PDA

Zobraziť plnú verziu : Obmedzenie použitia režimu 4x4 Auto maximálnou rýchlosťou?

Suuzuukii
06-12-2010, 19:38
SX4 4-kolkári, má SX4 nejaké obmedzenia v používaní režimu 4x4 AUTO v tom zmysle, že sa neodporúča, alebo zakazuje, jeho používanie nad nejakú hodnotu rýchlosti jazdy? :?:

zvolen
06-12-2010, 19:49
Ahoj. Mám sice dvoukolku, ale podle manuálu při překročení 60 km/h AUTO režim zadek odpojí.

jsj007
06-12-2010, 20:02
Ahoj. Mám sice dvoukolku, ale podle manuálu při překročení 60 km/h AUTO režim zadek odpojí.

Pri prekročení 60 km/h sa automaticky prepne z režimu LOCK do režimu AUTO - nie odpojí zadok. Obmedzenie režimu AUTO v zavislosti od rýchlosti mi nie je známe, ale rád sa nechám poučiť. Je však jasné, že pri 130 km/h ho asi nie je potrebné používať. A keď sú dobré adhézne podmienky, tak zadok by sa pripojiť nemal (myslím v režime AUTO). Osobne si myslím, že používanie režimu AUTO nepretržite by nemalo spôsobovať žiadne problémy. Ale to je môj názor. Budem rád za ostatné.

"fantastic 4"

Suuzuukii
06-12-2010, 20:05
Pýtam sa preto, lebo dnes som sa bavil s Duchom o Outlanderi a ten to má dokonca napísane v návode na používanie, že sa neodporúča tento režim používať pri rýchlostiach nad už nepamätám akú hodnotu.

jsj007
06-12-2010, 20:18
Nasiel som toto

548854875486

costelo
06-12-2010, 21:56
Obmedzenia žiadne. Auto je natoľko inteligentné, že si samo urobí to čo je treba. Pri rýchlosti 60km/hod sa automaticky vypne 4WD LOCK a prepne na 4WD AUTO. Pri zapnutí 4WD AUTO sa môže jazdiť trvale maximálnou rýchlosťou. Ja som mal vždy zapnuté 4WD AUTO a len raz som to vypol, reku načo. A hneď na druhý deň som sa dostal do kolízie, lebo som sa nemohol pohnúť preto, že sa mi predné kolesá pretáčali pri vychádzaní na križovatke do kopca na mokrom asfalte. NEvypínam a viem prečo. Kto raz skúsi tento luxus, určite sa ho už nezriekne. No a na snehu ani nehovorím. Druhí sa šmýkajú nemôžu sa pohnúť a ja idem ako na suchu.
Do Suzuki.

Duch
07-12-2010, 11:03
Listujem slovensky manual od Outlandera, nasiel som si na nete aj anglicky ale nikde to obmedzenie rychlosti neviem najst...

Ale je tam toho popisane dost v zmysle pohon 4x4 vam zaruci skvele jazdne vlastnosti... V zapati upozornenie ze vase auto nie je skutocny offroad a bolo konstruovane pre jazdu po spevnenej ceste a len prllezitostne po nespevnenych. Treba sa vyhybat prudkemu pridavaniu plynu a velkemu zatazovania systemu.

Jazda 4x4 Auto vo vysokych rychlostiach nie je zakazana ale neodporuca:

pre zvysenu spotrebu (pravda, spotreba ide hore)
pre mozne prehriatie systemu (uvareny olej, pravda lebo sa mi to uz stalo)

Najprv vas len auto upozorni ze system sa zacina prehrievat a treba zvolnit tempo, ked to nepomoze tak pohon 4x4 odpoji a nebude ho mozne zapnut kym nevychladne. Na dialnici sa mi to nestalo resp. neskusal som jazdu v 180ke na 4x4, ale na zasnezenom letisku sa mi ho podarilo zahriat na tolko ze ma uz upozornil a dlho by netrvalo kym by ho vypol uplne.

Pri rezime 4x4 Lock sa pri vyssej rychlosti (nepisu pri akej) automaticky prepne na 4x4 Auto a pri tomto rezime je default pomer 80:20 a podla potreby az do 50:50.

Cela tato otazka vznikla ked som sa vcera so Suuzuukii bavil na temu zima, sneh, stvorkolky a zimne radovanky s autom :D Taka Impreza nemoze mat obmedzenia na nahon kedze je to permanentna 4x4 a pre nu musi byt jazda v snehu hrackou aj pod zatazou.

Suuzuukii
07-12-2010, 11:13
....Taka Impreza nemoze mat obmedzenia na nahon kedze je to permanentna 4x4 a pre nu musi byt jazda v snehu hrackou aj pod zatazou.

Myslíš takúto jazdu v snehu (http://www.youtube.com/watch?v=Av0VsTxJd78), hej? :rolleyes:

Duch
07-12-2010, 11:19
Napriklad taku... :D

profiter
07-12-2010, 11:34
Mne do dnes nie je jasne, ci je v rezime "AUTO" mala cast momentu (5-10 percent) prenasana na zadok aj bez preklzu prednych kolies. Tipoval by som ze hej. Nebezpecna situacia pre samotny pohon je, ked je jedno koleso v lufte a ostatne 3 na pevnom podklade (napriklad ked som cuval v kopci cez obrubnik), dojde k rozdielu otacok medzi napravami, naslednemu treniu elm. spojky. Samozrejme ze taky preklz iba jedneho kolesa moze nastat na hocijakom povrchu. Cize k samotnej teme, nevidim dovod obmedzenia pouzivania "AUTO" rezimu pri vysokych rychlostiach, lebo aj keby sa jedno koleso na chvilu odlepilo od cesty (vytrhany asfalt), tak ostatne sa tocia dostatocne rychlo nato, aby nevznikol taky rozdiel medzi nepravami, ako pri rozbehu a pod., ked prakticky jedna naprava stoji a druha klze.

Duch
07-12-2010, 11:51
Profiter urcite su pohanane obidve napravy aj bez preklzu kolies. Ako tu uz bolo pisane ze pri Ignise to bolo zevraj 5%, pri Mitsu Outlander 20%, takze urcite aj SX4 bude mat nejake to percento vykonu stale na zadku.

Cely ten pohon chapem tak ze sa s tym moze jazdit v podstate ako sa chce ALE tak aby sa neuvaril olej. Ked sa tomu aj prikuri dobre ale nie dlhodobo a trochu brat na to ohlad.

RTs - SX4
07-12-2010, 11:54
Zdravím Sx4-károv!
Napadol prvý sneh a tak som si povedal, že je čas vyskúšať 4x4 AUTO...
Mám Sx4-ku cca 2 mesiace a žiadne skúsenosti s 4x4 tak som testoval...?!
Zatiaľ čo dvoj-kolkári jazdili po Račianskej v BA. cca 30-tkou (cesta bola fakt zasnežená a kĺzalo to dosť) ja som postupne skúšal čo to povie. Snažil som sa isť ako s mojou starou "Fobiou" a nič nepreháňať, ale keď som cítil, že idem ako na "koľajniciach" a auto sedí bezpečne a poslúcha povely, preradil som sa do ľavého pruhu a v pohode 60-tkou predbiehal kolónu... No proste rozdiel, ktorý vidíte a cítite! Samozrejme treba zostať pri zemi a nespoliehať sa na techniku a hlavne predvídať v bezpečnom odstupe na zabrzdenie.
Výborné je pochopiteľne s 4x4 parkovanie do závejov, kde s Fobiou, by som si netrúfal vliezť, so Suzuki Sx4 stačila AUTOmatika a trvalý náhon 4x4 som ani nepotreboval...
Tak že zatiaľ spokojnosť. Že to žerie viac je samozrejmé a beriem to na vedomie s pocitom, že bezpečnosť za ten benzín stojí!
(Jediné čo ma na mojej Sx4-ke štve je vŕzganie plastov palubovky (http://www.suzukiclub.sk/showthread.php?t=4), ktorá stíchne len keď sa prehreje kúrením... )
Asi tak.........
:rolleyes:

Suuzuukii
07-12-2010, 12:18
Mne do dnes nie je jasne, ci je v rezime "AUTO" mala cast momentu (5-10 percent) prenasana na zadok aj bez preklzu prednych kolies....
:arrow: Pohon 4x4 u SX4 (http://www.suzukiclub.sk/showthread.php?t=646) :study:

Beaumont
07-12-2010, 15:44
Jen malá technická k SX4:
V režimu 4x4 AUTO v případě, že předek nejde do prokluzu, není na zadek přenášen žádný kroutící moment. V případě, že začne předek prokluzovat, přenáší se na zadek podle potřeby 0 - 50 % kroutícího momentu (je to trochu něco jiného než výkonu).
V tomto režimu (AUTO) není omezena žádná maximální rychlost a nestane se vůbec nic pokud tam tento mód bude zapnut. Z principu konstrukce, kdy bez prokluzu předku není aktivována elektrodynamická diferenciálová spojka, se jízda nemůže projevit ani na vyšší spotřebě. Stručně řečeno, při normálních jízdních podmínkách je režim 2WD totéž, co režim 4WD AUTO.

Duch
07-12-2010, 17:57
Zaujimave... dava to zmysel tym ze to setri palivo ale pohon 4x4 je stale v pohotovosti. Len ci to tak naozaj je. Cital si to niekde? Ale asi to tak bude kedze uzivatelia SX4 hovoria ze im nestupa spotreba co pri 4x4 im musi vzdy stupnut. Citit to uz len pri rozbehu ked je treba viac plynu ako pri prednom nahone. Mozno nie pri SX4 ta je lahka ale pri 2t aute to citit.

RTs - SX4
07-12-2010, 18:57
Zdravím,
mne osobne predajca povedal, že jazda s trvalým 4WD - AUTO = vyššia spotreba... Zdôvodňoval to tým, že na štandardných slovenských cestách dostáva automatika vplyvom nerovností a nekvality vozovky občas povel na zapojenie zadnej nápravy?!?
Na snehu je spotreba samozrejme vyššia vďaka valivému odporu.
Aký je podiel 4WD - AUTO zo samotnej spotreby netuším.........

costelo
07-12-2010, 20:12
Je to možné, lebo princíp fungovania síce presne nevieme, ale logika hovorí, že sa pripája pri preklze predných kolies. Preklz ani nemusí byť, stačí zákruta. Predné kolesá idú po väčšom priemere ako zadné a je tu rozdiel, ktorý zaznamená nainštalovaný snímač ABS a je cítiť aj bez preklzu, že auto aj na asfalte ináč sedí. Teda pripája sa zadný pohon v nejakom malom pomere a ten môže spôsobiť mierne zvýšenie spotreby. Ja som ho zaznamenal tiež, už mi robí priemerka 7,8. Ale som na plyne tak si robím radosť, keď môžem. Ale treba vypnúť ESP a prestane reagovať aj ASR (http://www.suzukiclub.sk/showthread.php?t=637). Keď je priestor bezpečný je to pasia. Vtedy sa dá šmýkať aj zadnými, na snehu. Na asfalte by to nešlo, lebo ten výkon motora.....nedostatočný. Na to sú iné autá.
Do Suzuki.

Beaumont
08-12-2010, 00:07
Zdravím,
mne osobne predajca povedal, že jazda s trvalým 4WD - AUTO = vyššia spotreba... Zdôvodňoval to tým, že na štandardných slovenských cestách dostáva automatika vplyvom nerovností a nekvality vozovky občas povel na zapojenie zadnej nápravy?!?
Na snehu je spotreba samozrejme vyššia vďaka valivému odporu.
Aký je podiel 4WD - AUTO zo samotnej spotreby netuším.........

To co povedal prodejca je naozaj nezmysel, na štandartných cestách nemože dostavať automatika tento povel vplyvom svojej prirodzenej opozdenej reakcie.

durell
08-12-2010, 14:49
Sorry, že sem pletiem GV ale v snehovej kaši na dialnici som išiel 90 popri kamionoch vo vyjazdenom pruhu a bola to paráda permanentný pohon je proste bomba a auto sedí ako prikované. Na scenicu by som si to nedovolil za žiadných okolností. Kalamita je tá pravá pôda pre pohon 4x4. Aj pre tých pár dní som to auto kupoval.

A myslím že v režime AUTO u SX je na zadok privádzaný výkon lebo aj 5 % ktoré sú tam rapídne skráti reakčnú dobu. Lebo nárast výkonu od 0 do X % je velmi pomalý a od tých X% narastá omnoho strmšie - takže auto reaguje omnoho rýchlejšie na preklz.
Pri pripájaní spojky od 0 by sa mohol prejaviť aj trochu ráz pri pripojení.

Vivat S

profiter
08-12-2010, 15:23
Ako som uz pisal do dnes mi to nie je jasne a vyzera to, ze zatial v tom na tomto fore nema jasno nikto. Osobne si myslim ze nejaky moment tam uz je, inak sa rozbieha na mokrej ceste s 2WD a inak s 4WD auto, ja tam v automatike necitim najmensi preklz prednych kolies. Okrem toho auta fungujuce na podobnom principe to tak zvyknu mat, napriklad tucson ma 10 percent. Rozdiel v spotrebe necitim ziaden, ale to moze byt aj tym, ze pre dizel s 280Nm to je zanedbatelne.

durell
08-12-2010, 15:54
Kolesá nemusia preklznuť. RJ vie aký výkon používaš na rozbeh a podľa toho pošle do zadu výkon. Prázdne auto sa rozbieha s inou záťažou motora ako keď si pripojíš 750 kg vozík.

sklamany_zo_suzuki
08-12-2010, 23:27
To co povedal prodejca je naozaj nezmysel, na štandartných cestách nemože dostavať automatika tento povel vplyvom svojej prirodzenej opozdenej reakcie.
Žiaľ, je to pravda. Meral som za jazdy signál na spojke osciloskopom a aj v režime "auto" na normálnej ceste RJ dosť často spojku zopína. PWM duty je síce len pár percent, ale zopína a to sa zákonite musí prejaviť aj na spotrebe.

sklamany_zo_suzuki
08-12-2010, 23:31
Mimochodom, netreba zabúdať, že v režime "auto" sa na kašovitej ceste v prípadnom šmyku auto správa pretáčavejším, ako len na čistý predný náhon, zadok môže rýchlo "uletieť". Podľa mňa je preto vhodnejší režim 2WD - vlastná skúsenosť.

durell
09-12-2010, 08:12
Najvhodnejšie je 4X4 s medzidifu. Režim auto by som použil maximálne po meste alebo pri jazde po ujazdenom snehu a do rýchlosti max 60, ale to je len môj odhad. Pri pomalej jazde do kopca na šmykľavom povrchu. Rozhodne by som 4X4 Auto nepoužil na rýchlejšiu jazdu po dialnici s kašou. To už radšej LOCK, a aj na brodenie hlbším snehom.

AUTO by som použil aj pri ťahaní (vozík, druhé auto alebo plne naložený)

No rozhodne nie na horských serpentínach na ujazdenom snehu, lebo ak to zopne v zákrute môže to byť dosť nepríjemné.
Prvé pripojitelné pohony takto vykopli veľa aut z cesty, keď v zákrute zrazu zopli do plna a kopanec poslal auto do hroble aj s vytočenými kolesami pre zatočenie.

Beaumont
09-12-2010, 09:14
Kolesá nemusia preklznuť. RJ vie aký výkon používaš na rozbeh a podľa toho pošle do zadu výkon. Prázdne auto sa rozbieha s inou záťažou motora ako keď si pripojíš 750 kg vozík.

Řídící modul 4WD je povelován pouze snímačem otáček zadních kol "G" (je to něco jiného než snímače kol ABS) v závislosti na datech z jednotky ABS. S výkonem to nemá nic společného a s vozíkem už vúbec ne. Rozhodující vstupní veličinou jsou pouze otáčky kol. Ta elektronika zase nedisponuje až tak vysokou "inteligecí".
A hlavně SX4 disponuje jiným typem pohonu 4x4 než různě jiné čtyřkolky, není to Haldex.

profiter
09-12-2010, 09:31
Žiaľ, je to pravda. Meral som za jazdy signál na spojke osciloskopom a aj v režime "auto" na normálnej ceste RJ dosť často spojku zopína. PWM duty je síce len pár percent, ale zopína a to sa zákonite musí prejaviť aj na spotrebe.
preco zial? ...mozno je to prave tych 10 percent momentu, ktory tam je aj bez nejakeho preklzu prednych kolies. V podstate celu zimu mam zapnuty rezim AUTO a nikdy som ziaden problem nemal, a co je podstatne ani moja zena zatial ziaden nekontrolovany manever s autom neurobila. Nakoniec nekupil som si "stvorkolku", aby som jej vyhody nevyuzival, len kvoli spotrebe, co v pripade 1,9DDiS fakt nie je problem.
Pripajanie zadneho nahonu v rezime "AUTO" som citelne registroval, iba ked som blbol na snehu na parkovisku, avsak musim povedat ze v zapati ESP auto korigovalo.

Beaumont
09-12-2010, 11:27

To, že jsi naměřil oscilockopem signál na spojkovém modulu neznamená, že je aktivován pohon. Z principu funkce systému ovládání datovou sběrnicí, jsou všechny elementy hlídané. Pokud nevíš jestli naměřený signál je zpětnovazební, nebo silový-ovládací, tak to o ničem nevypovídá. Dokumentace hovoří jasně: v režimu AUTO je podíl přenosu 0 - 50 %. Nejedná se o politiku, takže nemám důvod tomu nevěřit.

profiter
09-12-2010, 13:28
v režimu AUTO je podíl přenosu 0 - 50 %. Nejedná se o politiku, takže nemám důvod tomu nevěřit.
no ked si precitas pozorne navod, ktory tu pastol jsj007, pise sa v nom, nieco take:
"pocas jazdy po beznych vozovkach je rozvod krutiaceho momentu do zadnych kolies zredukovany, aby sa dosiahol stav podobny nahonu iba na predne kolesa, cim je vylepsena spotreba paliva".
Ja z toho usudzujem, ze nejake male percento momentu tam bude, tak ci tak.
Na druhej strane som sa zarazil nad terminom, ze pri "normalnej rychlosti sa sila motora prenasa na prednu aj zadnu napravu", co vo mne evokuje pocit, ze pri vyssich rychlostiach nejake pripajanie zadneho nahodu ani nemusi byt. Mozno ze tak ako LOCK ide iba do 60km/hod, je este jeden vyssi limit, kedy "AUTO" rezim funguje. Tu by som videl priestor pre "sklamaneho...", ci by to nepomeral este raz na dialnici pri rychlostiach podobnych MPR a viac. Lebo pojem "normalna rychlost" je dost relativny, pre kazdeho to moze znamenat nieco ine :).

Beaumont
09-12-2010, 13:44
Jestli se na zadek převádí nějaký kroutící moment v režimu AUTO i za normálních podmínek, by se podle mně dalo jednoduše zjistit ampérmetrem s malým vnitřním odporem. Při plném přenosu (tj. 50 %) má do modulu spojky zřejmě téct proud cca 3-5 ampér. Takže by tam něco mělo jít i při té normální jízdě. Když ne, tak se jedná pouze o napěťovou diagnostickou záležitost.
Osciloskopem se v tomto případě nezjistí nic, ten něco naměří vždycky.
Jen tak mimochodem, český manuál píše něco jiného než slovenský, totiž jednoznačně 0-50 %. Není tam nic o redukovaném přenosu, který se má blížit 2WD, tuto vlastnost má spíš Haldex, ale princip konstrukce haldexu je jiný.
Je to ale jedno, funguje to dobře a o tom to je...

sklamany_zo_suzuki
09-12-2010, 16:13
Priebeh na osciloskope vypovedá presne funkcii zopínania spojky. Čím širší pulz, tým výšší prúd na cievku spojky. Čo je na tom nepochopiteľné?
Priebeh som meral na pamäťovom 191 fluke z toho dôvodu, že som chcel presne vedieť, aké signály elektronika produkuje. Prúd nameraný merákom je len RMS výsledok hodnoty PWM regulácie. Viem čo som meral, žiadnu spätnú väzbu, ale priamo signál na cievku spojky. Meral som to v rozmedzí 60-90km/h, v zákrutách aj na rovine. Na rovnej ceste nedochádzalo takmer k žiadnym pulzom, kdežto v zákrutách spolu s minimálnymi nerovnomernosťami sa PWM duty pohybovalo priemerne okolo 8%, minimálne však vždy trela na 2-3%, čo asi nemá žiadny badateľný praktický význam pre jazdné vlastnosti, ale vzniká zbytočné namáhanie a opotrebovanie spojky.

sklamany_zo_suzuki
09-12-2010, 16:16
J...
Osciloskopem se v tomto případě nezjistí nic, ten něco naměří vždycky.
...
Ba práve naopak. Priebehy na osciloskope vypovedajú presne o činnosti a zásahoch zariadenia, kdežto meranie prúdu meracím prístrojom je v tomto prípade len orientačné.

Beaumont
09-12-2010, 17:05
To jsou velice zajímavé informace, jenom nevím jakým způsobem by mohlo docházet k opotřebení spojky když přenos není realizován třením, není tam žádná třecí lamela ani obložení, spojka nefunguje na elektromagnetickém principu, jako například spojka kompresoru klimatizace.

Beaumont
09-12-2010, 17:21
Jen taková malá informace. Ten nerozebíratelný, válcový komplet té diferenciálové spojky, v manuálu pojmenovaný "spojovacie zariadenie", v případě poruchy neopravitelný, stojí v Česku 35 000,- Kč, což je asi 1 500 € !!!

sklamany_zo_suzuki
09-12-2010, 17:25
Každá vec sa používaním opotrebováva. Alebo je snáď tento diel večný? Ako podľa teba vzniká prehriatie smrad a jej následne vypnutie po určitom čase tejto spojky pri jej nesutálom preklze?

Beaumont
09-12-2010, 17:40
Zatím mi tento mechanismus funguje dobře, ještě jsem to bohudík nemusel rozebírat, nikdo neví co uvnitř je. Nevědí to ani firemní mechanici a zřejmě ani jejich instruktoři. Moje teorie, jak už jsem se několikrát vyjadřoval, je ta, že systém spojky je elektrodynamický. To jest že funguje na podobném principu, jako funguje třeba rekuperační brždění. Pri tomto také vzniká ztrátové teplo, ale nikoliv třením, ale působením vířivých proudů. Tím vzniká při přehřátí smrad. Je to hlídané čidlem, ale je tam zpoždění reakce toho čidla dané umístěním. Přehřátím se může poškodit vinutí a nebo ložiska toho kompletu, ale nevím k jakému jinému opotřebení by mělo výrazněji docházet. Kdyby přenos v tom nerozebiratelném kompletu byl realizován prostým třením, tak by to muselo okamžitě shořet po chvilce provozu.

Beaumont
09-12-2010, 17:54
Ještě jedna zajímavost. Ta dif. spojka z SX4 je beze změny použita i v Kizashi 4WD, a to je mnohem těžší vozidlo s výkonem motoru o 50 kW vyšším než výkon SX4. Takže bych rád doufal, že to něco vydrží i v případě častějšího používání. 35 000,- by se mi platit nechtělo, ale ona je to taková pěkná zaokrouhlená suma, neb modul ABS stojí také 35 000,- a také ho lze pouze vyměnit, nikoliv opravit. Takže by se mohla nabízet otázka jestli není lepe raději nebrzdit.

sklamany_zo_suzuki
09-12-2010, 18:07
Pri rekuperačnom brzdení vzniká stratové teplo? To si nejako odporuje, nie?
Rekuperovať pri brzdení znamená pohybovú energiu znovu využiť, nie mariť. Napríklad ak jeden rušeň brzdí rekuperačne elektrodynamickou brzdou, vyrobenú elektrickú energiu nemarí v od****íkoch na teplo, ale ju vracia späť do troleja, odkiaľ ju vie následne využiť napríklad iný rušeň pre ťahanie. Som rušňovodič, viem o čom píšem.

Aký je to ten tvoj elektrodynamický systém rekuperačného brzdenia, ktoré produkuje teplo? A ako si to predstavuješ, že je to využité v tejto spojke? Môžeš to trochu rozviesť? Možno som ťa len nesprávne pochopil.

sklamany_zo_suzuki
09-12-2010, 18:12
...neb modul ABS stojí také 35 000,- a také ho lze pouze vyměnit, nikoliv opravit. Takže by se mohla nabízet otázka jestli není lepe raději nebrzdit.
Máš zaujímavé porovnania, vymýšľaš to skoro, ako môj otec, kde na to chodíte?
Bez bŕzd sa samozrejme jazdiť nedá, no bez použitia pohonu 4x4 pri bežnom jazdení v 99.9% áno. Stále nevidím jediné pozitívum jazdenia non-stop v režime "Auto4x4".

Beaumont
09-12-2010, 20:31
To s tím ABS byla samozřejmě nadsázka. Při tom rekuperačním brzdění u elektrické lokomotivy se proud samozřejmě vrací do sítě, ale také se dá brzdit do odporové zátěže, nebo do zkratu a co se týče brzdícího účinku, je to stejné. Když použiji modelový příklad, kdy bych namísto té spojky měl asynchronní elektromotor, tak naprazdno se rotor bude volně protáčet. V momentě kdy stator vyzkratuji, protáčení bude elektrodynamicky bržděno, a účinost brždění bude přímo úměrná rychlosti otáček a velikosti odporu zkratu. Teplo bude vznikat na vinutí i na odporu. Žádné mechanickě tření ani mechanické opotřebení třením tam není.
Jaký je opravdu princip fungování té spojky diferenciálu nevím, je to jen má teorie, ale odmítám možnost že by to bylo řešeno nějakým elektromagnetem a nebo třením kovu na kov jako spojka u motorové pily.
Možná že tu spojku časem někdo zkurví, rozpitvá ji a pak konečně budeme vědět co v tom záhadném elementu je.

sklamany_zo_suzuki
09-12-2010, 21:27
To s tím ABS byla samozřejmě nadsázka.
Beriem

Při tom rekuperačním brzdění u elektrické lokomotivy se proud samozřejmě vrací do sítě, ale také se dá brzdit do odporové zátěže
Nie, nedá, to už totiž nie je rekuperačné brzdenie. Všetko dokopy sa to nazýva elektrodynamické brzdenie (EDB), ktoré môže byť do od****íka (energia sa mení v teplo), rekuperačné (energia sa vracia späť do troleja a opätovne sa zúžitkuje niekde inde), alebo kombinované.

Když použiji modelový příklad, kdy bych namísto té spojky měl asynchronní elektromotor, tak naprazdno se rotor bude volně protáčet. V momentě kdy stator vyzkratuji, protáčení bude elektrodynamicky bržděno, a účinost brždění bude přímo úměrná rychlosti otáček a velikosti odporu zkratu. Teplo bude vznikat na vinutí i na odporu.
Nebude, v momente ako vykrátiš stator točiaceho sa asynchrónneho elektromotra sa neudeje úplne, ale úplne nič.

Možná že tu spojku časem někdo zkurví, rozpitvá ji a pak konečně budeme vědět co v tom záhadném elementu je.
Na to sa teším aj ja. Ale ako to tu čítam, som presvedčený, že ja tým prvým patológom nebudem. Stále som ale nepochopil, odkiaľ sa podľa tvojej teórie berie to teplo.