PDA

Zobraziť plnú verziu : Rada pri kúpe Grand Vitara TD

Lacika
13-08-2014, 18:15
Nazdar chlopi :) Vo všeobecnosti sa pýtam na chyby tohoto modelu Grand Vitara :? že na čo si dať obzvlášť pozor pri kúpe tohoto modelu, alebo ešte prípadne staršej verzie Vitara :? aby sme potom neboli z niečoho prekvapení :eek: Prípadne ktorým ročníkom sa vyvarovať, ktorým motorom a tak...Čo zvykne byť najvačší problém v tomto aute :mrgreen: Prevodovka, rozvodovka, diferáky, brzdy a tak :) Na čo sa zamerať pri skúšobnej jazde, ako správne odhadnúť dobrú funkčnosť pohonu 4x4, prosto všetko čo patrí kontrole vozidla takéhoto typu pri jeho kúpe...jednalo by so skôr o ročníky -98 do -01, možno -02 max -03, ale za cenu 4000 euri tam -03 a -02 nevojde :-(

Vopred Vám Ďakujem.

fotograf
14-08-2014, 13:48
Najväčší problém sa skrýva pod takým malým poklopom (vzadu na pravej strane), lebo tam stále treba niečo nalievať, aby GV vôbec išla. Zmizne toho tak 8-10 alebo aj 12-15 litrov každých 100 km, podľa toho, či je tá kvapalina žltá alebo zelená; a samozrejme aj podľa toho ako a kadiaľ sa na aute jazdí. :rolleyes::p:mrgreen:

Prepáč, dnes nemám svoj deň... :mad::ugeek::|

:stupid:

Lacika
14-08-2014, 19:59
Aký je rozdiel medzi GV prvým modelom čo má karosériu hranatejšiu /do -00/ a GV druhým faceliftovým modelom čo má karosériu oblejšiu /od -00/ alebo kde presne sa lámali tie roky :roll: okrem toho že karosérie sú iných tvarov...:D Majú iné, vylepšené nápravy, silnejšie karosérie, lepšie prevodovky...??? :? Alebo sú prosto len dizajnovejšie a nič viac...:roll: Také hlavné rozdiely ktoré zavážia pri výbere ;) Nevieme sa rozhodnúť, keďže ceny sú cca skoro rovnaké. Mne sa ešte aj tie prvé hranaté modely viac páčia ako tie po facelifte, ale keďže to bude pre otca :) a tomu to je takpovediac jedno či je hranaté alebo oblé, tak aby som vedel, že v čom sú si odlišné medzi sebou okrem toho že vyzerajú exteriérovo a interiérovo inak ;)

Ďakujem pekne za pomoc a radu.

fotograf
15-08-2014, 08:28
No tak to je na dlhšiu debatu... :arrow:
Ale aby som ťa iba neodbil s odkazom na iné fóra, tak ti niečo k tomu napíšem: :study:

Stará Vitara (hranatá karoséria) mala klasickú offroad konštrukciu, čiže obe tuhé nápravy pod roštom (rámovom podvozku). Suzuki predala túto licenciu v roku 1998 španielom a tí ju ďalej (donedávna) vyrábali pod značkou Santana (v takmer úplne rovnakej forme). :cool:

Suzuki od roku 1998 začali vyrábať Grand Vitaru, ktorá sa navonok líšila väčšími rozmermi a oblou karosériou, ale aj technickými úpravami. Rámový podvozok ostal, aj zadná tuhá náprava, ale predná náprava je inak technicky riešená. Pohon GV zostal ešte s mechanickým radením (druhou pákou) - stály náhon zadnej nápravy - 2H, potom pripojiteľná predná náprava - 4H a redukcia - 4L (vždy s uzamknutým medzinápravovým diferenciálom). GV je oproti starej Vitare robustnejšia, väčšia, ťažšia a snáď aj odolnejšia. Niekedy je to však na škodu, lebo v teréne sa často hodí skôr menšie, ľahšie a "vrtkejšie" auto, aby nezapadlo alebo sa neskrížilo medzi stromy. A motorizácia je kapitola sama o sebe... :devil:
Je to proste vec voľby a konkrétneho technického stavu vozidla. Keby malo auto doškriabaný lak (predieraním sa cez húštiny), tak to by mi nevadilo, ale keď má nejakú mechanickú poruchu pohonu (motor, prevodovka, rozvodovka, redukcia, uzávierka, kardany, nápravy...), tak od neho radšej ruky preč. :nono:

Takto sa vyrábala až do roku 2005, keď ju nahradila nová GV, čo je však už skoro celkom iné auto - samonosná karoséria (ako SUV) s integrovaným podvozkovým rámom, stály pohon 4x4 (s medzinápravovým diferenciálom) a elektronickým uzamknutím uzávierky medzinápravového diferáku a redukciou. :ugeek:

Ceny sú už preto takmer rovnaké, lebo ide o autá s vekom 12-15 rokov a tam už rozhoduje konkrétny technický stav a použiteľnosť, nie model alebo ročník. Určite by som však hľadal auto (jedno či Vitaru alebo GV) so zvýšeným podvozkom. :scratch:
A ešte taká poznámka: na občasné jazdenie po lese (poľovníci) alebo pri riekach a jazerách (rybári) ja by som radšej volil benzínový motor, lebo... - ale to je zase na ďalšiu dlhšiu debatu. :ideaa:

Lacika
21-08-2014, 12:57
Rozhodnutie padlo na model po Vitare, čiže Grand Vitara ročník okolo 2000-2001, výhradne s motorom Diesel :) také chce foter, tak čo s ním :mrgreen: Výbava nehrá rolu, hlavne nech je v čo najlepšom stave, aby nebola skorodovaná a mala ako tak čo najlepšie zachovalý ex. aj interiér ;) Drobné chybičky krásy na laku sú povolené, veď predsa len sa jedná o terénne vozidlo ktoré bude jazdiť v teréne a nie na asfaltke ako väčšina jazdí :D Ťažné je dobrá vec, ale keď nebude nevadí, dá sa dokúpiť a namontovať dodatočne, rámy keď nebudú nevadí, sú pekné, ale účel tam veľmi nie je, skôr krása. Ale klíma, tá poteší :mrgreen: No a aby nebol automat :mrgreen:

satanokky
21-08-2014, 17:24
Nazdar.
Kamoš mal starú Vitaru (ešte tú hranatú) 3 dverovú s LPG-čkom, ale už bola v dezolátnom stave (hrdza, mechanické problémy, atď.) tak ju predal a rozhodol sa, že chce ďalšiu Vitaru / Grand Vitaru ale v 5 dverovom prevedení. Jeho rozpočet bol cca. 4500 Eur. Obehal pol republiky a nenašiel nič čo by bolo použiteľné - proste v tejto cenovej kategórii to bola hrdza na hrdzu a mechanické závady. Nakoniec kúpil Nissan Terrano II za 4000 a je spokojný.

fotograf
21-08-2014, 20:02
... Nakoniec kúpil Nissan Terrano II za 4000 a je spokojný.

Tiež dobrá voľba, aj také sme mali vo firme... :cool::mrgreen::p
Akurát neverím, že bez korózie... :confused::rolleyes::?

satanokky
22-08-2014, 08:05
Kefalín, čo si Vy predstavujete pod pojmom "korózia" ?
My sme kúpili Grand Vitaru r.v. 2010 s 69000km a už je ohrdzavená. Je jasné, že to Terrano v tej cenovej hladine bolo ohrdzavené a malo aj drobné mechanické problémy, ale stále bolo na tom oveľa lepšie ako Vitary / Grand Vitary za tú cenu.

Lacika
22-08-2014, 14:22
Ja si predstavujem pod koróziou prežratie materiálu hrdzou pod povrch a vypadávanie materiálu z povrchu :) Nie povrchová korózia, ktorá je skoro na každom 2-3 ročnom aute :mrgreen:

fotograf
24-08-2014, 21:30
Hmm...
To predsa záleží na hrúbke materiálu. :ugeek:
Veď pri tenkom plechu je aj povrchová korózia hĺbková korózia. :oops:
To je dosť rôzne - podľa konštrukčných častí vozidla. Niekedy je už 20%-ný úbytok hrúbky materiálu kritický, niekedy príliš nevadí ani 50%-ný... :lol:

satanokky
25-08-2014, 09:01
Ja si predstavujem pod koróziou prežratie materiálu hrdzou pod povrch a vypadávanie materiálu z povrchu :) Nie povrchová korózia, ktorá je skoro na každom 2-3 ročnom aute :mrgreen:

No ja si to s tou hrdzou tiež nejak tak definujem.
Ale skôr ma zaujíma, že ako si pokročil v hľadaní auta - či už si niečo slušné zohnal.

Lacika
25-08-2014, 22:38
Hneď prvé čo sme boli pozerať :D ale išli sme tam s tým, že len ho pozrieme, či je ozaj tak dobré ako opisuje majiteľ :mrgreen: a keď sa dohodneme na cene akú si predstavujeme :p lebo jeho cenovka bola vyššia ako náš cenový strop, tak by sme mali záujem, lebo okrem chybičiek krásy na laku vozidlo nemá žiadnu závadu, ale ako hovorím, len sme ho vizuálne prebehli, musíme ho pozrieť lepšie a hlavne vyskúšať motor, prevodovky a pohon 4x4, odspodu som ho kukol a bol som prekvapený v akom to je stave po cca 14 rokoch života :geek::o:geek::o bez korózie !!! Výnimočne sme ho neriešili, keďže ako hovorím bol za cenu ktorá je nad náš cenový strop, ale pokiaľ majiteľ je ochotný pustiť cenu dole, tak si myslím, že to bude dobrá voľba...;)

Lacika
29-08-2014, 22:35
Tak sme ju teda kúpili :D Podarilo sa nám zjednať cenu :mrgreen: síce len o 110 euro, ale lepšie ako nič :mrgreen: Náš cenový limit presiahla o 150 euro :? ale ja aj ostatní členovia rodiny si myslíme, že sa to oplatilo! Je v ozaj zachovalom stave!!! Na to, že je to pomaly 14 ročné auto, nemá ani kúsok korózie nikde na karosérii ani na podvozku, ráme!!! Sám majiteľ bol prekvapený, keď mu ho doniesli v akom je stave...Je to dovoz z Itálie :) Ešte by bolo dobre zohnať slovenský manuál, knižku, pretože talianom nerozumiem :mrgreen: a keby sa ešte podarilo zohnať servisný manuál v slovenskom jazyku to by bolo super :mrgreen: Pomôžete? Budem rád. Podelím sa s Vami potom o foto auta keď bude doma na dvore. Zatiaľ je u majiteľa, musí absolvovať 2 týždňový proces prihlasovania a kontrol :confused:

satanokky
31-08-2014, 13:47
Tak sme ju teda kúpili :D Podarilo sa nám zjednať cenu :mrgreen: síce len o 110 euro, ale lepšie ako nič :mrgreen: Náš cenový limit presiahla o 150 euro :? ale ja aj ostatní členovia rodiny si myslíme, že sa to oplatilo! Je v ozaj zachovalom stave!!! Na to, že je to pomaly 14 ročné auto, nemá ani kúsok korózie nikde na karosérii ani na podvozku, ráme!!! Sám majiteľ bol prekvapený, keď mu ho doniesli v akom je stave...Je to dovoz z Itálie :) Ešte by bolo dobre zohnať slovenský manuál, knižku, pretože talianom nerozumiem :mrgreen: a keby sa ešte podarilo zohnať servisný manuál v slovenskom jazyku to by bolo super :mrgreen: Pomôžete? Budem rád. Podelím sa s Vami potom o foto auta keď bude doma na dvore. Zatiaľ je u majiteľa, musí absolvovať 2 týždňový proces prihlasovania a kontrol :confused:

Tak vitaj v klube (divná fráza).
Aký ročník, motor a kilometre ste kúpili? Lebo tá záležitosť bez korózie ma zaujíma.

Lacika
31-08-2014, 19:51
satanokky:

Je to ročník 2000 mesiac 11, čiže kľudne model 2001 :mrgreen: Po prvom majiteľovi podla TP, je to pôvod z talianska, tam to aj jazdilo, je tam motor Mazda 64 kw s km.: 152 000 :) Na karosérii nie je ani kúsok korózie a od spodu je rám tiež bez korózie, čo ma ale prekvapí na taký ročník :o Všetko od spodu je vo farbe vozidla a je vidieť že to tak je od výroby !!! Nie je tam žiaden čierny asfaltový náter ako bežne býva na starších GV ;) Dookola vozidla na plastových krytoch čo má každá GV v šedej farbe sú ťukance od parkoviska v oblasti výšky dverí iných vozidiel, čo je normálka a zadný nárazník má prasklinu asi 3 cm a ešte predná kapota (nasávač) na IC sa odlupuje lak na farbe ;) Takéto drobné chyby laku má azda každá GV tohoto roku :mrgreen: bez toho to už asi nejde...To auto je ozaj v špičkovom stave, sám tomu neverím! Podla mňa to jazdilo mesto! nie terén! Vpredu pod nárazníkom má riadny masívny ochranný plech na motor, škoda ale že nemá ťažné :-( ani predný ochranný rám :-( Základ u takýchto typov vozidiel je aby neboli skorodované a toto je veru ako nové!!! Dúfam, že bude všetko OK.

fotograf
01-09-2014, 18:03
A teraz bude GV tiež jazdiť iba mesto alebo aj terén...? :confused:
Keď bude jazdiť aj mimo cesty, tak odporúčam zdvihnúť podvozok, ale na to prídeš aj sám po krátkom čase... :lol:
Určite však (pri výmene) kúp dobré pneumatiky s dezénom mimo cestu, lebo inak sa ti bude šmýkať. :p
Tak poskúšaj a potom sa podeľ o prvé dojmy! ;-)

Lacika
01-09-2014, 18:26
Tak otec si to kúpil hlavne na poľovačky !!! takže 80% bude jazdiť poľné cesty/terén ;) ale nie je vylúčené že sa použije aj na medzimestské jazdenie :D Nemá ťažné, ale časom bude aj to, takže pri nákupoch väčších rozmerov sa určite použije aj vozík...a mestská jazda...ale viac terén. Pneumatiky to má nové ! M+S čiže zimné plášte :) Časom určite dáme MT-čkové štuplové pneu len do terénu a na zimu ostanú tieto nové zimné, len bude treba ešte jedna sada diskov alebo hliníkačov...uvidíme :mrgreen: Aj čelný ochranný rám (nemá to až taký účel, skôr to dobre vyzerá) by sa zišiel, ale všetko je to kopec peňazí a otec chcel limit auta...no i tak sme ho už trocha presiahli :mrgreen: čo už, nedá sa kúpiť aj dobré aj lacné :mrgreen: To s tým zvýšením podvozkom by ma zaujímalo asi najviac :) ako sa to dá najjednoduchšie dosiahnuť ??? Prípadne linky na to ;) Aj keď podla mňa to auto terén nejazdilo, tak to má vo výbave ako doplnok ochranný hrubý plech pod predným nárazníkom tiahnúc sa až k prednej nápravnici...taká lyžina na ochranu chladičov a pod...:mrgreen: ale vyzerá dosť pevná !!!

fotograf
01-09-2014, 18:44
K tomu zvýšenému podvozku sú tu v diskusii popísané viaceré veľmi obsažné vlákna, tak si ich najprv prečítaj, aby si sa potom pýtal "k veci", keď ti ešte niečo nebude jasné. :-o
A ešte k tomu prednému rámu: by si sa veľmi divil, aká je to velice praktická (a nie estetická) pomôcka pri jazde cez krovie!!! :shock: