PDA

Zobraziť plnú verziu : Vyhrievané sedadla nefungujú

Swišť
02-06-2016, 09:24
Nazdar,
tak drahá si kupila swift ako spokojnosť len vo výbave ma aj vyhrievané sedadla a nejdú..samozrejme Ex majitel sa neuráči zodvihnúť mobil..tak chcem poprosiť o radu ci uz niekto mal s týmto problém lebo nejdú obe:(ďakujem za každú radu

Kulinecko
02-06-2016, 11:43
skusal si pozriet poistky?? ak nejdu obe naraz, videl by som to na poistky. este druha vec, kedy ste ich skusali? ak teraz v tychto horucavach, tak ani nepojdu, maju akysi termostat ktory ti vyhrievanie v takomto teple ani nezapne..

Odoslané z iPhone pomocou Tapatalk

satanokky
02-06-2016, 15:59
skusal si pozriet poistky?? ak nejdu obe naraz, videl by som to na poistky. este druha vec, kedy ste ich skusali? ak teraz v tychto horucavach, tak ani nepojdu, maju akysi termostat ktory ti vyhrievanie v takomto teple ani nezapne..

Isto majú ochranu aby v lete nehriali? Ja som na Grand Vitare zapol manželke v lete ohrev sedačky zo srandy - a keď sa sťažovala na to že je je horúco a ja som sa smial a jej povedal, že má zapnutý ohrev tak ma skoro roztrhla (ešte dobre, že bola za volantom).

Mite
02-06-2016, 19:35
Žádný termostat tam není. Je tam jen ochrana proti přehřátí, kdy se odpojí polovina topných drátů. Ale topí to pořád i když je 40 ve stínu.
Swištíku, zkontroluj si to podle schéma (není to nic složitého) a na 99 % to bude přepálená společná pojistka č. 37 pro obě přední sedadla. Schema je pro Swifta 2004, ale ty jsi nenapsal co máš za auto a tak máš smůlu. :)
8742
http://www.suzukiclub.sk/attachment.php?attachmentid=8742&d=1464888852

Swišť
03-06-2016, 15:24
Žádný termostat tam není. Je tam jen ochrana proti přehřátí, kdy se odpojí polovina topných drátů. Ale topí to pořád i když je 40 ve stínu.
Swištíku, zkontroluj si to podle schéma (není to nic složitého) a na 99 % to bude přepálená společná pojistka č. 37 pro obě přední sedadla. Schema je pro Swifta 2004, ale ty jsi nenapsal co máš za auto a tak máš smůlu. :)
8742
http://www.suzukiclub.sk/attachment.php?attachmentid=8742&d=1464888852

NAZDAR ASI TO BUDE poistkami už dnes sa na to idem konečne pozriet a dam veidet :D

Swišť
03-06-2016, 15:25
Isto majú ochranu aby v lete nehriali? Ja som na Grand Vitare zapol manželke v lete ohrev sedačky zo srandy - a keď sa sťažovala na to že je je horúco a ja som sa smial a jej povedal, že má zapnutý ohrev tak ma skoro roztrhla (ešte dobre, že bola za volantom).

nazdarmyslim si žeby mali hriat aj keby sme na sahare,,predtým co som mal auta to hrialo stale,,aj ked suzuki mame v garazi 1x :D

Kulinecko
05-06-2016, 10:43
tak ja som mal 4swifty a v horucavach tie sedadla veru nehriali. a samozrejme termostat tam aj je, nakolko po dosiahnuti urcitej teploty sedadlo vyhrievanie vypne, a cyklus sa opakuje dookola. nehreje sedacku do nemlatom len preto ze je zapnute vyhrievanie. termostat je priamo na vyhrevnej vlozke, zopar som ich jak popredal tak namontoval..

Mite
05-06-2016, 13:16
... samozrejme termostat tam aj je...
Můžeš mi, prosím, na tom schéma ze servisního manuálu označit ten termostat? Já ho tam nikde nevidím - http://www.suzukiclub.sk/attachment.php?attachmentid=8742&d=1464888852
Díky.

Beaumont
05-06-2016, 15:58
Funguje to jako klasická "elektrická dečka" s ochranou proti přehřátí.
Při zapnutí je napájena polovina topného rouna s jmenovitým příkonem a druhá polovina je přemostěna ochranou.
V okamžiku dosažení mezní teploty je přemostění rozpojeno a tato druhá polovina je připojena do série.
To způsobí, že tepelný výkon klesne na čtvrtinu.
Teprve, když teplota uvnitř sedáku poklesne, začne ohřev opět fungovat na plný výkon.
A to může trvat relativně dlouho.

Mite
05-06-2016, 16:34
Kamaráde Beaumonte, marná snaha.
Kulinecko už těch termostatů prodal a namontoval...:D A když to podle něj v létě vůbec nehřeje, tak to prostě nehřeje. Aby to s tím termostatem nebylo jako s tou uzávěrkou diferenciálu u nové Vitary :joke:

Kulinecko
06-06-2016, 12:15
Mite, ja viem ze ty si proste Suzuki Guru, to sa nezapre, vsade si bol, vsetko si videl, kazdu klucku otvoril, a kde si nebol tam sa prave chystas ;) darmo nie vsetci maju taky dar ako ty.. ;)

Beaumont
06-06-2016, 12:25
...minimálně ještě jeden takový by tady byl:hurra:

Mite
06-06-2016, 12:56
Kulinečko, ještě jsi mi neodpověděl na můj dotaz ohledně toho termostatu, co ti nedovolí nahřát sedadlo v létě. Kde tedy ten termostat podle tebe je?

satanokky
06-06-2016, 13:32
No holky len sa tu nepobite.
Kulinecko písal, že "a samozrejme termostat tam aj je, nakolko po dosiahnuti urcitej teploty sedadlo vyhrievanie vypne, a cyklus sa opakuje dookola. nehreje sedacku do nemlatom len preto ze je zapnute vyhrievanie. termostat je priamo na vyhrevnej vlozke, zopar som ich jak popredal tak namontoval.." a potom písal Beaumont "Při zapnutí je napájena polovina topného rouna s jmenovitým příkonem a druhá polovina je přemostěna ochranou.
V okamžiku dosažení mezní teploty je přemostění rozpojeno a tato druhá polovina je připojena do série." Obaja povedali to isté (a obaja majú pravdu) akurát jeden to nazval termostatom a druhý ochranou - aj tak to bude najskôr len bimetalový spínač (ochrana, termostat) ako najjednoduchší mechanický tepelný spínač (ochrana, termostat). No a ten termostat / ochrana / spínač sa na tebou pridanej schéme Mite nachádza vo štvorčeku L61 resp. L62 a je to to veľké H (2 krát na štvorček) s guľkami hore a dole.
A Beaumont ešte písal "Při zapnutí je napájena polovina topného rouna s jmenovitým příkonem a druhá polovina je přemostěna ochranou. V okamžiku dosažení mezní teploty je přemostění rozpojeno a tato druhá polovina je připojena do série.To způsobí, že tepelný výkon klesne na čtvrtinu." no a tu sa mýli. Za predpokladu, že obe polovice tepelného rúna majú rovnaký odpor teda aj príkon, resp. výkon tak po zapojení oboch ohrevných obvodov do série im klesne ohrevný výkon len o polovicu . Pokles výkonu na štvrtinu by platil len za predpokladu, že na jednu ohrevnú cievku by bolo raz pripojené napätie 12V a potom 6V - predpoklad je ešte jednosmerné napájanie a 100% odporový charakter cievky (v ustálenom stave pri napájaní jednosmerným napätím to platí aj u klasickej cievky).
No, že vyhrievanie na Suzuki Grand Vitare r.v. 2010 funguje aj v lete som sa sám (teda manželka) presvedčil. Či to Swift nemá nejak inak ošetrené (napr. tým, že auto meria vonkajšiu teplotu a ukazuje je aj dokonca na palubnej doske) neviem posúdiť, lebo v danom aute sa ešte moje pozadie neviezlo a ani nevyhrievalo. Pretože ovládanie by mohlo by vyblokované v krabičke L63, resp. L64 (podľa Mite-m priloženej schémy) od riadiacej jednotky, ktorá by vyhodnotila, že pri danej vonkajšej teplote nebudeš si zadok hriať.
Mite - na "tvojej" schéme nieje znázornený žiaden vonkajší termostat.

Beaumont
06-06-2016, 14:14
Satane,
ukazuješ elektrotechnickou neznalost !
Za predpokladu, že obe polovice tepelného rúna majú rovnaký odpor a jsou zapojeny do série, je na každé z nich POLOVIČNÍ napětí a tím pádem, podle ohmova zákona i POLOVIČNÍ proud.
Tedy výsledný příkon je ČTVRTINOVÝ, nikoliv poloviční !!!

Dále,
rozdíl mezi termostatem a tepelnou ochranou je ten, že termostat po dosažení určité teploty tuto teplotu trvale udržuje, kdežto tepelná ochrana obvod po dosažení hraniční teploty přeruší až do téměř jejího opětovného vychladnutí. Tedy není udržována stabilní teplota.
Aby byl sedák přesto do určité míry neustále vyhříván, je použito to sériové zapojení se čtvrtinovým tepelným příkonem. Z toho důvodu se může stát, že v létě, kdy je teplota sedáku poměrně vysoká (cca nad 25 stupňů) nedojde v krátké době k opětovnému ohřevu na plný výkon, bez toho, že by ohřev sedadla byl na určitou dobu spínačem vypnut.

P.S.
Řídící jednotka motoru, ani žádná jiná, se na ohřevu sedadel nikterak nepodílí a odběr tohoto ohřevu není tzv. "hlídaným spotřebičem". :)

Kulinecko
06-06-2016, 14:46
Satan, dik za rozpisanie.
Mite, skus si este raz precitat co som napisal v mojom prvom prispevku: (vyhrievanie vypne a cyklus sa opakuje)
termostat v aute, hlavne u tych starsich bol napriklad mechanicky, ktory tiez len velky okruh bud otvoril alebo zavrel pri urcitej teplote. a nazyval sa tiez termostatom.
tym padom je aj logicke ze sedadlo v lete nehreje, ked je vypecene od slnka automaticky "termostat" berie ako vyhriate sedadlo na max teplotu a ani ho nezopne.

satanokky
06-06-2016, 14:59
Beaumont - dúfam, že nevyučuješ elektriku na nejakej strednej či vysokej škole. Nakresli si ten obvod zo štvorčeka L61, resp. L62 a dosaď: U=12V, R1=12Ohm a R2=12Ohm. A potom si porátaj príkon pri jednej cievke a pri dvoch cievkach v sérii. A budeš ozaj nemilo prekvapený, že pri napájaní jednej cievky bude príkon 12W a pri napájaní dvoch cievok v sérii to bude 6W. Pretože obvodom pretečie prúd polovičný ale napätie v obvode ostane rovnaké. Napätie sa rozdelí rovnomerne na obe cievky (pol a pol napätia), potečie polovičný prúd a na každej cievke bude štvrtina výkonu. Ale keďže obe cievky hrejú prdel v tej istej sedačke tak sa po súčte dvoch štvrtín dostaneš na jednu polovicu príkonu. Aplikácia Ohmovho zákona, výpočtu dvoch do série zapojených rezistorov a výpočet výkonu z napätia a prúdu - všetko v rovine ustáleného teoretického odporového jednosmerného obvodu.
Termostat (mechanický či elektronický) udržiava teplotu "konštatnú" po jej dosiahnutí, ale teplota kolíše od nastavenej teploty do plusu či mínusu podľa nastavenej (mechanicky danej) hysterézy daného termostatu. Lebo mechanický termostat je ozaj len jednoduchý bimetalický spínač predpnutý podľa nastavenia kolieska na "želanú teplotu" a podľa toho spína - počuješ ako to v ňom cvaká.
Ochrana (pretlaková, tepelná atď.) by mala mať jednu hlavnú konštrukčnú vlastnosť - a tou je vedomé obnovenie činnosti (reset ochrany) zariadenia. T.z., že zariadenie v prípade zareagovania tepelnej ochrany nezačne hriať na plný výkon (alebo vôbec) dokiaľ nedôjde k mechanickému (či inému) reštartu tepelnej ochrany. Praktický príklad - priemyselné chladiace jednotky (vzduch - voda) majú v obvode kompresora tlakovú ochranu aby sa predišlo prehriatiu kompresora - vyššia teplota chladiva = vyšší tlak chladiva. Ak sa prehreje kompresorový obvod s chladivom tak ochrana zareaguje a mašina padne do chybového režimu. Ani opätovné vypnutie a zapnutie hlavným vypínačom nespustí mašinu na novo - musí sa dať dole dekel a na tej tlakovej ochrane (tlakový spínač) je hore gombík, ktorý treba stlačiť pričom to šťukne a keď je tlak OK tak mašina sa opäť rozbehne. To len na margo rozdielov v "terminus technikus" pri termostate a ochrane.

Beaumont
06-06-2016, 15:05
Satan, dik za rozpisanie...

A co ty považuješ za "rozpisanie" a oceňuješ to ? :D

Já bych spíše řekl, že Satan okky z toho udělal pěknou "bramboračku" a vy dva společně považujete termostat a tepelnou ochranu za totéž,
ale ono to není totéž ! :banana:

Beaumont
06-06-2016, 15:27
Satane Okky,
Beaumont nevyučuje elektriku na strednej ani vysokej škole, ale sedí doma a chlastá pastis.
No a to bylo zřejmě příčinou toho, že se prostě spletl... :bang:

Kulinecko
06-06-2016, 15:30
napisal tu niekto snad tepelna ochrana=termostat? ak hej ukaz nam to lebo asi nevidim:)
diskusia bola o tom, ako vyhrievanie sedadla funguje a kedy a preco vyhrev vypne/pripadne vobec nespusti.
laikovi ktory pozna len rozdiel podla toho ci ma teplu prdel od sedadla alebo nie je uplne suma fuk co kde je alebo neni zabudovane, podstatne je ci to funguje alebo nie.
takze pani kludne tu rozpiste aj prierezy jednotlivych vodicov, nic to na veci nezmeni..

satanokky
06-06-2016, 15:32
Satane Okky,
Beaumont nevyučuje elektriku na strednej ani vysokej škole, ale sedí doma a chlastá pastis.
No a to bylo zřejmě příčinou toho, že se prostě spletl... :bang:

No to mi odľahlo seňore Beaumonte - aj keď neviem čo je teda pastis. Tak a už sa mi musíš len verejne ospravedlniť - Česká a Slovenská televízia v prime time postačí :joke::joke::joke::joke::joke::joke:

Beaumont
06-06-2016, 16:11
[QUOTE=satanokky;34600]
...neviem čo je teda pastis...[
/QUOTE]
Oblíbený nápoj ve středomoří,
směs anýzového likéru a přírodní minerální vody Evian

satanokky
06-06-2016, 16:30
[/QUOTE]
Oblíbený nápoj ve středomoří, směs anýzového likéru a přírodní minerální vody Evian[/QUOTE]

Vďaka za ozrejmenie - takže ležíš pri strednom mori keď sa tým nalievaš?
A ozaj ma napadla taká otázka, že či mi sme tomu chlapovi vôbec poradili prečo mu to nehreje (nefunguje) teraz.
Inak v zime ten ohrev šoférovej sedačky je dosť agresívny po 4 kilometroch už mi to bolo nepríjemné aj cez nohavice a CG-čky. Na spolujazdcovom sedadle je ten ohrev oveľa pozvoľnejší. Ktovie či to je od výroby abo či je už jeden ohrev chytený.

Mite
06-06-2016, 18:52
tym padom je aj logicke ze sedadlo v lete nehreje, ked je vypecene od slnka automaticky "termostat" berie ako vyhriate sedadlo na max teplotu a ani ho nezopne.

Tak jo, vdávám to. Já s termostaty (nazývejte to jak kdo chcete) neobchoduji a ani je nemontuji.
A omlouvám se zakladateli tohoto vlákna (Swišťovi) že jsem ho uvedl v omyl.

Mite
06-06-2016, 19:22
No, že vyhrievanie na Suzuki Grand Vitare r.v. 2010 funguje aj v lete som sa sám (teda manželka) presvedčil.
Díky za potvrzení. V létě funguje i v SX4 r.v. 2013. Taky osobně vyzkoušeno (i když po přečtení některých odborných názorů o sobě pochybuji).