku na stupnici odčítal (pri vonkajšej teplote 20°C).

Zřejmě nějaký typ refraktometru, záleží na tom v jaké cenové kategorii, ale jestli to byl profi model tak by snad kecat neměl. Mě je divné, že pokud ve fabrice používají již hotovou směs, tak ta je tuším tak na -25 a koncentrát antifreeze co se ředí půl na půl bývá tak maximálně na -35, ale kdoví jak to ti Maďaři dělají.

Beaumont
13-10-2012, 13:03
Jen tak mimochodem, ty víš jaký typ nemrznoucí směsi tam máš z fabriky. Zda na bázi ethylenglycolu, nebo propylenglykolu?

Suuzuukii
13-10-2012, 13:16
Jen tak mimochodem, ty víš jaký typ nemrznoucí směsi tam máš z fabriky. Zda na bázi ethylenglycolu, nebo propylenglykolu?
Nemám šajnu :wtdo:

Beaumont
13-10-2012, 13:30
Nemám šajnu :wtdo:

Jde o to, že na tom refraktometru je pro každý z těchto typů jiná stupnice.

Suuzuukii
13-10-2012, 13:33
Áno :iagree: vysvetloval mi na ktorej stupnici si to mám pozerať, boli tam 3, alebo 4, ani nepamätám a neviem ktorá na čo :p

Shrek
16-10-2012, 11:17
Je to přesně tak. Naměřených -30 bude vždy -30.
Shrek měl spíše na mysli skutečnou teplotu a tzv. pocitovou teplotu, ta se projeví nejlépe při jízdě na motocyklu kdy stejná teplota např. -5 stupňů, normálně snesitelná, v devadesátikilometrové rychlosti způsobí omrzliny, ale pořád to bude teplota -5 stupňů.
Presne tak, dakujem za lepsie vysvetlenie. Aj ked som siel s firemnou fabiou pri +5 co mi svietilo na teplomeri mi zamrzla voda v nadrzke ostrekovaca, lebo nejaky idiot v servise tam nalial na zaciatku novembra letnu zmes... :)

macco10
01-11-2012, 17:49
Dnes som kontroloval hladinu chladiacej kvapaliny. je asi 1cm nad "LOW". je to v poriadku? auto (SX4) som kupoval nove, v maji 2012. Mam pocit ze hladina od leta trosku poklesla. je to OK alebo radsej mam navstivit servis? dakujem.

Beaumont
01-11-2012, 17:59
Dnes som kontroloval hladinu chladiacej kvapaliny. je asi 1cm nad "LOW". je to v poriadku? auto (SX4) som kupoval nove, v maji 2012. Mam pocit ze hladina od leta trosku poklesla. je to OK alebo radsej mam navstivit servis? dakujem.

Když je nad "LOW", tak je to v pořádku. Ideální je, když je zastudena v polovině mezi "MAXI" a "LOW". Nemá se plnit tak, aby ve studeném stavu byla hladina až na MAXI (z důvodu teplotní roztažnosti). To že výška hladiny trochu kolísá, je normální.

Suuzuukii
01-11-2012, 18:01

Odpoveď už v tejto téme je: :arrow:

Ten Total tam sice dát můžeš, je to již naředěný roztok (http://www.suzukiclub.sk/showthread.php?t=1007). Ale vzhledem ke způsobu, jakým se kapalina v chladiči mění je lépe použít koncentrát a pak ho doplnit vodou. Použij raději CASTROL Antifreeze NF (koncentrát)

Při výměně postupuj takto (http://www.suzukiclub.sk/showthread.php?t=1007):

1) vypustit starou zahřátou náplň (zátka vespodu chladiče)
2) napustit chladič teplou čistou vodou, zahřát motor na provozní teplotu, sledovat hladinu kapaliny v nádržce
3) opětovně vypustit a znovu napustit teplou vodou a tento postup zopakovat
4) vypustit a zkontrolovat, zda vypuštěná voda je již čistá (pokud ne, zopakovat)

5) nalít do chladiče 3.35 litru koncentrátu CASTROL Antifreeze NF, a dolít obyčejnou měkkou vodou z vodovodu, nebo dešťovou na hranici mezi ryskami u vyrovnávací nádobky (Pozor - nikoliv destilovanou vodu !!!!)

6) Zahřát motor na teplotu 100 stupňů, to jest až sepne ventilátor chladiče. Pritom neustále sledovat hladinu ve vyrovnávací nádržce. Pozor - víčko otevírat teprve po vypnutí motoru a částečném zchlazení a poklesu tlaku, jinak hrozí opaření.

Konečné doplnění hladiny má být mezi ryskou min a max (nikoliv na max !!!)

Koncentrát CASTROL Antifreeze NF má barvu buď modrou, nebo čirou, bezbarvou, podle toho jaká fabrika v jakém roce a v jaké zemi jí zrovna vaří.

Destilovaná voda se nesmí použít z důvodu své agresivity a nestability pro vytváření roztoku!!! Její použití může způsobit budoucí netěsnost chladící soustavy. (hodně lidí to neví!!!)

Značka nemrznoucí směsi v chladiči nemá žádný vliv na druh pohonné hmoty.

Použití koncentrátu při výměně a následné dolití vodou má na rozdíl od použití již naředěné kapaliny ten důvod, že po výplachu vodou, který je předepsán, vždy v soustavě zůstane nevypustitelný zbytek vody (až 2 litry). Tento znemožní dosáhnout předepsané koncentrace na - 35 stupňů použitím již naředěného koncentrátu (málokdo si to uvědomuje).

Celkový obsah chladiče 7,7 l, použito 3.35 l koncentrátu, celková koncentrace 1:1 odpovídá odolnosti proti zamrzání do - 35 stupňů.

:study: :study: :study:

macco10
01-11-2012, 18:08
Odpoveď už v tejto téme je: :arrow:

:study: :study: :study:

jj :) pytam sa, lebo niekto mi tvrdil, ze musi byt presne v strede medzi LOW a FULL. cize nemam sa znepokojovat? auto ma len 8tisic km.

Beaumont
01-11-2012, 18:18
jj :) pytam sa, lebo niekto mi tvrdil, ze musi byt presne v strede medzi LOW a FULL. cize nemam sa znepokojovat? auto ma len 8tisic km.

Presne v strede medzi LOW a FULL nemůže nikdy trvale být, protože konečná hladina po vychladnutí motoru záleží na momentální atmosférické teplotě a tlaku vzduchu a okamžité teplotě kapaliny ve chvíli pozorování. Když to chceš mít přesně v strede, tak si to dolej (ale u vychladlého motoru !!!)

jofinko
01-11-2012, 20:53
ja som ju plnil na FULL minulu zimu pri vychladnutom motore a v lete som ju mal jemne nad asi 1cm nad full.

Beaumont
21-01-2013, 11:01
Přátelé, taková zvědavá otázka pro majitele vozidel roku výroby 2012 (příp. 2011):

Jakou nemrznoucí kapalinu máte v chladiči? Pokud nevíte přesně typ, nebo značku, tak alespoň barvu. Zelenomodrou, červenou, bílou nebo případně oranžovou?

stanleyhp
21-01-2013, 16:49
Přátelé, taková zvědavá otázka pro majitele vozidel roku výroby 2012 (příp. 2011):

Jakou nemrznoucí kapalinu máte v chladiči? Pokud nevíte přesně typ, nebo značku, tak alespoň barvu. Zelenomodrou, červenou, bílou nebo případně oranžovou?
V mojej SX4-ke (2011) je G48 (zeleno-modra), ale v navode od auta je uvádzaná zelená a aj modrá (G11).
Odporúčaná doba výmeny je pri G11 2 roky a pri G48 3 roky.

Beaumont
21-01-2013, 17:24
To jsem chtěl slyšet, protože tak je to správné, tak to má být.
Tedy, že chytří pánové od Suzuki používájí možná až do dneška osvědčenou Antifreeze specifikace VW TL-774C (G11) zelenomodrá barva a že nepodléhají hysterii s používáním "dlouhoživotních" kapalin specifikace D neboli G12, G12 plus a G12 plus plus, červené, růžové a fialové barvy jako ti kašpaři od Volkswagenu.
Mimochodem kapalina G11 a G48 je jedno a totéž, doba výměny 2-3 roky, specifikace VW TL-774C.

Suuzuukii
21-01-2013, 23:09
01/2012 - zelenomodrá.

Shrek
22-01-2013, 08:33
Beaumont, co je zle na G12 plus (fosforovo ruzova farba) s intervalom vymeny 5 rokov? Poradil mi ju brat, dal som ju pred rokom do Swifta Sport a novy majitel ma na 4 roky pokoj (a usetrene peniaze za 2 vymeny). Mas info ze by antikorozne ucinky netrvali celych 5 rokov?

Beaumont
22-01-2013, 09:22
Beaumont, co je zle na G12 plus (fosforovo ruzova farba) s intervalom vymeny 5 rokov? Poradil mi ju brat, dal som ju pred rokom do Swifta Sport a novy majitel ma na 4 roky pokoj (a usetrene peniaze za 2 vymeny). Mas info ze by antikorozne ucinky netrvali celych 5 rokov?

Na G12 plus není v podstatě nic až tak zlého, ale problematika nemrznoucích kapalin je poněkud složitější.
Obě kapaliny G11 i skupina G12 jsou na stejném základě, kterým je monoethylenglykol. Zásadní rozdíl je v přísadě inhibitorů koroze. Ty jsou u kapalin G12 organického původu na bázi karboxylové kyseliny. Tím je zajištěna delší trvanlivost. Z důvodu diametrální odlišnosti těchto inhibitorů jsou proto tyto dva typy kapalin vzájemně nemísitelné. G12 plus, případně plus plus znamená použití většího množství těchto látek pro zajištění delší výměnné lhůty.
Další specifikum těchto nových směsí je to, že mechanismus jejich ochranného účinku je "naladěn" na jiné materiálové spektrum. Předpokládá se, že moderní motory jsou celohliníkové (tedy převážně ze slitin AlSi9Cu3, nebo AlSi12Cu1), a je u nich použit i menší materiálový sortimet na přídavná zařízení a těsnění použitá v chladícím okruhu. Je tedy menší ochranný požadavek na jiné materíály, jako je třeba měď, nebo ocelolitina, či různé starší druhy pryže nebo těsnění.
V podstatě se nedoporučuje u starších vozidel, u kterých byla použita G11 přecházet na G12. Už jenom nepředvídatelná vzájemná reakce reziduí starých inhibitorů s novými organickými může snadno udělat v lepším případě z "dlouhoživotní" náplně pouze krátkoživotní.

P.S. Jen pro doplnění, vedle těchto dvou základních kapalin existuje ještě třetí, s přívlastkem EKO. Ta je vyráběna na jiném základě, kterým je monoprophylenglykol. Ten je podstatně méně jedovatý a lépe ekologicky odbouratelný, než ten monoethylenglykol a u západních benzínových pump se vyskytuje stále častěji, tak pozor na něj.

Shrek
22-01-2013, 13:00
Beaumont, dakujem za obsiahlu odpoved. Opat som o nieco mudrejsi.
Tu G12 plus a jej pouzitie vo Swifte Sport (po tom, co tam bolo naliate predtym) som konzultoval priamo v Slovnafte s nejakym odbornikom na nemrznuce zmesi a povedal ze to je miesatelne.

Beaumont
22-01-2013, 13:18
Tu G12 plus a jej pouzitie vo Swifte Sport (po tom, co tam bolo naliate predtym) som konzultoval priamo v Slovnafte s nejakym odbornikom na nemrznuce zmesi a povedal ze to je miesatelne.

Otázkou zůstává, jestli ten akademik ze Slovnaftu věděl co bylo to "to" původní. Problém je, že při výměně bez propláchnutí, zůstává v motorech typu M až 30 % nevypustitelného zbytku a mísitelné jsou pouze směsi stejného typu. Tedy G11 s G11, G12 s G12 a G13 eko s G13 eko. Barva směsi je trochu zavádějící, neb ke sjednocování barevného značkování dochází až v posledních letech.

Shrek
22-01-2013, 13:28
Co tam bolo som si zistil v servise kde mi to nalievali. Chcel som to preplachovat, ale bolo mi povedane ze netreba, ze je to vzajomne miesatelne. Tak som nepreplachoval.

Beaumont
22-01-2013, 13:35
Co tam bolo som si zistil v servise kde mi to nalievali. Chcel som to preplachovat, ale bolo mi povedane ze netreba, ze je to vzajomne miesatelne. Tak som nepreplachoval.

A co tam teda bylo. To hlavně mně zajímá a jaký to byl ročník výroby (pokud to byla původní náplň).

Beaumont
22-01-2013, 13:57
Ještě jen tak pro zajímavost, aby řeč nestála, srovnání obou základních chemikálií ethylenglycolu (G11, G12) a ekologického propylenglycolu (G13).

Ten první je při požití vysoce nebezpečný, už proto že má celkem příjemnou nasládlou chuť. V organismu se metabolizuje na kyselinu šťavelovou, která je toxická a způsobí rychlé zničení ledvin.

Na druhé straně toxicita propylenglycolu při požití je velmi nízká, je v organismu metabolizován na kyselinu pyrohroznovou a ta je normálním metabolitem glukózy. K závažnější otravě může dojít jen při požití velkých dávek v krátké době, kdy koncentrace v krevní plazmě překročí hranici 4g/l.
Zajímavé je, že propylenglycol se mimo jiné používá v potravinářství jako aditivum označené E1520 (smáčedlo a zvlhčovalo), nebo v lékařství jako lubrikant. To jen tak na okraj pro členky, nebo návštěvnice tohoto fóra, aby věděly, že náplň do chladiče může také usnadňovat chod jejich vibrátorů.

Shrek
22-01-2013, 14:21
A co tam teda bylo. To hlavně mně zajímá a jaký to byl ročník výroby (pokud to byla původní náplň).
Bol to Swift Sport r.v. 2007. Bola tam modro-zelena napln, ak sa dobre pamatam bola tam G11. Ale tym si nie som teraz uplne isty, kedze som to menil uz pred 2 rokmi, nie pred rokom ako som povodne napisal (ako ten cas leti, svina jedna...). Kedze sa chladiaca zmes menila kazde 2 roky resp. po 30 tis km, raz bola vymenena v autorizovanom servise (nebola teda povodna z prvovyroby) a na prehliadke v dec 2010 po 60 tis km som dal tu G12 plus.

Beaumont
22-01-2013, 14:49
VW TL 774 C = (G11) modro-zelená
VW TL 774 D = (G12) červená (již se nevyrábí)
VW TL 774 F = (G12+) růžová
VW TL 774 G = (G12++) fialová

VW TL 52 177= (G13,G13+) jasně zelená

vše ostatní již bylo řečeno

stanleyhp
22-01-2013, 17:39
Ak si tomu odborníkovi povedal že tam povodne bola zelena nemrznúca :scratch:. Toto je citát z prospektu slovnaftu k nemrznúcim kvapalinám:

Pri výmene či doplnení kvapaliny je potrebné dávať veľký pozor na použitie správnej kvapaliny. Jednotlivé typy chladiacich kvapalín sú vzájomne nemiešateľné. Aby sa vodič alebo mechanik nepomýlil, sú rôzne druhy kvapalín do chladičov farebne odlíšené. Kvapaliny rozdielnej farby by sa nemali spolu miešať. Miešateľná je len červená s červenou alebo zelenomodrá so zelenomodrou.

Beaumont
22-01-2013, 19:18
Ak si tomu odborníkovi povedal že tam povodne bola zelena nemrznúca :scratch:. Toto je citát z prospektu slovnaftu k nemrznúcim kvapalinám:

Pri výmene či doplnení kvapaliny je potrebné dávať veľký pozor na použitie správnej kvapaliny.... Miešateľná je len červená s červenou alebo zelenomodrá so zelenomodrou.

Ono když se smíchá ta zelenomodrá s červenou, tak vznikne taková pěkná hnědá barva....a to zase hnedtak někdo nemá... Prostě to pak vypadá, že do toho chladiče někdo nas...

huncutik33
08-07-2013, 18:06
Nedávno som sa trosku povozil po meste (6 km) a motor aj hadica od chladiča boli velmi horúce. :-( chladiacu kvapalinu som menil pred 3 rokmi, dali mi tam G11 a zvyšok vo fľaši G11 Škodaauto mam v garaži, tak som sa kukol :shock: do manualu, aká kvapalina to tam vlastne ide - žial, nie je to tam uvedené, len všeobecne, na báze etylénglykolu a Navstivte servis suzuki...! Z diskusie na tomto fore vyplyva, že naozaj G11.
a nechapem prečo admin zamkol temu chladiaca kvapalina v založke Ignis, ved ako mam vediet že to je v SX4? ešte že tam dal odkaz, tak OK.

Beaumont
09-07-2013, 07:11
Nedávno som sa trosku povozil po meste (6 km) a motor aj hadica od chladiča boli velmi horúce. :-(....

...a co si představuješ pod pojmom "velmi horúce" ?
Teplota motoru u přetlakové chladící soustavy může v krajním případě dosáhnout teploty až 150 stupňů Celsia (307 stupňů Fahrenheita) aniž by ti "explodoval" motor. Teprve nad touto teplotou se ti rozsvítí červená kontrolka přehřátí na palubní desce.

mixko21
05-01-2014, 18:26
Ahoj! Pred časom som kupil Vitara 1,6 r.v. 1988. Vie niekto, aká originálna má ísť do tohto motora (benzín, G16A, 1,6 L, 59kW) chladiaca kvapalina? Mne sa to nepodarilo zistiť. Vzorka z chladiča sa nepodobá ani na ružovú, či zelenomodrú.

Beaumont
05-01-2014, 21:02
U takto starého motoru mohla být originální kapalina buď bezbarvá, žlutá, nebo zelenomodrá.
Pokud tam budeš dávat novou, tak jedině třídu C, která má označení VWTL774C, nebo G11, případně G48, modré (modrozelené barvy).
V žádném případě tam nesmí přijít třída D, neboli G12, jejíž barva je růžová, červená, nebo fialová.

mixko21
05-01-2014, 22:08
Dik za odpoved. Naozaj ta povodna bola skor ako žlta, či hneda... Pochopil som, že treba asi celu chladiacu zmes vypustiť a nanovo vymeniť za triedu C. (modrozelená). Stačí vypustiť chladič?

Beaumont
06-01-2014, 03:07
Problematika výměny nemrznoucí směsi tady byla již celkem podrobně popsána.
Správně by se měl chladič propláchnout vodou, ale když to jen vypustíš, tak se nic nestane. Všechny kapaliny třídy C (G11, G48, a nejstarší typy někdy označované jako G10) jsou vzájemně mísitelné.
Jenom znova připomínám že k případnému naředění směsi je nutno použít pitnou vodu, nikoliv destilovanou!

SPARK
08-03-2014, 12:25
aka chladiaca kvapalina je vhodna na SX4 1,5 82kw ?
dik
v zasobnej nadrzke sa mi uz blizi hladina k min. ..tak mi ju treba mierne doplnit :)

BHG
08-03-2014, 16:34
kvapalina G11/G48

Tomi
29-10-2016, 13:38
Cawte,

stal som sa majitelom zachovaleho (30 000 km) SX4 1.6DDiS 2009. Poslednych 5 rokov takmer nejazdene a bez servisu. Musim vymenit vsetky naplne. Filtre, motorovy a prevodovy olej uz mam. Radnie do dvojky strasne drhne a vymena prevod. oleja nepomohla - to budem riesit neskor.
Mate niekto skusenost s vymenou chladiacej zmesi s motorom 1.6 DDiS ?

Pri benzine je to jednoduche kedze chladic by mal mat napustaci aj vypustaci otvor, no pri 9HX ide hadica z nadrzky rovno dozadu za motor a tam sa straca. V manuali je uvedeny postup len pre benzinaky s poznamkou, ze pre dieselove verzie je nutny specialny postup a treba navstivit servis Suzuki.

Na spode chladica je taky biely plastovy motylik - vypustaci ventil ktorym (predpokladam) vypustim vodu ale ako chladic naplnim ? Su niekde vzadu skryte nejake ventily ? Je nutne naozaj ist do servisu ?

Ak mate niekto skusenost prosim popiste detailny postup ktore hadice uvolnit aby som vypustil vsetku vodu (6,5L) a ako to potom system naplnit.

Dakujem
s pozdravom Tomi

majdo12345
31-10-2016, 21:31
Zdravim pani, potreboval by som poradit nedavno som kupil Grand vitaru benzin 2,5 V6. 1998 a otazka aku nemrznucu zelenu alebo tu modro zelenu, ked som sa pytal v predajni tak odpoved to je jedno aku mas taku daj, tak som sa aj hned otocil...Kedze auto zial stalo skoro 2 roky iba naozaj male a kratke jazdy...tak potrebujem toto povimienat a olej ma caka tiez...ale ten uz viem odporucily (10w40).....dakujem

Mite
31-10-2016, 21:40
Tady jsi v sekci jiného auta.

Tomi
04-11-2016, 14:02
nikto nic ?
Nikto na tomto fore este nemenil chladiacu zmes v SX4 1.6 DDiS 2009 ?
Tak to potom otazku ohladom postupu pri vymene brzdovej kvapaliny ani nebudem pisat :(