PDA

Zobraziť plnú verziu : 3x reklamácia a potom čo?

Maňo
22-10-2008, 19:27
Takze uz po tretikrat som reklamoval tu istu vadu - trasenie volantu (http://www.suzukiclub.sk/showthread.php?t=216), teraz uz vo vsetkych rychlostiach. Uvidim, ci to poriesia. Ale ak nie, mate niekto skusenost ze ako potom postupovat? Ziadat vymenu auta? Ale za co, ked Ignis sa uz nerobi? A aku ulohu hra to, ze auto lizingujem? Ak niekto poradi, budem rad.

Suuzuukii
22-10-2008, 19:40
.....Ale ak nie, mate niekto skusenost ze ako potom postupovat? Ziadat vymenu auta? Ale za co, ked Ignis sa uz nerobi? A aku ulohu hra to, ze auto lizingujem? Ak niekto poradi, budem rad.
Tak toto by aj mňa veru zaujímalo.

1. Mám nárok na výmenu auta ak nedokážu poruchu (vadu) odstrániť?
2. Čo keď auto lízujem?
3. Čo keď medzičasom cena rovnakého nového auta klesla?
4. Čo keď sa už daný model nevyrába?

Suuzuukii
28-10-2008, 13:50
Na stránke Porada.sk (http://www.porada.sk/t63886-reklamacia-auta.html) som ohľadom opakovanej reklamácie auta našiel tieto dva zaujímavé príspevky, prvý:

"Ak sa na vozidle objaví viacero (3 a viac) ROZNYCH závad v priebehu garancie, je možné odstúpiť od kúpnej zmluvy, ak máte aspoň tri protokoly o tom, že ste reklamovali, a servis uznal, že sa jednalo o závadu ktorú opravovali, a nie o Váš súkromný dojem.
Takisto je možné odstúpiť od kúpnej zmluvy, ak sa TÁ ISTÁ závada opakuje viackrát, z čoho sa usudzuje, že vozidlo má tzv." neopraviteľnú " vadu.
Napr. ak svietiacu kontrolku airbagu opravovali viackrát, a neúspešne sú
a/ babráci
b/ lajdáci
c/ jedná sa o neopraviteľnú vadu , takže vzniká nárok na odstúpenie od kúpnej zmluvy, vrátenie peňazí ( do koruny). Tento postup prejde aj na súde - treba mať aspoň tri doklady (zákazky), z ktorých je zrejmé, kedy, a čo ste reklamovali. Nesmiete sa nechať zmanipulovať žiadnym ústnym prísľubom, a písomne odstúpiť s uvedením dôvodov od zmluvy. Zrejme skončíte na súde, ale iná cesta nie je."

a druhý, trochu negujúci prvý príspevok:

"Držím vám palce ale N E M Á T E šancu. Ja som na leasing zobral auto malo 30 "malých závad", napríklad nešiel posilovač brzd, nefungovali stierače, to všetko do šesť mesiacov. Hádajte všetci poradáci ako skončil po šiestich rokoch rozsudok na krajskom súde? Pretože som ho používal tak nemám nárok a nakoniec som si vraj uplatnil výdavky do nákladov."

Tak jediné o čo som múdrejší, že ak čokoľvek reklamujem na aute, musím žiadať spísať protokol o reklamácii.

A teoreticky by mi mala byť po opakovanej (aspoň 3x) reklamácii vrátená plná kúpna cena, nakoľko mi vznikne nárok na odstúpenie od zmluvy a za tieto peniaze by som si mohol kúpiť nove auto.
Lenže v praxi to asi také jednoduché nebude, ani keby z auta vypadol 3x motor :scratch: aj keď podľa § 623 Občianskeho zákonníka, ak sa po oprave vyskytne znova rovnaká chyba má zákazník nárok na výmenu tovaru, alebo na vrátenie peňazí. Voľba je na výbere zákazníka, nie predajcu.

§ 623, ods. 1, zákona č. 47/1992 Z.z - Občiansky zákonník: "Ak ide o vadu, ktorú nemožno odstrániť a ktorá bráni tomu, aby sa vec mohla riadne užívať ako vec bez vady, má kupujúci právo na výmenu veci alebo má právo od zmluvy odstúpiť. Tie isté práva prislúchajú kupujúcemu, ak ide síce o odstrániteľné vady, ak však kupujúci nemôže pre opätovné vyskytnutie sa vady po oprave alebo pre väčší počet vád vec riadne užívať."

Maňo
29-10-2008, 12:36
Myslim, ze teoria je nam jasna.
Ale aka je prax?
A hlavne, aku ulohu by v tom zohralo lizovanie auta?
Kto a aku sumu by mi vlastne mal vratit?
Resp. ako by sa dopocital doplatok na ine auto, ak sa moje uz nevyraba?

UFF :banghead:

Suuzuukii
29-10-2008, 13:29
Myslim, ze teoria je nam jasna.
Ale aka je prax?
A hlavne, aku ulohu by v tom zohralo lizovanie auta?
Kto a aku sumu by mi vlastne mal vratit?
Resp. ako by sa dopocital doplatok na ine auto, ak sa moje uz nevyraba?

UFF :banghead:
No ak som správne pochopil, to čo som vyššie uviedol, tak by ti mali vrátiť kúpnu cenu vozidla, za ktorú si ho ty kupoval. Čiže nie cenu, aká je momentálne v danom čase na danom mieste, ale pôvodnú, ktorá je uvedená v kúpno-predajnej zmluve.

Vrátiť by ti ju mal predajca, pretože ten skasíroval od teba akontáciu a lízingovka mu doplatila zvyšok do 100% kúpnej ceny.

Jediný zádrhel ešte môže byť, že by bola nejaká finta uvedená v lízingovej zmluve (samozrejme v prospech lízingovky). Lenže tú som ešte neprečítal, ani svoju vlastnú :roll: