PDA

Zobraziť plnú verziu : Problém so spaľovaním a STK

slabak
13-12-2013, 09:35
Dobry den

Rad by som sa Vas opytal na jednu zalezitost ohladom STK.

Na diagnostike mi vyhadzuje problem so spalovanim. V Jan2014 mam termin na STK, tak som si to chcel dat opravit, ale po ceste som mal malu nehodu (rozbite svetlo a naraznik). Tak som daval najskor opravit to, ale maju problem s prednym naraznikom (su asi 4 varianty a nedari sa im objednat ten pravy), tak nie som si isty ako to stihnu.

Otazka: mam sancu prejst cez STK ked mi to vyhadzuje chybu na diagnostike? (problem so spalovanim valec 2 a 4)

Vopred dakujem

Beaumont
13-12-2013, 09:49
Na STK se nekontroluje registr chyb ale pouze se měří emise. Záleží na tom zda ti současně svítí oranžová kontrolka MIL.
Jak jsi přišel na to že máš problém zrovna s válcem 2 a 4 ?

Nepíšeš co je to za typ a ročník !

slabak
13-12-2013, 09:57
Kontrolka svieti, ale da sa to hodit na LPG kt. moze byt zle zostelovane.

Ze je to valec 2 a 4 vyhadzuje diagnostika, treba zostelovat volu na ventiloch (http://www.suzukiclub.sk/showthread.php?t=2462). Merali mi tlak v Suzuki a je nizsi cca 10 (ma byt 13-16). Pri splynovacoch je to bezna vec, som sa docital a dopocul.

Rocnik nepisem bo neviem ci je to dolezite vzhladom na otazku (inak SX4/1.5 benzin/2010)

Beaumont
13-12-2013, 10:14
Tak tím se to vysvětlilo. :D
Pokud se jedná o LPG, tak s tím jsou u "M" motorů problémy na denním pořádku. :mrgreen:
Vůle ventilů se nedá seštelovat, ale pouze zkontrolovat a pokud by nevyhovovala tak se musí nastavit pomocí vymezovacích podložek, což se snadno řekne, ale hůř dělá.
Ročník a typ je důležitý proto, že všechny novější modely mají tzv. dvoujiskrové zapalování, což znamená, že ve stejnou chvíli hází jiskru současně ve dvou válcích najednou. Vždy současně ve válcích 1-4 nebo ve válcích 2-3. Z toho lze usuzovat, že pokud vyskakuje chyba v zapalování válce 2 a 4, je pravděpodobnější, že zakopaný pes bude někde jinde. Třeba ve snímači polohy vačkového hřídele.
Ale jak říkám při provozu na LPG si na problémy budeš muset zvyknout. Z tohoto důvodu autorizované servisy této značky již ustoupily od přestaveb, pokud je některé z nich v minulosti sami dělaly.

P.S.
Tady by ti spíš poradil, nějaký majitel vozidla s přestavbou na LPG.
Problém je v tom, že tito majitelé technice většinou příliš nerozumějí.

slabak
13-12-2013, 10:18
Ahoj

tuto poruchu uz mam preskumanu aj v Suzuki servise aj vo velkom servise kde montuju LPG s rovnakym vysledkom. Problem by mal byt vo voli na ventiloch a ako pises nie je to oprava na hodinku. To je dovod preco mam obavu ci stihnem STK.

este raz otazka - Da sa prejst s tymto cez STK alebo nie? resp. daju mi aspon docasne povolenie na opravu chyby?
nechce sa mi dat 300eur za pokutu

Suuzuukii
13-12-2013, 10:25
Neviem či mám deja vu, alebo sa tu už o tom v témach nie raz diskutovalo :rolleyes: "Autorizovaný servis aj veľký LPG servis tvrdí na základe chybového kódu z diagnostiky, že je chyba niekde a majiteľ vozidla tomu verí až do doby, kedy ani servis označenej veci chybu neodstráni a nakoniec sa ukáže, že problém bol inde."

Cez "správnu" STK prejdeš aj keď ti bude palubka svietiť ako vianočný stromček :mrgreen:

Beaumont
13-12-2013, 10:28
Ahoj

tuto poruchu uz mam preskumanu aj v Suzuki servise aj vo velkom servise kde montuju LPG s rovnakym vysledkom. Problem by mal byt vo voli na ventiloch a ako pises nie je to oprava na hodinku. To je dovod preco mam obavu ci stihnem STK.

este raz otazka - Da sa prejst s tymto cez STK alebo nie? resp. daju mi aspon docasne povolenie na opravu chyby?
nechce sa mi dat 300eur za pokutu

Pokutu ti nikdo nedá a na STK projdeš pouze v případě, že hodnoty emisí pro LPG i pro benzín budou v předepsaných limitech pro EURO5.
Ta možnost, že projdeš samozřejmě je. Pokud přesto neprojdeš pouze na ty emise, tak ti dají dočasnou známku s měsíční platností, kdy budeš mít tuto dobu čas na případnou nápravu.

slabak
13-12-2013, 10:51
Pokutu ti nikdo nedá a na STK projdeš pouze v případě, že hodnoty emisí pro LPG i pro benzín budou v předepsaných limitech pro EURO5.
Ta možnost, že projdeš samozřejmě je. Pokud přesto neprojdeš pouze na ty emise, tak ti dají dočasnou známku s měsíční platností, kdy budeš mít tuto dobu čas na případnou nápravu.

Dakujem, toto ma zaujimalo

Neviem ako je to v CR, ale pocul som a aj cital, ze v SR davaju za oneskorenu STK pokutu 300eur. Obcas pride sek aj 2-3 dni po termine kedy mala byt. Otazkou ci je to realita a ci bububu, aby sme mali STK v poriadku, osobne nikoho nepoznam co by ju dostal.

Beaumont
13-12-2013, 11:19
Dakujem, toto ma zaujimalo

Neviem ako je to v CR, ale pocul som a aj cital, ze v SR davaju za oneskorenu STK pokutu 300eur. Obcas pride sek aj 2-3 dni po termine kedy mala byt. Otazkou ci je to realita a ci bububu, aby sme mali STK v poriadku, osobne nikoho nepoznam co by ju dostal.

Pokud jsi měl s tou pokutou na mysli propadlou STK, tak to je samozřejmě malér.
Hodně lidí na to sice kašle a klidně to prošvihnou třeba o měsíc, nebo jezdí bez platné známky, ale v případě že dojde na věc, tak nejenom že hrozí ta pokuta (v ČR myslím 20 000,-Kč), ale navíc v případě havárie bude pojišťovna krátit plnění a to i z titulu povinného ručení.
Na STK ti za zpožděnou prohlídku pokutu nedají, ale nesmí tě před tím kontrolovat policie, nebo se připlést k dopravní nehodě.
Správně by jsi s propadlou technickou neměl na STK přijet ani po vlastní ose.

Beaumont
13-12-2013, 11:45
.....hrozí ta pokuta (v ČR myslím 20 000,-Kč).

Tak jak jsem zjistil v sazebníku, ta pokuta v ČR je nižší.
Za použití "technicky nezpůsobilého vozidla" k jízdě je pokuta ve správním řízení pouze 5 - 10 000 Kč a jako bonus ještě ztráta řidičského průkazu na 6 - 12 měsíců :mrgreen:

Pepin
13-12-2013, 20:19
Ono je to v CZ dokonce tak, že během té měsíční "výjimky" musíš provozovat vozidlo jen do servisu tam, k opravě a pak zpátky. Tj. za 30 dní jen cesta domu z STK (nejlépe hned do servisu), pak do servisu a z servisu na STK.
I pokud je již auto "opraveno" nesmí se používat, pokud není vylepena červená známka na SPZ.
Během jízdy se musí prokázat, že jedu na, nebo z opravy.
Zde však platí pravidlo, kde není žalobce není soudce. Největší průser je pokud se "něco" stane!

Tam je pojišťovna tvrdá jak sviňa!!!

A to jsem to napsal ještě velice slušně.

Beaumont
13-12-2013, 21:56
Ono je to v CZ dokonce tak, že během té měsíční "výjimky" musíš provozovat vozidlo jen do servisu tam, k opravě a pak zpátky. Tj. za 30 dní jen cesta domu z STK (nejlépe hned do servisu), pak do servisu a z servisu na STK.
I pokud je již auto "opraveno" nesmí se používat, pokud není vylepena červená známka na SPZ.
Během jízdy se musí prokázat, že jedu na, nebo z opravy.
Zde však platí pravidlo, kde není žalobce není soudce. Největší průser je pokud se "něco" stane!

Tam je pojišťovna tvrdá jak sviňa!!!

A to jsem to napsal ještě velice slušně.

Pokud je zjištěná závada typu B (vážná závada), tak dostaneš dočasné povolení na 30 dní, se kterým můžeš jezdit jak chceš a kam chceš.
Pokud je zjištěná závada typu C (nebezpečná závada) nesmíš jezdit nikam a z STK a zpět na STK by ses měl nechat dopravit odtahovkou. Rozdíl je jenom v tom, že pokud opravu stihneš do 30ti dnů, budou ti kontrolovány jenom zjištěné závady za sníženou sazbu.
V obou případech bude stará známka odstraněna a bude ti vystaven protokol na třicet dnů, ve kterém bude uvedeno "kontrolní známka nevylepena".