PDA

Zobraziť plnú verziu : Objem chladiacej kvapaliny GV 2.4

mba_sk
24-09-2015, 15:14
Pri vypustani chladiacej kvapaliny dostanem von len cca 5,5l, co sa mi zda malo...
Rovnako vela sa mi podarilo aj naliat.
V nadrzke je hladina na MAX, rovnako aj po otvoreni viecka chladic je kvapalina az po vrch.
Vie mi niekto povedat kolko by jej malo byt a ak viac ako ju dostat von...?

Beaumont
24-09-2015, 17:18
Pri vypustani chladiacej kvapaliny dostanem von len cca 5,5l, co sa mi zda malo...
Rovnako vela sa mi podarilo aj naliat.
V nadrzke je hladina na MAX, rovnako aj po otvoreni viecka chladic je kvapalina az po vrch.
Vie mi niekto povedat kolko by jej malo byt a ak viac ako ju dostat von...?

Ano, tak to je.
V motoru zůstane nevypustitelné množství staré kapaliny.
Při výněně třikrát propláchnout vodou a pri novém plnění nemrznoucím koncentrátem (!!!) toto množství zohlednit !!
Pozor! Pro naředění koncentrátu nikdy nepoužívat destilovanou vodu. Vždy jen obyčejnou z vodovodu, nebo dešťovou.

satanokky
24-09-2015, 17:50
Ano, tak to je.
Při výněně třikrát propláchnout vodou a pri novém plnění nemrznoucím koncentrátem (!!!) toto množství zohlednit !!
Pozor! Pro naředění koncentrátu nikdy nepoužívat destilovanou vodu. Vždy jen obyčejnou z vodovodu, nebo dešťovou.

A prečo nie destilovanú? Bol som v tom, že destilovaná je lepšia kvôli vodnému kameňu a usadeninám.

Beaumont
24-09-2015, 18:07
A prečo nie destilovanú? Bol som v tom, že destilovaná je lepšia kvôli vodnému kameňu a usadeninám.

Už jsem tady o tom před lety psal.
Destilovaná voda zbavená všech iontů narušuje celý chladící systém a složení nemrznoucí směsi tím, že tyto chybějící ionty na sebe váže.
Nejenom že narušuje správnou funkci aditiv v nemrznoucí směsi, ale u starších chladících systémů způsobí často jejich netěsnost.
Tato záležitost je známa minimálně dvacet let !!!
Jakákoliv voda, třeba i tvrdá, nebo špína z louže, je lepší řešení než destilka.
Jestli máš doma destilační přístroj a chceš ho mermomocí využít, tak jedině do akumulátoru, ostřikovače stěračů, nebo napařovací žehličky.
Ale v žádném případě ji nepij. Jinak tvé buňky dopadnou stejně, jak ten chladič. Špatně...!:mrgreen:

Mite
24-09-2015, 19:04
Plně souhlasím s kolegou Beaumontem ohledně destilované vody. Ale na české verzi suzukiclubu jsme s plukovníkem s tímto názorem osamoceni a byl označen za blábol. No nic.
Ještě si dovolím doplnit "horského sokola".
GV 2,4 má objem chladící kapaliny 7,3 litry a opravdu víc jak těch 5,5 litru nevyždímeš. Ta voda zůstává v bloku motoru. Není to ale nic divného a ojedinělého. Třeba SX4 má ještě větší objem 7,7 litru a výpustným šroubem z toho vyteče maximálně něco přes 5 litrů.
A tady je souhrnná tabulka napříč celým Suzuki:
8523
Omlouvám se za malý obrázek, ale jsem líný to zvětšovat. Snad to zájemci zvládnou sami (když už jsem to za něvyhledal).

satanokky
25-09-2015, 08:56
No je to tak ako tvrdia Beaumont a Mite. Aj podľa odporúčaní výrobcov chladiacich kvapalín sa má chladiaca kvapalina na báze monoetylénglykolu miešať buď to s: pitnou vodou, alebo demineralizovanou vodou. O destilovanej vode tam nieje ani zmienka. No a ešte treba pozrieť priamo na výrobku jeho miešacie pomery s vodou, lebo teraz držím v ruke chladiacu zmes od nissanu a tá už je podľa slovenského návodu (prekladu) predmiešaná, ale podľa iných jazykov to len chladiaca kvapalina.

satanokky
25-09-2015, 09:22
Tak tá chladiaca zmes čo mám do Nissanu je sa volá: Coolant L248 Premix. Podľa všetkého čo som zistil je to už predmiešaná zmes - na akú teplotu tak to neviem.
Inak v každom reklamnom katalógu uvádza Nissan, že máš používať IBA ich produkty, pretože sú špeciálne vyvinuté a vyrobené pre ich vozidlá a používanie iných chladiacich produktov môže viesť k poškodeniu vozidiel Nissan. A pritom je ten ich premix založený na báze monoethylen glycol-u tak ako aj ostatné chladiace zmesi čo nájdeš na nete. Má tie vyjadrenia nasierajú - si myslia tý debili, že mi seno žereme? Nasrát im :swear":swear"

Beaumont
25-09-2015, 10:11
Tak tá chladiaca zmes čo mám do Nissanu je sa volá: Coolant L248 Premix. Podľa všetkého čo som zistil je to už predmiešaná zmes - na akú teplotu tak to neviem.
Inak v každom reklamnom katalógu uvádza Nissan, že máš používať IBA ich produkty, pretože sú špeciálne vyvinuté a vyrobené pre ich vozidlá a používanie iných chladiacich produktov môže viesť k poškodeniu vozidiel Nissan. A pritom je ten ich premix založený na báze monoethylen glycol-u tak ako aj ostatné chladiace zmesi čo nájdeš na nete. Má tie vyjadrenia nasierajú - si myslia tý debili, že mi seno žereme? Nasrát im :swear":swear"

Hotová směs je naředěna na teplotu -35 ° C, a to, že výrobce určuje jen konkrétní typ kapaliny je kvůli tomu, že nepředpokládá propláchnutí systému při výměně a tím pádem dojde ke smíchání nové kapaliny se starým nevypustitelným zbytkem.
Různí výrobci mohou používat různá aditiva a ta se mohou vzájemným smícháním degradovat.
Jinak platí pravidlo používat při výměně kapalinu stejné barvy.

mba_sk
25-09-2015, 10:59
Ano, tak to je.

Dakujem...
Ano, preplachnutim som dostal postupne vsetku staru von - nebolo mi ale jasne, preco to jednoducho nevytecie pri vypustani.

Beaumont
25-09-2015, 11:30
Dakujem...
Ano, preplachnutim som dostal postupne vsetku staru von - nebolo mi ale jasne, preco to jednoducho nevytecie pri vypustani.

Blok motoru je členitý a výpustní ventil je na radiátoru chladiče, nikoliv na motoru, který je níž než chladič.
Musel bys rozpojit všechny hadice včetně topení, postavit auto do svahu prdelí nahoru a stejně bys asi všechno ven nedostal.
V případě toho proplachu je lépe pro novou náplň použít koncentrát v množství 1\2 podle tabulkového objemu soustavy a zbytek doplnit vodou.
Jedině tak se vzhledem k tomu nevypustitelnému zbytku dostaneš na skutečnou 50 % koncentraci, tak jak je to optimální.