PDA

Zobraziť plnú verziu : Snehové reťaze Grand Vitara

janogv
18-10-2011, 22:11
Zdravím, má niekto skúsenosti so snehovými reťazami na grand vitare pre výjazd a zjazd na strmej ceste na snehu a ľade? Rozmer pneu 225/65/R17, pneu Dunlop grandtrek SJ6. Cesta je skutočne strmá a úzka.
Len dobré kilometre všetkým :)

fotograf
21-10-2011, 18:26
Samozrejme, ale keď reťaze, tak na všetky štyri kolesá, inak to môže dopadnúť dosť blbo... :rolleyes:

janogv
22-10-2011, 13:17
Ďakujem za radu, budem kupovať 2 páry. Má niekto skúsenosť s nejakým konkrétnym výrobkom, alebo typom snehových reťazí? Len dobré kilometre všetkým.

fotograf
24-10-2011, 08:51
Tak to záleží od toho, či budeš s reťazami jazdiť na snehu po ceste alebo v teréne. Na cestu stačia bežné reťaze (napr. hexagonálneho vzoru), ale samozrejme príslušného rozmeru podľa kolies a pneumatík. Keď ideš s reťazami do terénu, treba radšej použiť zosilnené reťaze. Ono totiž pri roztrhnutí reťaze v teréne to nemusíš hneď zistiť, a keď sa ti už namotá okolo nápravy a (napr.) odtrhne brzdovú hadičku, tak je zle...
:swear":banghead:

kastan331
22-01-2012, 11:47
Už 3x som tejto zimy v horách okolo BB vo veľkom snehu zaviazol (Kráľova studni, Pod Veľkou Chochuľou 2x). Dvakrát ma tlačili a raz museli potiahnuť. Žiadna tragédia, aj Pajero a Terrano 2 mali veľké problémy. Tak som začal uvažovať o snehových reťaziach (http://www.suzukiclub.sk/showthread.php?t=308). Našiel som niečo takéto (http://www.12volt.sk/zima/retaze/15/48420.html).
Mam otázku:
1. Keď mam len dve reťaze, na ktorú nápravu je ich lepšie založiť? (do terénu chodím len diétne)
2. Stačia mi obyčajné (9 mm) alebo mám kúpiť 4x4 (16 mm)?

Beaumont
22-01-2012, 21:51
Sněhové řetězy na čtyřkolku, pokud se nejedná zrovna o lakatoš, tak zásadně na přední nápravu a raději typ s nižším profilem u kterého nehrozí poškození brzdových hadic při ledabylém nasazení. Kupovat dva páry se u silničního vozidla (a to Vitara v podstatě je) nevyplatí. Když nasadíš dva páry, tak docílíš akorát toho, že bude zadní náprava předbíhat tu přední a zaplatíš za kvalitní řetězy majlant.

janogv
22-01-2012, 22:13
Zdravím, k snehovým reťaziam pre Grand Vitaru so stabilným pohonom 4x4 doporučujú použiť 2 páry reťazí na obe nápravy, ak je len 1 pár, tak ten použiť na zadnú nápravu.
Samozrejme vychádzať treba z rozmerov pneu a disku konkrétneho typu auta, náročnosti terénu. Ja som sa rozhodol pre Thule XS-16. Majú silnejšie oko, nasadzujú sa bez potreby pojazdu, sú samonapínacie počas jazdy a zložia sa veľmi jednoducho a rýchlo - zatiahnem za rozopínací člen a autom potiahnem z reťazí. Mám to odskúšané.
Kúpil som ich u autorizovaného predajcu Thule (http://www.thule.com/cs-CZ/CZ/Shop/Dealer-Locator). R+B styl , Radek Pšenička, Brno, Cupáková 4, +420603432422 a to formou osobného odberu. Cena oproti cene na Slovensku bola nižšia asi o 60 eur na 1 pár.
Jasné, že cena je dôležitá, ja som bral do úvahy veľký sklon terénu, silu redukovanej prevodovky (2,4 l motor) a obavu z roztrhnutia reťaze a možnej galiby potom.
Na bežných cestách so snehom na Kysuciach Vitara reťaze nepotrebuje, ja píšem o reťaziach pre veľký sklon a ak píšeš o "dietnom" teréne, tak pri rozumnom narábaní s plynom sú aj lacnejšie varianty. Prajem veľa zdaru a len dobré kilometre všetkým.

durell
23-01-2012, 08:37
Aká bola tá cena konkretne?

janogv
23-01-2012, 10:02
Zdravím, pneu 225x65/R17 , reťaze thule XS-16, rozmerové číslo 245, 1 pár 4 500 Kč.
Len dobré kilometre všetkým.

bomo
23-01-2012, 17:42
Ja mám dobré skúsenosti so značkou PEWAG.

Čo sa týka otázky ohľadom reťazí pre obe nápravy - v zásade nie je problém aj keď použiješ iba jeden pár reťazí, no potom s nimi treba jazdiť s uzakmnutou uzávierkou medzinápravového diferenciálu.

A zo skúseností - odporúčam dávať pozor najmä na miestach, kde je pod snehom betónový podklad - už sa mi podarilo roztrhnúť reťaz tým, že kolesá hrabali na mieste až kým sa nedopracovali na pevný betónový podklad a na ňom sa reťaz v tej rýchlosti roztrhla.

durell
03-01-2013, 11:25
Reťaze pre 215/70R16
Snehové reťaze Pewag Brenta 4x4 XMR.77 V

137 € včetne dopravy za pár. Akonáhle vyskúšam dám vedieť.

fotograf
03-01-2013, 16:51
Kupuješ 1 či 2 páry?
Aj keď tá cena je dosť, no niekde sa bez reťazí naozaj nedá... :mrgreen:

durell
04-01-2013, 08:31
Zatial jeden, uvidím ak bude ich potreba ako sa budú správať.

Cena začínala na úrovni cca 180 €. a u thule až an 235€ za SX 16 a to sú samonapínacie.

Tento Pewag je treba dopnúť, ale je to odolnejšie prevedenie pre 4X4 a čo som ich pozeral tak je to fakt urobené solidnejšie ako bežné osobné reťaze.

Nes****á výhoda, ktorú som u iného modelu nenašiel je , že pasujú na oba rozmery 16" pneu (215/70 a aj 225/70) iné reťaze to nezvládajú - teda z tých čo prichádzajú do úvahy som také nenašiel.

Reťaze môžem potrebovať na cca 1km úseku cesty na chatu a ak nepomôže 1 pár tak dva to nevytrhnú jediné čo by som docielil s dvoma pármi by bolo, že skončím o 200 m ďalej:):rolleyes:.

Návod k autu hovorí montovať na zadnú nápravu. No na nete je veľa názorov a argumentov pre prednú aj zadnú. Takže normalne som v rozpakoch.

Beaumont
04-01-2013, 09:18
...Návod k autu hovorí montovať na zadnú nápravu. No na nete je veľa názorov a argumentov pre prednú aj zadnú. Takže normalne som v rozpakoch.

Při montáži na zadek u 4x4 je větší záběr, ale nevýhodou je, že auto pak jede "stále rovně".

durell
04-01-2013, 10:28
Na reťazách som zatiaľ nikdy nejazdil, takže nemám skúsenosti. Pri zjazde dolu kopcom (ľad-redukcia) bude asi lepšie ich mať na zadku budú brzdiť a nemalo by sa stať, že ma zadok začne predbiehať nekontrolovateľným sunutím. A pri výjazde do kopca by bolo zase asi lepšie ich mať vpredu. :wtdo: