PDA

Zobraziť plnú verziu : Klepanie motora 2.0 benzín pri rannom štarte

rugby
30-06-2011, 14:42
Ahojte,

chcem sa spytat majitelov benzinovej Grand Vitary, ci im rano pri prvom starte neklepe jemne od motora. Je to len po dobu ked indikator zohriatia motora dostane na C. Potom to prejde. Je to velmi tiche, neviem ci uz mam paranoje a je to ok alebo tam ten zvuk ozaj nema byt. Ide o r.v 2007, benzin 2.0, najazdenych 80 000km. Robilo to aj predtym, no po serviske (75 000km) a vymene oleja to prestalo a objavilo sa to cca pri 78 000km.

Neviete takto zo skusenosti ci to robi vseobecne? Alebo to musim na noc nechat v servise?

Dik za rady.

jsj007
30-06-2011, 18:39
Ja by som to skromne a narychlo tipol na "hydrostely" kym dotlaci olej, ale ak to robi dlhsie tak 2-3-minuty tak by som bol nervozny aj ja. Tazko je diagnostikovat to takto. Ak je to 2,3 - 5 sec. tak moznost A) a moze to byt napr. aj pouzitym olejom nespravnej viskozity.
Inak :confused:

;)

durell
01-07-2011, 10:20
Ak je to len taký cvrkot tak to nebude nič strašné a bude to mať spojitosť so vzniknutými vôľami, usudzujem podľa toho oleja, ktorý ich na určitú dobu vytesnil.

Pokúsim sa ti poslať niečo na SS

rugby
01-07-2011, 15:24
A ak su to tie vole (pytam sa asi velmi laicky ale som klasicky uzivatel, jazdit, tankovat, dofukat;o)), tie ma nemusia stvat? Je to skor cvrkot, ktory zmizne hned ako sa zohreje motor na znacku C. Po starte sa da motor do vyssich otacok a vtedy to crnka alebo klepe. A ked sa zohrieva a ide teplota k C-cku a otacky dole tak to prestane. Potom pocas dna ked startujem aj po 8 hodinovej pauze uz to neklepe. Az po noci ked to stoji cca 10-12 hodin.

jsj007
01-07-2011, 18:35
napadla ma este jedna moznost - lozisko alebo kladka (po dlhsom stani moze trosilinku akoby popiskovat).

Treba to len odpozorovat a odpocuvat ze odkial to ide a co to sposobuje.

;)

ROSI45
01-07-2011, 19:53
Chlapi neblázněte! Nebo vám z toho jebne.
Téměř každý motor za studena vydává tikavé - klepkavé zvuky. Je to naprosto normální. Jestli máte peníze na vyhazování - což nepředpokládám, páč to by jste asi nebyli na tomhle fóru - tak si svého miláčka dejte do servisu, kde vám za mrzký peníz řeknou to samé. Jestli mají auta Suzuki nějaké problémy a potíže, nejsou v motorech, zejména v benzínech. Dejte motůrku co mu patří a v klidu jezděte. :D

jsj007
01-07-2011, 22:14
:thumbright:

gitarista
02-07-2011, 00:13
Nie som síce znalcom, ale pokiaľ myslime na to isté, tak ako to už tu Rosi45 písal, robia to všetky benzinove motory za studena. Tie tikave zvuky pravdepodobne vychadzaju z rozvodov, presnejšie z ventilov. Večer odstavíte auto, olej stečie a v chlade a zime stuhne (má vyššiu viskozitu). Ráno je olej tazky (stuhol v chlade a kľude) a je na dne motora, vo vani. Naštartujete, a než olej získa potrebnú viskozitu na dobré mazanie, chvíľu trvá. Toto je pre motor najhoršie obdobie - lebo pracuje pri slabom mazaní, preto by sa nemal ani zaťažovať, ani dvíhať otáčky (tie reči, že hneď po naštartovaní máte auto používať a nie nechať trochu zohriať motor, neberte vážne). Po dosiahnutí pracovnej teploty motora sa aj olej ohreje a zníži svoju viskozitu (stane sa tekutejší), čím sa lepšie dostane do užších miest a teda vyplní aj oblasť okolo ventilov, ktoré prestanú klepať. Je leto, skúste za chvíľku po štarte zdvihnúť otáčky, či sa Vám neskráti doba klepania. Malo by sa to tak stať, lebo olej vyplní priestor okolo ventilov pod tlakom. Pokiaľ Vám to začalo robiť po nejakom čase od opravy, je možné, že je to buď vlastnosťami oleja (či Vám ho vobec vymenili, alebo len trochu doliali noveho, alebo dali menej vhodný), alebo je potrebné sa pozrieť na rozvody. Neviem, kedy sa menia u 2,0, ale všeobecne pri okolo 100 tis +-, podľa motora. Ak ich menili, je otázkou, či ich nebude potrebné znovu naštelovať. Snáď som to napísal jednoducho, zrozumiteľne. Ale na druhej strane sa mi dobre mudruje, keď som ten zvuk nepočul.

ROSI45
02-07-2011, 00:52
Mě konkrétně takhle tikají asi vstřiky, ale to už jsme rozebírali v jiném vlákně.

durell
04-07-2011, 09:27
Rozvody by sa meniť nemali nakoľko je tam reťaz (doživotná). Rozvody sa neštelujú, by ste si utržili riadnu blamáž a hanbu s takým to výrokom.

Najlepšie to napísal ROSI45.

dajte mu čo má dostať a riešte to až keď sa zastaví. 8-)

rugby
04-07-2011, 10:55
Pani vdaka za rady, pustam to teda z hlavy a ozvem sa Vam ked zostanem na dialnici alebo v mlake do pol dveri :).

Inak garancky a udrzbu robim priamo v suzuki, tak ak by ma osrali na kvalite oleja tak...uff

V zasade pomaha to co ste pisali, ze dat trosku vyssie otacky a hned to prestane, takze asi sa fakt natlaci olej kam treba a uz to pradie. Nechavam to inak vzdy zohriat, ci leto ci zima, kym sa nepohne palicka teploty motora na C. Az na toto ranne mutovanie mam svoju Vitarku rad.

Este raz dakujem.

pcs
04-07-2011, 16:24
... lebo pracuje pri slabom mazaní, preto by sa nemal ani zaťažovať, ani dvíhať otáčky (tie reči, že hneď po naštartovaní máte auto používať a nie nechať trochu zohriať motor, neberte vážne)...

Voľnobehom na mieste sa motor v zime zohrieva podstatne dlhšie ako jazdou (primeranou rýchlosťou). Pri jazde sa motor viac namáha, otáčky sú vyššie, teda sa zohreje (lepšie maže) skôr. Okrem toho sa potrebujú "zohriať" aj prevodovka, diferenciály, ložiská, tlmiče ... atď. To sa státim na mieste asi nedá. Tak to zrejme robia aj na severe Švédska.

Trošku "ohriať" motorový olej voľnobehom a "hurá vyraziť vpred" sa teda nemusí vyplatiť. Voľnobehom na mieste sa len zbytočne zvyšuje spotreba paliva, motor sa aj tak "trápi". Cenu spáleného paliva je lepšie investovať do drahej viskóznej triedy kvalitného oleja. Na to je však našinec zvyčajne lakomý. Pardon, chcel som povedať "citlivý".

Ak ale hovoríme o tom, že si chcem vykúriť auto a vysušiť sklá, kým si prisadne vážená pani manželka, tak voľnobehu motora na mieste v zimnom období ako-tak rozumiem ...

durell
04-07-2011, 17:19
oleje premažú motor po určitej dobe po naštartovaní

0W- cca 1 sek
5W- cca 4 sek
10W- cca 8 sek

to som čítal v nejakom článku. Takže na oleji nešetriť ale ho ani zbytočne nepreplácať.
(Castol v suzuki)

gitarista
05-07-2011, 01:00
1. Na benzínových motoroch sa za posledných 40 rokov zmenilo jednoducho povedané len to, že sú presnejšie vyrobené, teda je menšia medzera medzi valcom a piestom, krúžkami. Čím je presnejšia výroba, tým menšia medzera, a tým aj menšia spotreba paliva, ale zasa tým vačšie riziko poškodenia (následkom rozdielnej tepelnej rozťažnosti materiálov) a tým aj vačšia doležitosť dobrého mazania. Takže kto si chce dobre zaťažovať studený motor (a tým ho rýchlejšie ohrievať, aby mu lepšie mazalo), nech si zaradí prvý prevodový stupeň, vytočí na 5000 otáčok, aj ťažký príves ešte pripojí, a to všetko najlepšie pri -25 st.C. Servisy aj predajcovia automobilov to iste ocenia. 2. Čo sa týka prevodovky a ložísk, tak to neovplyvníte nijak, len opatrne jazdiť, než sa zníži viskozita oleja - takže to tu nemá zmysel rozoberať. 3. Čo sa týka investovania do oleja, neviem, ale servisy zvyknú dávať jeden typ, na ktorom sa s oilfirmou dohodnú a pokiaľ si ho nemeníš sám alebo nie si pri tom, tak by som to rozhodne nepreplácal. A pokiaľ máš záruku, tak ten motor možeš tak akurát rukávom leštiť, nič viac. Tie oleje, nech sú akékoľvek, musia niečo vydržať, tých 15000 km je pre ne hračka, lenže kšeft je kšeft, automobilka nebude riskovať prípadné poruchy, takže by ho menili najradšej každé 3 mesiace. 4. Niekto tu už napísal, že prvý olej vymeniť po 5000 km, čo považujem za správny názor.5. Predchádzajúci motor som mal benzín VW, kde sa po 90 tis.mali meniť rozvody - mne sa ventily ozvali pri 115 tis, po výmene ventily bez klepania. Takže ak som dal u suzuki 2,0 nesprávnu informáciu ohľadom výmeny, ospravedlňujem sa, aj za neprofesionálny výraz štelovanie. Ale nezdá sa mi, že by sa nikdy meniť nemali, ale snáď to vy od remesla budete vedieť lepšie...

durell
05-07-2011, 09:19
Gitarista to napísal celkom fajn. doplním len malé detaily.

Na benz motore sa nič zásadné nezmenilo už 70 rokov - veď priame vstrekovanie a iné vymoženosti mali už stíhačky Luftwafe za druhej svetovej.

Servisnú prehliadku bez porušenia záruky môže spraviť každý autoservis s príslušnými oprávneniami na podnikanie v tejto oblasti. Pokial vykoná všetky úkony predpísané pre dané kilometre (čas) akurát záručnú opravu vám spravia len v suzuki. Takže olej aký chcem ja a to si ho ešte aj objednám a prinesiem.

Na rozvodoch je reťaz bez výmenného intervalu . takže 300 až 500 tkm vydrží, a koho potom ešte ten motor bude zaujímať tak aby ju menil.
Po výmene rozvodov (aj u DDiS) je počutelné zlepšenie chodu motora. Môžme to pochopiť aj ako doštelovanie, lebo vyťahaný remeň nahradíme novým presným a ventily už presnejšie definovaný pohyb a vôlu.

;)

pcs
05-07-2011, 10:55
... hm ... ako bolo fajn, keď sa fungovalo na starých autách ... od motorky po autobus stačil lacný Madit, šrobovák, kladivo a dlhý kus drôtu. Na servis bol zaručene najlepší dedinský "akožemechanik" vedľa od susedov. Vlastniť moderné auto, ktoré netreba neustále opatrovať či vylepšovať bola len nesplniteľná túžba z rakúskej reklamy.

Ááaach ... to boli časy. A jazdilo sa.

Dnes sa majiteľ bežne dostupného moderného auta rád stáva otrokom svojho vozidla. Teda, iba ak chce.

Jednoducho povedané.

gitarista
05-07-2011, 11:36
Durell, napísal si:

Na rozvodoch je reťaz bez výmenného intervalu . takže 300 až 500 tkm vydrží, a koho potom ešte ten motor bude zaujímať tak aby ju menil.
Po výmene rozvodov (aj u DDiS) je počutelné zlepšenie chodu motora. Môžme to pochopiť aj ako doštelovanie, lebo vyťahaný remeň nahradíme novým presným a ventily už presnejšie definovaný pohyb a vôlu.
Nechcem slovíčkáriť, o nič nejde, ale tak má tam teda reťaz alebo remeň?

nadineh
05-07-2011, 15:17
Ved je to jasne: pri benzine retaz bez vymenneho intervalu a my s DDiS "remen" s vymenou po 70 000 tis. km...

mimach
05-07-2011, 19:50
A 1,6DDiS má výmenný interval cez 200 000 km, takže rátam že ho budem meniť po 10 rokoch ešte neopotrebený :)

durell
06-07-2011, 10:18
Má tam reťaz v tom benzíne, isto reťaz.
A teraz ma napadlo je tam napínač reťaze, ktorý sa môže meniť pri jeho opotrebení a ten môže rozhasiť časovanie ventilov a teda cvrkot.

Nie som si istý, ale myslím, že je hydraulicky pritláčaný motorovým olejom.

gitarista
07-07-2011, 13:00
durell - však Ty na to postupne prídeš, že to nie je všetko len jedna veľká reťaz alebo remeň, ale páči sa mi, že Ti to vŕta v hlave.

durell
07-07-2011, 16:18
Vŕta, vŕta, veď aby nevŕtalo, kdesi tu na fore som to čítal, že ten napínač vie cca okolo 200 000 km odísť do večných lovíšť a nechcem trepnúť ale myslím že stál okolo 400 +/- €.

a za to na 1,9 DDiS 2 x vymením rozvody aj s prácou.

Takže ten benzín nemá až tak bez údržbový rozvod ventilov.:-(

Keď som išiel kupovať Vitaru silno som zvažoval benzínovú motorizáciu. :cool: