PDA

Zobraziť plnú verziu : Ťažné zariadenie na GV

Lacika
05-11-2014, 20:09
Zdravím Vás,

Poraďte aké ťažné kúpiť na GV, dobrá cena/kvalita, prípadne ktoré je najlacnejšie, asi napíšete že poľské...:D Rozmýšľal som nad slovenskou Galiou, ževraj ako jediný SVK výrobca a tiež celkovo používajú povrchovú úpravu zinkovaním...a má životnosť karosérie...Aké by ste dali Vy ? Pevné skrutkové, ževraj netreba demontovať podla najnovšej legislatívy... alebo bajonetové :) treba demontovať. Najlacnejšie sú pevné, skrutkové...konkrétne poľské začínajú na cene cca 90 eur a SVK výrobok Galia je za cca 120 eur :) Pri montáži dúfam nárazník ostáva na mieste :mrgreen: aj ťažné oko dúfam. Kade sa vedú káble do kufra ? Treba vŕtať otvory ? A na obidve strany vozidla ? Dik za odpovede.

fotograf
06-11-2014, 12:15
Záleží od typu GV. :?:
My sme na našu starú krátku GV (2003) dali namontovať poľský AutoHak s bajonetom. :bang:
To, že som ho úspešne skrivil a bolo ho treba opravovať, je moja chyba. :banghead:
Ale to, že po 2-3 sezónach už bol hrdzavý jak líška, je iné... :devil:
Dosť trčí dole, takže úspešne znižuje svetlú výšku a občas plní úlohu pluhu na oranie. :mrgreen:
No keď sa raz dobre nas***em, tak ho brúskou odfiknem! :swear"

satanokky
06-11-2014, 13:23
No ja pozriem na mojej Grand Vitare r.v. 2010 od akého výrobcu mám ťažné a aj ako je vysoko od zeme. Jediné čo viem je to, že je bajonetové odoberacie.
Ťažné zariadenie, ale pevné mám aj na druhom aute - Nissan PickUp D22 r.v. 2003.
Obidve auta som kúpil od ruky a boli už vybavené ťažnými zariadeniami takže som nemohol rozhodovať o druhu ťažného pre to ktoré auto.
Ak by to bolo na mne tak by som auta vybavil rovnako ako mám teraz - GV odoberacie a PickUp pevné ťažné zariadenie.
A dôvody?
Za Grand Vitarou som ešte za ten rok čo ju máme nič neťahal a je to nové pekné mestské auto (max. je 1850kg pre brzdený vozík), a ťažné zariadenie ho špatí, a navyše kvôli rezerve na dverách sa nedá ťažné použiť ako koncový doraz pri cúvaní.
Na PickUp-e som už toho ťahal dosť (max. 3000kg brzdený vozík, kvôli ktorému som si musel urobiť rozšírenie vodičáku na BE kategóriu), navyše to auto vyzerá s ťažným zariadením perfektne, a ťažné vyčnieva za zadný nárazník a je vhodné ako cúvací doraz. A navyše nám to ťažné zariadenie zachránilo zadok auta keď nám do zadku na križovatke vrazil viedenský mercedes typu B. My sme mali iba padnutú ŠPZ-tku a on predok na totálku.

Lacika
06-11-2014, 18:13
fotograf:

Je to ročník 2000/2001 :)

Ten poľský AutoHak som pozeral aj ja, no jeho cena je rovnaká ako má slovenská Galia :D a predsa slovak hádam lepšie spraví ako poľiak :mrgreen: aj z lepšieho matroša si myslím :D hlavná vec že predajca poľského výrobku garantuje povrchovú úpravu, špeciálny nástrek proti hrdzi a nič pravda ako píšeš ty...aj tak zhrdzavelo...A bajonet, no neviem, je to určite lepšie a praktickejšie, ale aj drahšie :?

satanokky
12-11-2014, 10:20
fotograf:

Je to ročník 2000/2001 :)

Ten poľský AutoHak som pozeral aj ja, no jeho cena je rovnaká ako má slovenská Galia :D a predsa slovak hádam lepšie spraví ako poľiak :mrgreen: aj z lepšieho matroša si myslím :D hlavná vec že predajca poľského výrobku garantuje povrchovú úpravu, špeciálny nástrek proti hrdzi a nič pravda ako píšeš ty...aj tak zhrdzavelo...A bajonet, no neviem, je to určite lepšie a praktickejšie, ale aj drahšie :?

Ako som sľúbil - neskoro ale predsa. Mám ťažné zariadenie zn. Galia, odoberacie bajonetové so 7-pólovou zásuvkou. Osadené je úplne na tesno (spojovací element) so spodnou hranou držiaka ŠPZ-ky takže neznižuje svetlu výšku.
Cez víkend som ťahal vozík s drevom na obklad a dokopy to bolo asi 1000kg a ťažné vydržalo. Akurát auto sa trochu zapotilo a to je tam 2,4 liter benzín pod kapotou.
No ale ak by som ja mal Grand Vitaru tvojho roku výroby asi by som šiel do kvalitného pevného ťažného zariadenia.
Tak veľa šťastia pri výbere.

Lacika
12-11-2014, 10:45
satanokky šak daj typ teda :) Pevného myslíš tým šróbovacieho? A kvalitného teda ktorého? Potrebujem také čo nezhrdzavie a nerozpadne sa po 2-3 rokoch :D Dik za tip.

satanokky
12-11-2014, 11:11
Tip ti dám kolega.
Pod pojmom kvalitné pevné (napevno priskrutkované k rámu vozidla) som myslel:
kvalitné prevedením - aby nevyzeralo ako keď to niekto navrhne a pozvára po pol litri rumu
kvalitné materiálom - aby nebolo vyrobené z čínskej ryže a blata
kvalitné povrchovou úpravou - aby farba vydržala a neliezla dole, resp. aby bolo povrchovo upravené - kvalitné pozinkovanie napríklad

No a konkrétna značka? Moja Galia videla vonkajšie prostredie 3 krát a je v poriadku. Aj vonkajší spojovací element je bez hrdze a je v poriadku. Na PickUp-e mám Thule - vidno stopy opotrebenia a aj trochu hrdze ale to ťažné ma možno 8 rokov a bolo používané dosť často. Tu záleží už aj od hrúbky peňaženky a podľa toho aký typ ponúka ktorý výrobca na tvoje auto. Ale pozor - pri pevnom ťažnom nesmie guľa zakrývať výhľad na ŠPZ-ku ak ideš bez vozíka. To môže konštručne znížiť svetlú výšku vozidla, lebo Grand Vitary majú ŠPZ "proklete nízko".

Lacika
12-11-2014, 11:25
Ok, dik za radu, no vidím to na Galiu s pevným hákom :) nakoľko je lacnejšia ako s bajonetom :mrgreen: a ako jediná čo som pozeral má povrchovú úpravu zinkovaním...

satanokky
12-11-2014, 11:48
No tá galia vyzerá byť OK. Pozri si ešte referencie na internete a hlavne skontroluj či ti to pevné ťažné zariadenie nezníži svetlú výšku.

Lacika
12-11-2014, 11:59
Svetlú výšku nezníži :) je to na rovnakej úrovni ako bajonet :) je to predsa len SVK výrobok, tak určite bude lepší s kvalitou ako nejaký PL :mrgreen:

fotograf
12-11-2014, 12:11
Asi lepšie povedané, že určite "zníži", ale možno rovnako pevné ako bajonetové... :mrgreen:

Lacika
12-11-2014, 12:22
http://www.galia.sk/index.php?akc=detail&id=744&zn=SUZUKI&tp=Grand%20Vitara&pp=&rv=98-05#

Tam dole sú obr. ako to vyzerá keď je to namontované a posledný obr. je nákres obidvoch vyhotovení, tam to aj vidno, že je to na rovnakej úrovni jedno aj druhé :) aspoň ja tak vidím :mrgreen: pevnostne by to malo byť rovnako pevné, veď prečo nie :)

satanokky
12-11-2014, 13:30
Nech kukám jak chcem na tie fotky tak majú vzorové ťažné na fotkách len bajonetové odoberacie. A na jednej fotke je krásne vidno ako tá guľa prekrýva ŠPZ-tku. A to nesmie ak nemáš pripnutý vozík - preto je nutné bajonet schovávať do kufra pri jazde bez vozíka. No a navyše oni obidva modely popisujú ako "odnímacie": typ A je skrutkové odnímanie a typ C bajonetové odnímanie. A asi aj preto je na tom výkrese rovnaká výška oboch typov prípojných zariadení. To by ale podľa môjho (sedliackeho) úsudku znamenalo, že by si musel aj to kvázi-pevné skrutkované dať dole pri jazde bez vozíka po spevnených komunikáciach.

Lacika
12-11-2014, 14:13
Nevadí, tak sa bude dávať dole...2 skrutky :) ale sú oba zhodné, akurát jedno má vložku do ktorej sa vsúva hák a druhé nemá vložku, iba dva otvory na skrutky :D a je lacnejšie o ten mechanizmus. Autom sa viac menej jazdí na poľovačky na blízko medzi dedinami :mrgreen: tam sa hák ani nemusí dať dole, koľko takých jazdí ktorí majú hák na aute a neťahajú vozík za sebou a dobre je, ale to je najmenej dať dole.

fotograf
12-11-2014, 18:33
Takže je to potvrdené: - každé ťažné zariadenie na GV zmenšuje jej svetlú výšku, ale to je logické. :rolleyes:

A ešte k tomu odopínaniu a pripínaniu:
Človek je tvor pohodlný, preto je lepší bajonet, lebo inak:
- prvých 2-3-krát to spravíš možno ešte v pohode, ale :cool:
- po 5-tom raze už budeš "pindať" jak stará vrana, že aký si ***** :mrgreen:
- skutočnú zábavu budeš prežívať, keď skrutky potom neskôr trochu zahrdzavejú :roll:
- a ešte ak naražíš na "prívetivého" policajta s guľou pred EČV, tak máš rozdiel v cene vyrovnaný :oops:

Ale je to vec voľby každého... ;-)

Lacika
12-11-2014, 19:44
fotograf:

Máš pravdu :) plne súhlasím :) znižuje to svetlú výšku o ten kus čo trčí pod nárazníkom v oblasti EČV, je to vlastne tzv. konzola na uchytenie háku :D o ten kus to iba znižuje, čo sa týka toho spôsobu uchytenia aj tam máš pravdu, ale môže byť že aj keď tam ten hák budeš mať na stálo tak budeš mať možno toľko šťastia, že nebudeš máť s tým nikdy žiaden problém...a to či zahrdzavejú skrutky tak po čase sa na nich určite dačo vytvorí, ale to sa môže aj na bajonete na tej páke stať, že sa ti ten mechanizmus zanese špinou a tak a už to neni ono :D ale súhlasím s tebou.

satanokky
13-11-2014, 09:47
Takže je to potvrdené: - každé ťažné zariadenie na GV zmenšuje jej svetlú výšku, ale to je logické. :rolleyes:

A ešte k tomu odopínaniu a pripínaniu:
Človek je tvor pohodlný, preto je lepší bajonet, lebo inak:
- prvých 2-3-krát to spravíš možno ešte v pohode, ale :cool:
- po 5-tom raze už budeš "pindať" jak stará vrana, že aký si ***** :mrgreen:
- skutočnú zábavu budeš prežívať, keď skrutky potom neskôr trochu zahrdzavejú :roll:
- a ešte ak naražíš na "prívetivého" policajta s guľou pred EČV, tak máš rozdiel v cene vyrovnaný :oops:

Ale je to vec voľby každého... ;-)

Nesúhlasím s tvrdením:"každé ťažné zariadenie na GV zmenšuje jej svetlú výšku, ale to je logické. :rolleyes: "
Pri vytiahnutom bajonete je ten spojovací mechanizmus na mojom ťažnom stále o kúsok vyššie ako výfuk - model rok 2010.
Pri nahodenom bajonete sa zníži iba nábehový uhol vzadu - nie svetlá výška.
So zbytkom súhlasím - ja by som tie skrutkové ťažné nedával dole nikdy - som na to lenivý jak voš.

Lacika
13-11-2014, 11:07
Jediná výhoda bajonetového uchytenia háku je v jednoduchej a rýchlej demontáži a montáži :D

Skrutkové /pevné/ uchytenie má výhod viacero a to cena, bezúdržbovosť, /bajonetové treba mazať na uchytení-vložka/, jednoduchá konštrukcia uchytenia :) a niekde som čítal že podla nového zákona, neviem ktorého, ale ževraj už netreba tie háky čo sú uchytené skrutkami dávať dole zakaždým keď sa neťahá vozík za autom :) ak by to tak bolo tak je to vyriešené :mrgreen: Tuším to písala niektorá stránka výrobcu ťažných...

satanokky
13-11-2014, 11:48
Jediná výhoda bajonetového uchytenia háku je v jednoduchej a rýchlej demontáži a montáži :D

Skrutkové /pevné/ uchytenie má výhod viacero a to cena, bezúdržbovosť, /bajonetové treba mazať na uchytení-vložka/, jednoduchá konštrukcia uchytenia :) a niekde som čítal že podla nového zákona, neviem ktorého, ale ževraj už netreba tie háky čo sú uchytené skrutkami dávať dole zakaždým keď sa neťahá vozík za autom :) ak by to tak bolo tak je to vyriešené :mrgreen: Tuším to písala niektorá stránka výrobcu ťažných...

Skrutkované nemusíš dávať dole keď ideš bez vozíka - len bajonet. Ale stále platí: "Bez prívesu nesmie guľa prekrývať EČV" - máš to aj na stránke GALIA.

Lacika
13-11-2014, 12:01
satanokky:

Takže musíš :D lebo gula na každom prekrýva EČV :mrgreen: ale to je somarina že bajonet musíš a skrutkové nie :)

satanokky
13-11-2014, 12:05
satanokky:

Takže musíš :D lebo gula na každom prekrýva EČV :mrgreen: ale to je somarina že bajonet musíš a skrutkové nie :)

Kolega mám otázku. Čítaš poriadne toto vlákno čo sa tu píše?
Som to aj ja písal. Na GV je EČV kvôli rezerve na zadných dverách tak proklete nízko, že ju guľa zakrýva. Preto je bajonet vhodnejší.
Na mojom Nissane PickUp je EČV tak vysoko, že ju moje "pevné" skrutkované ťažné nezakrýva a preto ho nemusím demontovať v prípade jazdy bez vozíka a používam ho ako zadný cúvací doraz v nákupných centrách, resp. ako ochranu proti nárazu zozadu (raz nám to už zadok na križovatke zachránilo).

fotograf
13-11-2014, 12:28
...

... , /bajonetové treba mazať na uchytení-vložka/, ...

Nie všetky typy... Keď máš fixáciu háku v bajonete riešenú odklopnou (záklopnou) dorazovou závorou na skosený čap háku, tak menusíš nič mazať, lebo to takáto konštrukcia nevyžaduje, ale šachta musí byť čistá (dá sa prekryť záslepkou). :cool:

Lacika
13-11-2014, 17:33
Citát predajcu ťažných ;)

"Všetky ťažné zariadenia z našej ponuky sú schválené podľa najprísnejšej normy EU94/20/ES a sú schválené pre celú EU. V ponuke nájdete pevné “skrutkové” typy ťažných zariadení, ktoré sa z vozidla podľa platnej legislatívy v Slovenskej republike ani v celej EU z vozidla nemusia demontovať. Bajonetové ťažné zariadenia v prípade, že sa nepoužíva musí sa čap demontovať".

Majú tam ešte napísané pri niektorých typoch, že v prípade zakrývania EČV sa odporúča demontovať :) ale nie že sa musí, len odporúča :mrgreen: veľa zavisí aj od kontroly na cestách ako to akceptujú, niektorým to je šum a fuk, zase iní budú jeb*ť za každú maličkosť...podla mňa to že ty hák zakrýva časť značky ešte nemusí byť tragédia...tá značka tam je a hotovo :mrgreen: každý si to aj tak vysvetlí inak.

satanokky
14-11-2014, 17:23
Článok a diskusia na tému "Strešný nosič a ťažné pripevnené skrutkami": http://auto.sme.sk/c/5371637/pohrozili-im-pokutou-za-tazne-zariadenie-a-pre-naklad-na-stresnom-nosici.html
Aj z článku a príspevkov čitateľov je jasné: "Čo dedina to potok, čo policajt to k.o.k.o.t".

Lacika
18-12-2014, 11:36
Tak, ťažné namontované, zapísané ;) dali sme spomínanú Galiu, ale nie skrutkovú, ale odnímaťeľnú-bajonetovú, bola drahšia, ale je praktickejšia ako som sa dočítal všade...:) a poviem Vám, je to kvalitka...celopozinkovaná aj dutiny !!! Všetko pekne pasuje, je fajne schované za značkou, nárazníkom a neznižuje celkovú výšku vozidla, nie je nižšie ako nádrž a už vôbec nie ako zadný diferenciál !!! Systém odoberania háku je veľmi jednoduchý a praktický, ja odporúčam tento výrobok Galia :D

satanokky
19-12-2014, 08:58
Tak, ťažné namontované, zapísané ;) dali sme spomínanú Galiu, ale nie skrutkovú, ale odnímaťeľnú-bajonetovú, bola drahšia, ale je praktickejšia ako som sa dočítal všade...:) a poviem Vám, je to kvalitka...celopozinkovaná aj dutiny !!! Všetko pekne pasuje, je fajne schované za značkou, nárazníkom a neznižuje celkovú výšku vozidla, nie je nižšie ako nádrž a už vôbec nie ako zadný diferenciál !!! Systém odoberania háku je veľmi jednoduchý a praktický, ja odporúčam tento výrobok Galia :D

Dobrá voľba. Ja mám to isté ako ty a som spokojný - zatiaľ som ho použil 2-krát a stále funguje :)