Strana 2 z 2 PrváPrvá 12
Zobrazenie výsledkov 11 až 19 z 19

Téma: Bezpecnostne skrutky na elektorny pre Vitaru

Predvolené Re: Bezpecnostne skrutky na elektorny pre Vitaru

Co tak skusit pouzit SICUSTAR?
    Mate ich niekto?

990E0-59J46-000 BEZPEČNOSTNÉ SKRUTKY “SICUSTAR” 44,93

Lokalita
    Praha
    Moje Suzuki
    SX4 GL/AC Plus 4x4, 1,6 VVT 88 kW

Citácia Pôvodne odoslal In Nomine Noctis Zobraziť príspevok
    zdravicko,

otazocku mam na osadenstvo a rada by sa zisla. Auto Suzuki Vitara 2016

Origo bezpecnostne ako tu uz niekto pisal, som ucesal a uz nesli pomaly ani dat dole z kola (podla tvaru tieto, nemeral som rozmer, dali mi ich v salone https://www.suzuki-diely.sk/product/...uzuki-m12x1-25)
    a potrebujem nieco nove a co vydrzi. Videl som tu neaky McGard. Poradte, sruby musia byt rovnake predsa na kazdom aute, myslim, rozmer.

dik
    Rád bych ti zkusil poradit (sám jsem si pořizoval McGard), ale nějak jsem nepochopil, co vlastně chceš. Pročti si tohle téma a najdeš tam můj tip na bezpečnostní šrouby.

Lokalita
    Bratislava
    Moje Suzuki
    Vitara 1,6 I VVT 2WD Premium

Napíšem moje skúsenosti.
    Toto je snáď 6-7 auto, kde mám bezpečnostné skrutky. Ani z jednou obchodnou značkou som nemal žiadny problém. Žiadne zošlahanie, žiadny lom skrutky a podobne.
    Osobne si myslím, že to nie je o kvalite výrobku (všetky skrutky kupované u nás musia plniť tie isté predpisy)
    Problém je v niečom inom. Problém je práve to, čo si neradi priznávame, a to je obsluha. Osobne poznám ludí, čo frflali na výrobok, že je zlý, nevydržal atď. Na otázku, čím povoluje skrutky bola odpoveď ,že tým zahnutým klúčom.
    A máme páchatela.
    Ak sa skrutky povolujú a zaťahujú napr. golou a T-čkom, tak namáhanie skrutky je skoro čistým krutom, čo je to, čo skrutka očakáva.
    Ak sa táto činnosť robí zalomeným ohnutým klúčom, tak skrutka a aj hlava je namáhaná kombinovaným namáhaním a to krut a ohyb. Ak by vzdialenosť ruky položenej na zahnutom klúči bola 10cm, a tlačil by som silou 30kg tak namáham skrutku ohybom 30Nm.
    Ak si dobre pamätám učivo spred mnohých rokov, tak napatia sú pootočené o 90stupňov a výsledné napatie je niečo ako súčet ale v priestore.
    Takže nie je to niekedy o nekvalite výrobkov....
    alarm.ba@gmail.com

Lokalita
    okr. Bytča
    Moje Suzuki
    Suzuki Vitara 1,6 DDiS 4WD, 2015

Musim suhlasiť s alarmom.
    Ja si menim kolesa sam a už som tie bezpečaky daval "dole a hore" cca 18x a nikde nič všetko drží ako má. Všetko robím novým gola klúčom Aku vrtačkou a račnňou.

Ale na druhu stranu sa musím priznať, že teraz tu frajerujem ale na predchadzajucom aute som si takto strhal zopar šrobov a ked som kukol na kľúč a na tie vyšľahane zuby hned išiel do kontajnera (mal som ešte s teleskopickou rúčkou ).

Inak strašne zaleží aj na chlapíkoch v pneuservise ja som mal šťastie lebo si chalan daval pozor na ten špeci šrob.

Takže myslim, že je to jedno ktore si kupiš aj ked istotne väčšie dražky by mali dlhšie vydržať.

Lokalita
    Praha
    Moje Suzuki
    SX4 GL/AC Plus 4x4, 1,6 VVT 88 kW

Citácia Pôvodne odoslal alarm Zobraziť príspevok
    Ak sa táto činnosť robí zalomeným ohnutým klúčom, tak skrutka a aj hlava je namáhaná kombinovaným namáhaním a to krut a ohyb.
    Takže nie je to niekedy o nekvalite výrobkov....
    Souhlas.
    Tyhle zalomené klíče, které dávali výrobci aut jako výbavu, jsou ve skutečnosti jen pro splnění povinné výbavy (pro auta s rezervní pneu). Ty lze použít opravdu jen v nouzi při defektu.
    Kdo si ale mění kola sám, mohl by si do garáže nebo sklepa (pivnice) pořídit třeba tenhle klíč - https://www.uni-max.cz/klic-na-matky-kol-power/d/
    Co ty na to Alarme? To by mohlo eliminovat ty boční síly na ohyb šroubu, ne?

Klikni pre väčší obrázok

Názov:	VY1353_050_psd.jpg 
Zobrazení:	15 
Veľkosť:	37,4 KB 
ID:	9761

Lokalita
    Bratislava
    Moje Suzuki

Nemám taký, a neviem, ako funguje.
    Aj som rozmýšlal, či reagovať, lebo väčšinou pri snahe niečo vysvetliť (nie všetci sme strojári...) sa to tu stretlo skôr z nepochopením.
    Ale risknem to.

Dokonca aj momentový klúč je zariadenie, ktoré vnáša ohyb do skrutky. Preto by pri zaťahovaní mal byť orech hneď na momentovom klúči, a nie na nastavci a potom orech.
    Na jednom obrázku sú nakreslené sily, keď sa zaťahuje T-čkom. Je to idealny stav, realita je taká, že jedna ruka je silnejšia, druhá je "pomocník". Ak tieto sily nie sú rovnaké, tiež vzniká určitý ohybový moment, ale s tým sa počíta, idealne namáhanie v praxi skoro neexistuje. Skrutka je zaťažená len krutiacim momentom, podobne ako poloosa, len krut, žiadne ohybové , šmykové, alebo ťahové napätie.

Na druhom obrázku je vysvetlené, ako vzniká ten ohybový moment. Je to SILA * RAMENO (napr. 124mm). Sila, ktorá pôsobí smerom dole od ruky musí mať reakciu. Tá je vzniká v skrutke a tým vzniká moment. Skrutka nemá rada ohyby a nemala by byť namáhaná ohybom. Riadne zatiahnutá skrutka je namáhaná len ťahom.
    Náhľady príloh Náhľady príloh Klikni pre väčší obrázok

Názov:	T-čko.jpg‎ 
Zobrazení:	17 
Veľkosť:	29,9 KB 
ID:	9762   Klikni pre väčší obrázok

Názov:	ZAHNUTY.jpg‎ 
Zobrazení:	15 
Veľkosť:	29,1 KB 
ID:	9763  
    alarm.ba@gmail.com

Lokalita
    Svit
    Moje Suzuki
    Vitara 2016 2WD 1,6 Premium

mozno som to napisal nie polopatisticky, ale nove bezpecnostne sruby potrebujem, lebo povodne zo salonu dozili

(aj ked tu musim podotknut po precitani prispevkov, chodim vyhradne k znamemu ktory si dava na špeci sruby pozor, hlavny problem tej co som mal ja, je ten ze ozubenie je po vonkajsej strane sruby a evidentne je to z blata (tiez som strojar ), lebo chlap ma profi naradie, bezpecak utahuje vzdy rukou a dotahuje momentakom a pri tom vsetkom mu dycham na krk)

pytal som sa kto ake sruby kupil ake ma skusenosti, co moze poradit

mite tu sice pisal, o McGardoch ale ako som pochopil vitaru nema a presne nevie ci prave tento model a rozmer bude sediet na vitaru aj ked sx-4 by malo byt to iste, preto som chcel vediet, kto co kupil a aka je spokojnost s nimi

pripadne, treba vobec bezpecaky? kradnu sa este pneu?

Lokalita
    Trenčín
    Moje Suzuki
    Grand Vitara 1.6 VX (3-dverová, r.v. 2003)

Citácia Pôvodne odoslal In Nomine Noctis Zobraziť príspevok
    ...
    pripadne, treba vobec bezpecaky? kradnu sa este pneu?

Myslel si zrejme kolesá (resp. disky)... - áno, kradnú sa, ale ide o jav veľmi stochastický, ktorý závisí od mnohých faktorov...
    Suzuki Grand Vitara 1.6 VX (3-dverová, r.v. 2003)

Lokalita
    Bratislava
    Moje Suzuki

Mite nemá vitaru, ale kolesa sú rovnaké, skrátka, dobre ti odpovedal.
    Ja som mal skrutky ,čo mali drážky zvonka na hyundai i30. Mal som ho 9 rokov a skrutkám nič nebolo, aj som ho predal s tými skrutkami a asi slúžia dodnes.
    alarm.ba@gmail.com

Strana 2 z 2 PrváPrvá 12

Pravidlá prispievania

• Nemôžeš pridávať nové témy
  • Nemôžeš pridávať odpovede
  • Nemôžeš pridávať prílohy
  • Nemôžeš upravovať svoje príspevky
  •