Strana 1 z 3 123 PoslednáPosledná
Zobrazenie výsledkov 1 až 10 z 28

Téma: Denne svietenie a stretavacie reflektory

Lokalita
    Bratislava
    Moje Suzuki
    Vitara 2015 1,6 VVT, AT, Elegance, oranzova/cierna

Predvolené Denne svietenie a stretavacie reflektory

Na niektorych novych autach, som si vsimol, ze im v noci svieti denne svietenie aj stretavacie svetlo zaroven, najprv som si myslel ze je to obrysove svetlo, ale je to daylight.. tak neviem ci sa zmenili pravidla a ked ano, preco to neurobilo aj suzuki
    Mozno by sa to dalo aktivovat cez obd2, ale novu vitaru som este v ponuke programov nevidel..
    Marek

Lokalita
    Bratislava
    Moje Suzuki
    Vitara 1,6 I VVT 2WD Premium

Predvolené Re: Denne svietenie a stretavacie reflektory

Zdá sa mi, že predpis je EHK 48, ale mal som v záložkách aj niečo iné, čo sa žial už vytratilo. Tam bolo, aké rôzne alternatívy môžu byť, ale myslím si, že ak bolo auto schválené tak, ako je, nemôžeš ich mať zapnuté.
    alarm.ba@gmail.com

Lokalita
    BA
    Moje Suzuki
    Vitara 8/2015 Elegance, 1,6 benzin, 4WD, MT

ano, je to EHK48

Dolezite casti:

6.19. Denné svietidlo (predpis č. 87)
    6.19.1. Prítomnosť
    Povinné na motorových vozidlách. Zakázané na prípojných vozidlách.
    6.19.2. Počet
    Dva.
    6.19.3. Usporiadanie
    Žiadna osobitná požiadavka.
    6.19.4. Umiestnenie
    6.19.4.1. Na šírku: Vzdialenosť medzi vnútornými okrajmi zdanlivých plôch v smere referenčných osí nesmie byť menšia ako 600 mm.
    Táto vzdialenosť môže byť zmenšená až na 400 mm, ak je celková šírka vozidla menšia ako 1 300 mm.
    6.19.4.2. Na výšku: najmenej 250 mm a najviac 1 500 mm nad vozovkou.
    6.19.4.3. Na dĺžku: na prednej časti vozidla. Táto podmienka sa považuje za splnenú, ak vyžarované svetlo neobťažuje vodiča priamo ani nepriamo cez spätné zrkadlá a/alebo iné plochy na vozidle, ktoré odrážajú svetlo.
    6.19.5. Geometrická viditeľnosť
    Horizontálna: 20° smerom von a 20° smerom dovnútra
    Vertikálna: 10° smerom nahor a 10° smerom nadol.
    6.19.6. Orientácia
    Smerom dopredu.
    6.19.7. Elektrické spojenia
    6.19.7.1. Denné svietidlá sa musia zapínať automaticky, keď je zariadenie na štartovanie a/alebo vypínanie motora (pohonný systém) v polohe, ktorá umožňuje beh motora (pohonný systém). Denné svietidlá však zostanú vypnuté za týchto podmienok:
    6.19.7.1.1. ovládač automatického prevodu je v parkovacej polohe alebo
    6.19.7.1.2. je zatiahnutá parkovacia brzda, alebo
    6.19.7.1.3. predtým, ako sa vozidlo začne pohybovať prvýkrát po každej manuálnej aktivácii pohonného systému.
    6.19.7.2. Denné svietidlá sa môžu vypnúť manuálne, ak rýchlosť vozidla nepresahuje 10 km/h pod podmienkou, že sa automaticky zapnú, keď rýchlosť vozidla presiahne 10 km/h alebo keď vozidlo prešlo viac ako 100 m a zostanú zapnuté dovtedy, pokiaľ nie sú opätovne úmyselne vypnuté.
    6.19.7.3. Denné svietidlá sa musia automaticky vypnúť, keď zariadenie, ktoré spúšťa a/alebo vypína motor (pohonný systém) je v polohe znemožňujúcej prevádzku motora (pohonného systému) alebo ak sú predné hmlové svietidlá alebo svetlomety zapnuté, s výnimkou prípadov, ak sa svetlomety používajú na prerušovanú svetelnú výstrahu v krátkodobých intervaloch ( 19 ).
    6.19.7.4. Svietidlá uvedené v bode 5.11 sa nezapnú, keď sú zapnuté denné svietidlá, s výnimkou prípadov, keď denné svietidlá fungujú v súlade s bodom 6.2.7.6.2.
    6.19.7.5. Ak je vzdialenosť medzi predným smerovým svietidlom a denným svietidlom rovná alebo menšia než 40 mm, elektrické spojenia denného svietidla na príslušnej strane vozidla môžu byť také, že buď:
    a) sa vypne, alebo
    b) jeho svietivosť sa zníži počas celej doby (obidvoch cyklov t. j. zapnutia a vypnutia) aktivácie predného smerového svietidla.
    6.19.7.6. Ak je predné smerové svietidlo zlúčené s denným svietidlom, elektrické spojenia denného svietidla na príslušnej strane vozidla musia byť také, že denné svietidlo je vypnuté počas celého obdobia (obidvoch cyklov zapnutia a vypnutia) aktivácie predného smerového svietidla.
    6.19.8. Oznamovač
    Oznamovač zapojenia obvodu je nepovinný.
    6.19.9. Iné požiadavky
    Žiadne predpisy.
    6.2.7.6. Ak existujú denné prevádzkové svietidlá a sú prevádzkované v súlade s bodom 6.19, buď
    6.2.7.6.1. sa automaticky rozsvietia a zhasnú stretávacie svetlomety relatívne k prevládajúcim svetelným podmienkam (napr. zapnú sa počas nočnej jazdy, v tuneloch a pod.) v súlade s požiadavkami v prílohe 12, alebo
    6.2.7.6.2. denné svietidlá fungujú spoločne so svietidlami uvedenými v bode 5.11, pričom je minimálnou požiadavkou aspoň aktivácia zadných obrysových svietidiel, alebo
    6.2.7.6.3. na informovanie vodiča o tom, že svetlomety, obrysové svietidlá, a ak je nimi vozidlo vybavené, doplnkové obrysové svietidlá a bočné obrysové svietidlá nie sú rozsvietené, existujú osobitné prostriedky. Medzi tieto patria:
    6.2.7.6.3.1. počas noci a dňa existujú dve navzájom odlišné úrovne intenzity osvetlenia panelu nástrojov, ktoré vodičovi indikujú, že musia byť zapnuté stretávacie svetlomety, alebo
    6.2.7.6.3.2. neosvetlené ukazovatele a identifikácia ručných ovládačov, ktoré sú požadované predpisom č. 121 a majú byť osvetlené, keď sa zapnú svetlomety, alebo
    6.2.7.6.3.3. optický či akustický oznamovač alebo obidva sa musia aktivovať iba v podmienkach zníženého okolitého svetla podľa vymedzenia v prílohe 12 na účely informovania vodiča, že stretávacie svetlomety by mali byť zapnuté. Oznamovač sa po aktivácii vypne iba v tom prípade, ak sa stretávacie svetlomety zapnú alebo ak zariadenie, ktorým sa štartuje alebo vypína motor (pohonný systém), nastaví do polohy, ktorá znemožňuje prevádzku motora (pohonného systému).
    5.11. Elektrickými spojeniami sa musí zabezpečiť, aby predné a zadné obrysové svietidlá, prípadne doplnkové obrysové svietidlá, prípadne bočné obrysové svietidlá a zariadenie na osvetlenie zadnej registračnej tabuľky mohli byť zapínané a vypínané len súčasne.
    5.11.1. Táto podmienka neplatí, ak:
    5.11.1.1. sú predné a zadné obrysové svetlá alebo bočné obrysové svetlá združené alebo zlúčené s týmito svetlami použité ako parkovacie svetlá, alebo
    5.11.1.2. je povolené, aby bočné obrysové svietidlá prerušovane svietili, alebo
    5.11.1.3. je svetelný signalizačný systém prevádzkovaný podľa bodu 6.2.7.6.2, alebo
    5.11.2. je funkcia pre predné obrysové svietidlá nahradená podľa ustanovení 5.12.1.
    5.11.3. V prípade systému závislých svietidiel musia byť všetky zdroje svetla zapnuté a vypnuté súčasne.

Lokalita
    Bratislava
    Moje Suzuki

Toto je ta najpodstatnejšia časť. To, čo som mal, bolo ešte inak napísané, a to v nejakej závislosti (možno od roku výroby) mohli svietiť aj zadné koncové svetlá, čo pri dorábaných napr. nemôžu. Škoda že je to fuč a nepamätám si to.
    alarm.ba@gmail.com

Lokalita
    Praha
    Moje Suzuki
    SX4 GL/AC Plus 4x4, 1,6 VVT 88 kW

Citácia Pôvodne odoslal Sanchez Zobraziť príspevok
    6.19.1. Prítomnosť
    Povinné na motorových vozidlách.
    Tady bych viděl chybu v překladu.
    Opravdu musí být denní svítidla povinně fyzicky na autech?

Lokalita
    Bratislava
    Moje Suzuki

Mite:
    práve to je ten doplnok, ktorý som niekde zapatrošil... myslím, že dnes vyrobené vozidlá to už musia mať (nové)
    alarm.ba@gmail.com

Lokalita
    BA
    Moje Suzuki
    Vitara 8/2015 Elegance, 1,6 benzin, 4WD, MT

Predvolené Denne svietenie a stretavacie reflektory

Pokial viem, je stanoveny datum platnosti od ktoreho ano. Inak auto nedostane homologizaciu. Neplati to samozrejme pre vozidla vyrobene pred tym.
    Na zaciatku je komplet linka na pdf, len to ma brutalne vela stran (klikni na to EHK48 ak to chces komplet)
    Naposledy upravil Sanchez; 07-11-2016 o 21:27

Lokalita
    Bratislava
    Moje Suzuki

Keď som to kedysi študoval, tak mi ostalo v pamäti to, čo sa dnes vytýka DRL. Ak si dobre pamätám, bola tam aj kombinácia, že vpredu DRL a vzadu obrysky, čo je asi najlepšia kombinácia.
    alarm.ba@gmail.com

Lokalita
    Bratislava
    Moje Suzuki
    Vitara 2015 1,6 VVT, AT, Elegance, oranzova/cierna

Kolega mi to trocha objasnil, kedze on ma skusenost s SUV Mercedes. Tam to funguje tak, ze ak sa zapne hlavny reflektor, tak denne svietenie svieti tiez ale slabsie a je potom ako obrysove svetlo.
    Marek

Lokalita
    Sereď
    Moje Suzuki
    Vitara premium 2VD benzín

dnes som narazil na niečo takéto. Led denné svietenie do zadu
    https://www.aliexpress.com/item/SNCN...4-c4fbb684306e
    ​Jazdi tak Aby Tvoj strážny Anjel nemusel pri tebe prekročiť rýchlosť
    Lepšie je poldecák s Parkinsonom rozliať , ako s Alzheimerom zabudnúť vypiť.

Strana 1 z 3 123 PoslednáPosledná

Tagy tejto témy

Pravidlá prispievania

• Nemôžeš pridávať nové témy
  • Nemôžeš pridávať odpovede
  • Nemôžeš pridávať prílohy
  • Nemôžeš upravovať svoje príspevky
  •