PDA

Zobraziť plnú verziu : Problém s chladením

Matessko
12-10-2015, 20:03
Zdravím mám taký problém keď sa mi zahreje auto na prevádzkovú teplotu tak začne pretláčať vodu z chladiča do nádobky a vytláča ju až cez prepad vypustí to tak odhadom 1-2 litre víčko je nové ale keď zastavím a je horúci motor počujem syčanie neviem či pretlak alebo podtlak ale popri syčaní výčka tlačí vodu do nádobky fakt si už neviem rady budem vďačný za každú radu :)

Mite
12-10-2015, 21:04
Těžko radit přes monitor, ale obával bych se, že je prasklé těsnění pod hlavou motoru. Fouká to do vody a ta přetlakem vytéká z expanzní nádobky. Když sundáš víčko z expanzky, cítíš z ní zplodiny?

Matessko
12-10-2015, 21:19
No splodiny som necítil ale v expanzke je totálne varená voda

mambov
13-10-2015, 01:01
Motor sa neprehrieva?

satanokky
13-10-2015, 11:25
Nazdar. Zopár otázok a možno aj nejaká rada.
Otázky:
1.) V chladiacom systéme máš vodu alebo chladiacu kvapalinu ?
2.) Máš dostatok kvapaliny (vody) v systéme?
3.) Víčko na chladiči máš nové ako píšeš, ale dosadacia plocha chladiča musí byť čistá aby to víčko tesnilo. Je to tak?
4.) Je chladiaca kvapalina čistá? Neobsahuje nečistoty ako hrdza, vodný kameň atp.?
5.) Menil si niekedy počas prevádzky auta chladiacu kvapalinu, alebo dolievaš len vodu? Inak na dolievanie sa nemá používať destilovaná voda - iba čistá mäkká pitná alebo demineralizovaná a samozrejme chladiaca kvapalina.
6.) Čo ukazuje kontrolka teploty vody v motore? Je v normálnej polohe či ide smerom k vysokým teplotám?
7.) Spúšťa sa ti ventilátor?

Ak máš v systéme len vodu (zrejme už máš tento problém dlhšie keďže máš nové víčko a asi si tam už niečo dolieval) tak tá vrie pri normálnom tlaku pri 100°C a samozrejme to potom zvýši tlak v uzavretom systéme a víčko prepustí prebytok do expanzky.
Ak je málo kvapaliny či vody tak necirkuluje správne cez chladič a dochádza k prehrievaniu kvapaliny a nárastu tlaku v systéme. A zároveň sa môže stať, že kvapaliny sa nenachádza pri teplomery a kontrolka v kabíne síce ukazuje teplotu v normálnom rozsahu, ale to neodpovedá potom realite.
Ak máš v kvapaline hrubé nečistoty tak to signalizuje upchatý chladiaci systém - chladič, hadice, chladiace kanály v motore, termostat a obehová pumpa. A tu by som zbystril pozornosť: ak je obehová pumpa nefunkčná (mechanicky či inak) tak necirkuluje kvapalina a obeh je nulový - kvapalina v motore vrie a zbytok je studený pričom stúpa tlak v systéme. Ak je upchatý chladič vnútri tak prietok nieje dostatočne veľký na uchladenie motora - opäť časť kvapaliny vrie a zvyšuje tlak. Ak je chladič zasratý zvonku (lamely plné prachu a iných lahôdok) tak má nedostatočný výkon na uchladenie kvapaliny - prehrievanie motora.

Takže skontrolovať krok za krokom: kvapalinu (poprípade ju vymeniť) na množstvo a kvalitu, chladič zdnuka a zvonku, obehovú pumpu, hadice a všetko čo je spojené s chladiacim systémom.
A ako vravel kolega Mite: prdnuté tesnenie pod hlavou - skontroluj olej či je čistý a nevytvorila sa v ňom emulzia (síce to nieje 100% metóda ale predsa).
A keď vyriešiš problém tak daj vedieť ako si to urobil - poprípade to aj odfoť.

mambov
13-10-2015, 12:08
Voda deminelizovana a destilovana je to isté.

Mite
13-10-2015, 12:32
Voda deminelizovana a destilovana je to isté.
Tak kdybys tohle řekl u nás v Čechách, tak se dopouštíš porušení §16 Zákona o ochraně spotřebitele a je za to pokuta až 1 milion korun - http://www.petrol.cz/aktuality/archiv/2014/35/destilovana-nebo-demineralizovana-4290.aspx :D
Destilovaná voda prošla destilací.
Demineralizovaná voda prošla osmózou.

satanokky
13-10-2015, 12:58
Tak kdybys tohle řekl u nás v Čechách, tak se dopouštíš porušení §16 Zákona o ochraně spotřebitele a je za to pokuta až 1 milion korun - http://www.petrol.cz/aktuality/archiv/2014/35/destilovana-nebo-demineralizovana-4290.aspx :D
Destilovaná voda prošla destilací.
Demineralizovaná voda prošla osmózou.

Vďaka za odkaz na článok - zas som o niečo chytrejší.

Beaumont
14-10-2015, 13:28
Zdravím mám taký problém keď sa mi zahreje auto na prevádzkovú teplotu tak začne pretláčať vodu z chladiča do nádobky a vytláča ju až cez prepad vypustí to tak odhadom 1-2 litre víčko je nové ale keď zastavím a je horúci motor počujem syčanie neviem či pretlak alebo podtlak ale popri syčaní výčka tlačí vodu do nádobky fakt si už neviem rady budem vďačný za každú radu :)
Těsnění pod hlavou !

Matessko
14-10-2015, 14:44
Ďakujem za rady pozrel sa na to chalan čo robí vitary a skonštatoval že prdnuté tesnenie alebo hlava takže uvidím ako to dopadne :)

Mite
14-10-2015, 19:22
... skonštatoval že prdnuté tesnenie alebo hlava takže uvidím ako to dopadne :)
Tak pak dej vědět. Zajímá mě, jestli jsem se svojí diagnostikou na dálku trefil. :D

Deci
03-03-2019, 21:03
Zdravim mam cca asi 3 mesiace grand vitaru 4x4 1.9ddis 2005. Pred nedavnom som menil chladiacu kvapalinu a odvtedy sledujem ze v nadrzke je na minime . Pozeral som ci nahodou nemam v oleji zmes alebo biely dym z vyfuku alebo ci nepreraza cez nadobku a nic. Uz asi 4 krat som dolial do nadobky a stale sa drzi nad minimom voda a niekedy aj voda skace ze je na max potom stred potom minimum. Ze ci sa niekto z niecim takym nestretol dakujem pekne za odpovede.

Mite
03-03-2019, 21:07
To je článek nebo recenze?
:scratch::scratch::scratch:

Deci
03-03-2019, 23:13
Clanok ale asi do zlej sekcie som to napisal

Mite
04-03-2019, 06:58
Ano, špatná sekce protože to není ani článek ani recenze ale příspěvek.
Sloučeno se starším vláknem.

Puccky1
04-03-2019, 07:00
Toto mne robila Alfa aj Fiat
Proste ked sa chladiaca zohriala a roztiahla vzdy z nej vytlacilo von
Nejak som to potom neriesil obcas skontroloval ked bola studena ci je na minime a jazdil som tak lebo ked som zo zaciatku vzdy dolial medzi ciarky tak na druhy den som mal zas na minime.
Skus nedolievat a jazdit tak dalej.
Pokial nedude stale dalej klesat ani by som to nieriesil.

Odoslané z A0001 pomocou Tapatalku

Lacika
27-05-2019, 18:14
Matessko, Deci ako ste dopadli ? Co to spôsobovalo ? Dajte prosím vedieť, vďaka.

Lacika
03-06-2019, 20:55
Aký vplyv má na to viečko chladiča ?