Strana 3 z 3 PrváPrvá 123
Zobrazenie výsledkov 21 až 29 z 29

Téma: Tlakovanie chladiaceho systému.

1. Predvolené Re: Tlakovanie chladiaceho systému.

Citácia Pôvodne odoslal Mirekdoda Zobraziť príspevok
    janci559:
    ještě něco. Po zahřátí vody v chladícím systému je systém natlakovaný úmyslně. Větší tlak oddaluje bod varu vody a tvorbu páry. Otvírat víko chladiče na horkém motoru je nebezpečné, skokově klesne tlak v systému a voda okamžitě vaří. Ve víčku chladiče bys měl mít pojistný ventil, který v případě velkého tlaku v systému pustí trochu vody do expanzky. Pokud by se chladící okruh trvale sytil výfukovými plyny, voda by šla do expanzky také, ale v mnohem větším množství a přetékala by z expanzky ven.
    Tolik moje úvaha.
    ano máš pravdu.Voda pri zohriati sa rozpína. A aby nevrela pri 100 stupňoch tak je tam tlak ktorý treba pomali odpustiť tomu rozumiem a chápem. Ten tlak odpúšťam tak 30 sekúnd.
    Chápem aj tomu že keby bolo prasnuté tesnenie alebo hlava tak nedokážem na tom jazdiť tak veľa ako na tom jazdím. Ved toto sledujem od vtedy ako bol menený chladič a to sú už viac ako dva roky. Veď som otočil BA a späť to je 600km.Všetko bolo O.K. Dochádzal som do práce 70 km tam a 70 km späť a nikdy sa mi nestalo že by som ho prehrial alebo úplne by mi vodu pretlačilo cez expanzku. Jedine keby som ho držal vo vysokých otáčkach tak by mi ju vytlačilo. Preto tomu nerozumiem a píšem o tom aby som sa s niekym poradil za čo vám chlapz ďakujem. Keď bude mať niekto podobný problém tak najde nejake info.
    Ešte dám niekde zmerať obsah plynov v chladiacej.

2. Predvolené Re: Tlakovanie chladiaceho systému.

Citácia Pôvodne odoslal Mirekdoda Zobraziť príspevok
    janci559:
    co dodat. Tyhle motory jsou naprosto spolehlivé a při provozu na benzín velmi odolné. Že by se poškodila hlava, praskla, nebo se zkroutila, to by musela být totálně přehřátá, pokud se jelo bez vody v chladícím systému. Ale neviděl jsem to na vlastní oči, tak nevím, jak mám posoudit, že utíkaly malé bublinky.
    Pro sundání hlavy válců chce vědět, jak zajistit proti protáčení klikovku a vačkové hřídele, než se sundá rozvodový řetěz aby se při zpětné montáži dodrželo správné časování ventilů. Chce to sundat kryt rozvodového řetězu. A je toho víc, nebudu vše rozepisovat.
    Jestli se ti zavzdušnil radiátor topení taky nedovedu posoudit z popisu. Ale topení nereaguje nijak významě na změnu teploty vody (tedy, pokud není studená), jelikož tam určitě máš směšovací klapku v topení a ta při vyšší teplotě vody přimíchává více studeného vzduchu do teplého, aby do kabiny nešel příliš horký vzduch.
    Nieje to to isté ale menil som rozvodovu reťaz na corse 1.0 benzín. Zhruba viem čo to obnáša a keď nemáš rôzne prípravky tak je to skôr samovražda ako pomoc.

Lokalita
    Praha
    Moje Suzuki
    SX4 GL/AC Plus 4x4, 1,6 VVT 88 kW

Predvolené Re: Tlakovanie chladiaceho systému.

Nevím co víc poradit nebo ti pomoci. Všechno podstatný už napsal Mirek. Osobně bych se taky nepouštěl do sundavání hlavy a to se nepovažuju za nešikovnýho. Prasklou hlavu bych stejně nepoznal (bez nějakých indikačních sprejů nebo rentgenu).
    Tak ti sem dám aspoň fotky svojí expanzní nádobky (po 60 km jízdy a po vychladnutí). Vím že to mám v cajku a tak jen pro srovnání. Zkontroluj si, jestli máš hadičku od víčka expanzní nádobky až na dno (jestli při vychládání vody nenasává vzduch do chladiče).
    Podle teploty vzduchu co jde z topení, bych neposuzoval stav chladícího okruhu. Víc je to ovlivněno stavem (zablokováním) klapek, výkonu ventilátoru, stavu kabinového filtru, teplotou vstupujícího vzduchu do kabiny auta, pocitovému vnímání teploty...

Naposledy upravil Mite; 20-05-2018 o 22:20

4. Predvolené Re: Tlakovanie chladiaceho systému.

Citácia Pôvodne odoslal Mite Zobraziť príspevok
    Nevím co víc poradit nebo ti pomoci. Všechno podstatný už napsal Mirek. Osobně bych se taky nepouštěl do sundavání hlavy a to se nepovažuju za nešikovnýho. Prasklou hlavu bych stejně nepoznal (bez nějakých indikačních sprejů nebo rentgenu).
    Tak ti sem dám aspoň fotky svojí expanzní nádobky (po 60 km jízdy a po vychladnutí). Vím že to mám v cajku a tak jen pro srovnání. Zkontroluj si, jestli máš hadičku od víčka expanzní nádobky až na dno (jestli při vychládání vody nenasává vzduch do chladiče).
    Podle teploty vzduchu co jde z topení, bych neposuzoval stav chladícího okruhu. Víc je to ovlivněno stavem (zablokováním) klapek, výkonu ventilátoru, stavu kabinového filtru, teplotou vstupujícího vzduchu do kabiny auta, pocitovému vnímání teploty...

Veď to že ani mne sa do toho nechce. Mne to po vychladnutí dokaže vycucať všetku vodu a po zohriati mi to natlačí do FULL. Neviem fakt neviem čo s tým je, lebo dobre to isto nie je. Výčko na doplňanie oleja je čiste, auto s termostatom sa zohrialo a kúrilo úplne normálne len hadica zo spodu chladiča bola studená aj napriek tomu že sa pustil ventilátor. Voda nejako extra nesmrdí a ani mastná nie je. Voda sa nestráca, motor štartuje normálne a výkon sa nezmenil. Celý problém je v tom že keď je leto vodu vytláča viac. Auto vytočim do otáčok (viac ako 4000) tak aj cez zimu mi ju pretlači cez expanzku von.
    Kde, kde je problém?

Lokalita
    Praha
    Moje Suzuki

Citácia Pôvodne odoslal janci559 Zobraziť príspevok
    ... kúrilo úplne normálne len hadica zo spodu chladiča bola studená aj napriek tomu že sa pustil ventilátor.
    1) Pokud to topí (kúri) normálně, tak to znamená, že malý okruh je v pohodě.
    2) Studená spodní hadice značí zavřený termostat a vše se tak chladí přes malý okruh (topení). Potud vše OK.
    3) Běžící ventilátor je spínán čidlem teploty vody, které je na horní hadici a do chladiče se ti tlačí horká voda i když je termostat zavřený.
    Otázka je, proč se do chladiče tlačí horká voda, když je spodní vývod z chladiče zavřen termostatem. Problém bych viděl ve víčku expanzní nádoby. Tam by měl být nějaký ventil, o kterém psal Mirek. Já jsem se v tomhle ale ještě nešťoural a tak neumím poradit. Snad Mirek...

Lokalita
    Pardubice
    Moje Suzuki
    GV XL7 2.0 HDi 16ti ventil RHW, nová Vitara 1,6 benzín, 2WD, Elegance

janci559:
    vycházím teď z pohledu na fotografie od Mite. Pojistný ventil tlaku v chladící soustavě je ve víčku chladiče. Při přetlaku kapalina pokračuje hadičkou do expanzky a je připojená na to zelené víčko expanzky. A teď to nejdůležitější. Hadička musí být napojená na správný čudl na tom zeleném víčku, aby se po ochlazení nasála voda zpět (musí být ponořený ve vodě, jak už poznamenal Mite). Druhý čudl musí být vysoko nad hladinou a je vyveden pod auto. Nedošlo náhodou k jejich záměně? Pak by to po ochlazení nasávalo do chladiče vzduch, nacházející se nad hladinou v expanzce. Tím by se trvale a cyklicky chladič vody neustále zavzdušňoval. A navíc, voda by neustále unikala z expanzky pryč. Přijde mi to jako absurdní, ale zkus to omrknout.
    Naposledy upravil Mirekdoda; 21-05-2018 o 18:48

Lokalita
    Pardubice
    Moje Suzuki
    GV XL7 2.0 HDi 16ti ventil RHW, nová Vitara 1,6 benzín, 2WD, Elegance

janci559:
    prošvihnul jsem čas na editaci, tak se ještě zeptám, jestli je termostat správným koncem založen do motoru, tedy tím, který se má ohřívat horkou vodou v bloku. Ani nevím, jestli je možné ho nasadit obráceně, ale nedá mi to, abych se nezeptal.

Lokalita
    Praha
    Moje Suzuki

Termostat by nemělo být možné dát opačně. Na druhé straně není místo pro ten váleček s voskem a pružinou. Ale zkušenost s tím nemám.
    Musí být ale vložen svým odvzdušňovacím ventilkem směrem nahoru - viz servisní manuál.
    Ještě sem přidám stránku z manuálu jak správně naplnit a odvzdušnit chladící systém.

Naposledy upravil Mite; 21-05-2018 o 22:19

Lokalita
    BA
    Moje Suzuki
    Vitara 2015-1,6 VVT 2WD Dual color

janči 559 :

myslím si,že kým nedáš dole hlavu valcov,čo je samozrejme spojené aj s tlakovou skúškou hlavy a premeraním jej dosadacích plôch a následnou výmenou tesnenia pod hlavou, budeš blúdiť v začarovanom kruhu,auto nemáš od novoty takže nevieš čo sa dialo u predchádzajúceho majiteľa,keď si ho osobne nepoznal.
    Problémy v chladiacej sústave sa na Tvojom aute prejavujú ako píšeš hlavne nad 3500ot/min.,hlavne si to nechaj opraviť odborne,myslím,že si už vyčerpal všetky možnosti.

Strana 3 z 3 PrváPrvá 123

Pravidlá prispievania

• Nemôžeš pridávať nové témy
  • Nemôžeš pridávať odpovede
  • Nemôžeš pridávať prílohy
  • Nemôžeš upravovať svoje príspevky
  •