PDA

Zobraziť plnú verziu : Športové pružiny - zníženie - vplyv na životnosť sériových tlmičov

Suuzuukii
26-08-2010, 22:38
Zaujímala by ma jedna vec, a to, skrátí sa životnosť sériových tlmičov, ak sa vymenia sériové pružiny za športové, v tomto prípade za H&R (http://www.h-r.com/de/) na Splashi, ktoré "spôsobia" zníženie svetlej výšky o cca 30 mm? :?:

Má o tom niekto relevantné vedomosti? Ak to skráti ich život, tak cca o koľko a prečo? Lebo nejak mi to hlava neberie :rolleyes:

A druhá vec, na aké hodnoty nastaviť geometriu? Ako na sériovkách? :scratch:

scorpio13
27-08-2010, 01:27
Niekoho chytil autoslalom:D...o koľko sa skráti, to netuším. Ale je to preto, že pri znížených pružinách sú tlmiče stále akoby v záťaži...stále zatlačené. Ako keby si mal stále plne naložené auto, tiež by ti nevydržali tlmiče dlho:)

Suuzuukii
27-08-2010, 08:20
....Ale je to preto, že pri znížených pružinách sú tlmiče stále akoby v záťaži...stále zatlačené. Ako keby si mal stále plne naložené auto,...

To by som netvrdil, pretože zaťažený tlmič musí tú záťaž aj "riešiť". Pri výmene pružín síce tlmič "klesne", ale nerieši ako keby konštantnú záťaž.
Ale už mi to bolo vysvetlené - skráti sa dĺžka pracovného zdvihu nakoľko športová pružina je tvrdšia.

Deezel
27-08-2010, 09:52
... pozor na znižovanie. Na slalomy je to síce fajn, ale rodinu do toho už nenaložíš, resp. pôjdeš na dorazoch, čo určite nemá dobrý vplyv na zvyšné časti podvozku.

Kulinecko
27-08-2010, 10:11
tak tak, ak vymenis len pruziny tak tlmice su ovela viac namahane preto, lebo su konstruovane na pracovnu dlzku celej jeho drahy, teda od uplne vysunuteho tlmica az po jeho prepruzenie. ak mu ty sportovou pruzinou skratis jeho drahu tak uz nebude pracovat tak ako bol navrhnuty, ale len polovicne a tym sa skracuje jeho zivotnost. o kolko to je tazko povedat, vsetko to zavisi hlavne od povrchu po ktorom sa jazdi... teda ak su cesty nekvalitne, pripadne casto chodis do lesa, po poli atd je to ine akoby si autom cisto len slalomoval na krasnej rovnej ceste.
dalsia vec su potom aj ine casti podvozku ktore trpia, kedze tlmice netlmia vacsie razy tak ako maju.. a to rozne ulozenia, capy, atd.. ked tam zase das extrem sportovy podvozok nastavitelny a neupravis ostatne casti, odidu Ti zasa tie.. rozhrkas cele auto.. preto je dobre zvolit akysi stred vhodny aj na bezne jazdenie ale aj nesklame pri prejazdoch ostrejsimi zakrutami.. ja som napr. na swifte vymenil cely podvozok zo swift sport. nie je makky, ani moc tvrdy, robeny aj do mesta aj na zabavu. auto sadlo len cca 1,5cm, no sedi omnoho lepsie. dalsim problemom znizenia je v beznej premavke problemom aj parkovanie na obrubniku, prejazd mensich nerovnosti atd.. to vsetko treba zvazit..

Suuzuukii
27-08-2010, 10:29
....ja som napr. na swifte vymenil cely podvozok zo swift sport. nie je makky, ani moc tvrdy, robeny aj do mesta aj na zabavu. auto sadlo len cca 1,5cm, no sedi omnoho lepsie...

Presne nad tým premýšlam aj ja, dať komplet tlmiče aj pružiny zo Swift Sporta :iagree:

Tie "praktické" veci ako parkovanie, vozenie rodiny a podobne, to je jasné, ale to neriešim :-P

Odkiaľ si bral ty ten podvozok? :?: Lebo pozerám na AutoKelly a ak to je fakt presne to, čo montujú vo fabrike, tak potom sa mi cena páči :) predok plyno-kvapalinový MONROE MO G7273(4) za 70.-€ a zadný plyno-kvapalinový MONROE MO G1062 za 58.-€ kus.

Deezel
27-08-2010, 11:13
... máš overené, že to sadne presne zo Swifta Sporta na Splasha? Swift Sport váži podľa papierov 1070 kg, Splash 990 kg. Ja som musel športové pružiny vyhodiť najmä kvôli váhe LPG (50 kg) nádrže - zadok pružil tak max. 3 cm :D.
V tvojom prípade skôr môže byť problém, že ti bude auto podskakovať po ceste, lebo podvozok bude navrhnutý na väčšiu váhu.
Ináč, keď chceš stabilnejší podvozok, stačí dať lepšie tlmiče. Mám to tak na Ignise - pružiny pôvodné, tlmiče KYB ExcelG. Oproti pôvodným tlmičom to podstatne lepšie sedí a môžem naložiť aj svokru s príslušenstvom 8-)

Suuzuukii
27-08-2010, 11:17
Neviem odkiaľ máš tú váhu, ale môj váži podľa papierov 1065 kg, plus asfaltové vytlmenie, tak nakoniec je možno aj ťažší ako Sport :D Podvozky sú podľa katalógov Monroe aj H&R identické.

Nejaké iné "lepšie" tlmiče je tiež riešenie, ale osobne si myslím, že sériový Swift Sport podvozok, je ku konkrétnemu autu lepšie odladený ako keď daš "čo-človek-nájde-v-katalógu" :) a vzhľadom na identickosť podvozkov asi najlepšie riešenie. Podvozkové plošiny sú rovnaké, rozdiel medzi Sportom a Splashom je len v rázvore 20mm a rozchod je identický.

Deezel
27-08-2010, 11:48
Technické údaje SUZUKI SPLASH 1,2 GS (http://www.suzuki-piestany.sk/index.php?page=splash&typ=12gs&act=techu)

Technické údaje SUZUKI SWIFT 1,6 3dv. SPORT (http://www.suzuki-piestany.sk/index.php?page=swift&typ=163dvsport&act=techu)

... už logika hovorí, že 1,6 motor bude ťažší ako 1,2
Mne napríklad tých 50 kg spravilo doosť. Tie pružiny čo som mal ja boli perfektné, ale len v prípade, že v aute nebol nikdo len vodič a nič iné. Tak boli asi navrhnuté

Suuzuukii
27-08-2010, 11:57
... už logika hovorí, že 1,6 motor bude ťažší ako 1,2...
Motor je len tak asi desatina hmotnosti auta, takže v celkovej hmotnosti táto logika nemusí platiť. Koniec koncov nie je problém dať autá reálne zvážiť na váhu.

Deezel
27-08-2010, 12:05
... keď nie je problém, tak treba dať zvážiť a hned bude jasnejšie ... Najlepšie by bolo rovno vyskúšať Splash s podvozkom zo Sporta, ale to asi ťažko ;-)

Kulinecko
27-08-2010, 13:31
hmm, podozrivo nizke ceny za tie tlmice.. ja som to sice prezistoval len v suzuki original diely a tam boli ceny okolo 660e za komplet podvozok zo sporta. ja som ale kupoval z rakuska. viem zohnat komplet podvozok cize 2 predne tlmice plus pruziny a 2 zadne tlmice plus pruziny za 320e aj s dovozom. su uplne nove, demontovane z novych swiftov sport kvoli prerabkam na ralley. takze az by niekto chcel, viem to doviezt, podmienka je ale aspon dvaja ludia, vzhladom na vzdialenost 500km.. alebo keby niekto chcel sedacky zo sporta nove..

Suuzuukii
27-08-2010, 14:02
:thumbright: Dobré vedieť, je možné že by som si na Vianoce urobil radosť :king:

Kulinecko
27-08-2010, 16:50
nie je problem :) ak sa date dokopy aspon dvaja :)

suzukac
28-08-2010, 22:19
Zaujímala by ma jedna vec, a to, skrátí sa životnosť sériových tlmičov, ak sa vymenia sériové pružiny za športové, v tomto prípade za H&R (http://www.h-r.com/de/) na Splashi, ktoré "spôsobia" zníženie svetlej výšky o cca 30 mm? :?:

Má o tom niekto relevantné vedomosti? Ak to skráti ich život, tak cca o koľko a prečo? Lebo nejak mi to hlava neberie :rolleyes:

A druhá vec, na aké hodnoty nastaviť geometriu? Ako na sériovkách? :scratch:

tzv. "sportove pruziny" neriesia okrem efektu skoro nic!!! pruziny su maksie ako seriovky a preto ti auto klesne o cca 3cm nizsie aaaale ako bolo spravne napisane skratis seriovym tlmicom zivot cca o polovicu z dovodu ze tlmic prepruzi az na "dno" cize udiera o spodok plasta tlmica v kritickych situaciach takze skor "umrie"!!!

Suuzuukii
28-08-2010, 22:39
Prečo by mali byť športové pružiny mäkšie? :?: Práve naopak, tvrdšie, s progresívnou charakteristikou.

suzukac
29-08-2010, 00:16
praveze su maksie!!! a to preto aby doslo k znizeniu!!! pri tej istej vahe auta auto klesne o pozadovane cm!! ved tlmia ti tlmice a nie pruziny!! tie maju za ulohu roztiahnut teda vratit tlmic do povodnej polohy

Kulinecko
29-08-2010, 01:33
suzukac tu nemas pravdu.. sportove pruziny nie su maksie, ale tvrdsie. akurat maju cca o pol zavitu menej ako seriove pruziny, tym sa dosahuje to znizenie o dane cm. ak by boli pruziny maksie, auto by sice sadlo nizsie ako pises, ale pri nahlom prepruzeni by nastal aj opacny efekt kedy by auto pri odlahceni stuplo a nasledne zase o dost kleslo, co by malo za nasledok to ze by auto riadne plavalo, ako napr francuzske auta :) cielom sport pruzin je stvrdit podvozok aby auto neplavalo, sedelo v zakrutach, neposkakovalo a nenaklapalo sa. to ze vacsina sport pruzin ma o nejaku cast zavitu menej co sposobi znizenie auta je jak z dovodu vizualneho tak z dovodu dosiahnutia co najnizsieho taziska auta k vozovke. potom auto dobre sedi v zakrutach atd. no a samozrejme ak sa nevymenia tlmice, ich pracovna draha sa skrati, a teda ako si pisal aj ty krati sa im zivotnost..
preto sa odporuca menit oboje..

Suuzuukii
29-08-2010, 18:17
Tu je porovnanie sériovej zadnej pružiny SX4 a športovej zadnej pružiny H&R určenej na SX4.

http://hphotos-snc3.fbcdn.net/hs463.snc3/25420_346106808467_512723467_3325562_2926595_n.jpg

Dokonca má športová viac závitov ako sériová v tomto prípade.

suzukac
29-08-2010, 23:14
suzukac tu nemas pravdu.. sportove pruziny nie su maksie, ale tvrdsie. akurat maju cca o pol zavitu menej ako seriove pruziny, tym. sa dosahuje to znizenie o dane cm. ak by boli pruziny maksie, auto by sice sadlo nizsie ako pises, ale pri nahlom prepruzeni by nastal aj opacny efekt kedy by auto pri odlahceni stuplo a nasledne zase o dost kleslo, co by malo za nasledok to ze by auto riadne plavalo, ako napr francuzske auta :) cielom sport pruzin je stvrdit podvozok aby auto neplavalo, sedelo v zakrutach, neposkakovalo a nenaklapalo sa. to ze vacsina sport pruzin ma o nejaku cast zavitu menej co sposobi znizenie auta je jak z dovodu vizualneho tak z dovodu dosiahnutia co najnizsieho taziska auta k vozovke. potom auto dobre sedi v zakrutach atd. no a samozrejme ak sa nevymenia tlmice, ich pracovna draha sa skrati, a teda ako si pisal aj ty krati sa im zivotnost..
preto sa odporuca menit oboje..

tak ako kuli mal som pravdu aj na foto to vidis? keby bola kratsia mohlo by pri "vpadnuti kolesa" do jamy na ceste dojst k tomu ze by ju vytlacilo a sla by mimo ulozenia a to by bolo nebezpecne!!! preto ma taku istu dlzku iba je maksia takze iba auto znizi tym padom ma auto mensiu svetlu vysku aj tazisko auta je blizsie k zemi a preto ma "lepsie" vysledky v zakrute ze lepsie drzi!!!

Suuzuukii
29-08-2010, 23:30
tak ako kuli mal som pravdu aj na foto to vidis? keby bola kratsia mohlo by pri "vpadnuti kolesa" do jamy na ceste dojst k tomu ze by ju vytlacilo a sla by mimo ulozenia a to by bolo nebezpecne!!! preto ma taku istu dlzku iba je maksia takze iba auto znizi tym padom ma auto mensiu svetlu vysku aj tazisko auta je blizsie k zemi a preto ma "lepsie" vysledky v zakrute ze lepsie drzi!!!
Tá pružina je mäkká len vo vrchnej časti svojho zdvihu, pri filtrovaní malých nerovností. Čím väčšie prepruženie, tým je tvrdšia, preto to rozdielne stúpanie pružiny. A to sériovku nedonútiš k takému správaniu.

Kulinecko
29-08-2010, 23:36
vsetko zalezi od typu danej pruziny, aj ako su vinute. no v kazdom pripade maksie nie su. uz len ked si zoberies ze by pruzina na obrazku mala byt maksia tak pri jej zatazeni by v hornej casti zavit dosadal na zavit. pri prepruzeni by to riadne buchalo a nerobilo dobre.
napriklad konkretne pri pruzinach na swift, normal vs orig.sport, vyzeraju uplne rovnako, no sport je o hodne tvrdsia. skus niekde zobrat do ruky oba druhy, a ktoru z nich sa Ti podari aspon trosku stlacit :)

Suuzuukii
29-08-2010, 23:43
:iagree: s Kulinečkom

Deezel
30-08-2010, 08:39
vsetko zalezi od typu danej pruziny, aj ako su vinute. no v kazdom pripade maksie nie su. uz len ked si zoberies ze by pruzina na obrazku mala byt maksia tak pri jej zatazeni by v hornej casti zavit dosadal na zavit. pri prepruzeni by to riadne buchalo a nerobilo dobre.

... na mojom Ignise to presne tak bolo, vzadu závity pružiny nalepené na sebe, čo nebolo dobre :wink:

Suuzuukii
30-08-2010, 08:49
... na mojom Ignise to presne tak bolo, vzadu závity pružiny nalepené na sebe, čo nebolo dobre :wink:

Tak ale ty si tam vozil 50kg LPG a ešte aj svokru :mrgreen:

Suuzuukii
30-08-2010, 08:54
...Ináč, keď chceš stabilnejší podvozok, stačí dať lepšie tlmiče. Mám to tak na Ignise - pružiny pôvodné, tlmiče KYB ExcelG. Oproti pôvodným tlmičom to podstatne lepšie sedí a môžem naložiť aj svokru s príslušenstvom 8-)

Teraz cez víkend som mal tú možnosť odsledovať ako sa správa Ignis na "lepších" tlmičoch (KYB) so športovými pružinami a teda neviem... náklony v zákrutách ostali snáď rovnako veľké ako na sérii, takže tudy cesta nevede... :scratch:

Deezel
30-08-2010, 09:17
hmm, mne nevadí že sa to nakláňa - je to o psychike, dôležité je že sa nešmýkne ;) Keď ti vadí naklánanie, tak sa zníženiu nevyhneš.

scorpio13
30-08-2010, 12:16
Teraz cez víkend som mal tú možnosť odsledovať ako sa správa Ignis na "lepších" tlmičoch (KYB) so športovými pružinami a teda neviem... náklony v zákrutách ostali snáď rovnako veľké ako na sérii, takže tudy cesta nevede... :scratch:

No neviem...s tým nesúhlasím :) Pozrel som si video aj fotky a ten rozdiel je tam dosť poznať. Predtým sa to nakláňalo o dosť viac...teraz tak maximálne ako seriová Honda Prelude :)

Suuzuukii
30-08-2010, 12:19
...teraz tak maximálne ako seriová Honda Prelude :)

Tak toto si ma fakt pobavil :joke:

Asi by to chcelo skôr zadný stabilizátor (http://www.suzukiclub.sk/showthread.php?t=1393) :scratch:

Suuzuukii
30-08-2010, 16:01
....alebo keby niekto chcel sedacky zo sporta nove..

Kulinečko, prezraď mi ešte prosím ťa cenu za sedačku.

Duch
30-08-2010, 19:06
Roman daj sem nejake foto na porovnanie.

Ale to porovnanie je fakt super. Ako mozes vediet ako sa presne naklana seriova prelude? :joke:

Zadny stabilizator (http://www.suzukiclub.sk/showthread.php?t=1393) pritvrdi zadnu cast auta. V zakrutach pojdes castejsie po 3 kolesach. Auto sa stane menej nedotacavym mozno az pretacavym hlavne na mokrom povrchu. Pokial ma ignis a ignis sport rovnaku napravu co asi ma, tak mam na predaj zadny stabilizator :)

suzukac
30-08-2010, 19:09
Tá pružina je mäkká len vo vrchnej časti svojho zdvihu, pri filtrovaní malých nerovností. Čím väčšie prepruženie, tým je tvrdšia, preto to rozdielne stúpanie pružiny. A to sériovku nedonútiš k takému správaniu.

suzukiii ty si skusal stlacat tu pruzinu? nepis blbosti ked o tom nevies! kamos mal weitec pruzinu na noveho swifta a ked sme ju dali na beton spolu so seriovou tak seriovku sme skoro nestlacili a weitec isiel dole proste to berte ako fakt ze tzv. "sportove" pruziny su marketingovy tah na ludi lebo ak si das prerobit tlmice resp. kupis hotovu sadu toto je podstatne!!! a nie nejaka akoze sportova pruzina!!! tlmic robi utlm a zabezpecuje styk kolesa s vozovkou a nie pruzina ktora je iba vratny element!!!! ta je menej podstatna ako tlmic!!!

scorpio13
30-08-2010, 19:44
Tak mám fotky pred výmenou podvozku (http://www.suzukiclub.sk/showthread.php?t=690). Takéto medzery medzi blatníkom a kolesom rozhodne už byť nemôžu :)

51875188

a zo včera

5189

Tá Prelude ma napadla len tak, keď som ju videl u nás v TN na autoslalome (http://www.suzukiclub.sk/showthread.php?t=960) ako ju ohýbalo :D...ale tak je to placka, tam sa to stratí :)

5190

Ale ten stabilizátor by nebol od veci.

Suuzuukii
30-08-2010, 19:47
... a nie pruzina ktora je iba vratny element!!!!

A na toto si prišiel ako? Skús odstrániť pružiny a uvidíš čo sa stane. Auto ti padne na zem a žiadny tlmič ho hore neudrží. Pružina nie je len vratný element! Rovnako plní funkciu aj pri "stláčani", nie len pri "návrate".

Suuzuukii
30-08-2010, 19:59
suzukiii ty si skusal stlacat tu pruzinu? nepis blbosti ked o tom nevies! kamos mal weitec pruzinu na noveho swifta a ked sme ju dali na beton spolu so seriovou tak seriovku sme skoro nestlacili a weitec isiel dole proste to berte ako fakt ...
Nemienim sa baviť na úrovni invektív, ale ak chceš niečo vedieť o progresívnych pružinách (ktorá je na fotke vyššie v príspevku), tak si prečítaj napríklad tento LINK (http://motorcycleinfo.calsci.com/Suspension.html) :study: kde sa okrem iného dozvieš že:

Citujem:
Progressively wound springs will compress perhaps 70 pounds for the first inch, 85 pounds for the second inch, 100 pounds for the third inch, and 120 pounds for the fourth inch. This particular spring would be called a 70 / 120 progressive. The idea here is to make your suspension a little softer for small bumps, and firmer for larger bumps. The progressive springs operate at their lowest weight rating until the closest wound coils bind, then as more and more coils bind, they progressively switch to their high weight rating. Progressive springs allow you to have relatively soft springs for the first inch or so to give a very smooth ride, and very firm springs for the last few inches to give solid handling and absorb large bumps.

Čiže, ako som už raz povedal, progresívne pružiny umožňujú aby pruženie bolo relatívne mäkké na začiatku a so zvyšujúcim sa stlačením sa stávalo tvrdším :thumbright:
Na malých nerovnostiach (malé prepruženie) bude podvozok mäkší, na veľkých nerovnostiach (väčšie prepruženie) tvrdší. A toto dosiahneš práve zmenou stúpania pružiny, Dual Rate - 2 rôzne stúpania na pružine, Progressive Wound - viacej rôznych stúpaní na pružine.

Nepotrebujem stláčať pružiny na chodníku. Prajem pekný večer!

Duch
30-08-2010, 20:13
Suuzuukii ma pravdu :iagree: Auto bez tlmicov je ako kocik, bude sa hojdat este hodinu, ale bez pruzin nebude nic, proste to bude lezat na zemi a tvrde ako beton.

Roman nemozes porovnavat medzeru v blatniku. Teraz mas znizene auto takze mas mensiu medzeru uz ked auto stoji takze bude aj v zakrute mensia. Musis pozerat uhol naklonu auta zpredu alebo odzadu tak ako to vidiet na tej Prelude co si sem dal. Na tychto fotkach to moc nevidno ale nezda sa mi zeby sa to menej naklanalo.

Kulinecko
31-08-2010, 10:10
suuzuukii cena za 2 nove sedacky zo sporta je 320e, tak ako aj za podvozok. su nove, s vyhrievanim, nepouzite..

Suuzuukii
31-08-2010, 10:12
suuzuukii cena za 2 nove sedacky zo sporta je 320e, tak ako aj za podvozok. su nove, s vyhrievanim, nepouzite..

To je vrátane bočného airbagu?

Kulinecko
31-08-2010, 10:14
ano, kazda sedacka ma aj bocny airbag :)

suzukac
31-08-2010, 17:34
A na toto si prišiel ako? Skús odstrániť pružiny a uvidíš čo sa stane. Auto ti padne na zem a žiadny tlmič ho hore neudrží. Pružina nie je len vratný element! Rovnako plní funkciu aj pri "stláčani", nie len pri "návrate".

jasne vytrhavas veci z kontextu ale neva!! myslis ze neviem ze samotny tlmic nic neriesi? ale tlmic je ten co tlmi takze spruzina a jej predpatie nie je az tak dolezite na spravanie sa auta v zakrute ako spatny utlm tlmica! schopnost tlmica vratit sa do pozadovanej polohy za pozadovany cas aby udrzal koleso v kontakte s vozovkou!!! a ked chces o tlmeni vediet viac cinkni do zlatych klasov do firmy ktora sa uz cca 15 rokov zaobera prerabkou a vyvojom tlmicov co ti povedia na "sportove" pruziny :joke: to co ja ze je to v podstate o biznise a nie o realnom vyzname pruziny!! mozes sa snazit a kupovat aj H@R aj vogtlandy aj Weiteci aj co ja viem ake "sportove" pruziny a nikdy!!! nedosiahnes sportove spravanie auta ale vymenou prip. prerobenim serioveho tlmica na sportovu charakteristiku ci uz na kopec alebo okruh atd. dosiahnes vysledok a tie tzv. sportove pruziny su iba o biznise a efekte kde auto klesne k zemi a real vysledok je skratenie zivotnosti seriovych tlmicov na ktore tie pruziny navlecies!! :eek: a ked to nechcete pochopit tak no comment a HAWK :grin:

suzukac
31-08-2010, 17:37
Suuzuukii ma pravdu :iagree: Auto bez tlmicov je ako kocik, bude sa hojdat este hodinu, ale bez pruzin nebude nic, proste to bude lezat na zemi a tvrde ako beton.

duch ja toto viem ale toto som neriesil vid prispevok nizsie zlate klasy tam by o tejto alchymii s podvozkom vedeli rozpravat!! oni su tam fakt dobri na podvozok a vsetko s nim spojene

Suuzuukii
31-08-2010, 20:16
jasne vytrhavas veci z kontextu ale neva!! myslis ze neviem ze samotny tlmic nic neriesi? ale tlmic je ten co tlmi takze spruzina a jej predpatie nie je az tak dolezite na spravanie sa auta v zakrute ako spatny utlm tlmica! schopnost tlmica vratit sa do pozadovanej polohy za pozadovany cas aby udrzal koleso v kontakte s vozovkou!!! a ked chces o tlmeni vediet viac cinkni do zlatych klasov do firmy ktora sa uz cca 15 rokov zaobera prerabkou a vyvojom tlmicov co ti povedia na "sportove" pruziny :joke: to co ja ze je to v podstate o biznise a nie o realnom vyzname pruziny!! mozes sa snazit a kupovat aj H@R aj vogtlandy aj Weiteci aj co ja viem ake "sportove" pruziny a nikdy!!! nedosiahnes sportove spravanie auta ale vymenou prip. prerobenim serioveho tlmica na sportovu charakteristiku ci uz na kopec alebo okruch atd. dosiahnes vysledok a tie tzv. sportove pruziny su iba o biznise a efekte kde auto klesne k zemi a real vysledok je skratenie zivotnosti seriovych tlmicov na ktore tie pruziny navlecies!! :eek: a ked to nechcete pochopit tak no coment a HAWK :grin:

No, aby sme si to ujasnili, pretože neviem prečo v podstate od začiatku hovoríš v intenciách toho, ako keby niekto chcel výmenou sériových pružín za športové dosiahnuť správanie sa auta ako na kompletnom "športovom" kite podvozku za niekoľko tisíc euro. O tom tu nepadla ani zmienka.

Otázka na začiatku témy znela - ako sa výmena sériových pružín za športové podpíše na životnosti tlmičov a prečo.

Bolo zodpovedane hneď na začiatku, že sa im skráti životnosť a to tým, že tlmič bude pracovať v menšom pracovnom rozsahu, v menšej dĺžke zdvihu a na to nie je stavaný. A na tom sme sa viac menej zhodli.

O tom, či sú športové pružiny tvrdšie alebo mäkšie, sa tu môžeme dohadovať do nekonečna.
Argument o tom, že či pružinu stlačíš alebo nestlačíš svojou silou, váhou, je úplne irelevantný vzhľadom na to, čo sa píše v texte, na linku ktorý som uviedol (http://motorcycleinfo.calsci.com/Suspension.html), o charakteristike progresívnych pružín.
To je proste fakt, fyzika, a pokusy stláčania pružiny ľudskou silou nič nedokazujú, nakoľko pružina sa ináč správa na začiatku svojho zdvihu pri záťaži ľudskou silou, váhou 80 kg a úplne ináč pri záťaži na kolese 300-400kg, a úplne ináč pri záťaži počas jazdy, keď na ňu pôsobia niekoľko krát väčšie sily. To snáď nechceš spochybňovať?

Súhlasím ale, že nie je pružina ako pružina a aj "športová" môže byť pekný shit a horšia ako sériová.

Určite ale nesúhlasim s tvrdeniami typu:

ale tlmic je ten co tlmi takze spruzina a jej predpatie nie je az tak dolezite na spravanie sa auta v zakrute ako spatny utlm tlmica!
Nedokážem exaktne vyjadriť na koľko percent je dôležitý tlmič a na koľko pružina, ale nedovolím si tvrdiť, že pružina je tá menej dôležitá.
Tak ako si povedal, je to alchýmia a takéto tvrdenia ako vyššie, sú len výkriky do tmy, pretože môžeš mať aj najlepší tlmič na svete, ak bude nanič pružina, ako celok to bude nanič a vice versa najlepšia pružina a zlý tlmič.

Ďalšia vec je, ako som sa vyššie zmienil, videl som na vlastné oči cez víkend scorpiovho Ignisa, ktorý dostal KYB tlmiče a Vogtland pružiny a subjektívne pri pohľade zvonka počas jazdy sa správanie auta nezmenilo - hľadiac na náklony.

Druhá vec je subjektívny pocit z jazdy, istota držania stopy a vedenia auta. A to si myslím, ti potvrdí ako scorpio13, tak aj lee, ktorí rovnakú prestavbu podstúpili, že auto je znateľne istejšie a ovládateľnejšie.

Či táto pozitívna zmena je následkom charakteru nového tlmiča a športovej pružiny, alebo len znížením ťažiska posúdiť neviem, ale zmena k neodškriepiteľne lepšiemu nastala.

Takže športová pružina nebude zrejme len o marketingu. To že prináša aj negatíva, ako je väčšia pravdepodobnosť "vytlčenia" tlmiča, skrátenie života sériového tlmiča, zníženie "priechodnosti" auta, atď. je pravda. Ale každá sranda niečo stojí.

suzukac
31-08-2010, 22:54
tak si to fakt ujasnime :) to ze sa skrati zivotnost tlmica nesuvisi s tym ako pises, že tlmič bude pracovať v menšom pracovnom rozsahu aale v tom ze sa neskratila jeho piestnica a tlmic pojde na doraz dole a preto sa skrati jeho zivotnost!!!! keby sa skratila jeho piestnica urcite vydrziii plnu zivotnost aaale o tom subjektivnom pocite mas pravdu je to o tom co som bol pisal skor ze zmeni sa tazisko auta a tym sa ti zda ze auto lepsie drzi!! a je rozdiel sediet 15 alebo 18 cm nad zemou!! keby si sedel v crx alebo prelude tak by si chapal o com pisem aj ked crx je male a poskakujuce auto aj tak mas pocit ze dobre sedi!! to je viac menej psychika (tym nechcem tvrdit ze crx je spatne auto) a ak chces mat sportove spravanie auta nemusi ta to stat tisice eur staci ist ako som pisal do zlatych klasov!!

Suuzuukii
31-08-2010, 23:01
....a je rozdiel sediet 15 alebo 18 cm nad zemou!! keby si sedel v crx alebo prelude tak by si chapal o com pisem aj ked crx je male a poskakujuce auto aj tak mas pocit ze dobre sedi!! to je viac menej psychika (tym nechcem tvrdit ze crx je spatne auto)...

To áno. Mal som Swifta r.v. 2000, čo je v podstate "riť-odierač" o zem oproti Splashu a napriek tomu, že má(mal) väčšiu svetlu výšku ako Splash, ťažisko bolo podstatne nižšie, takže viem aký to je rozdiel.
Rozdiel je ale aj do toho nasadať a zas vysadať :D

suzukac
31-08-2010, 23:02
Určite ale nesúhlasim s tvrdeniami typu:
http://www.suzukiclub.sk/images/misc/quote_icon.png Pôvodne odoslal suzukac http://www.suzukiclub.sk/images/buttons/viewpost-right.png (http://www.suzukiclub.sk/showthread.php?p=17156#post17156)
ale tlmic je ten co tlmi takze spruzina a jej predpatie nie je az tak dolezite na spravanie sa auta v zakrute ako spatny utlm tlmica!

a nemusis s tym suhlasit ale to nic nezmeni na fakte ze je to bohuzial pravda nakolko kazda pruzina pre dany typ auta je vyrobena s urcitym predpatim a ak pouzijes tu istu pruzinu tak je to jedno ci to das na monroe, sachs, kyb akurat tlmic vydrzi menej km monroe ako sachs alebo kyb!! aaale ked das tu istu pruzinu na specialne upraveny tlmic tak je to spravanie auta uuuuuuuplne ine!!!

suzukac
31-08-2010, 23:03
To áno. Mal som Swifta r.v. 2000, čo je v podstate "riť-odierač" o zem oproti Splashu a napriek tomu, že má(mal) väčšiu svetlu výšku ako Splash, ťažisko bolo podstatne nižšie, takže viem aký to je rozdiel.
Rozdiel je ale aj do toho nasadať a zas vysadať :D

swist 2000 seria je nic!! ja mam 2001 a je este o 5cm nizsie ako tvoja seria a stale som vysoko!!! ale crx je uuuplne ina kava je to ako motokara s kabinou!!!

lee
10-09-2010, 13:18
Dlho som nepísal lebo mám novú prácu a mám toho tak trochu až nad hlavu veľa.
Vačšina športových pružín je stavaná na normálne jazdenie. Netreba porovnávať so športovým podvozkom.
Pri výmene podvozku za športové pružiny sa určite zlepší ovládateľnosť auta ako takého. Samozrejme pokiaľ sa dajú len kvapalinové tlmiče tak ich životnosť sa skracuje ale to je daň za to že chce mať človek športovejší prejazd a lepšiu stopu. Ale, pokiaľ človek použije plynokvapalinové tlmiče pri športových pružinách tak životnosř sa blíži k sériovému podvozku a je vyššia ako pri iba kvapalinových.
Čo sa týka chovania sa auta po výmene: je o úplne niekde inde. Náklony auta sú oveľa menšie ako spomínal scorpio. Prejazd zákrutami je úplne v inej rovine. A ako tu už bolo spomínané malé nerovnosti sa prechádzajú super a lepšie sú tlmené ako veľké kedy to je už riadne tvrdé.

Suuzuukii
11-09-2010, 21:13
Dlho som nepísal lebo mám novú prácu a mám toho tak trochu až nad hlavu veľa.
Vačšina športových pružín je stavaná na normálne jazdenie. Netreba porovnávať so športovým podvozkom.
Pri výmene podvozku za športové pružiny sa určite zlepší ovládateľnosť auta ako takého. Samozrejme pokiaľ sa dajú len kvapalinové tlmiče tak ich životnosť sa skracuje ale to je daň za to že chce mať človek športovejší prejazd a lepšiu stopu. Ale, pokiaľ človek použije plynokvapalinové tlmiče pri športových pružinách tak životnosř sa blíži k sériovému podvozku a je vyššia ako pri iba kvapalinových.
Čo sa týka chovania sa auta po výmene: je o úplne niekde inde. Náklony auta sú oveľa menšie ako spomínal scorpio. Prejazd zákrutami je úplne v inej rovine. A ako tu už bolo spomínané malé nerovnosti sa prechádzajú super a lepšie sú tlmené ako veľké kedy to je už riadne tvrdé.

Vinco, ty tam vozíš hudbu, čo je dosť váha, a ďalšie veci, máš pocit, že by si niekedy za ten cca rok, čo to máš, išiel s tlmičmi pri prepružení na doraz?

lee
12-09-2010, 18:50
Vinco, ty tam vozíš hudbu, čo je dosť váha, a ďalšie veci, máš pocit, že by si niekedy za ten cca rok, čo to máš, išiel s tlmičmi pri prepružení na doraz?

Nikdy som si nevšimol že by som išiel s tlmičmi nadoraz. Myslím že je to veľmi ťažké. Auto by muselo byť úplne naložené v kufri a plne naložené ľudmi aby sa takéto niečo stalo. Ale viezol som tam 15 mechov cementu v kufri už pri tomto podvozku a nešlo nadoraz.

Deezel
12-09-2010, 22:51
...ja som mal pomerne dosť často pocit, že idem na doraz keď som tam mal Vogtlandy. Stačilo aby dozadu sadol jeden človek + plná nádrž LPG :(

Kulinecko
03-10-2010, 12:25
az by mal niekto zaujem, v blizkej dobe pojdem po sportove podvozky zo swift sport, viem doviezt aj navyse, pripadne sportove sedacky az by niekto chcel, na swift, splash a sedacky by mali ist aj do sx4..

Suuzuukii
27-02-2011, 14:24
Kuli, ešte sa dajú tie podvozky zo Sporta zohnať?

242patrick
27-02-2011, 17:51
vcera mal ist pre ne. ci isiel nakoniec to neviem. skus mu zavolat. t.c. tu tusim niekde je.

Kulinecko
28-02-2011, 12:59
tak tak, aj som bol.. skoda suuzuukii ze si nezavolal keby si chcel mohol som Ti jeden cestou rovno priviezt.. teraz uz zasa az budu minimalne dvaja aby sa mi oplatilo tam ist.. najlepsie je vzdy volat ked nieco treba, lebo aj tu uz som dlho nebol nejak nestiham sledovat co sa deje :)

Suuzuukii
28-02-2011, 14:33
Kuli, keď by si zas išiel, daj vedieť. Ja este zvážim iné alternatívy, plus dám odvážiť auto, aby som vedel reálnu hmotnosť a nie papierovú a potom sa rozhodnem čo a ako ďalej.

Suuzuukii
28-02-2011, 16:54
... máš overené, že to sadne presne zo Swifta Sporta na Splasha? Swift Sport váži podľa papierov 1070 kg, Splash 990 kg....

Splash si dnes vyliezol na váhu a tá ukázala, že s polovicou nádrže a komplet povinnou výbavou, plus par somarinkami v kufri váži 1080kg.
Čiže to čo píšu v techničáku, že má 1065kg je reál, keď vezmem do úvahy tlmenie čo som nalepil, fotostatív v kufri a zopár drobností. Tých 990kg to je nejaký blud len na webe.

Kulinecko
26-03-2011, 12:32
Suuzuukii poslal som Ti sukromnu spravu, buduci tyzden sa chystam pre nejake veci tak by som Ti vedel podvozok priviezt. Ale aj inym, ak by este niekto mal zaujem

Suuzuukii
27-03-2011, 09:24
Asi to vezmem, musím ešte prezistiť reálne zníženie svetlej výšky, ak bude do 1,5cm, tak pôjdem do toho. V pondelok dám vedieť.

Kulinecko
27-03-2011, 13:51
vidis stacilo sa ma opytat.. to znizenie viac ako tych 1,5cm nie je.. predsa len je to mestske auto aj ten sport..a preto som do toho isiel aj ja.. vsetko ostatne co uz znizi auto o 3,5cm a viac je uz pre mna nepouzitelne.. denne vyliezam na obrubniky predieram sa aj polnymi cestami, neupravenymi, atd.. a to este predny sport naraznik je potiahnuty jemne nizsie nez povodny..takze by ma neskutocne stvalo keby som pri kazdom lezeni na obrubnik suchol naraznik..

Suuzuukii
27-03-2011, 14:46
Presne ako hovoríš, tiež mám vpredu ešte "podnárazník" a na niektoré vyššie obrubníky už nemôžem ani teraz loziť, takže preto nad tým toľko špekulujem. Teraz som ešte pozeral na auto, "primeriaval" tých 1,5cm... na 99% beriem, potvrdím ti to zajtra sms v priebehu dňa, ešte by som dal rád reč s mechanikmi, ale zatiaľ každý s kým som sa bavil, čo do toho aspoň trochu vidí, povedal, že by to bol isto dobrý krok, ktorý autu pomôže v jazdných vlastnostiach... samozrejme mierne obmedzenia, ako pri parkovaní a podobne, budú.

Suuzuukii
28-03-2011, 19:22
Podvozok objednaný, zaplatený, výmena v servise dohodnutá :hurra: Ak do toho nič nevojde, tak v Piešťanoch na Veľkú noc sa predstaví Suzuki Splash Sport :-P

darktemplar
28-03-2011, 19:53
Suuzuukii: Ahoj, mas prosim auto este v zaruke? Ci si uz tesne "po"? Zaujimalo by ma ako sa k tomu stavia servis/importer, ked je este auto v zaruke a prehodis podvozok z ineho modelu auta, i ked rovnakeho vyrobcu.

Suuzuukii
28-03-2011, 19:57
Mám tesne "pred" :) 1.4. mi končí záruka.

Kulinecko
04-04-2011, 13:21
tie podvozky su rovnake a kompatibilne na vela vozov suzuki..

inac mam este jeden volny podvozok, az by niekto chcel. posledny.

Suuzuukii
08-04-2011, 16:57
Hotovo :hurra: Podvozok je tam kde má byť, na aute :p

Predok sa zdvihol o cca 0,5cm oproti sérii. Áno, zdvihol. Prikladám to tomu, že napriek rovnakej hmotnosti Swift Sport vs. Splash, má Splash ľahší predok (asi svoje robí 1,6 motor vs. 1,2), čo mi však nie že nevadí, ale skôr aj vyhovuje :)

Zadok klesol o cca 1,5cm oproti sérii.

Keď som meral výšku "úchytov" na podvozku pre zdvihák, tak aj tak ostalo auto stále "čumákom dolu", rozdiel predok-zadok je niečo cez 1cm.

Jazdné vlastnosti - zatiaľ som na tom urobil len nejakých 40km po diaľnici a nejakých 15 v meste, ale auto je tvrdšie, takmer úplne zmizli "prepruženia" pri prejazde veľkých "terénnych" vĺn, auto urobí jeden kmit a hotovo, žiadne ďaľšie húpanie sa. Na krátkych priečnych nerovnostiach je tvrdosť cítiť najviac.
Do zákrut sa podstatne menej nakláňa a ide ako po koľajniciach, krásne za volantom, okamžite reaguje na akýkoľvek pohyb.

Som zvedavý keď to vyskúšam na dráhe :hurra:

Duch
08-04-2011, 17:52
Parada, strasne som zvedavy este ked tam das 16ky a uvidim ta na slalome. Ja by som to rovno nazyval Splash S1200 a nie Sport :joke:

Suuzuukii
08-04-2011, 20:48
Ja by som to rovno nazyval Splash S1200 a nie Sport :joke:

:thumbright: 8-) :banana:

Suuzuukii
09-04-2011, 22:44
Dnes som trochu pojazdil, užil si nejaké kruháče a zistil som večer, že auto si sadlo ešte 0,5cm dole, takže predok je teraz presne ako pred výmenou a zadok je celkovo o 2cm nižšie oproti sérii. Čumák je ale stále dole o cca 1,5cm oproti zadku (merané na podvozku, aj na spodnej hrane dverí).

Suuzuukii
18-04-2011, 17:24
Konečne som dnes urobil pár foto s novým podvozkom.

jsj007
18-04-2011, 20:29
Móóóc pekné! Prajem veľa úspechov!

fantastic 4
;)

Suuzuukii
26-04-2011, 10:37
Po prvom preteku môžem konštatovať, že s podvozkom zo Sporta má auto úplne iný charakter.
Tam kde som vlani išiel so smrťou v očiach na 2-jke, som včera prechádzal na 3-jke s jemným šmyknutím sa zadku. Auto sa stalo vo vyšších rýchlostiach výrazne pretáčavejšie, ale je to čitateľné. V pomalých zákrutách ide pekne isto svoju stopu. Už sa len naučiť jeho nové vlastnosti a využívať podvozok na maximum.

Ešte som zvedavý na nejaké výpovedné foto z vonka kvôli náklonom, podľa svedkov-divákov sa aj tie výrazne zmenšili.

darktemplar
26-04-2011, 12:00
Suuzuukii: poobede/vecer dodam foto Splash Sport, ak suhlasis so zverejnenim tu ;)

Suuzuukii
26-04-2011, 13:10
Jasne, daj :)

darktemplar
26-04-2011, 17:57
Nech sa paci, originaly k dispozicii cez PM ;)
597259735974597559765977

Ked tak pozeram to video (http://www.suzukiclub.sk/showthread.php?t=1521&p=20661#post20661), trat je pre mna viac technicky zaujimavejsia ku koncu, tam auticko dostane riadne zabrat ;)

Suuzuukii
26-04-2011, 18:10
Jeeeee :hurra: supeeeeer :thumbright: Stav sa na budúce za nami v depe keď chceš. Vďaka za fotky.

Ked tak pozeram to video, trat je pre mna viac technicky zaujimavejsia ku koncu, tam auticko dostane riadne zabrat ;)
Tá trať je vzadu taká na srdce, ale aj prvá polovica je dosť náročná, neodpustí chybu. Príď pozrieť do TN o mesiac, je to viacej technickejšia trať a divácky zaujimavejšia. Už som ale :offtopic: :rolleyes:

Suuzuukii
26-04-2011, 18:49
Nech sa paci, originaly k dispozicii cez PM ;)
.......

Pozerám v originále tú druhú fotku v poradí a zadné pravé koleso je vo vzduchu :mrgreen:

darktemplar
26-04-2011, 21:52
Pozerám v originále tú druhú fotku v poradí a zadné pravé koleso je vo vzduchu :mrgreen:Gratulacia, dokazalo to iba zopar aut teraz v PN, aspon co som mal moznost pozorovat trat v prvej tretine dlzky. Viete este niekto porovnat rozdiel medzi seriovym podvozkom a podvozkom zo Swifta Sport pri autoslalome? ;)

swift1.3
16-04-2014, 22:09
Chalani ked sa bavime o "podvozku zo serioveho swifta sport", mate na mysli tlmice s pruzinami?? ci aj nieco viac?? .. chcem tak isto znizit na swišta podvozok, trosku rozsirit atd ...viete mi poradit aj s vecou rozsirenia?? ..pocul som, ze rozsirovacie podlozky neni moc dobre riesenie. dik za odpovede..

Suuzuukii
16-04-2014, 22:40
Chalani ked sa bavime o "podvozku zo serioveho swifta sport", mate na mysli tlmice s pruzinami??
Ja som menil tlmiče a pružiny, všetko ostatné ostalo pôvodne.

swift1.3
16-04-2014, 22:52
diely si zohnal kde??

Duch
17-04-2014, 08:27
Predpokladam ze kupoval original zo Suzuki. Pokial to chces mat nizsie kvoli jazdnym vlastnostiam tak by som daval kvalitnejsie znacky. Alebo chod do beznych autodielov a vypytaj si tlmice a pruziny na Swifta Sport. S tlmicmi nebudu mat problem ale pruziny asi nezozenies ine ako original.

Co sa tyka rozsirenia tak to mozes docielit bud podlozkami ale tam by si nemal davat moc siroke. Ja mam skusenosti len s 15mm a to len vzadu, lebo som to nechcel davat na hnanu napravu, kvoli spolahlivosti dielov. Inak sa da rozsirit rozchod kolies este diskami. Daj sirsie disky s nizkym ET.

Suuzuukii
17-04-2014, 11:23
diely si zohnal kde??
Od známeho.

swift1.3
17-04-2014, 18:39
je tam treba aj nejaky extrem zasah. ci tie diely zo swift sport budu na swift 1.3 pasovat bez problemov ?

Suuzuukii
17-04-2014, 19:15
Je to len "šróbovačka", všetko pasuje. Ja som menil aj horné uloženia tlmičov, tie originál nezvládli po výmene tlmičov a pružín zaťaženie na slalome.