PDA

Zobraziť plnú verziu : Grand Vitara 2004 a nutná výmena štiftov?

delarock
09-10-2013, 17:59
Zdravicko. Chcem sa opytat na technicku otazku. Rodicia maju Grand Vitaru 2004 2.0 benzin cca 100 tisic najazdene len po asfalte cize ziaden teren. V autorizovanom servise pred par rokmi tvrdili ze nam v pneuservise pretiahli sruby a ze treba vymenit stifty aj sruby. Co mi prijde pritiahnute za vlasy ale nie som odbornik. Kazdopadne auto nema problem ziadne divne zvuky z podvozku. Otec tvrdi ze kvoli tomu moze auto "plavat". Podla mna plave lebo ma 8 rokov a tlmice uz su na tom horsie. Tak isto sa chcem opytat ci je pravda ze na off roadoch treba menit stifty kazde 3-4 roky (aj za predpokladu ze nejazdi po terene)? Aky mate nazor? dakujem za rady

Beaumont
09-10-2013, 19:04
Na stifty a sruby kol je předepsaný utahovací moment (http://www.suzukiclub.sk/showthread.php?t=1561) (cca 85 Nm) a ten by měli mít nastavený i na pneumatické utahovačce v pneuservisu, pokud to nejsou úplní trotlové. Šroubový závit se samozřejmě natáhnout dá při extrémně velkém použitém utahovacím momentu, ale na divné zvuky z podvozku to vliv mít nemůže, maximálně ten šroub může uletět, ale těch je na každém kole víc. :D
Měnit šrouby každé 3-4 roky, pokud nemají poškozená sedla je samozřejmě blbost.

fotograf
10-10-2013, 17:34
Tiež neviem, kde si vzal tie 3-4 roky...
Samozrejme, keď bol štift "natiahnutý" nadmerným uťahovacím momentom, tak to je iné. Pusť blbca k autu!
Nerozumiem však, čo to môže mať spoločné s "plávaním" pri jazde?