Strana 1 z 4 123 ... PoslednáPosledná
Zobrazenie výsledkov 1 až 10 z 36

Téma: Individuálny dovoz/kúpa nového auta zo zahraničia

Exclamation Individuálny dovoz/kúpa nového auta zo zahraničia

Ahojte. Práve dnes doodbeda som prihlásil svoju novú SX4 kúpenú v Brne na dopravnom inšpektoráte v BA. Informácie o tom čo a ako treba robiť pri kúpe nového auta v zahraničí a koľko to stojí sa na webe dajú nájsť, ale ich kvalita je teda...rôzna. Skúsim preto popísať svoju skúsenosť s prihlasovaním nového auta kúpeného v Čechách. Môj prvý príspevok do tohto fóra bude asi dosť obsiahly (ospravdlňujem sa) ale dúfam, že to niekomu pomôže.

Takže dovoz nového individuálne dovezeného automobilu v šiestich krokoch:

Krok 1: kúpa auta
    Tu je podstatné len to, aby vám dal predajca faktúru na sumu bez DPH. Nemal by to byť problém a ak náhodou je, nedajte sa odradiť a skúste iného (múdrejšieho) predajcu.Vývozné značky ma stáli 2800 Kč (na 800 kč som dostal účtenku a 2000 kč bolo „na ruku“ za vybavenie) zákonná poistka platná na mesiac stála cca 590 Kč. Mali by ste k nej dostať dostať zelenú kartu. Poistku mi vybavil priamo predajca, ja som ju len cestou domov zaplatil na pošte. Vývozné značky boli platné mesiac. K tomu som dostal osvedčenie o evidencii (OE) a malý TP (kartičku).

Krok 2: zaplatenie príspevku do recyklačného fondu (RF) 66,39€
    Stačilo napísať mail so žiadosťou s približne takýmto textom: „Dovoľujem si vás požiadať o vystavenie potvrdenia o zaplatení príspevku do Recyklačného fondu za jednotlivo dovozené motorového vozidlo kategórie M1.“ Musíte tiež uviesť svoje meno, adresu, dátum narodenia, VIN auta a dátum úhrady.Zaplatiť to môžete poštovou poukážkou, alebo aj prevodom z účtu. Informácie ja e-adresu nájdete aj na http://www.recfond.sk Potvrdenie mi prišlo myslím za 4 dni – teda v podstate obratom. Predajca vám obvykle vie povedať VIN auta skôr ako ho fyzicky prevezmete, takže ak chcete ušetriť čas, zaplaťte to v predstihu, lebo bez potvrdenia o zaplatení sa ďalej nepohnete.

Krok 3: daňový úrad
    Do siedmych dní od kúpy (dátum na faktúre) ste povinní zaplatiť na príslušnom daňovom úrade v SR DPH. Proste zistíte kto je váš správca DPH, zájdete priamo za ním a poviete čo potrebujte. To, čo potrebujete je potvrdenie o zaplatení DPH za individuálne dovezený automobil s uvedením značky, dátumu kúpy, prípadne VIN auta.Je to bezproblémová záležitosť, akurát budete potrebovať kolok 1,5€. A nezabudnite. DPH platíte v eurách, takže dôležitý je nielen kurz za aký vymeníte peniažky na kúpu, ale aj kurz v deň, ktorý je uvedený na faktúre.

Krok 4: obvodný úrad pre cestnú dopravu a pozemné komunikácie
    Potrebujete:
    1. originál a kópiu COC. Stačil anglický originál.
    2. originál a kópiu faktúry
    3. potvrdenie o zaplatení príspevku do recyklačného fondu + jeho kópiu
    4. zahraničné osvedčenie o evidencii , prípadne malý TP
    5. vypísanú žiadosť o Uznanie typového schválenia ES
    6. Vyhlásenie o tom, že vozidlo nebolo prihlásené do evidencie v inom štáte – majú na to tlačivo, alebo to môžete napísať na jednu A4.
    7. kolky 66€ + 4,50€

Ak budete kupovať auto inde ako v Česku, možno budete musieť dať nejaké doklady preložiť. Kvôli OE som bol trochu v strese, lebo mi nebolo jasné či to auto vlastne už nebolo prihlásené, keď som mal vývozné značky. S už prihláseným autom je to totiž komplikovanejšie – kontrola originality, STK, emisná kontrola – náklady navyše. Ale bolo to v pohode. Auto na vývozných značkách sa zjavne nepovažuje za prihlásené. Na úrade som strávil pri odovzdaní dokladov aj s čakaním asi pol hodinu a o dva dni som si prišiel po slovenské OE (trvalo to asi 10 minút). Nejaké oficiálne informácie nájdete na http://www.ba.kud.gov.sk

Ešte poznámku - nikde som sa nedozvedel aký je rozdiel medzi žiadosťou o jednoduchšie Uznanie typového schválenia ES a žiadosťou o komplikovanejšie Uznanie schválenia, ale nejako som vydedukoval že ak sa SX4 predáva v SR asi stačí to typové schválenie. A fakt stačilo

Na úrade som teda dostal:
    - osvedčenie o evidencii,
    - základný technický opis jednotlivo dovezeného vozidla – neviem načo (to nebola irónia; fakt neviem načo mi to je)
    - rozhodnutie o uznaní typového schválenia ES jednotlivo dovezeného vozidla.

Vrátili mi tiež originál COC a faktúry.

Krok 5: povinné zmluvné poistenie

(na DI potrebuje kópiu bielej karty)

Krok 6. dopravný inšpektorát
    Okrem štandardne vyžadovaných dokladov musíte priložiť:
    - Rozhodnutie o o uznaní typového schválenia ES jednotlivo dovezeného vozidla
    - Potvrdenie o zaplatení DPH – hoci musím povedať, že v mojom prípade to vôbec nechceli.
    - Odovzdať vývozné značky- Štandardne kolky 66€ ako pri prihlasovaní tuzemského auta.

Celé sa to dá teoreticky vybaviť za týždeň. Mne to trvalo dva.

Ak to celé zrátam, tak okrem cestovných nákladov to stálo:
    vývozné značky + poistka ČR: 125€
    príspevok do RF: 66,39€
    OÚDCPK: 70,5€
    Daňový úrad: 1,5€DI: 66€

Teda spolu cca 330€ aj s prihlásením na DI.

S maďarským autom to bude asi podobné, akurát sa musíte vedie dohovoriť

Moje Suzuki
    SX4 1,6 GS 4WD NAVI 2012
    Články v blogu
    6

Predvolené Re: Individuálny dovoz/kúpa nového auta zo zahraničia

Skvelé. Po prečítaní tohto príspevku sa to zdá úplne jednoduché.

Lokalita
    Šaštín - Stráže
    Moje Suzuki
    Suzuki Ignis 1,3VVT
    Články v blogu
    1

paráda. toto je super. konečne mám aj ja v tom jasne. určite to pomôže aj iným.
    JAPAN POWER ------ Gallery ------ YouTube video

4. Predvolené Re: Individuálny dovoz/kúpa nového auta zo zahraničia

Ja som kupil Suzuki Grand Vitaru v Polsku a mam teraz problem s jej prihlasenim, lebo polsky predajca mi dal len polsky prepis COC certifikatu a nase urady ho neakceptuju. Volal som aj importerovi do Blavy a ten mi potvrdil, ze nie som jediny, ale ze COC original si musim vyziadat od polskeho predajcu. Zase nasi uradnici nieco uzasne vymysleli a skomplikovali situaciu obcanovi..............

PePe
    Škoda Favorit 136L-LPG, Lada Niva 1,7i, Suzuki Grand Vitara 1,9DDiS

Moje Suzuki
    SX4 1,6 GS 4WD NAVI 2012
    Články v blogu
    6

Citácia Pôvodne odoslal PePe
    Volal som aj importerovi do Blavy a ten mi potvrdil, ze nie som jediny, ale ze COC original si musim vyziadat od polskeho predajcu.
    Nechápem prečo by slovenský importér nemohol vydať COC? To je zas čo za prístup?
    Tak na ojazdenku dovezenú odkiaľkoľvek vydávajú zahraniční importéri COC bežne a na fungel nové auto nie?

EDITED: Teraz si čítam o individuálnom dovoze na stránke Suzuki SR a nechápem čo to tam je popísane?! Čo to je potvrdenie o plnení smerníc EHS/ES a predpisov EHK/ES z hľadiska hluku, emisií, emisií vznetových motorov, bŕzd a elektromagnetickej kompatibility???

Aký je rozdiel medzi COC a týmto super dokumentom?

6. Predvolené Re: Individuálny dovoz/kúpa nového auta zo zahraničia

...vraj dostali zakaz.....mne to pripada, ze nejakemu uradnikovi u nas sa znepacilo, ze sa dovazaju lacnejsie suzuki z polska, tak urobil takuto obstrukciu....lebo este pred mesiacom sa dalo suzuki prihlasit aj na ten polsky COC certifikat...........a tak mi neostava len bombardovat polskeho predajcu, aby mi original COC zohnal, lebo auto mam len na polskych prevoznych znackach......zaujimave na tom je to, ze sa to tyka len suzuki.....
    Moj pocit z toho celeho je:.......auto som kupil od oficialneho predajcu, zaplatil som zan, zaplatil som DPH statu, poistil som si ho a teraz si kvoli obycajnemu zdrapu papiera nemozem auto zaevidovat na "nasom krasnom Slovensku"...... a takto si tu zijeme..........

PePe
    Škoda Favorit 136L-LPG, Lada Niva 1,7i, Suzuki Grand Vitara 1,9DDiS

Moje Suzuki
    SX4 1,6 GS 4WD NAVI 2012
    Články v blogu
    6

Citácia Pôvodne odoslal PePe
    ...vraj dostali zakaz.....mne to pripada, ze nejakemu uradnikovi u nas sa znepacilo, ze sa dovazaju lacnejsie suzuki z polska, tak urobil takuto obstrukciu....
    Tiež si myslím, že v tomto bude pes zakopaný. Niekomu začalo vadiť, že mu utekajú obrovské peniaze a miesto toho, čo by urobili v každej vyspelej ekonomike - zníženie cien importérom - tak radšej začne hádzať polená pod nohy zákazníkom

8. Predvolené Re: Individuálny dovoz/kúpa nového auta zo zahraničia

Podla mna je jasne komu to zacalo vadit.
    Slovenskemu importerovi Suzuki.
    Pretoze je to len a len o biznise, nie o nejakej spolupatricnosti ku znacke, alebo take daco. To si len my naivne myslime. Jasne ze nechce pomoct s COC a dufa, ze sa o tom vsetci pripadni zaujemcovia o polske Suzuki dozvedia a uz nikto nekupi Suzuki inde ako na Slovensku. Na jednej strane ho chapem, ale na strane druhej by sa to malo asi posunut do centraly Suzuki nech si s tym spravia poriadok.
    Ignis (1 x 2WD + 2 x 4WD) = Ignis FANATIK

Moje Suzuki
    SX4 1,6 GS 4WD NAVI 2012
    Články v blogu
    6

Citácia Pôvodne odoslal Maňo
    Na jednej strane ho chapem, ale na strane druhej by sa to malo asi posunut do centraly Suzuki nech si s tym spravia poriadok.
    V tom prípade ale jedine priamo do Japonska, lebo do MSC Suzuki v Maďarsku som už zo 2 razy písal v nejakých veciach a vždy vždy vždy to posunuli do Blavy importérovi, že nech ma vybaví, že oni mi nemajú ako pomôcť

10. Predvolené Re: Individuálny dovoz/kúpa nového auta zo zahraničia

No, asi hej. Mne este z cias ked som mal Hyundai chodi firemny Hyundai casopis, inak dalsia vec kde Suzuki nezvlada situaciu, a v poslednom cisle bolo ze kvoli nespokojnosti zakaznikov vymenili importera v Holandsku a este niekde, si nepamatam. Cize asi moznost na napravu tu je.
    Ignis (1 x 2WD + 2 x 4WD) = Ignis FANATIK

Strana 1 z 4 123 ... PoslednáPosledná

Pravidlá prispievania

• Nemôžeš pridávať nové témy
  • Nemôžeš pridávať odpovede
  • Nemôžeš pridávať prílohy
  • Nemôžeš upravovať svoje príspevky
  •